Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10410 10410

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Ana72154
31.05.2020 4 z 5

Líbil se mi děj, ale chvílemi jsem se ztrácela.

pavlina3016
30.05.2020 5 z 5

Srdcová záležitost. Hobita jsem jako dítě přečetla několikrát a i v dospělosti se k němu ráda vracím. Tolkien prostě byl pan Spisovatel.

Andynka
29.05.2020 4 z 5

Kniha se mi těžko hodnotí.
Je to zase uplne neco jiného, než na co jsem u knih zvyklá.
Kniha je psaná krásným jazykem, který mě moc bavil.
Ale aby mi neutekl děj, musela jsem se hrozně soustředit. Někdy jsem zjistila, že vlastně vůbec nevím, o čem stránka byla. Tak jsem si ji přečetla znova a zjistila, že kdybych jí přeskočila nic by se nestalo. V knize bylo hodně popisů a rozjímání postav. A i když se mi to na knize líbilo, bylo díky tomu těžké udržet pozornost.
Každopádně příběh je takový pohádkový, kouzelný.
Máme zde trpaslíky, hobity, skřety, elfy, draka a podobná stvoření. Takže rozhodně si zde najde každý svůj.
Já, jen doufám, že Pán prstenů už bude méně pohádkový.

Kubiknoobik2
26.05.2020 5 z 5

Super kniha opět lepší než film. Na 100% čtěte!!!

wewerrus
25.05.2020 5 z 5

Srdcovka

MartinJirků
20.05.2020 5 z 5

Naprostá klasika, která rozhodně neomrzí. Krásně vyprávěný příběh, postavy skvělé a je to prostě zábava. Taková pohádka pro dospělé oproti třeba Pánovi Prstenů. Za mne jasná desítka.

Jandýs
18.05.2020 5 z 5

Krásně odvypraveny pohadkovy pribeh. Tohle základní 'vzdělání fantastické literatury' jsem nechtěla vynechat, ač jsem nejdříve viděla filmy.. Teď se ráda vrhnu na trilogii.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Pán prstenů ano, toto už bylo slabší.

jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Krásná kniha plná zajímavých dobrodružství, kterou pan Tolkien vymyslel svým dětem - a kdoví, zda tehdy tušil, jak moc tato výprava jednoho hobita a houfu trpaslíků rozhýbe spád světa... Přečtěte si, nesmí minout žádný Tolkienovec.

Verdel163
13.05.2020 5 z 5

Moje nej.

Star-Lord
13.05.2020 5 z 5

První půlka byla pomalejší, druhou jsem zvládl na "jeden zátah".

Tessia
07.05.2020 5 z 5

Jedním slovem: DOKONALOST

martin_aston
06.05.2020 5 z 5

Nádherný príbeh o hobitovi Bilbovi, kúzelníkovi Gandalfovi a trpaslíkoch a ich ceste za pokladom. Trilógia Pána prsteňov nie je kompletná bez Hobita. Ale... aj Traja mušketieri boli vlastne štyria, takže všetko je v poriadku :).

jan0504
04.05.2020 5 z 5

Na toto originálne a kultové dielo sa nedá dať nič iné ako 5 hviezd. Moja prvá kniha od Toolkiena, takže som do toho išiel s otáznikom, ale bol som veľmi spokojný. Nadčasové dielo pre všetky vekové kategórie, ktoré majú radi dobrodružstvo. Dávam dole klobúk pred neuveriteľnou fantáziou tohoto spisovateľa.

Katka2382
02.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla jako dítě při pobytu v nemocnici.Moc se mi tehdy líbila.

BorisLental
29.04.2020 5 z 5

NAPROSTÁ KLASIKA. Výjimečné psaní a příběh

Orange8knihomol
26.04.2020 5 z 5

Do knihy jsem se pouštěla s opravdu velkým očekáváním, jelikož jsem již nesčetněkrát zhlédla film, který se mi vždycky velmi líbil, i přesto mě Hobit nesmírně překvapil svým zpracováním, brilantním stylem psaní a překrásnými ilustracemi! Konečně jsem sama poznala, proč se právě toto dílo stalo světovou legendou a směle ho zařazuji mezi mé nejoblíbenější knihy. J. R. R. Tolkiena naprosto obdivuji pro jeho fantazii a cit pro literaturu. Kdyby to bylo možné, hodnotím šesti hvězdami z pěti. Nemám, co dodat, jen rozhodně DOPORUČIT všem čtenářům i nečtenářům, aby si ho přečetli! A to povinně! :D

Montague
24.04.2020 5 z 5

Než jsem se začetla do vydání z roku 2006 s překrásnými snovými ilustracemi Alana Lee prohlašovala jsem hrdě, že fantasy a všichni ti hobiti, elfové a podobné příšerky mě v životě minuli velkým obloukem. A abych mohla svůj postoj upřímně hlásat dál, zkusila jsem a nebudu nikdy litovat.

Jitty82
21.04.2020 5 z 5

Tento příběh je prostě úžasný. Tolkienův styl psaní je fantastický. Má velmi zvláštní způsob, jak vyprávět své příběhy a zapojit čtenáře do příběhu. Moc se mi to líbí.

bookworm007
18.04.2020 4 z 5

Ke čtení této knížky jsem se dostala úplnou náhodou. Tolkiena má rád můj přítel a já jsem chtěla zjistit, co má rád a co se mu líbí a tak jsem po knížce sáhla taky. Přiznávám, že co se týče Tolkiena byla jsem ne popsaný list, neviděla jsem ani filmy natočené podle jeho knížek. Musím přiznat, že se mi knížka líbila, je velmi čtivě napsaná.