Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10387 10387

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

RonnieSmithx
25.07.2020 5 z 5

Nádherný pohádkový příběh, za jehož přečtení jsem především vděčná letošní výzvě. Bylo mi ctí se společně s Bilbem protloukat světem autorovy fantazie a zažívat s ním všechna ta dobrodružství, která byla doplněna nádhernými ilustracemi. Tolkien byl v tomhle směru génius. Akorát mě kniha navnadila udělat si LOTR maraton, takže ted o mně nebude nikdo pár dní vědět:)

Macheta
17.07.2020 5 z 5

Hobit je krásnou ukázkou nekonečně bohaté fantazie člověka. Autor dokázal ve svých myšlenkách vytvořit neuvěřitelně propojený svět, kde si na své musí přijít každý milovník klasického fantasy. Kouzelnost Hobita tkví v tom, že jde vlastně ve srovnání s Pánem prstenů o poměrně jednoduchý (v mých očích), dobrodružně - pohádkový příběh, který pokládá základ všem známé trilogii, ve které se teprve začnou dít velké věci. Třeba právě TEN prsten, jenž v knize představuje pouze jakýsi artefakt neviditelnosti. A ve skutečnosti?...:) Klasika, kterou by si měl přečíst úplně každý.

mataj
16.07.2020 5 z 5

Překrásná kniha, nebo spíš pohádka, která si získala celé generace příznivců. Filmové zpracování Hobita i Pána prstenů jsou moje srdcovky, které jsem viděla x-krát. A teď (i díky výzvě) jsem si konečně přečetla Hobita. A jsem za to ráda. Tolkien měl úžasnou fantazii...

Roscata
16.07.2020 5 z 5

Musím se přiznat, že nejsem přílišným fanouškem Tolkienových děl a to z jednoduchého důvodu. Nesnáším sáhodlouhé popisy okolí a těch má Tolkien ve svých dílech opravdu hodně. Nicméně i tak musím uznat že je jeho jazyk nádherný, příběhy plné dobrodružství a odvahy, světy plné historie a postavy mají zajímavé charaktery.
Mě se na příběhu nejvíc líbila ta laskavost s jakou byl vyprávěn a docela milý humor. Bilbo byl neskutečně sympatický a líbilo se mi jakou proměnou za tu cestu prošel. Čtení Hobita jsem si i přes sáhodlouhé popisy užívala, a to jak se mi nakonec líbil, mě možná nakopne i k přečtení celého Pána prstenů.

IG: zrzi_cte

Dares
14.07.2020 5 z 5

Toto je základný kameň drvivej väčšiny dnešnej fantasy. Áno, jasné, má to už cez 80 rokov a nie každému to bude šmakovať, ale je to útla knižôčka písaná pre deti. Kto bude čakať rovno Hru o tróny, ostane sklamaný.

Atlantis
13.07.2020 4 z 5

Přicházím asi s nepopulárním názorem, za který budu ukamenován, ale já mám raději knižní verzi Hobita než Pána prstenů (zdůrazňuji slovo knižní). Cesta tam a zase zpátky je příjemným čtením pro menší čtenáře, je to takové staromilské fantasy, kde se vydáváme na obrovskou výpravu za záchranou světa. Nebo hory. Ano, jsem si vědom nedostatků. Kdyby bylo trpaslíků polovina, i tak by stačili. Motivace Bilba je přinejmenším chabá, ale alespoň tady ještě neměl Tolkien potřebu popisovat každou větvičku a kopeček.

Knihoholka.
08.07.2020 5 z 5

Trocha popisu, mnoho dobrodružství, nádherná atmosféra, mimořádný svět a skvělý spisovatel. Kniha nemá chybu.

BetSolo
26.06.2020 5 z 5

Knížka se mi velice líbila, byla poutavá a napínavá. Svět, který Tolkien vytvořil, je prostě kouzelný. Bilba jsem si ihned oblíbila, ve spoustě věcí se s ním ztotožňuji (teď ovšem nemluvím o jeho statečné "bralovské" části osobnosti :D). Knížku mohu jen doporučit :)

Mášenka31
24.06.2020

(SPOILER) Takže... Jak tuhle knížku vlastně hodnotit?

Mám s Tolkienem malý problém, nedokáže mě zaujmout natolik, abych chtěla číst dál, abych otáčela stránky proto, že mě příběh baví a ne proto, že to chci konečně dočíst (abych nemusela lidem vysvětlovat, jaktože jsem nikdy Tolkiena nečetla/nepřečetla).

Hobit je knížka, která ukazuje úžasný svět a neskutečnou imaginaci autora. Nebudu Tolkienovi upírat, že vytvořil nádherný a propracovaný svět. Jenže si taky vezměte, jak dlouho mu to trvalo, kolik do toho vložil úsilí. Proto mě nepřesvědčíte, že Tolkien je nejlepší fantasy spisovatel, jaký kdy byl. Martin má zajímavý svět, Sanderson má zajímavý svět, Erikson a spousta dalších také, a stihli do svých světů vložit víc příběhu za kratší časový úsek.

Hobit je napsaný obráceně, než bych očekávala. Nudnější pasáže rozepisuje do detailů a přidává zbytečnosti ve formě popisů nebo písniček. Naopak ty zajímavé přeskočí až příliš rychle. Jako omlouvám se, ale Šmakova smrt ve mně vyvolala jen vztek, že to Tolkien takhle odbyl. Každá dětská knížka by to dokázala lépe. A jsme u toho - jak hodnotit Hobita, když se v podstatě jedná o knížku pro děti? A co ten Gandalf? Jeho přítomnost v příběhu je tak hloupá, že nad tím mohu jen kroutit hlavou. Objevuje se náhodně, kdy se to zrovna hodí, hlavně ve formě deus ex machina, aby mohl naše přátele zachránit. Ale ve finálové bitvě neudělá v podstatě nic - jen si sedí a medituje. Tak ale prosím vás, je to čaroděj, tak alespoň něco by udělat mohl, no ne? Obecně doteď nechápu, čeho je Gandalf vlastně schopný a co od něj očekávat.

Vyprávěcí styl je podobná tříska do oka. Osobně mě ty občasné "vypravěčské poznámky" tolik vytrhly z příběhu, že jsem měla chuť knížku odložit.

Bráno kolem a kolem, Hobita už nikdy číst nebudu. Zároveň ale nechci nikoho od čtení odrazovat, posuďte knížku sami, však máte vlastní hlavu. Asi mám prostě tendenci jít proti proudu, a zdánlivě skvělé knížky hodnotit špatně.

Adellll
20.06.2020 5 z 5

Dlouho jsem čtení Hobita odkládala. Teď už vím, jaká to byla škoda. Příběh i přes své stáří neztrácí na půvabu a čtivosti. Všechny postavy byly skvěle vykreslená a Bilbo byl fakt velký frajer:D.

HoneyH
19.06.2020 5 z 5

Tolkien je klasika, která nestárne.

Unicorn_10
19.06.2020 3 z 5

Hobita jsem měla na povinné četbě a moc jsem se těšila až ho začnu číst ale děj se mi zdál moc dlouhý a všechno moc rozepsané. Škoda, ale jinak moc hezké.

Annelies
17.06.2020 5 z 5

Tak toto byla krása. Nechápu, proč jsem se ke knize nedostala dřív. Nádherný jazyk, dokonalé vylíčení děje i atmosféry, skvělý humor. Tohle napsal rozhodně Spisovatel s velkým S. Takže já se nemůžu dočkat, až přelouskám všechny Tolkienovy knihy. Respektive, až si je vychutnám větu po větě.

ŠLenka97
15.06.2020

Kniha mne velmi překvapila a hrozně dobře se četla. Líbí se mi, že zfilmovaná adaptace se velmi podobá knize.

dontbullshitme
14.06.2020 3 z 5

Je mi to moc líto, protože vím, jak jsou tenhle autor a jeho díla opěvovány, ale zdálo se mi to hrozně utahané a skoro po celou dobu knihy jsem se těšila, až to konečně dočtu a budu se moct vrhnout na něco jiného. Něco mi tam prostě chybělo, nevím co. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem si to přečetla, jelikož je to klasika, takže mi přijde hloupé spokojit se jen s filmem, a určitě se vrhnu i na další.

SanynkaZ
14.06.2020 3 z 5

Tahle kniha mě moc neoslovila

Ujko
10.06.2020 5 z 5

Jedna z knížek, ke které se člověk vrací.

2045
10.06.2020 2 z 5

Skvělá kniha. Jen je mi líto Filiho a jeho bratra Kiliho

Marketinuska
05.06.2020 5 z 5

Krasna pohadka!

DracoMalfoy
05.06.2020 3 z 5

Šla jsem do knížky s příliš vysokými očekáváními. Upřímně, do nějaké 4/5 knihy mi to přišlo hodně fajn, konec mě však velmi zklamal.