Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10387 10387

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

littlestar
13.10.2020 4 z 5

Byl jsem plný zvědavosti na srovnání knihy a filmu (filmů). V čem všem se od sebe liší, jak moc se odchýlili filmaři od knížní předlohy. A našel jsem si své, kniha přinesla řadu nových informací, které nebylo možné ve filmovém zpracování najít. A hodnocení knihy vychází ze srovnání o něco lépe. Takové rozto(milé) vyprávění, doplněné o pěkné ilustrace, příjemný spád událostí. Jen některé dialogy mi úplně nesedí. 4,5*

Lily101
04.10.2020 3 z 5

Já jsem z knihy rozpačitá. Taková pohádka pro dospělé. Mnoho skutečností mi připadalo povědomých(některé části jsem dokázala odhadnout, jak to dopadne, nicméně že bych knihu četla v minulosti a skončila tak daleko, ale současně jsem nedočetla úplný závěr? Je to možné!), avšak v minulosti jsem zkoušela knihu číst.

Na styl psaní jsem si musela zvykat a je třeba se nechat zcela pohltit pohádkovým světem(moc mi to po státních závěrečných zkouškách prospělo; tak doporučuji lidem po nějaké náročné studijní či profesní zkoušce nebo po náročném období/třeba uzávěrek a deadlinů/ v práci či škole/pololetní písemné práce či zkouškové období/).

P.S.-V rámci filmu dnes začínám druhý díl (233 stran čistého textu na tři díly? To jako vážně?????) a zatím mi připadá film “ukecaný”; v knize bylo fascinující dozvídat se o Osamělé hoře a její historii postupně, zatímco v knize je to více méně divákovi “naservírováno” hned v prvních minutách filmu.

EliBla
28.09.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla i díky čtenářské výzvě. Jsem za to ráda, protože si myslím, že by si ji měl přečíst každý.
Nejdříve jsem viděla film a tak jsem měla jistou představu. Překvapilo mě, že se film lišil v mnoha detailech. Na knize se mi nejvíce líbil závěr oproti filmu. Pohádka se krásně završila a vše se dovysvětlilo.
Zajímavý byl v knize i doslov.

Kate72
26.09.2020 4 z 5

Trochu jsem se s touhle knížkou vrátila do dětských let. S tím rozdílem, že jsem nemusela číst s baterkou pod peřinou:) a nemusela se bát, že mě naši načapou, že ještě nespím. Ale chvílemi jsem si to představovala a bylo to super:). Cítit se jako dítě a prožívat dobrodružství s Bilbem Pytlíkem. Jako dítě bych tuhle knížku určitě nedala z ruky a někde si ji pěkně schovala. No tak se jdeme zase vrátit zpátky do reality....

lukaskmn1
26.09.2020 5 z 5

Geniální.

matej5249
21.09.2020 5 z 5

První kniha, kterou jsem v životě přečetl celou. A potom znovu. A znovu. A znovu. Rád se k ní vracím.

TerkaJK
19.09.2020 4 z 5

Je to jedna z knih, kterou jsem už dávno chtěla přečíst... Ale díky čtenářské výzvě, jsem se k této knize dostala dříve. :-)
Líbilo se mi pozvolné vyprávění děje, které mě přinutilo pokračovat a přemýšlet, jak to tedy skončí...
Moc pěkné čtení

Wasdy
02.09.2020 4 z 5

Super kniha. Gandalfa mám moc ráda. Doporučuji. :D

marcel8328
22.08.2020 2 z 5

Pohádka pro děti, pěkná. Ale nic jiného od toho nečekejte. Ikdyž to říkám zřídka film je o 90% akčnější a napínavější :-(

radkanin
19.08.2020 2 z 5

Další z "klasik", která mne skoro unudila k smrti. Pardon, fantasy prostě nemůžu (narozdíl od sci-fi).

zubrice
17.08.2020 5 z 5

Miluju, miluju a miluju. Bohužel jsem ale viděla dříve film, než jsem knihu četla, takže jsem měla trochu pokroucenou představivost, ale rozhodně to neubralo na napínavosti příběhu.

MartinJay
16.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha, vždy když jí vezmu do ruky vrátím se do dětství. Doporučuji

Marekh
13.08.2020 5 z 5

O této knize jsem už nějakou dobu uvažoval, a tak jsem se konečně pustil do čtení. Kniha se mi líbila. Tolkien měl určitě vypravěčský talent, vytvořil rozmanitý svět, ve kterém se vyskytují různé bytosti – trpaslíci, elfové, skřeti, hobiti, čaroděj Gandalf, drak Šmak a další. Zajímavou postavou byl také Glum. Do vyprávění vstupuje také autor. TOLKIEN napsal knihu v roce 1937, ale kniha je i v současné době stále čtivá, vyskytuje se v ní plno dobrodružství, takže má nepochybně co říci i dnešním čtenářům. Tolkien ve volných chvílích vyprávěl svým dětem pohádky a příběhy a na radu jeho kolegů z univerzity své vyprávění zapsal, a tak vznikla kniha HOBIT. V knize se vyskytují také verše, v knize nalezneme také autorovy vlastní mapy a ilustrace. Knihu si určitě oblíbí děti, ale mohou si ji také přečíst dospělí čtenáři. Tato kniha patří do klasiky žánru fantasy a určitě jsem rád, že jsem si knihu přečetl. Knihu hodnotím na 100 % a tuto knihu řadím mezi TOP KNIHY v roce 2020.

floribar
11.08.2020 4 z 5

Knížku jsem teď četla podruhé (poprvé jsem ji četla před vydáním filmů), tentokrát v originále, a musím říct,že film mi knihu zkaziI (což se mi stalo poprvé ). Filmy jsem viděla asi dvakrát a moc se mi nelíbily, přesto mi utkvěli v paměti a během knížky jsem podvědomě hledala části, které byli do filmu přidány.
Jinak příběh je jednoduchý a čte se rychle.

Medasek
08.08.2020 4 z 5

Knihu jsem si už chtěla dlouhou dobu přečíst. Nejdříve jsem viděla filmy, ale ty mě vůbec nebavili. Pak mi kamarádka řekla, že kniha je mnohem lepší, jak už to většinou bývá.
Musím se, ale přiznat, že jsem od příběhu čekala asi něco víc. Autorův styl psaní byl výborný, četl se opravdu dobře a rychle, ale vadili mi tam nějaké jeho připomínky. Také se mi zdálo, že trpaslíků tam bylo až moc. V podstatě to byly hlavní postavy, ale já jako čtenář v podstatě o jejich charakterech se vůbec nic nedozvím.
Ale jinak bych knihu hodnotila spíše kladně. Za mě 3,5* z 5*.

Verunka926
08.08.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale bohužel jsem první viděla film, a proto mě tam toho moc nepřekvapilo. I přesto to ale bylo velmi dobré čtení a líbilo se mi dobrodružství, které Bilbo zažíval.

PheobeDomi
06.08.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. První jsem viděla film a kniha je odlišná jen v detailech.

helusa2
04.08.2020 5 z 5

Hobita jsem četla jako teenager a moc se mi líbil. Do Pána prstenů se mi ale nechtělo. Začala jsem první díl, ale nezaujal.
Teď jsme Hobita poslouchali jako audioknihu celá rodina - s velkým úspěchem! :-) Ten hobití svět je vymyšlen krásně. A vtipně. Tolkien byl bezesporu génius. Ale jestli se dáme společně do Pána prstenů, to nevím. Audioknihy mám připraveny, knihy taky, ale je to běh na hodně dlouhou trať...
Viděli jsme i první filmový díl Hobita, ale nevím, zda to dokoukáme... Nemáme rádi “velkofilmy” s potoky krve... Jestli se kouknem, tak jen kvůli Martina Freemana ;-)

Knihomolka506
03.08.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem hltala na zakladce- Fantasy knihy byly, jsou a budou dodneška mým "jiným světem" Vstupte do tajemného a kouzelného světa skřitků, hobitů a jiných magických tvorů.

tamara1351
29.07.2020 5 z 5

Můžu se přiznat,že se mi do téhle knihy moc nechtělo,protože jsem četla Pána prsténů a to opravdu není jednoduché čtení,i když nádherné.Ale do výzvy byl Hobit jako dělaný ,a tak jsem po něm v knihovně sáhla a byla jsem mile překvapená lehkostí příběhu.Je to zkrátka více příběh pro děti,ale opět skvěle napsaný a postava Hobita je dokonalá.