Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10410 10410

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Fengr
17.04.2020 5 z 5

..... k tomuhle není co dodat. Kdo četl, ví o tom své, kdo nečetl, přečte si komentáře níže a pustí se do čtení.
Všechny superlativy, který si vybavíte, naleznete zde.

salamandrina
15.04.2020 5 z 5

To je taková moje útěcha. Po kolikátý jsem četla? Už ani nevím. Ale pořád se u týhle knihy dojímám a směju.

Jakub.T.
07.04.2020

Krásný příběh, který nikdy nezemře. Odvaha člověka malého vzrůstem, ale velkého srdcem. Zlatá pokladnice světové literatury.

n.ezn.amy
06.04.2020 5 z 5

O této knize už asi bylo řečeno vše. Putování hobita Bilba Pytlíka za pokladem draka Šmaka ve společnosti čaroděje Gandalfa a trpaslíků. Nádherně vylíčeno ono putování překrásnou Středozemí, kde v temných jeskyních Bilbo najde a svym způsobem ukradne Glumovi jeho "miláška" a tím to vlastně všechno začíná. Úžasný příběh

jejda.majda
03.04.2020 2 z 5

Já vím, že Hobita všichni milují, ale mně to prostě nebavilo. Pán prstenů pro mě byl mnohem mnohem zábavnější. Hobit na mě byl moc popisný, kniha měla moc zdlouhavý děj.

Lucie2
28.03.2020 5 z 5

Dobrodružná pohádka o cestě malého mužíčka Bilba, trpaslících a samozřejmě nesmí chybět Gandalf. Mně se to líbilo. :)

Laféeverte
26.03.2020 5 z 5

Co napsat o této klasice? Asi tolik, že je to vážně milý, upřímný příběh, se sympatickým hrdinou pro děti i dospělé. Je to napsané tak, že si všechno dokážete představit a máte pocit, že jste na té cestě s nimi...

Šikulko
23.03.2020 5 z 5

Knižku som čítal štyrikrát a vždy je to fantastická cesta k Osamelej hore.

kilometr
23.03.2020 4 z 5

Rozbij talíř,třískni flaší!Zlámej rukojeti lžíc!To pan Pytlík těžko snáší-sklenkou křápni ještě víc!80%.

Ticiana
23.03.2020 5 z 5

Je to napsany jako pohadka, coz podle mne i je. Dobrodruzny pribeh hobita a trpasliku. Pro mne velkej oddych. Napsane velice ctive a pisnicky se mi taky libili. Bilbo Pytlik je skvely.

Kalgrim
16.03.2020 5 z 5

Po pěti letech, kdy jsem tuto knihu měl rozečtenou jsem se k ní vrátil. A neudělal jsem chybu. A potvrdilo se mi to, že u Tolkiena nemůžete šlápnout vedle. I přes to, že jde vidět, že je kniha psaná pro mladší, tak jsem si ji neskutečně užil a moc pěkně se četla.

Teclaireddy
15.03.2020 4 z 5

Četla jsem až v dospělosti, ale stejně se mi na tom nejvíc líbila ta vypravěčská laskavost, roztomilá postava Bilba a milý humor. Dějově mi to v dnešní přemíře fantasy literatury nepřipadalo nijak zvlášť ohromující a originální, ale na druhou stranu je třeba brát úvahu dobu vzniku, z toho pohledu je to vlastně dost nadčasové.
Milé, dobrodružné vyprávění, kde má všechno své místo, ničeho není moc ani málo, dle mého názoru mistrná práce.

MarieKnihomolka
14.03.2020 5 z 5

Krásná dětská kniha. Moje dávné první setkání s hobity a s Gandalfem. Autor vytvořil úžasný svět a příběh s obyčejným hrdinou o jeho neobyčejném dobrodružství :)

Karolína.
11.03.2020 5 z 5

Úžasný děj, velmi krásně a čtivě napsaný. Neobsahuje jedinou nudnou stránku a každá kapitola je plná napětí. Příběh pro děti i dospělé :)

Littleben
04.03.2020 5 z 5

čtení této knížky ve mně vyvolává představu, při níž potírám křupavý chleba máslem pomocí horkého nože. Nádherný relax.

Malinali
03.03.2020 5 z 5

Tohle je proste nesmrtelný příběh. Četla jsem ho ve 12ti letech a teď jako dospělá. To by mělo být v povinné četbě pro školy :o) dokonalé dílo.

Daben
03.03.2020 5 z 5

Kdyby zde šlo umístit 10 hvězd, hned bych dal plný počet.

mousie265
25.02.2020

Upřímně přižnávám, že jsem přečetla jen proto, že mi kamarádka přivezla v originále. Po opakovaných neúspěšných pokusech přečíst Pána prstenů bych do toho nešla. Narazila jsem tím na zajímavý paradox - nedokážu přečíst Pána prstenů a film mě uchvátil natolik, že každý další díl uvedený do kin, byl pro mě "very special event", na který jsem se celý rok těšila a pak si ho náležitě užila, přesto, že do kina už prakticky nechodím a čekám, až si budu moci lehnout k televizi a u filmu si zapálit. Naopak Hobbita jsem s potěšením přečetla a film mě nezaujal, přišlo mi, že krátký příběh, rozpatlaný do více dílů už není tak zajímavý. Čistě můj subjektivní dojem, ale o tom hodnocení četby je, takže přiznávám, kamenujte nebo ne :-)

alegria2
23.02.2020 5 z 5

Úžasný příběh o odvaze, odhodlání a touze vrátit se domů.

jendah97
23.02.2020 5 z 5

Nádherná knížka! Je s podivem, že i po 83 letech stále promlouvá k dnešnímu čtenáři, vábí do jiných a vzdálených krajů prodchnutých dobrodružstvím. Bilbo je velice sympatickou postavičkou, možná právě pro svou obyčejnost, ale zároveň i velikou odvahu a dobré srdce. Tolkien měl úžasný dar na vyprávění a v Hobitovi je roztroušeno (zřejmě i díky překladu Františka Vrby) mnoho milých a vtipných scének, konstatování a poznámek určených pouze čtenáři (různé vypravěčské průpovídky). Jsem moc vděčný, že jsem se ke knížce po cca 10 letech vrátil. Tehdy jsem ji četl jako malý kluk a dnes jako švarný jinoch rozhodně nelituji času, který jsem do opětovného přečtení vložil.