Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165557/bmid_svabi-eEl-165557.jpg 4 4136 596

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Lachtaan
05.10.2020 4 z 5

Trvá mi to vždycky hříšný čas další případ Harryho Holea přelouskat, nevím ale jistě, zda to svést spíše na časovou tíseň či právě na občas komplikovanější vtažení do děje. Thajské prostředí je mi kromě malebných pláží poměrně cizí a v porovnání s Netopýrovou Austrálií mně 400 stránek s myšlenkami na špinavý Bangkok příliš neuteklo. I přesto se ale jedná o zdařilou část rozsáhlé série detektivek, u níž jsem nemálo rád, že mám její většinu stále ještě před sebou.

Rolada88
03.10.2020 4 z 5

Od nesboa jsem už zvyklý na detektivky které čtete jedním dechem a pak se blíží bravurní konec se zakončením kdy je představena hlavní postava činu a já jsem po každé zralý si knihu přečíst znova protože vůbec s postavou nepočítám a tak nějak se mi vytratí co celou knihu za oponou dělala noo. Prostě a jasně opět skvělá kniha od nesboa který ví sakra dobře jak překvapit čtenáře

Pistácie
01.10.2020 3 z 5

Druhá kniha mě tolik neoslovila. O tom nejspíše vypovídá i to, že si pár týdnů po přečtení už téměř nepamatuju žádné detaily z knihy. Ale i tak zůstanu Harrymu zatím věrná a uvidím, co přinese třetí díl. Akorát ten děj vždy plyne tak pomalu, ale už jsem si na to u autora zvykla a myslím si, že to k němu patří. Naopak se mi líbí, jak prokresluje jednotlivé postavy a popisuje smýšlení a vývoj hlavního hrdiny až k tomu, než dopadne zločince.

lencin
27.09.2020 5 z 5

HH podruhé. Opět výborné.
(2013)

Petra185
17.09.2020 4 z 5

Musím říct, že Švábi se mi líbili o něco více, než Netopýr. Trochu jsem se bála toho politického pozadí, ale nakonec z té politiky tam toho zas až tolik nebylo, aby mi to nějak překáželo. Harry Hole je pro mě jako hlavní postava skvělý. Těším se na další díl.

Greenfingers
09.09.2020 4 z 5

Takže Harry Hole se už abstinentem asi nestane, škoda ... byl by mně daleko sympatičtější. V poslední době se to rozervanými detektivy holdujícími alkoholu jen tak hemží.
Jinak zde Nesbo odvedl svůj standard.

Blondebookdevil
31.07.2020 4 z 5

Harry Hole mě jako postava baví, co už míň, jsou různé politické záležitosti a tajnosti. Do dalšího dílu se samozřejmě pustím taky, nicméně Šváby jsem poslouchala jako audioknihu a vyprávěná Hynkem Čermákem měla něco do sebe.

Misoso
25.07.2020 4 z 5

Táto kniha je, z môjho pohľadu, pomalšia ako prvý diel. Koniec knihy sa mi páčil. Teším sa na tretí diel zo série.
Prajem pekný zvyšok dňa. :D

Tracyenka
21.07.2020 4 z 5

Druhá kniha série s HH mě ze začátku moc nebavila, jak už tu někteří psali, bála jsem se, že v příběhu bude moc politiky, ale nakonec jsem se chytla a tento případ mě bavil asi trochu víc, než ten australský. Prostředí mi tedy nebylo sympatické ani trochu, naopak Harry mě příjemně překvapil přístupem k alkoholu.

oblakaknih
09.07.2020 4 z 5

4,5/5
Upřímně jsem si nebyla jistá, co od druhého dílu čekat, ale příjemně mě překvapil.
Podle mě je sice hodně podobný prvnímu dílu, má stejnou atmosféru, ale přesto je v něm něco navíc.
Ze začátku jsem se trochu bála toho, jak velkou roli bude v celém příběhu hrát politika, protože není zrovna můj šálek čaje. Okamžitě jsem se ale začetla a přestala se na ni příliš soustředit.
Říkala jsem si, čím mě může příběh zaujmout a překvapit, protože mi zprvu přišel dost o ničem. V knize byla ale spousta momentů, které mě překvapily, a které jsem si zvýraznila.
Harry je mi čím dál sympatičtější, líbí se mi jeho osobnost a jeho přemýšlení. V ostatních postavách jsem měla trochu zmatek, což malinko kazí celé hodnocení. Často jsem musela přemýšlet, kdo je kdo.
Kniha se četla skvěle, autor má velice originální styl psaní, kterým dokáže zaujmout.
Děj plynul tak nějak pomalu. Pokud máte rádi thrillery, tohle nebude úplně pro vás. Tím, jak je příběh napsaný, ztrácí napětí. Já mám ale tento typ příběhů ráda, takže jsem si knihu moc užila.
Rozhodně se pouštím do dalšího dílu!

RonnieSmithx
28.06.2020 3 z 5

Tahle kniha se nesla ve stejném duchu jako díl předchozí. Čtivá, pomalá a mně osobně se velmi líbila poslední kapitola. Těším se, co autor předvede v ostatních knihách, ale teď si dám aspoň na chvíli od Harryho pauzu.

432830
28.06.2020 3 z 5

Oproti ostatnim z Holeovych pripadu tento postradal napeti a dychtivost dozvedet se, kdo je vrah

PPardinio
18.06.2020 4 z 5

Švábi mě mile překvapili, dle hodnocení jde totiž o druhou nejhorší knihu ze série s HH (77%). Za mě lepší 4* (nebýt závěru, jenž mi tolik nesedl, dal bych klidně 5*). Myslím si, že autor zde již nabral to správné vyprávěcí tempo a kniha byla díky tomu taková, na co jsem z navazujících dílů zvyklý (později přijdou již jen kombinovanější a překvapivější dějové zvraty). Bangkok mě bavil a až na jednu scénu na pár stránkách zde není přehnaně krve, což také oceňuji. Jo a Harry zde vůbec nechlastá :-) Jde tak vlastně o čisté vyšetřování (+trochu politiky). Díky délce (400 stran), jsem jí zmáknul za 3 dny. (Jde o mojí 11.knihu s HH) - oblíbené postavy: Loken a záporák Wu (nevím proč, ale představoval jsem si jej jako Bolo Yeunga :-), který měří ale jen 168cm :-) )

militu
04.06.2020 3 z 5

Má druhá kniha a musím uznat, že je o něco lepší než první, začátek mě bavil, ale ten konec... proč mi přišlo, že je to stejné jako u Netopýra? Nevím, ale přišlo mi že na konci už jsem se nutila číst, abych to měla za sebou. Zmatek ve jménech jsem měla také, vždy jsem chvíli musela přemýšlet kdo to vlastně je. Asi si dám od Harryho na nějaký čas pauzu a uvidím zda se mi k němu bude chtít vracet.

KáťaM.
30.05.2020 3 z 5

Druhý dál série mě také příliš nenadchl. Možná to bylo vzdáleným prostředím Thajska, které mi autor nedokázal přiblížit. Postrádala jsem i autorův typický nadhled a sarkasmus, je vidět, že tyto schopnosti se v úvodních knihách autora teprve tříbily. aby mohl vzniknout ty jako jsou Lovci hlav nebo Syn. Za mě takový lepší průměr, vřele ale mohu doporučit audioverzi. Hynek Čermák opět nezklamal.

DanaKa81
26.05.2020 4 z 5

Harry i přes své problémy s alkoholem nezklame a vyřeší záhadnou vraždu až v dalekém Thajsku. Kniha se mi líbila rozhodně víc jak Netopýr...

ŠárkaK
25.05.2020 3 z 5

Chtěla jsem jet do Thajska, kniha mi vzala iluze. Jen samé šlapky, drogy, alkohol, zneužívání dětí...Kniha je napsaná dobře, ale jen pro silné povahy.

Pumpkin
15.05.2020 5 z 5

Poprvé teda audiokniha. Bylo to dost podobné Netopýrovi, jen v jiné zemi. Ale příběh byl dobrý a určitě se pustím do dalšího. Ale asi zůstanu v tomhle případě u audioverzí - potřebuju něco do sluchátek na brigádě - a zrovna tohle se poslouchalo dobře.

michal7852
29.04.2020 4 z 5

Knihu jsem četl již před několika lety, takže si nepamatuju podrobnosti, co se mi líbilo a co naopak ne, ale vím, že se mi celkově četla dobře, daleko líp než první díl. A vřele doporučuji všem, i těm, kteří moc nečtou - je to lehké a zajímavé čtení. :)

Aneon
25.04.2020 2 z 5

Jak jsem si přečetla komentáře, tak jsem na tom dost podobně. Je to asi má 5. kniha od Nesba a musím říct, že mě baví míň a míň. A musím říct, že kromě první si ani moc nepamatuji o čem byly. No asi si teď rozmyslím, jestli si vezmu další:).