Žízeň

Žízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312891/bmid_zizen-A5a-312891.jpg 5 2807 2807

Harry Hole série

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování. Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Tørst , 2017

Ankavi
29.06.2017 5 z 5

Návrat Harryho na scénu se vydařil na 100%. Žízeň je kniha, u které dostanete opravdu žízeň - myslím tedy čtenářskou žízeň. Už jen ten nápad se seznamkou... Nedá vám to a budete muset přemýšlet nad možnostmi, které se v průběhu děje nabízejí. Ale stejně je nakonec vše trochu jinak. A jak je již níže psáno, tento díl je mimořádný svou dynamičností, čtenář nedostává prostor pro pozastavení, natož nudu. Opravdu skvělé - budu se těšit na další pokračování. Jde vůbec tato kniha překonat? Nechme se překvapit.

misacaj
29.06.2017 5 z 5

Nesbo má dar pohrávat si se čtenářem. Myslíte si, že víte, kdo je vrah a pak zjistíte, že vás dostal. Zase výborný díl, snad ne poslední. Doporučuji oživit si díl Policie, je zde důležitá návaznost se Žízní.

Susan94
29.06.2017 5 z 5

Nesbo dozrál k absolutní dokonalosti a my můžeme jen sbírat ty skvostné, sladké plody literární tvorby.
Autor má neunavnou mysl, která vymyslí, opět něco co tu ještě úplně nebylo, propracuje děj do detailu, nezapomene na špetku humoru a my můžeme jen hltat stránku za stránkou a užívat si to.
Krásné na knize také byl kontrast Harryho rodiny a Harryho případu. Lidskost a láska versus zrůdnost a žízeň.
Harry nezklamal, naopak byl jako dobře dozrálá whisky… doufám, že jsme neměli tu čest naposled.

alois.randa
28.06.2017 5 z 5

Bylo to trochu jiné, v žádném případě špatné, ale určitě ne nejlepší díl série. Děj byl opět originální, rozhodně se nejedná o opakovačku.

silvara
28.06.2017 5 z 5

A zase mě Nesbo dostal! Už ve třetině knížky jsem si říkala: "Ha, tentokrát mě neošálíš, prokoukla jsem tě a vím, kam míříš, Nesbo."
Jásala jsem předčasně :) Perfektní zápletka, děj gradující do poslední řádky, pro mě (zatím) nejlepší detektivka za rok 2017.

Cindova
28.06.2017 5 z 5

Knihu jsem zhltla jedním dechem. Jo Nesbo jede od Policie v závratné jízdě, která je každým dalším dílem zběsilejší. Myslím, že pro každého, kdo si HH zamiloval je Žízeň prostě must read. Nic víc prozrazovat netřeba.

dikobraz
27.06.2017 5 z 5

No co uz. X komentov dole, netreba sa opakovat. Skvele, skvele, skvele. A aj sa opil, paradicka. A Nesbo spravil z capa zahradnika (Harry vlastni bar...). No a ta adresa na konci, ked dobre dedukujem....... Tesim sa na dalsiu cast. Ou jeeee.

Sandruše
27.06.2017 5 z 5

Chtěla jsem napsat zcela seriózní recenzi, ale nemůžu si pomoct - Jo Nesbo je prostě geniální, opět mě po naprosto strhující jízdě posadil na zadek. Poetika slov, zvrácený psychopat a legendární Harry tvoří z Žízně dokonalý thriller, před kterým smekám a hlavou třískám o zem! :)

ochwey
26.06.2017 5 z 5

Nesbø to prostě umí napsat tak, že když čtu do noci, pomalu se bojím dojít si pro pití. A ty s Harrym Holem jsou nejlepší - protože kdo by ho nemiloval. Ono je teda pravda, že všechny knihy ze série jsou si pro mě dost podobné, ale baví mě i tak - aspoň se mění vrazi, způsoby vražd a oběti :D

alzbeta4340
26.06.2017 5 z 5

Po Policii, která mi tak nějak nesedla, jsem už Žízeň ani nechtěla číst. Ale nakonec jsem neodolala a dobře jsem udělala. Nesbo se vrátil ke svému klasickému stylu a napsal košatý, dosti nepravděpodobný příběh plný odboček a očekávaných překvapení. Není to nejlepší díl série, ale je velmi dobrý a hlavně nejspíš nebude poslední. Doporučuji.

Jack93
26.06.2017 5 z 5

Přesně před 72 lety (26. 6. 1945) byla v San Franciscu podepsána Charta OSN. To píšu proto, abyste si díky mému komentáři trochu rozšířily obzory, pokud vám tato informace dosud unikala.
Přesuňme se ze slunné Kalifornie do chladné norské metropole, kde v Nesbových dílech není nouze o sériové vrahy. Být to realita, vážně bych cestu do Osla zvažoval...
Žízeň pokračuje v nastavené linii z předchozích dílů, v tom propagace nelhala. Je to strhující jízda, ostatně jako vždy. Znovu se prolíná více dějových linek dohromady, aby v závěru do sebe přesně zapadly a ještě umocnily už tak fantastický dojem a nadšení z knihy.
Kruh se ještě neuzavírá, ale to bylo jasné od začátku. Nesbo si celý příběh rozvrhl počínaje Červenkou a o pokračování se bát nemusíme. A tím myslím pokračování v množném čísle, protože dvanáctý příběh o Harrym Holeovi, věčně bojujícím se sebou samým, nebude rozhodně poslední, tím jsem si jistý.
U mě je pořád ze všech 11 dílů jedničkou Sněhulák, následovaný (na pořadí nezáleží) Spasitelem, Červenkou a Policií. Žízeň je někdy mezi třemi posledně vyjmenovanými tituly.
Návaznost na předchozí díl, Policii, je poměrně velká, takže bych doporučil čtení desátého a jedenáctého dílu krátce po sobě, ne s roční pauzou, jakou jsem měl já, i když jsem neměl na výběr.
Podle mě na sebe Přízrak, Policie a Žízeň hodně navazují a je nejlepší je číst rychle za sebou, má-li být výsledný dojem o to lepší.
Nesbovi tleskám za úžasně nastavenou laťku, která ne a ne polevit! Měl jsem přečteno za pouhé tři dny, protože jsem se od knihy nemohl odtrhnout.
Co mě navíc na HH nejvíc baví je fakt, že nejde o klasickou detektivku, ale spíše rychle se odvíjející filmový scénář poskládaný z vynikajících a hlubokých úvahách o morálce a smyslu toho, proč jednotlivé postavy dělají to, k čemu se rozhodli.

Jamilily
25.06.2017 5 z 5

Čekání bylo dlouhé, ale nakonec jsem se dočkala! Od knížky se nedalo odtrhnout, pořád jsem chtěla vědět, co se stane na další stránce. Líbila se mi další sonda do soukromí postav, hlavně dvojice K+B, ti mi k sobě opravdu pasují. A i když si myslím, že hlavní detektivní zápletka, nebo spíše motivace muže v pozadí byla až moooc ujetá (myslím, že jsou v životě mnohem důležitější věci, než to, co si chtěl splnit on), už teď v skrytu duše doufám, že Nesboe sedí někde v Norsku u stolečku a pilně píše pokračování ;)

terezamarsik
25.06.2017 4 z 5

Jo Nesbo mě znovu nezklamal. Bála jsem se, že další kniha této serie už dobrá nebude, že už musel autor vyčerpat veškeré příběhy s Harrym, ale pletla jsem se. Nesbo prostě umí vymyslet originální, děsivý a napínavý příběh pro každou novou knihu. Jeho postavy a případy se nikdy neopakují a vždy mě znovu překvapí jakého vraha si v každé knize Nesbo vymyslí.
Podle toho, jak kniha skončila to vypadá, že by mohl být i další díl a jsem z toho nadšená, už se nebojím, že by autor tuto sérii mohl zničit, tím, že jí bude věčně prodlužovat, protože je vidět, že si vždy dobře příběh promyslí a nastuduje a snaží se být originální a inteligentní v tom jak píše.
Knize jsem dala 4* z toho důvodu, že už mě trochu nebaví, že Harry od nějakých 30 let kolik mu bylo v první knize až do současnosti, řeší své problémy stále stejně. Je to velmi důležitá postava v každé knize, je to hlavní postava v každé knize a proto je důležité, aby se trochu vyvíjel. Vzhledem k tomu, jak se v každém novém dílu jeho život změní bych čekala i to, že se naučí řešit těžké životní situace jinak. Ráda bych v další knize viděla, že pokud Harry ztratí někoho blízkého nebo se stane něco jiného, tak to bude řešit jinak, než že se zase opije a zmizí na pár dní zrovna, když na něj všichni nejvíce spoléhají.
Jinak byl tento díl skvělý, znovu jsem si byla jistá od půlky jak vím, jak to skončí, pak jsem si ještě 10x jistá byla a zase ne a to jak mě umí Nesbo napínat mě prostě baví.

Lucibuska
24.06.2017 3 z 5

Moje úplně první kniha od tohoto autora. Ze začátku se mi to líbilo. Pak jsem měla trosku problém, a nakonec jsem to přečetla jedním dechem. Dej, a hlavně konec se mi líbil. Ale dost váhám, jestli sáhnout znovu po jiných dílech HH. Zase až tolik mě to nenadchlo, ackoli to bylo velmi dobre.

Gábina231
24.06.2017 5 z 5

Prostě mne baví... jasně, hodně klíček a složitostí v zápletce, ale přesto to hltám

danipos
23.06.2017 5 z 5

Harry je zpátky ve skvělé formě

booklover
23.06.2017 5 z 5

Harry Hole je trochu jako Leonardo DiCaprio, čím starší, tím lepší :)

Žízeň, - název je trefný, když zvážíte, že jsme na něj museli čekat tři roky!
Příběh začíná typicky. (v poslední době) Zasněžené chladné Oslo, Harry opět není na scéně, nechává na sebe čekat. Vražda přes Tinder, jak aktuální! Nesbo zapletl mimořádný příběh. Narozdíl od ostatních knih, zdaleka ne tak brutální nicméně psychologicky velmi výživná detektivka. Nemá slabé momenty, nenechá Vás přestat. Chcete víc, máte Žízeň!

GaleW
23.06.2017 5 z 5

Jsem opravdu vděčná, že Jo Nesbo nedostál slibu, že Policie je posledním dílem série HH, ale že měl Žízeň po Harrym Holeovi a ten má zase pořád Žízeň po tom, být užitečný. Perfektní kniha, ten vysoký, hubený nyní už téměř padesátník se svým fanouškům nikdy neomrzí!

stehlicek
23.06.2017 5 z 5

Nesbo to zase dokázal!! Plný počet.

margaretz
22.06.2017 5 z 5

Já skoro nemám slov. Od první věty po poslední dokonalá kniha. Nikdy jsem se nenudila, pořád jsem byla v napětí a hrozně jsem si to užila. Doufám, že tohle nebylo poslední pokračování. A jestli díky tomu, že byla pauza mezi knihami tak dlouhá, byla tahle knížka dokonalá, tak si zase ráda počkám. Protože tahle knížka mě opět dostala. :)

norská literatura severská krimi norské detektivky Oslo (Norsko)

Jo Nesbø
norská, 1960