Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10358 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

heavy66
20.11.2021 4 z 5

Dobrodružná pohádka, víc pro děti než pro dospělé, ovšem nezbytná, pokud si chcete přečíst vyzrálejšího Pána prstenů. Dalo se to číst a synovi se líbily hlavně veršované šišlavé hádanky, kterými se častují Bilbo s Glumem.
"Všechno žere, všechno še v něm žtrácí,
štromy, květy, žvířata i ptáci.
Hryže kov i pláty ž ocele,
tvrdý kámen na prach šemele.
Měšta rožvalí a krále školí,
vyšokánšké hory švrhne do údolí."

katkaq
17.11.2021 3 z 5

Nemám knihu spojenou s dětstvím a tak ji posuzuji už očima dospělého. Čtení knihy pro mě bylo celkem utrpení a nechápala jsem, proč ji lidé tak oslavují. Teď jsem se rozhodla dát ji druhou šanci v podobě audioknihy a jsem nadšená. Příjemná pohádka a krásně namluvená, skvěle jsem si u toho odpočinula, takže moc doporučuji (dá se najít na youtube).

--Martin--
16.11.2021 5 z 5

Hobit je pre mňa srdcová záležitosť, tak ako aj ostatné knihy J.R.R. Tolkiena. Čítal som ho už veľakrát a určite ešte veľakrát budem.

Monika_cz
13.11.2021 5 z 5

Hobita jsem předčítala, takže čteno delší dobu, když byl čas na čtení i poslech. Je to zajímavá kniha a dobře se četla. Jedná se o trochu pohádkové putování, kde je na začátku dáno, kdo je dobrý a kdo špatný. To se ke konci trochu mění, když trpaslíky postihne dračí nemoc. Nejlepší pasáže jsou s drakem, který je neskutečně chytrý. V knize jsou smutné pasáže, ale také pasáže velice vtipné (např. na konci při dražbě jsme se velice pobavili). Plus má kniha nádherné ilustrace, které skvěle doprovázejí příběh (vydání 2002).

Sumeček
05.11.2021 5 z 5

nádherná kniha poslouchám ji jako mp3 a řeknu vám je to proti filmu pecka. Kdo to nečetl nebo neposlouchal ale jenom vyděl tak si bude říkat že je to hezké ale ono to je hezký mnohem víc ve knižní verzi.
Ve filmu je hromada přidaných věcí a zároveň smazaných věcí zkrátka kdo nečetl knihu neví jak je to hezké (:

ZanZara1
24.10.2021 5 z 5

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, byla moje zcela první fantasy kniha, kterou jsem kdy četla, je to již dlouhých 25 let. Nejdříve jsem tomu příliš šancí nedávala, byla jsem velkým fandou hororů Stephena Kinga. Chvíli si tak čtu, a potom se to stalo, byla jsem tam, v Roklince mezi Elfy, totálně ponořená do příběhu, totálně okouzlená. Celou knihu jsem zhltla nadsvětelnou rychlostí, a potom ještě několikrát. To samé Pán Prstenů, Silmarilion, a další. Tohle mě nikdy nepustí. Knihy přicházejí a odcházejí, ale knihy Tolkiena...ty jsou věčné. Tolkienův obdivovatel, a snad i někdy v příštím životě Středozemský obyvatel. Na věčnou slávu.

zirafinec
19.10.2021 4 z 5

Rozhodně lepší než Pán prstenů, ale že by to bylo něco extra... Mám radši modernější fantasy, kde děj rychleji (mnohem rychleji) ubíhá a je tam více akce.

Hakate
01.10.2021 5 z 5

Netřeba představovat, to že byl Tolkien génius, nám už dokázal v sérii Pana prstenů a tady se nám to jen potvrzuje.

misa.novakova
29.09.2021 5 z 5

Klasika, kterou čtu podruhé a moc ráda.

666Jitka
07.09.2021 5 z 5

Ani si nedokážu představit, jakou reakci musel vyvolat v roce 1937 tento nesmrtelný příběh, který byl tenkrát poprvé publikován. Vyprávění se začne odvíjet jako roztomilá pohádka o hobitech, jejich Kraji a způsobu života, který je příjemný a veselý. Tento úvod k trilogii Pán prstenů se začne rozjíždět ve chvíli, kdy Bilbo kývne na návrh a vypraví se na misi s partou trpaslíků a čarodějem Gandalfem. Dobrodružné putování netrpí nouzí o napětí, nebezpečí a akci. Spousta roztodivných postav a rozmanitých stvoření, se kterými se čtenář v průběhu Bilbovy cesty setkává, dodává příběhu na poutavosti a čtenář se tak pomalu seznamuje s úžasným světem mistra fantasy J.R.R.Tolkiena.

bjorn1322
31.08.2021 5 z 5

Má první četba Tolkiena a prostě nemá chybu.

PinkBunny
20.08.2021

Čteno i slyšeno jako audiokniha o délce cca 4h. Kniha je opravdu výjimečná, napínavá i překvapivá, zábavná. Doporučuji ji větším dětem i dospělým. Díky dobrodružnosti se nehodí tolik jako četba k usínání, spíše po obědě nebo do auta. Audiokniha je také velmi zdařilá a povedené, obojí mohu vřele doporučit.

wullcann38
16.08.2021 5 z 5

Úžasná kniha.
Zajímavé jak se jedna kniha dá natáhnout na 3 filmy.
Jinak jsem samozřejmě nijak překvapen nebyl protože jsem viděl filmy.
Příběh 8/10
Ilustrace 10/10
Za mě:93%

Julia284
15.08.2021 5 z 5

Skvěle napsané a čtivé.

Etvel
25.07.2021 5 z 5

Dle mého skromného názoru nejlepší z celé série knih odehrávajících se ve Středozemi.

A co, že je zpracovaná mnohem více pohádkověji. Cožpak není toho dramatu v životě dost? Někdy je prostě nejhezčí, sednout si jen tak na své oblíbené čtecí místo a ponořit se do světa fantaskních, mile humorných příběhů, které duši především hladí. Ne každý den potřebuju, aby byl můj klid čeřen přespříliš intenzivními emocemi.

Tolkiena miluju celého a vše, co napsal, mi přijde naprosto nadpozemské a neskutečně úžasné, nicméně Hobit má v mém srdci rezervováno obzvláště speciální místo:) sedí si tam už od mých 12 a zůstane s velkou pravděpodobností napořád:))

Ešína
25.07.2021 5 z 5

So.. This is the HOBBIT.!
Další Tolkienovo dílo kde není co dodávat. Geniální.
Hobbit mě velice bavil, možná i trochu víc než trilogie Pána prstenů. Určitě nezůstanu jen u jednoho přečtení.. Doporučuji!

Zojka
15.07.2021 5 z 5

tak tohle mě velice bavilo je to poměrně lehká četba a myslím že se brzy dostanu i k pánovy prstenů

haannyys
12.07.2021 5 z 5

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.

Haloon
05.06.2021 5 z 5

Když se řekne dobrodružství, jako první se mi vybaví právě příběh Bilba a družiny trpaslíků. Jejich cesta k Osamělé hoře inspirovala žánr fantastiky jako máloco jiného. Pán prstenů je možná autorovým nejvelkolepějším eposem, ale já měl asi vždycky ještě raději toho menšího, naivnějšího a pohádkovějšího Hobbita.

misa.lemperova
30.05.2021 5 z 5

Nemám slov, to je tak nádherná kniha! Prostě Tolkien nám bude pořád a pořád dokazovat, že nad něj není. Ještě když uvážíme, před jakou dobou byly knihy napsány! S dnešní tvorbou absolutně nesrovnatelné, to mi prostě nikdo nevymluví. Hobit byl oproti Pánovi prstenů opomíjený, ale rozhodně neprávem. Oba příběhy zbožňuju a stále nedokážu pochopit, jak člověk dokáže ve své hlavě vymyslet tak dokonale promyšlené a propletené příběhy, které budou chytat po generace pořád další čtenáře. Děkujeme za Vaše nesmrtelné knihy, PANE spisovateli! ️