Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350980/bmid_poirot-vrazda-v-orient-expresu-YAB-350980.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

Hercule Poirot právě přicestoval do Istanbulu, ale vzápětí je telegramem odvolán do Anglie. V Orient-expresu, kam nastoupil, upoutá jeho pozornost bohatý Američan Ratchett; mimo jiné nabídkou vysoké odměny za to, že jej detektiv ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Poirot odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen ubodán k smrti. Orient-expres uvízl v závějích a cestující i posádka zůstali ponecháni napospas osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… a teď i s podezřením ze zločinu. Málokterá detektivka se dočkala tolikera adaptací, tradičních i netradičních: existují komiksová zpracování, japonský seriál i počítačová hra. Nejnovější filmové verze se ujal britský herec a režisér Kenneth Branagh – a obsadil ji hvězdami jako Judi Dench, Michelle Pfeiffer či Johnny Depp. Titulní role se ujal sám. Česká premiéra filmu je plánována na 9. listopadu tohoto roku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

Marian27
25.06.2013 5 z 5

Skvela, zamotana detektivka s nadherne jednoduchym riesenim. ( Ked si Poirot obzera po prvy krat ludi vo vlaku a zbada komornu povie si- "asi komorna nemeckej damy". Ostava pre mna zahadou kto je nemecka dama? Ale objavil som len tuto jednu chybu v preklade. Inak som bol spokojny. Pravdaze hodnotim knihu ktora vysla v Zelenej kniznici)

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Trošku jsem postrádala Hastingsův styl vyprávění, podle mého je to ten nejlepší úhel pohledu na řešení Poirotových případů. Nicméně náš milý kapitán se ve slavném vlaku nenachází a děj tedy vypráví třetí osoba.
Agatha Christie dokáže vytvořit skutečně velmi zamotanou situaci. V této knize vzala několik lidí, kteří spolu nemají nic společného a uzavřela je do Orien-Expresu, který uvízne v hlubokých sněhových závějích. A právě v tomto okamžiku dochází k vraždě bohatého Američana.
Ale jak už jsme zvyklí, nic není takové, jak se na první pohled zdá a odříznutí od okolního světa je pro belgického detektiva podružná záležitost. Má svoje šedé buňky mozkové a to mu stačí.
Atmosféra je výborná, napětí i tajemno je skvěle vyváženo. Rozuzlení jsem v téhle podobě nečekala ani v nejdivočejších snech.
Každá detektivka s Herculem Poirotem mě něčím překvapí a v tomto případě je to finální řešení. Vlastně dvě finální řešení. Ale jejich význam už si zjistěte sami ;)

bondula
20.03.2013 5 z 5

Klasická dobrá poirotovka. Čítanie som si naozaj užil.

kattyV
16.02.2013 5 z 5

Jedna z knih, kdy se zadostiučiněním usoudíte, že si oběť stejně nic jiného nezasloužila, a že vrah nemohl udělat nic lepšího, než ji zabít. Ale rozluštění je velmi originální.

doktorking
06.02.2013 4 z 5

výborné stejně tak jako film podle knihy

Selinute
11.11.2012 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších od Christie. Rovněž filmové zpracování z roku 1974 je naprosto vynikající

katty.k
04.11.2012

skvělá kniha. Opravdu mě dokázala donutit číst dál a dál. Až do úplného konce jsem neměla tušení, kdo je vrahem. Závěr mě opravdu překvapil, ale kniha je fakt úžasná. Poirot je borec :)

Melic
22.07.2012 5 z 5

Výborné. Moje druhá knížka od autorky, první byli černoušci. Stejně jako černoušci se četla prakticky sama, ale tuto řadím ještě o kousek výše. Pokusím se to napsat tak, abych neprozradil zápletku. Zatímco u černoušků mi přišlo (i po dočtení), že průběh je možný, ale kdykoli by se mohlo něco zvrtnout, zde vše shledávám uskutečnitelným.

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Poirot nemá klid ani ve vlaku! Než dojedeme, vše se vyřeší...... Noblesní a elegantní detektiv.......Prostě klasika!

Peter.Melon
06.05.2012 5 z 5

Kniha z pera královny detektivek Agathy Christie.Je to snad má nej kniha od této autorky.Přečetl jsem ji vícekrát.Je napínavá i chytrá.Hercule Poirot zde řeší opět další vraždu.Tentokráte se děj odehrává ve slavném Orient Expresu.Kdo je vrahem?A kdo je obětí?To a mnohé jiné zjistíte po jejím přečtení.Stojí za přečtení.Hra smrti může začít...

Ketly
07.03.2012 3 z 5

Tuto knížku jsem četla týden po Deseti malých černoušcích a tolik mě to nezaujalo. Já sem si zamilovala Černoušky kvůli tomu, že tam jste sami a tím stylem jako Agátha píše se cítíte osamělý, zranitelní a hlavně sami. V každé knížce jste vlastně jako třetí osoba, ale nezasahujete do děje. V Černoušcích jsem si připadala jakože každou chvíli na mě někdo přijde a další na řadě budu já. V Orient expressu přede mnou neustále stál Poirot a chránil mě. To mi vadilo. Ten pocit, že jste tam sami je nedocenitelný, ale tady to působí tak, že vy pro vás Poirot skočil pod vlak. Toto bych ještě brala, ale to co mi vlastně vadilo nejvíc byl ten "Midsomerovský styl". Máte detektiva a deset svědků. 50 stránek se seznamujete s dějem, 150 vyslýcháte svědky, zkoumáte důkazy atd. a v posledních 50 stránkách vám geniální Poirot podá vysvětlení, které je tak nějak nevysvětlitelné. Konec šmitec. Já jsem čekala trochu víc, ale to mi to nejspíš dát nemůže. Celou dobu jsem obdivovala Poirotovu geniálnost, v Černoušcích jsem obdivovala přímo geniálnost Agáthy, protože tam neměla žádnou "spojku". Možná nakonec na Poirota přijdu, ale zatím mě to moc nebere.

Jíťa
10.07.2011 5 z 5

Jakožto třetí knihu od A. Christie jsem si vybrala Vraždu v Orient-expresu. Ačkoli znám příběh z filmové podoby (nedostižný David Suchet), nenudila jsem se ani chvilinku, naopak bylo skvělé sledovat pátrání s vědomím, že znám rozluštění. V tomto případě to bylo v podstatě směšně jednoduché již od první stopy, ale samozřejmě kdybych nevěděla, jak to skončí, tak budu napnutá do poslední strany. Pohodové čtení do jakéhokoli počasí.

paulhunter
16.05.2011 4 z 5

O genialitě A. Christie není třeba pochybovat - Vražda v Orient-Expresu nabízí přehledně a precizně zpracovaný mysteriózní příběh ve stísněném prostředí sněhem uvězněného vlaku, zcela uvěřitelné dialogy, přesvědčivý charakter H. Poirota a nečekané finální rozuzlení, které mě na jednu stranu dost překvapilo a na druhou ne úplně uspokojilo. V každém případě knihu rozhodně doporučuji - čte se skvěle a autorčina schopnost vodit čtenáře až do posledního okamžiku za nos je pozoruhodná.

Kvíteček jarn
11.05.2011 3 z 5

Mě zklamala. Vynechám styl, ten je skvělý (jak jinak). Čekala jsem klasickou detektivku - záhadu, kterou může díky stopám vyřešit i čtenář. Ale tady nebyla šance! Pochybuji, že by někdo dokázal zločin vyřešit. To vyřešení je určitě originální a šokující, ale pro mě není jednoznačné. Radši mám knížky, kde si po přečtení můžu říct: To jsem ale byla hloupá, vždyť to tady všechno bylo! Jen ldybych pozorně četla a dala si to dohromady! Tohle není moje krevní skupina. Je to spíš thriller než klasická detektivka

Clash
10.05.2011 5 z 5

Spolu s černoušky nejlepší dílo od Agathy. Dokonalá detektivka se skvělým a důvtipným Herculem Poirotem, skvělá pointa, dokonalé rozuzlení a atmosféricky báječně napsané dílo, které musíte přečíst jedním dechem.

gabus
27.04.2011 5 z 5

Už se mi dlouho nestalo, že by mě kniha chytila tak, že dokud ji nedočtu, nepůjdu spát. Výborná detektivka :)

kuba.dash
20.03.2011 5 z 5

Jednoduše: POINTA! Ta pointa byla tak dokonalá, že jsem tomu snad ani nemohl uvěřit. Nutno podotknout, že jsem jinou Agátinu knížku ani nedočetl; nejsem detektivkový typ. Ale tohle bylo prostě a jednoduše brilantní! 5 rudých hvězd a nechť Vás knihy provází...

Trina1
12.03.2011 5 z 5

U Agathy se mi skoro ve všech detektivkách dost pletou postavy, navíc u některých se nemůžu do první půlky knížky začíst. Toto ovšem neplatí u Vraždy v Orient-expresu, tam má děj spád už od začátku.

LenaBil
05.02.2011 5 z 5

Vražda v Orient-expresu patří mezi mé nejoblíbenější knihy od Agathy. Opět dokonale promyšlené a propracované. Vřele doporučuji.

pistalka
15.12.2010 5 z 5

Román Vražda v Orient–Expresu Agatha zasadila do pozadí skutečných událostí, kdy legendární vlak na několik dní odřízla od světa sněhová vánice. Tísnivá atmosféra vlaku, trčícího v pusté jugoslávské krajině, skvěle posloužila jako pozadí k jedné z nejlepších knih autorky. Na poutavou studii postav a do posledního detailu promyšlenou zápletku snad ani není třeba nějak zvlášť upozorňovat.
Tato kniha byla často uváděna jako jeden z nejlepších detektivních románů všech dob.
S odstupem téměř osmdesáti let od prvního vydání můžu s klidným svědomím souhlasit - pravý klenot žánru.
Za zmínku stojí i filmová verze z roku 1974, která patří k nejlepším adaptacím na motivy díla Agathy Christie.