Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463877/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-72h-463877.jpg 5 12816 12816

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix, 2003

LunaL.
09.09.2024 5 z 5

Nechapala jsem, proc tolika lidem se do tohoto dilu kvuli tloustce nechce. Proc jsou pysny, kdyz ji doctou. Je to jeden z mych oblibenych dilu, neumim si predstavit ho nedocist.
Ted jsem se do nej pustila v originale. A byla to vyzva. A jak jsem na sebe pysna, ze jsem ji celou precetla! o:)

Margherita_N
08.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Dolores Umbridgeová, nejnesnesitelnější postava v celém světě Harryho Pottera. Ona prostě tu knížku otrávila, jakkoli byla jinak dějově dobrá. Výtku bych měla ještě k letu na testrálech do Londýna, za prvé si myslím, že je nemožné letět na něčem, co nevidíte, v několikakilometrové výšce nad zemí, prostě by vám pud sebezáchovy nedovolil se na to posadit a dát pokyn ke vzletu, a za druhé by museli letět asi tak rychlostí 400 kilometrů v hodině a to nejde přežít. A ještě k té věštbě, nepochopila jsem, proč o ní mluví jako o zbrani, a proč si pro ni Voldemort prostě nepřišel sám, když mu to tam stejně vyklidili a nikdo by ho neviděl. Možná chtěl na ministerstvu teatrálně zabít Harryho, ale zase proč by tam v tom případě zamířil až potom, co Smrtijedi zase všechno pokazili, jako by to původně vůbec neměl v plánu. Po dočtení, přestože to nebylo moje první, mi prostě zůstávají zásadní otázky. K Harryho výbuchům vzteku, který čtenáři většinou přisuzujou jeho pubertálnímu věku a často kritizujou, chci dodat, že tam se prostě dějou nespravedlnosti a sama jsem cítila, že bych se kolikrát zachovala stejně jako on a nedokázala udržet jazyk za zuby. Nevím, jestli jsem sama znovu v pubertě, protože si pamatuju, že při prvním čtení jsem ho v duchu nabádala, ať je zticha a šoupe nohama, aby ho v tom kouzelném světě vůbec nechali, ale čím jsem starší, tím víc souzním s tím, že si nenechal nespravedlnosti líbit a ozýval se.

ZanetDesp
06.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Pátý díl úchvatného HP Fenixův řád, byl jak jinak, než strhujícím. Na scénu přichází neoblíbená Dolores Umbridge, kterou by člověk nejraději prohodil oknem - miluji konec, kde je odnesena kentaury. Celkové zpracování, psychologický profil a charakter růžové profesorky je naprosto geniálně propracován.

Kenihja
01.09.2024 5 z 5

Nejdelší a zároveň nejlepší díl. Konec se mi mega líbí, vždy brečím popravdě. A harry se zaslouží svět jakože to co on prožívá? Chudák

Zeleninka
11.08.2024 5 z 5

Nejdelší čtení ze serie HP. Ale když už jsem se dostala až sem, tak to prostě musím dočíst. Kniha je oproti filmu mnohem, mnohem lepší. Film by musel být aspoň na 3 díly kdyby to chtěl obsáhnout. Fakt doporučuju přečíst HP, než koukat na film.

Lukas4077
08.08.2024 5 z 5

Výborně napsaná kniha, děj je o dost obsáhlejší než film a v mnoha detailech je kniha lepší, na první pohled se mi od mala zdála kniha hrozně dlouhá a jako u předchozích dílů, tak jsem měl opět trochu problém se dostat přes úvod, než dojedou studenti do školy, od poloviny dál mi kniha připoutala a musel jsem jí dočíst jak nejrychleji to šlo. Sice děj znám z filmů a videí od českých autorů na youtube, i tak bylo vyprávění tak poutavé, že musím smeknout před JK Rowlingovou klobouk dolů- ač se mi úplně nelíbí její vystupování na twitteru, tak série Harryho Pottera je pro mě srdceční záležitost a nemohu tento díl hodnotit jinak než 5/5 a těším se na další dvě knihy. Už to není dětská pohádka, děj je temnější a není to jen o hezkých věcech, postavy prožívají přerod do předčasné dospělosti vlivem okolností a Harry Potter často bojuje sám se sebou, stále se mi líbí jak se sérií mohou i další generace postupně dospívat a užít si krásný fantasy svět kde nejsou lidi závislí na moderních technologiích a trochu zamrzl čas.

Mona-Lisa
02.08.2024 5 z 5

Harry se chová jako puberťák, kolem kterého se vše točí, ale to přesně on je :-)
Ten, který všechny zachrání má bouřlivý rok. Tentokrát žádný turnaj, mistrovství světa ani štěstí v podobě nalezení bratra/otce v jedné osobě. To se mi u Fénixova řádu nevybaví. Přerod teenegera v kluka, který se nestydí za své kamarády a zmizí mu tu někdo tak důležitý, že si s ním s chutí vypláčeš oči. To je pro mě Fénixův řád.

Grace_Foster
30.07.2024 3 z 5

nejhorší díl celé překomplikované a zbytečně roztahané série.

Kabuky
28.07.2024 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.

saryk93
09.07.2024 5 z 5

Svět HP miluju už spoustu let, filmy mám nakoukané a nedávno jsem se rozhodla (samozřejmě po přečtení předchozích čtyř) poprvé pustit do nejdelšího dílu knižní série. Po Ohnivém poháru jsem trochu čekala, že mě bude kniha místy nudit a díky přítomnosti jisté profesorky i mírně vytáčet, ale nic z toho se nestalo. Kniha mě bavila od začátku do konce a doslova jsem ji hltala. Svět, který J. K. Rowlingová vytvořila, mě nikdy nepřestane fascinovat a překvapovat. Na tomto dílu už je velmi znát emocionální vývoj postav, některé pasáže byly za mě už trošičku přitažené za vlasy (např. smrtijed s dětskou hlavičkou), ale když vezmu knihu jako celek, jsem z ní opravdu nadšená.

kopeceli
05.05.2024 4 z 5

Tento díl je temný, napínavý, místy strašidelný a taky dost smutný. Já vím, že Harry byl jen kouzelnický dorostenec, ale přesto je jeho chování v tomto díle veskrze nepříjemné. Zato Nevil, z toho se stal šikovný kluk.

Cteme_s_Terkou
27.04.2024 4 z 5

(SPOILER) V CELÉ RECENZI SE MOHOU VYSKYTOVAT SPOILERY, KVŮLI VŠEOBECNÉ SLÁVĚ A ZNALOSTI TÉTO SÉRIE
Vítám vás u recenze již pátého dílu série o Harrym Potterovi.
Tentokrát si tedy popovídáme o dílu s názvem Harry Potter a Fénixův řád, který je nejtlustší knihou celé série, kdyby vás to zajímalo.
Pojďme už ale na samotnou recenzi, ať zde nemusíte číst pořád to samé.

Tak znovu a opět.
Musím říct, že Rowlingová opět překvapila tím, co vše dokáže vložit do charakterů a jak dokáže příběhy zamotávat.
Přestože to byla nejdelší kniha, neměla nudná místa a příjemně se četla. Spolu s Vězněm z Azkabanu je tento díl můj nejoblíbenější z celé série. Až na ten závěr, samozřejmě.

Doporučila bych tuto knihu?
Ano.
Komu bych tuto knihu doporučila?
Všem, kteří mají rádi Harryho Pottera, fantasy, přátelství, magii a tlusté knihy.

schmell
15.04.2024 4 z 5

Voldemort je zpátky a s ním začíná přituhovat. Ministerstvo kouzel ale jeho návrat popírá a proto do Bradavic nasadí na místo profesorky proti černé magii jednoho z nejhorších lidí, které jsem kdy v nějaké knize viděl. Profesorku Umbridgeovou.

Fénixův řád je nejdelší kniha o Harrym Potterovi. Ve vydání, které jsem četl, má skoro 800 stran. Taková délka zde ale ničemu nevadí. Harry a ostatní se zde mnohem víc dostanou i mimo školu a díky tomu se dozvídáme více o fungování kouzelnického světa, jako například Ministerstvo kouzel nebo Nemocnice svatého Munga.

Co už bylo horší, byla změna Harryho charakteru oproti předchozím dílům. Na každého se hned naštve a začne křičet víceméně bez důvodu. Sice se to asi dá vysvětlit pubertou a jeho spojením s Voldemortem (které bude působit silněji, teď když se mu vrátila síla), ale i tak to po několikáté začalo být otravné. Pak taky Brumbálovo vysvětlení, proč Harrymu neřekl o věštbě dřív a proč Harry musí žít u Dursleyových, působilo dojmem, že to Rowlingová dřív neřešila a vymyslela si to až pro tenhle díl. I když nevím, jestli by to v páté knize série šlo popsat nějak lépe.

Hoblinka
30.03.2024 5 z 5

Když před přibližně dvaceti třemi lety začala Pottermanie, dlouho jsem se jí bránila. Nemám ráda hurá akce, teď všichni čteme to nebo ono. Pak jsem se jen z hecu přihlásila na teletextu do soutěže o pátý díl. Když je štěstí unavené, sedne i na ... Samozřejmě jsem nemohla začít od pětky, to dá rozum. Koupila jsem si tedy všechny předchozí díly a tím začala láska na celý život

KajusaKil
28.03.2024 5 z 5

Nejdelší kniha Potterovského světa. Tady už se začíná filmová a knižní podoba dost lišit a mnoho detailů se do filmu nedostalo, proto doporučuji knihu přečíst!

Amneris
17.03.2024 5 z 5

Opět skvělý díl ze série o Harry Poterrovi. Tento díl jsem jako náctiletá nečetla, tak jsem na něj byla opravdu zvědavá. Oproti filmu je zde uvedeno mnoho zajímavých informací, které pak jako celek začínají dávat smysl ohledně Pána zla a Harryho. Na rozdíl od předchozích knížek tady není až tolik akce, ale to určitě ničemu nevadí :-)

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Pátá kniha v sérii poměrně dost klame tělem. Podle tloušťky jsem myslel, že bude přibližně stejně dlouhá, jako čtyřka, ale omyl, je daleko delší. Na rozdíl od zmíněného Ohnivého poháru, to ale není tak moc ke škodě. Ano, stále se vyskytují příběhové linky, které nikam nevedou, nicméně tady nejsou tolik do očí bijící. Přesto si myslím, že editoři mohli ještě trochu stránek ubrat.

Kladně hodnotím také postavy, které se v příběhu vyskytnou nově, protože přinášejí alespoň trochu svěžesti do velmi ustálených Bradavic. Líbí se mi, že Voldemort v téhle knize jedná jako správný padouch a ne jako chovanec Jedličkova ústavu, jako v knize předcházející.

Naopak ke sníženému hodnocení u mě velmi přispělo chování hlavního hrdiny. Ne, že by mi vadily jeho pubertální výštěky jako takové, ale spíše způsob, jakým se z Harryho pubertální floutek stal. To znamená lusknutím prstu mezi čtvrtým a pátým dílem. Myslím, že si autorka s tímhle přerodem mohla daleko více vyhrát, aby působil organičtěji.
Ještě dodám, že mi stále velmi vadí nekonzistence kouzelnického světa, kdy si autorka dělá zcela co chce, včetně toho, co bylo dříve popsáno jako nemožné a nakonec se vždy najde nějaké "kouzelné" vysvětlení. Určitě by sérii prospělo, kdyby existovala striktněji definovaná "pravidla" kouzelnického světa.

Celkově tentokrát solidní čtyřhvězda a nejspíš za mě po Vězni z Azkabanu druhý nejlepší díl série. Pořád je co zlepšovat.

lassse
25.02.2024 5 z 5

Tak jsem se tím prokousal a výborný. Nabralo grády a Umbridge je snad ještě větší s***ě než Voldemort.

Emik87
18.02.2024 5 z 5

Když se dostane k moci slaboch a dá hodně moci sadistce, pak je průšvih ne jen u mudlů, ale i v Bradavicích. Docela chápu, proč lidi nenávidí víc Umbridgeovou, než Voldemorta. Výborně je vykreslená i atmosféra ve škole. Tenhle díl je prostě skvělý.

PájaHája
16.02.2024 5 z 5