Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10358 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Witchann
28.05.2021 4 z 5

Pohádková fantasy srdcovka, která má u mne jedno prvenství - vůbec mi nevadily sáhodlouhé odstavce písniček, jakkoli zdržovaly samotný děj. Povinná četba pro fanoušky J.R.R.Tolkiena. A trochu nečekaně se mi líbilo i filmové zpracování, ačkoliv ty tři mega-filmy rozhodně působí oproti jedné vcelku útlé knížce dost roztahaně. Palce nahoru za herecké obsazení. :)

potok
13.05.2021 5 z 5

Dávno před filmem jsem knihu polykal v peřinách. Jednou, dvakrát... Asi třikrát jsem ji dal. ZA SEBOU!

VeDny
12.05.2021 5 z 5

Knihu jsem četla ještě v době, kdy film neexistoval. Pán prstenů už však natočený byl, tak nějak jsem tedy myslela, že příběhy budou velmi podobné, když už se jedná o stejný svět a skoro i dobu. A jelikož je na mě PP asi už příliš temný a depresivní, měla jsem strach a trochu předsudek, že se mi kniha líbit nebude.
Na prvních stranách se však nejistota rozplynula. Nemohla jsem se víc mýlit. Pohádkový nádech dobrodružství, plno vtipu, veselých momentů a krásné krajiny. Bylo tam sice plno nebezpečenství, ale dávkováno bylo přirozeně a překonatelně.
Takže můžu jenom doporučit. Pokud jste na PP narazili a odradil vás/nesedl vám, tak tohle je úplně o něčem jiném.

SputnikV
10.05.2021

já jsem této fantasy na chu,ť nepřišel.

wimpzk
08.05.2021 5 z 5

Už ani nevím pokolikáté jsem Hobita přečetl. Určitě více než pětkrát. A proč jej stále dokola čtu? Toť tedy otázka! Je to stále ještě dětsky pohádkový příběh, ale již odhaluje leccos z vážného a dramatického příběhu Pána prstenů, který se má teprve v budoucnu vyjevit. Je zde humor a lehká nadsázka, ale často tu jde také o kejhák. No a drak na konci příběhu je prostě okouzlující i hrůzný současně. V Tolkienovi se vzácně snoubila inteligence jazykového vědce s vypravěčským nadáním spisovatele a to věru není málo.

Knihomedvěd
05.05.2021

Tuto knihu jsem si chtěla už hodně dlouho přečíst a můžu říct, že splnila moje očekávání. Je to sice psané trochu starším jazykem, takže jsem se na čtení musela hodně soustředit. Děj byl nápaditý a originální, ale opravdu se mi to nečetlo zrovna dobře. I přes to jsem si tento příběh zamilovala a nejvíce se mi líbilo, jak se Bilbo během cesty změnil.

Tobihaj007
29.04.2021 5 z 5

Knihu jsem dostal od svého táty a neváhal se ji přečíst.
Má velice zajímavý, někdy tajuplný a hlavně poutavý děj.
Zároveň velice propracované frakce jako třeba elfy, lidi nebo trpaslíky, poté také postavy i místa dění příběhu.
Viděl jsem zároveň verzi filmovou, avšak ta nebyla tak poutavá jako podoba knižní a měla někdy i trochu odlišný děj.
Nyní se velice těším na to, až si přečtu další knihu od J. R. R. Tolkiena :)

Adam2021
29.04.2021 1 z 5

Nikdy jsem tuhle knihu nedokázal dočíst. Nechápu jak můžou lidé říct, že je základ fantasy. Je to spíš obrovská nuda. Hromady zbytečných popisů, překlad je mizerný a děj předvídatelný. Vždycky se do čtení musím nutit a pak, před koncem ji odložím.

Yevve
26.04.2021 5 z 5

Tahle kniha byla jedna z prvních, které jsem od pana Tolkiena přečetla a už ji mám přečtenou asi pětkrát. Myslím, že každý kdo ji četl mi dosvědčí, že je velmi poutavá a postava Bilba Pytlíka, který se z usedlého Krajánka stává významnou osobností ve Středozemi je krásně napsaná.

slečna.k
12.04.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla znovu zhruba po 12 letech a nadchla mě úplně stejně jako kdysi. Moc fantasy nečtu ale Tolkienův svět je podle mě dodnes nikým nepřekonán a vůbec se nedivím, že z něj mnoho autorů fantasy stále vychází nebo se jím inspirují. V rámci jeho díla (i včetně Pána prstenů) si sama ze sebe těžko dokážu vybrat jen jednu oblíbenou pasáž nebo postavu protože celá Středozem a její obyvatelé je úžasná jako celek. Přečetla jsem mnoho knih a obecně vyhledávám jiný typ literatury ale snad žádný jiný autor pro mě není tak osobitý a nezaměnitelný jak stylem psaní, tak svou fantazií.

Sisis1999
08.04.2021 5 z 5

Příběh ze dna pytle mám ráda už od dětství, kdy mi ho moje mamka četla před spaním. Tolkien byl zkrátka génius, který dalece přesahoval lidské chápání, a jeho představivost neznala mezí, což na něm dodnes obdivuji. Hobit je milé, jednoduché vyprávění, ve kterém se přesto ani chvíli nenudíte, protože se vám na výpravě za zlatem stále něco děje. A pokud se někdo vydává do fantastické Tolkienovy mysli poprvé, Hobit je skvělý začátek předtím, než se pustíte na zpletitou cestu Pána prstenů, i se všemi jeho dobrodružstvími..

nikorka
23.03.2021 5 z 5

Milý a utešený prológ k Pánovi prsteňov a úvod do sveta J. R. R. Tolkiena. Lets go na ostatné, po dlhom čase zase. :)
Čo sa týka filmu, spočiatku sa mi nepáčil, ale potom som pochopila, prečo sa ho rozhodli sfilmovať na viacero dielov. Stále je čo objavovať a dovysvetľovávať. Odporúčam predĺžené verzie (ako aj LOTR)

Hobo
20.03.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděl film, dokonce několikrát, ale musím říci, že pocity z literární předlohy se značně lišily, byť obsahově film celkem odpovídal. Jednoznačně knihu upřednostňuji.

Nora759
17.03.2021 5 z 5

Prostě úžasné!

kure91
16.03.2021 5 z 5

Až se to stydím napsat, ale je potřeba doplňovat resty v klasických dílech a Tolkien je jedním z nich. Jako asi každý člověk jsem věděl, že dílo existuje, ale nějak jsem se k němu nemohl dostat, až jednoho dne jsem si řekl, že je čas dát Toliena a hned pěkně v originále. Takže jsem začal Hobitem a vzhledem k autorovu předslovu o tom, že je to zamýšleno jako svého druhu pohádka jsem byl zvědavý, co od knížky čekat. Inu, dostal jsem pěkný příběh toho, jak jeden Hobit vyrazil na výlet, z něhož se dokonce i vrátil a cestou si užil hromadu dobrodružství, navázal nová přátelství a díky kouzelnému prstenu pomohl svým kumpánům. Vzhledem k povaze knížky jsem hodný v hodnocení, ale občas mi přišlo, že v napínavých momentech se autor už až moc spoléhal na "deus ex machina", který zachránil situaci, ať už orlové nebo Beorn v závěrečné bitvě pěti armád. Ale co, nebudu to vytýkat, knížku jsem si užil, mám svého prvního Toliena, takže vše dobré :)

mira.k
14.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Pohádka pro chytré děti a hloupé dospělé. Mám ji radši než Pána prstenů.

rumund
02.03.2021 4 z 5

Už to je dávno, co jsem vzhlédl třídílný film Hobbit. Dlouho jsem váhal a až nyní jsem se rozhodl přečíst i knihu. Tolkien psal pro mě zajímavým způsobem. Místy jsem se ztrácel, ale i tak to je docela dobrá kniha. Hodně mi pomohla představa z již zmiňovaných filmů, kdy díky jim, jsem příběh viděl v hlavě velice reálně. Jen se dodnes se divím, jak z 240-ti stránkové knihy, mohl hollywood vytvořit 3 dvouhodinové snímky.

MatoPalkes
09.02.2021 5 z 5

Samozrejme LOTR je niekde inde ale stále je vidieť obrovská láska k tomu svetu ktorý Tolkien vytvoril.

teryy95
09.02.2021 4 z 5

Bavilo mne to

R47
06.02.2021 5 z 5

Dodneska mě mrzí, že jsem se k týhle knize dostal až tak pozdě...