Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463877/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-72h-463877.jpg 5 12615 12615

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

Avila
31.10.2020 5 z 5

Další díl H. P. přečten a musím napsat že je opět super... Tento díl má nejvíce stránek z celé série, tak jsem byla zvědavá jak se s tím autorka "popere".... a povedlo se.
Pro mě je tohle asi zatím nejvíc emocionální díl. Občas mě trošku iritovaly Harryho pubertální nálady ale na druhou stranu se není čemu divit....
Jsou zde nové postavy jako třeba Lenka nebo Tonksová, které mi asi nejvíc sedly. Také se tu objevila hnusná, zákeřná ropucha jménem Dolores Umbridgeová ke které jsem hned v první chvíli začala cítit neskutečný odpor... A s radostí sledovala jak jejímu nastavenému teroru v Bradavicích se postupně staví na odpor jak žáci tak i učitelé.
Pátý díl ukázal v trochu jiném světle profesora Snapea kterého mi bylo v určité chvíli i líto.... Brumbál je trošku odsunut do pozadí ale projeví se více jeho "lidská tvář".
A potěšilo mě i to že některé z méně výrazných postav se ocitli v popředí jako Neville.
No a na závěr mě velice zasáhla velká ztráta Harryho. I mě v dalších dílech bude chybět Čmuchal.....

Sariega
29.10.2020 3 z 5

oproti minulému dílu to nebylo tak dobré a dost zdlouhavé, ale konečně se tam ukazje hlavní pointa celé série.

Abako
18.10.2020 4 z 5

Tady už se konečně formuje nějaká armáda, organizovaná skupina bojující s Voldemortem. Už to nevypadá jako osamocený boj mladého kouzelníka, už je otevřeně na jeho straně konkrétní skupina zkušených lidí a vypadá to, že s Voldemortem bude konec. No ale my víme, že ještě další dva díly nás čekají, takže tak rychlé to nebude. Napětí stoupá. :-)

iLuciferie
15.10.2020 3 z 5

Za mě nejslabší díl série. Rozsahově se Rowlingová opravdu zbláznila, obzvláště když vezmu v úvahu, že se v první půlce v podstatě zas tak nic extra zajímavého neuděje. Druhá půlka celkový dojem sice vylepšuje, ale už poněkolikáté mám pocit, že pak zase v závěru příběh prostě nějak ztrácí dech.

Kutcho
12.10.2020 5 z 5

Nemôžem povedať, že by bol tento diel najlepší, avšak dej sa posunul opäť o kus ďalej, autorka ho spestrila o viac času mimo školy, a podobne ako štvrtý diel, aj tento bol dospelejší. Vadila mi samozrejme Umbridgeová, ako aj Harryho puberta a neustále výbuchy hnevu, ktoré dúfam v šestke pominú. Inak sa jedná o ďalší výbornú knihu, a ten bojový záver bol tou správnou čerešničkou na pomyselnej harrypotterovskej torte.

andrejci
26.09.2020 5 z 5

Tenhle díl patří mezi mé nejoblíbenější. Popravdě nejvíc jsem byla nadšená ze scén, které nebyly ve filmu. A že jich tam bylo! Mrzí mě to to protože hodně scén by se tam dalo zařadit. Knížka dokázala jednu o věc u které jsem si myslela, že už to nejde. A to udělat z Umbridgové ještě větší potvoru než byla. Kromě ní mi celkem lezl na nervy i Harry. Měla jsem někdy chuť k němu přijít a pořádně ho seřvat. Beru, že na něho leze puberta, ale tohle bylo děsné. Díky tomuto dílu jsem si, ale konečně uvědomila kdo je moje nejoblíbenější postava. Snape byl prostě skvělý. Jinak jsem z knížky nadšená a těším se na další díl. Obdivuji ty co museli čekat až vyjde v češtině, protože to bych já asi nezvládla.

Erutan
21.09.2020 5 z 5

Tento díl se mi obsahově líbil zatím nejvíc. Bylo tam hodně věcí které se do filmu nevešly. První díl měl cca 300 stran a film 2 hod. Tento to díl má 800 stran a film 2 hod. Je mi líto že jsem ty filmy viděl a až potom se pustil do knih. Jediné co mě štvalo byl pubertální Harry se svými výbuchy, ale prostě měl na to věk a k tomu to dílu to patří.)

Taťka Hraboš
18.09.2020 5 z 5

I když ve filmové podobě patří tento díl k mým oblíbeným (mimo jiné kvůli skvěle ztvárněné Umbridgeové), přesto musím opět více pomyslných bodů připsat knize. Nejen, že vysvětluje mnohé, co je sice pro děj zásadní, ale film v tomto ohledu ani nic nenaznačuje (např. proč vlastně byli mozkomoři v Kvikálkově, jak to bylo s tou věštbou atd.), ale Harry a jeho spolužáci i členové Fénixova řádu (vyjma Brumbála) jsou v knize normální lidé (dá-li se to o kouzelnících vůbec říci) a ne žádní superhrdinové, jak to vypadá podle závěrečných filmových scén na odboru záhad ministerstva kouzel. Navíc i při vší té dramatičnosti si autorka našla čas na humor, i když trochu tragikomický (Ron a jeho souboj s mozkem, všude se pletoucí nešika Neville, Smrtijed – dítě). Pravda ale je, že ve filmu taky nechybí, jen je v jiných scénách.

ashburton
11.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Ač nejsem nejmladší, tak celou ságu HP mám moc rád, čtu ji již poněkolikáté, ale teprve teď jsem se rozhodl i pro slovní hodnocení každé knihy ze série. Není vůbec pochyb o tom, že JKR umí psát. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Když se k tomu přidá brilantní překlad s českými jmény a názvy, prostě to nemá chybu. I když vlastně má a ty chyby vyplouvají při každém dalším čtení víc a víc na povrch, některé vadí více, některé méně, některé vůbec, je to na každém, jak k tomu přistoupí. Já osobně se je snažím přijímat s nadhledem a s úsměvem, rozhodnutý nekazit si báječné čtení :-) Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst a teprve potom skouknout filmy, které jsou o třídu níže a ve kterých spousta věcí chybí a složitá zápletka celé ságy vlastně není nikdy úplně vysvětlena.

Fénixův řád je nejdelší kniha z celé ságy a dle mého názoru je zbytečně dlouhá. Stejně jako Ohnivý pohár se mi nečte až tak dobře, hlavně pasáže s obry mě i vyloženě nudily. Jinak tady už je Harry kolikrát popisován jako pěkný spratek a rozhodně to není žádný vzorový kladný hrdina. Ke konci mě zarazilo, jak mohla autorka nechat ve škole děti Smrtijedů? To by přeci nedopustil ředitel žádné školy? No nic, jedeme dál, Princ dvojí krve už čeká :-)

Hodnocení: 90 %

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Na Harryho nedám dopustit :-) úžasné, brilantní, skvělé čtení. Paní Rowlingovou obdivuju za tak detailně vymyšlený a propracovaný kouzelnický svět. Chtěla bych být opět dítě a věřit na všechny ty fantastické postavy a kouzla a samozřejmě mít neviditelný plášť :-)

Wasdy
02.09.2020 5 z 5

Druhá má nejoblíbenější kniha. Doporučuji. : D

teer.h
31.08.2020 4 z 5

Překvapilo mě, že tento díl se mi až tak moc dobře nečetl. Harry mě dost štve, jak je natvrdlý, výbušný a fakt arogantní, jak tvrdí Snape. Do knihy jsem se začetla asi tak za polovinou, jinak žádná velká akce? Pro mě až asi posledních 100 stránek, které bych snesla delší. Ale uvidíme, co další díl :) Já jsem vděčná, že chápu čím dál více věcí, co jsem moc nechápala, nebo tam nebyly.

Dora536
30.08.2020

Kniha rozhodně nebyla špatná. to ani náhodou. Jen bohužel nevím, jestli mám Harryho považovat za skvěle napsanou pubertální postavu nebo po většinu času nesnesitelného hrdinu.

KnihomolkaAnna
20.08.2020

Většině lidí se do pátého dílu Harryho nechce, protože je prý moc tlustý. Ano, něco pravdy na tom je, ale jinak stojí zato. Zasloužil by si víc než pět hvězdiček. V knize se toho mnoho dozvíme a Harry nám představí Lenku!

Haduwig
20.08.2020 4 z 5

Tady se bohužel JKR nechala unést a kniha je neúnosně dlouhá - často se děj točí na místě, zbytečných epizodek je tu nespočet a opakuje se už několikrát vysvětlené. Mrzí mě to hlavně proto, že v předchozích knihách Rowlingová ukázala, že umí psát tak, aby to odsýpalo. A pubertálního Harryho vystihla nejspíš velmi dobře, ale to mi nějak nezabránilo v tom, že jsem skoro celou knihu měla chuť ho proplesknout, puberťák, no.

tittanie
14.08.2020

Tenhle díl patřil jednu dobu mezi mé nejoblíbenější. Moc se mi líbily Harryho prázdniny. Dozvěděli jsme se více o kouzelnickém světě a o tom jak vlastně fungují školní zkoušky a závěr knihy byl perfektní.

AlbionFoxyFox
21.07.2020 5 z 5

Byť jsem dala 5 hvězd, protože u HP série nemohu jinak, toto je můj nejméně oblíbený díl. Líbí se mi množství postav - nových i vybarvení se těch starých, popis jednotlivých předmětů a zkoušek, úžasně zachycená atmosféra totality, ale vadí mi v tomto díle Harryho nálady, Brumbál téměř v pozadí a závěrečný boj se Smrdijedy.

Cress
19.07.2020 5 z 5

Harryho jako postavu moc nemusím a v tomhle díle je obzvlášť otravný, v tomhle díle to beru jako pozitivum. Autorka (jejíž jméno odmítám vyslovit) zvládla psychiku puberťáka opravdu skvěle. Harry reagoval, tak jak by reagovala spousta lidí jeho věku a celému příběhu to dodává na věrohodnosti. (Tohle zní trochu divně vzhledem k tomu, o čem kniha je, ale přiznejte, stejně jako já aspoň kouskem duše věříte, že kouzelnický svět opravdu existuje a váš dopis se jen trochu zpozdil.)

Navíc je tady Umbridgeová. Je to jedna z nejlépe napsaných záporných postav, kterou jsem v knize, kdy viděla. A myslím, že nejsem jedná, koho baví sledovat, jak se jí postupně učitelé i studenti vzpírají. Taky se konečně objevuje Lenka, což je moje nejoblíbenější postava.

Po dějové stránce je tenhle díl taky naprosto boží. Za mě rozhodně nejlepší díl z celé série.

Atekram
08.07.2020 5 z 5

Kdysi tohle byl můj nejméně oblíbený díl, ale dnes ho naopak hodně oceňuji. Zaobírá se dospělými tématy, je více psychologický (i když pubertální scény jsou otravné, ale nutné :D), temnější. Navíc obsahuje jednoho z nejnenáviděnějších a podle mě nejlépe napsaných záporáků knižního světa - Dolores Umbridgovou. Vsadím se, že mnoho lidí ji nenávidí více než samotného Voldemorta, asi proto, že o příšerných věcech od samého začátku nemluví, ale dělá je. A navíc (jak zjistíme v dalších dílech), za ně vlastně do poslední chvíle není pořádně potrestána. Na knize se mi ale líbí také to, že už není černobílá a ukazuje nám stinné stránky a špatné vlastnosti našich oblíbených hrdinů. A dala nám Lenku! :)

lucie9998
20.06.2020 5 z 5

J. K. Rowlingová těmito knihami změnila a o kus dál posunula čtenářský svět.