Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 5 12567 705

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

Arya25
07.12.2015 5 z 5

Byla to moc skvělá knížka o přátelství i nepřátelství!

Slávka 1970
30.11.2015 5 z 5

Moc pěkné, paní Rowling toto prostě umí :-)

angloumene
25.11.2015 4 z 5

Pátý díl pro mě představoval určitý zlom v kvalitě. Možná to bylo tím, že jsem už trochu dorostla a i když byl Harry vlastně stejně starý jako já, už se nedokázal rovnat s dalšími světovými klasikami, které se mi v té době dostaly do ruky. Atmosféře temna prostě něco chybí a navíc mě neskutečně otravovalo neustále fňukání hlavní postavy. Na druhou stranu i tato knížka nabízí typické kouzlo kouzelnického světa a vyniká svojí čtivostí.

spojka
15.11.2015 5 z 5

Pátý díl je (společně s šestým a sedmým:) můj nejoblíbenější z celé řady.

Poprvé jsem tuto knihu četla kdysi (asi v roce 2004 nebo 2005) o parných letních prázdninách.
Přečteno za jeden den, kdy jsem četla až do rána, páč od knihy se nedá odtrhnout, hltám každou stránku, navíc v překladu Pavla Medka je kniha až moc dokonalá. A tak jak má někdo oblíbené knihy, které čte rád v létě/v zimě, já mám HP 5, kterého čtu ráda v létě, možná také díky samotné první kapitole.

Když jsem tedy knihu poprvé četla (na druhém stupni), dokázala jsem se přesně vcítit do oněch rozbouřených emocí, kterými je kniha nabitá. Smrt jedné z důležitých postav na konci mě zasáhla, dodnes jsem z ní nešťastná a Harryho následné vyrovnávání se s touto zdrcující skutečností (plus HP 6, AB) je velmi výstižné. Odbor záhad a paralelu se závojem považuju za jednu z nejlepších linek v celé sérii. Stejně tak NKÚ a přípravy na ně - to byla moje inspirace na zkoušky:D

Úžasný děj, úžasné postavy, úžastný celý svět, úžasný překlad, úžasné vyprávění... pch...
(Nemluvím jen o tomto dílu.)

Zkrátka a dobře knihy o HP budou mít navždy místo v mém srdci.

martinolie_S
15.11.2015 5 z 5

Skvělé! Chtěla jsem, aby to nikdy neskončilo.

Felsenberg
01.11.2015 3 z 5

Dlouhé, nudné, pořád to samé dokola, ženské. Harry a jeho partička neustále něco rozebírají jako hejno samiček :-)

Lenka-knihy
27.09.2015 5 z 5

Sice mi přijde tento díl ze všech potterů nejslabší, ale určitě si ho přečtu víckrát! Super knížky!

Hanja
13.09.2015 4 z 5

Kniha je super! Ale některé pasáže až příliš dlouhé, že jsem měla někdy chuť knihu odložit. Každopádně stojí za to si ji přečíst, pokud znáte jen filmy. Dozvíte se tam věci, které ve filmu nebyly a mnohé pak pochopíte.

bradavice
13.09.2015

Nevim ješte jsem ji nečetl ale ve filme jse mi libi že to neni jenom o Herrymu , Ronovi a Hermione . tentokrat zapojili i Ginny , Lenku a Nevilla

DennisMoore
06.09.2015 4 z 5

Když člověk čte, jak Harryho terorizuje Dolores Umbridgeová, skoro si říká: "Zlatý Voldemort, dobrák od kosti." Fénixův řád je opět velmi dobrá kniha, ovšem v porovnání s předchozími trochu ztratila tempo (aby ho také neztratila, když má něco 800 stran, čtenář se někdy asi prostě nudit musí) a Harry mi byl trochu nepříjemný, ačkoliv jsem i jeho chápal. Zato Hermiona a Ron mi v této části už dokonale přirostli k srdci.

Thrawn89
03.09.2015 5 z 5

Zatímco každý předchozí díl mě bavil čím dál víc, tak pětka byla dle mého trochu slabší než čtyřka. Válka s Umbridgeovou a potažmo ministerstvem mě příliš nebrala a Harryho milostné avantýru už vůbec ne. Vůbec je to celé víc zaměřené na Harryho emoce, což bylo někdy zajímavé (nalomení iluze o tátovi), jindy spíše otravé. Cekově jsem tak měl poprvé pocit, že některé pasáže se mi čtou lépe než jiné. Nechávám plné hodnocení, ale rozhodně je o něco slabší než u čtyřky.

juli2
01.09.2015 5 z 5

Za mě je to díl, který mě nejméně bavil. Děj mi přišel zdlouhavý, ale musím si ji znovu přečíst :-D

iluliacross
27.08.2015 5 z 5

Spousta lidí tvrdí, že je to nejslabší díl ze všech sedmi, podle mě je srovnatelní s Vězně z Azkabanu, možná o něco lepší. Při čtení jsem tajila dech a nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak to tak úžasně mohla J. K. R. napsat. Podle mě se v tomto díle trošku změní postavy, třeba Harry je takový průbojnější, možná více vztahovačný (a to ve filmu třeba vůbec nevyzní), ale je to v pořádku. Knížka je úžasná i v tom, jak hezky sedí na minulé díly, jak je s nimi propojena a minulé příběhy nejsou opomenuty. Možná Vám přijde Harryho schopnost přežít i ty nejdivočejší souboje přitažená za vlasy, ale popsané je to všechno do jediného detajlu a krásně vyvedené, že jsem po dočtení byla smutná, že už to končí.
Pokud u knížky přestanete vnímat realitu a i dokonce onen fakt, že právě čtete, ale naprosto se ponoříte do příběhu, až Vám před očima běhají obrázky, jedná se o sakra dobrou knížku...

Alex.Barunka
23.08.2015 4 z 5

Tohle je pro mě zatím nejslabší díl. Určitě bych se nebála ho trochu zkrátit, protože mě nebavilo číst téměř 800 stran o tom, jak je Harry věčně podrážděný, neurotický a vylévá si svůj vztek na kamarádech.
Zápletka nebylo vůbec špatná, ale Rowlingová se už vytasila s lepší. Každopádně jsem zvědavá na pokračování :)

woodward
15.08.2015 5 z 5

Nejtemnější ze všech sedmi dílů, včetně posledních dvou. Ale kupodivu mě to příliš neodrazuje a čas od času se k němu vracím. A pochmurnost příběhu přece jen tu a tam prosvětlí jasnější záblesk. Pan Weasley a jeho experiment se "stehy" nebo čarohosteska v nemocnici u sv. Munga, parádní Brumbálovo číslo, když ve své pracovně Popletalovi vysvětlí, že nemá v úmyslu se nechat klidně odvést, zmizení po weaslyovsku, Dorothy Umbridgeová na ošetřovně rozrušená Ronovým napodobením zvuku kopyt atd. atd. Je to významná součást velkého příběhu a podle mého soudu jeden z nejlepších dílů.

Ronnie68
09.08.2015 3 z 5

zajímavý děj, ale některé části byla zdlouhavé a trochu nepřehledné (boje)

reader.007
31.07.2015 3 z 5

Pro mne nejméně oblíbený díl série. Asi je to věkem, že už se nedokážu ztotožnit s Harryho pocity věčně "rozhněvaného mladého muže" (tedy ukřivděného fracka :-)) a navíc mi sadismus se kterým postupovala Umbridgeová přišel už opravdu přes čáru, tedy na to, jak se jinak autorka snaží o dětský pohled na příběh. Co ale vidím jako pozitivní je to, že se konečně přestaly znova a znova přemílat informace z předchozích dílů (jako je Harryho původ apod.), takže do pátého dílu už se může pustit jen ten kdo je s hlavním příběhem seznámen.
Překlad je opravdu výborný a in memoriam se hluboce klaním panu Medkovi jak se s předlohou popasoval, ovšem ani to mi nedá, abych si neodpustila rýpnutí: na straně 322 a 687 se poněkud zapomněl a ani editor si pak nevšiml, že Lenku Láskorádovou nazval omylem původním jménem (Luna).

farbi
26.07.2015 5 z 5

Môj úplne obľúbený diel. Tuším, že preto, že vznikla Brumbálova armáda a tiež preto, že hrdinovia sa dostali na pôdu ministerstva - čož je teda úplne ukrutne super level!

Kyta
25.07.2015 5 z 5

Harry Potter je pro dnešní literaturu zkrátka klasika a myslím, že by se nenašel nikdo z vášnivých čtenářů, kdo by ho nečetl nebo aspoň neznal. Sérii čtu už podruhé a překvapuje mě stejně jako poprvé. Mám takový pocit, že i kdybych ji četla potřetí nebo počtvrté, stejně by mě neomrzela. Pátý díl je jak jinak než úžasný... (Ale to už tady asi stejně všichni vědí.)

Za tuhle sérii jsem nesmírně ráda!

P-man
21.07.2015 5 z 5

Pro mě pátý díl působí až příliš temně. Je to můj nejneoblíbenější díl. Jak už zde mnoho lidí psalo, i mě připadá Harry až příliš sobecký, někdy bezohledný, zabedněný a sebestředný (tím ale asi paní JKR chtěla vyjádřit, jak se změní Harry při vlivu Voldemorta do jeho duše). Když se ale Harry, Ron, Hermiona, Neville, Ginny a Lenka ocitnou v obklíčení Smrtijedů, cítil jsem, že se začínám nudit. Ten souboj byl příšerně protáhlí a místy ukrutně nudný... Ději velice prospěla Lenka a její škrkny a chropotalové. Také se mi velice líbala kapitola "Nemocnice svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy". Umbridgeová je zlá malá odporná slizká ropucha už od prvního okamžiku až do posledního. Herečka která Dolores stvárnila ve filmu předvedla vskutku vynikající výkon. Zajímavé je, že herec Voldemorta (David Yates) zároveň film režíroval.