Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350980/bmid_poirot-vrazda-v-orient-expresu-YAB-350980.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

Hercule Poirot právě přicestoval do Istanbulu, ale vzápětí je telegramem odvolán do Anglie. V Orient-expresu, kam nastoupil, upoutá jeho pozornost bohatý Američan Ratchett; mimo jiné nabídkou vysoké odměny za to, že jej detektiv ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Poirot odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen ubodán k smrti. Orient-expres uvízl v závějích a cestující i posádka zůstali ponecháni napospas osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… a teď i s podezřením ze zločinu. Málokterá detektivka se dočkala tolikera adaptací, tradičních i netradičních: existují komiksová zpracování, japonský seriál i počítačová hra. Nejnovější filmové verze se ujal britský herec a režisér Kenneth Branagh – a obsadil ji hvězdami jako Judi Dench, Michelle Pfeiffer či Johnny Depp. Titulní role se ujal sám. Česká premiéra filmu je plánována na 9. listopadu tohoto roku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

JaniMa
06.09.2020 5 z 5

Skvělé a napínavé čtení. Ještě v polovině knihy jsem si sice myslela, že tento příběh nemůže v mém pomyslném řebříčku překonat knížku Deset malých černoušků, ale nakonec se obě knihy dělí o jednu příčku. Rozuzlení jsem sice tak nějak předvídala, ale jistá jsme si jím rozhodně být nemohla, a tak jsem pátrala po dalších indiciích v každé další větě.

1amu
03.09.2020 5 z 5

Tato kniha autorky se v celosvětovém hlasování o nejoblíbenější autorčinu knihu pořádaném v roce 2015 při příležitosti 125 let od jejího narození stala druhou nejvyhledávanější !
Zřejmě byla napsána v ten pravý čas. Děj knihy se do jisté míry opírá o skutečné události. V roce 1927 se proslavil Charles A. Lindbergh, který podnikl první samostatný přelet přes Atlantik. O pět let později se Lindberghovi a jeho ženě, spisovatelce Anne Morrow, narodil syn. Ten byl však zanedlouho z jejich domu v Hopewellu (New Jersey) unesen a bylo požadováno výkupné. Rodiče sice zaplatili 50 000 dolarů, ale o několik dnů později bylo poblíž Hopewellu nalezeno zabité mrtvé tělíčko malého chlapce. V roce 1933 policie zadržela původem německého tesaře Hauptmanna, u kterého našla část výkupného. Hauptmann obvinění odmítal, ale v roce 1936 byl popraven na elektrickém křesle.
Když v roce 1933 psala Agatha Christie zmíněnou knihu, plnil stále případ únosu dítěte stránky novin a probíhalo usilovné pátrání po pachateli. Lindbergh i jeho choť pocházeli z prominentních kruhů a podobně situovala Agatha Christie i rodinu Armstrongů z Vraždy v Orient-expresu, jen je poněkud přiblížila britskému prostředí (John Armstrong je v knize britským plukovníkem) a jejich tragédii o něco více vyhrotila.
A bylo jasno ! Byl napsán příběh, který vzbudil rozruch mezi filmaři. I sami pisatelé komentářů dodávají, kolik verzí zpracování viděli.
Osobně bych sice tento případ (i když je napsán výtečně) nedal na druhé místo.
Těch úžasných knih autorky je mnoho, potřeboval bych spíše poradit od židovského krále Šalamouna. Žil sice mnoho let před autorkou, ale jeho moudrost prý obdivovala samotná Královna ze Sáby .

Medasek
16.08.2020 5 z 5

Velice dobrá kniha. Moje první od autorky. Styl psaní mi naprosto sedl.

knihomolka27
15.08.2020 5 z 5

Pro milovníky detektivek je jako bible pro věřící. Nápad, který Agáta dostala je přesně jeden z těch milionových nápadů co všechny totálně dostanou, plus s kombinací jejího stylu psaní, exotického orient expresu a výborné psychologie postav a promyšlenosti zápletky se z toho nemůže stát nic jiného než naprostý klenot literatury.

Polinius
14.08.2020 5 z 5

Ačkoliv je rozuzlení notoricky známe, tak i přesto, si to stojí za to přečíst.
Třeba jen kvůli dobře napsanému textu ve kterém je každé slovo na správném místě.

Jessybelle
11.08.2020 5 z 5

Klasická detektivka. Zapojit šedé závity je někdy pořádná makačka, ovšem belgický detektiv je prostě třída.

Mášenka31
29.07.2020 5 z 5

Moje první seznámení s Herculem Poirotem a hned napoprvé musím říct, že opravdu skvělá četba.

Ze začátku jsem měla trošku problém. Dlouho jsem nečetla, a když už, tak spíše knihy napsané v posledním desetiletí. Bylo tedy trochu obtížnější zvyknout si na jazyk a styl knížky. Názvy kapitol začínající ve velké míře "Výpověď..." mému nadšení mnoho nepřidaly. Ale jak šel čas a jak šly kapitoly, všechno se změnilo. Zatímco ze začátku byla moje pozornost menší (a ještě jsem tuto knihu poslouchala jako audiobook), postupně rostla a rostla.

Takhle nějak by měl vypadat detektivní román. Jasné stopy, jasné výpovědi a přehledné myšlenky detektiva. Čtenář může krásně sledovat, jak se před ním rozplétá klubko tohoto zločinu a jen žasne, když různá fakta vyplouvají na povrch. Nakonec všechno zapadne do sebe jako precizně vyříznutá skládačka. Každá postava má v příběhu své místo, je lehce zapamatovatelná a čtenář se tak neztratí v příběhu. Díky stylu vyprávění si i o pár dní později vybavuji spoustu detailů, a to je velký úspěch.

S Poirotem rozhodně nekončím a uvidíme, kam mě zavede. Mnohonásobně lepší než první díl detektivek od Jo Nesba.

Lenka0007
27.07.2020 4 z 5

Originální zápletka i rozuzlení. Líbila se mi i filmová verze. Klasika.

kotasbk
01.07.2020 4 z 5

Geniálně napsaná detektivka. Nikdy jsem neviděl zfilmovanou verzi (ostatně nikdy jsem neviděl žádného Poirota, ale mockrát jsem viděl pierota - to je jogurt), takže jsem netušil jak to dopadne. Jo, kdybych věděl, jak to celé dopadne, tak to určitě nečtu. Zkrátka jsem od začátku zkoušel tipovat, kdo může být v té vraždě namočený. Po každé kapitole jsem měl jiného viníka, na toho předešlého jsem zapomněl. Přiznám se, že jsem v tom měl pěkný maďarský guláš. Nicméně slavný belgický knírač (měl dokonce kulmu na knírek) vše rozluštil během jednoho dne ve vlaku Istanbul-Calais! Proto se ptám, jestli je to pravděpodobné. Za 15 minut intenzivního přemýšlení, kdy jeho řecký kolega myslel na perverzní hrátky se svou manželkou, až se vrátí domů, tak Poirot přelouskal tak zapeklitý případ levou zadní. Já si osobně myslím, že celý ten příběh je geniálně napsaný, ale tak strašně nepravděpodobný, že by se za žádných okolností nemohl stát ani u Musila ve vztazích, natož pak někde na Balkáně ve vlaku. Ostatně byl Poirot vůbec na záchodě? Nebyl.

Malinche128
01.07.2020 5 z 5

Nesklamala... Úžasná ako stále... ????

Kryštofka
18.06.2020 4 z 5

K Aghatě Christie jsem se vrátila kvůli čtenářské výzvě.
Kdysi pradávno jsem několik jejích knih přečetla, ale došla jsem k závěru, že jsou tak překombinované, že je můžu číst pořád dokola a jako bych je četla poprvé. Asi jako když hrajete dámu, posunujete kameny, všechno se to nějak skládá a skládá, trošku sterilně, logicky, nic barevného, jen černá a bílá. A pak nás čeká šokující rozuzlení. To si zapamatujete. Ale cestu kamenů od startu k cíli ne.
Viděla jsem poslední filmové zpracování a to se skutečně podařilo. Když se k vyprávění přidal obraz a překrásné záběry a ubralo se nimrání v časech a detailech, vznikla opravdová perla.
Teď jsem se tedy ke knize vrátila. A dala jsem čtyři hvězdičky jen z úcty k autorce. Nemůže za to, že detektivky nejsou můj šálek kávy.

ninano
14.06.2020 4 z 5

Stará dobrá klasika. Kniha se dočkala i několika filmových zpracování. Přesto nepatří k mým nejoblíbenějším od této autorky.

Miliarda
01.06.2020 5 z 5

Moje první zkušenost s Agathou Christie a maximální spokojenost. Autorka vytvořila spletitý detektivní příběh, který je "laskavý" a přesto ne prudérní. Když se na celou knihu podívám komplexně, není jí co vytknout. Styl vyprávění je velmi čtivý, dějové linky velmi zajímavé a konec, jak by tomu mělo být u každé správné detektivky, poměrně nečekaný. Osobně mě velmi bavil rovněž fakt, že každá maličkost má v ději svou důležitost a přispěje na konci k rozpletení celého příběhu. Agatha Christie je ne nadarmo mistrem svého řemesla a určitě se časem propracuji k jejím dalším knihám.

m_martina
16.05.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších případů Hercula Poirota, řekla bych. Vražda v uzavřeném prostředí vlaku, k tomu zima jako řemen a hory sněhu. Víc snad ani nemusím psát, kniha je dokonalá. Doporučuji.

i.stefany
03.05.2020 5 z 5

Strašně dlouho už se chystám na nějakou Agathu a teď konečně přišla ta správná chvíle. Ještě než znovu otevře knihovna, zmákla jsem tuto výbornou klasiku a jsem nadšená. Moc jsem si vyšetřování užila, hlavně pro tu hutnou atmosféru a nepříznivé okolnosti, nikdo nikam neuteče, Hercule má všechny pasažéry jako na dlani a odhalení na jazyku... Velmi čtivá a napínavá záležitost.

Blondebookdevil
26.04.2020 5 z 5

Byla jsem odhodlaná na to přijít, postupně jsem si vyloučila různé adepty na vrahy... A světe div se, Agatha mě zase přelstila! Rozmotávání lží všech svědků dokáže jen Hercule Poirot, který si postupně vyslechne vymyšlené verze a alibi, a stejně tomu pak přijde na kloub. Opětovně před královnou smekám, finální rozuzlení mě teda dostalo. Geniální!

Greenfingers
24.04.2020 5 z 5

Agatha Christie se zde předvedla v tom nejlepším světle. Příběh odehrávající se v dnes už legendárním vlaku má všechny atributy, které náročný čtenář od autorky očekává. Doporučuji všem příznivcům klasické detektivky.

ivzu77
23.04.2020 5 z 5

Je potřeba něco k hodnocení klasiky od královny detektivek?
Děkuji za krásné čtení.
A kouknu se ještě na film z roku 2017-8.

chaera
02.04.2020 5 z 5

Viděla jsem jako první film, takže jsem zápletku znala dopředu, ale to ani v nejmenším nemění nic na tom, že se tato kniha společně s Deseti malými černoušky a Vraždou na Nilu řadí mezi mé top 3 knihy od Agathy Christie. Skvěle propracovaná detektivka podaná v originálním podání (většina knihy je ve formě výpovědí svědků). Určitě se k tomuto kousku ještě někdy vrátím, užila jsem si každou jeho stránku. 5/5

Kajami
25.03.2020 5 z 5

Napinave od zacatku az do konce :)