Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3413 485

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

Alca007
18.02.2014 5 z 5

Další povedené dílo od Jo Nesbo.
těším se na další knihu

tinkal
13.02.2014 4 z 5

První knihu, kterou jsem od Nesboa četla byl Sněhulák a kniha mě nebavila. Teď jsem mu dala druhou šanci a tentokrát mě kniha opravdu chytla hned od začátku, měla spád, nečekaný závěr. Určitě se podívám po nějaké jeho další knize....

dangerita
12.02.2014 4 z 5

U mě Nesbo zase boduje. Kniha má spád, autorův styl mi sedí a v ději jsem se nijak neztrácela. Líbí se mi i vývoj postav, žádní velcí superhrdinové s ukázkovým charakterem... Setkáme se tak u nich se zaváháním, špatným rozhodnutím... Jen ten konec, ten mi nedá spát :) Je to sice už pár dní, co jsem knihu dočetla, ale stále jsem si ještě neutvořila názor na závěr knihy. Zanechal ve mě hodně smíšené pocity, ale tak je to asi správně. V životě nejsou jen lehká rozhodnutí a jednoznačné odpovědi. Vlastně ani nevím, jak bych si závěr knihy představovala :) Z celé série u mě zatím stále vede Červenka.

tandula
07.02.2014 3 z 5

Tak vám zase nevím...před pár dny jsem dočetla svou prvotinu od Nesba, Pentagram, předevčírem Spasitele. Asi jsem od toho očekávala něco víc, ale jako by se Nesbo snažil toho "víc" nabídnout až moc. Přitom v jednoduchosti je síla. Jak už je napsáno v komentářích pode mnou, taky mi vadil "filmový" styl psaní, ála filmové střihy. Mám rozečtený určitý děj, který je napínavý, a autor přejde do úplně jiné pasáže, kde se musí člověk zorientovávat a chápat, koho tím myslí a co se děje zase jinde. Přitom dobrá detektivka se má podle mě číst jedním dechem, bez zbytečného rozptylování. I těch vražd tam bylo až moc. Celkově to na mě působilo zmateně, i když musím autora pochválit, že vše do sebe krásně zapadalo. Nicméně dávám z důvodů výše uvedených tři hvězdičky. Na lepší hodnocení to podle mě není.

Dana1
29.01.2014

Napínavá od začátku do konce.Super

Jossie
29.01.2014 5 z 5

U mě zatím nejlepší Nesbo. Na tomhle autorovi je nejlepší, že si každou chvíli myslíte, že vrah je někdo jiný. A nakonec je to někdo úplně jiný.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Paráda! Jednoslovně hodnoceno – paráda! Knížky Jo Nesba jsem se rozhodla číst postupně, takže jsem začala Netopýrem a Červenkou, kde především Červenku hodnotím poměrně vysoko a považuji ji za velmi důležitý díl v rámci dějové provázanosti jednotlivých knih; Nemesis, která už nese všechny známky autorova spisovatelského rukopisu, tak i Pentagram, který když rozečtete, spadnete do spisovatelských tenat tohoto autora a nejste schopní knihu odložit. A nyní Spasitel, kniha, kterou hodnotím jednoznačně ještě výš, než všechna předešlá autorova díla. Jsem přesvědčená, že Nesbo ve své „Harryovské“ sérii zraje jak víno (o Sněhulákovi raději zatím nemluvit :)) a při představě dalších knih, které se chystají, cítím vzrušivé chvění ;-).

Kniha začíná v roce 1991, kdy nás autor zavádí na „celkem běžný“ tábor Armády spásy, kde se seznámíme se všemi stěžejními aktéry, kteří nás budou knihou provázet a máme možnost vlastně již v první kapitole udělat si na tyto lidi první názory a spřádat první konspirační teorie, protože právě zde dojde ke znásilnění čtrnáctileté dívky, jež je samozřejmě jistou páteří celého příběhu.

Od následující kapitolky se již dostáváme do přítomnosti, do roku 2003, a velmi velmi pozvolna se společně s Harry Holem seznamujeme s Armádou spásy v současnosti – tedy zjišťujeme, jak oni hlavní aktéři, jež jsme poznali v roce 1991 jako děti, dobrouzdali do svých často vysokých pozic a hodností. Samozřejmě i já budu opakovat již stokrát opakované, a to, že prvních cca 150 až 200 stran je skutečně vláčných a často retrospektivních, kdy nás autor seznamuje s psychologií postav jak hlavních aktérů, tak rovněž i vraha, jehož kroky budeme sledovat až do poslední strany. V momentě, kdy dojde k oné stěžejní vraždě při jednom z předvánočních koncertů Armády spásy, kdy najatý zabiják zastřelí ale nesprávného člověka, než mu bylo zadáno, začíná teprve onen správný kolotoč vyšetřování, který jak vás jednou pohltí, už knihu neodložíte a pořád budete spřádat jednu teorii za druhou, které budou ovšem povětšinou docela vedle :). Zatímco oněch prvních cca 180 stran jsem četla asi týden, od výstřelu jsem se rozjela a knihu dočetla během jediného dne.

Celkový „lov na vraha“ je skutečně napsaný obdivuhodně a kniha mi od rozpoutání honu přijde spíše jako malé umělecké dílo, než klasický detektivní román či thriller. Nesmírně kladně hodnotím, jak Nesbo dokáže zakončit jednotlivé kapitoly tak, že vám oznámí, že se stalo právě něco sakra důležitého, ovšem co konkrétně, to se dozvíte většinou až na stránkách kapitoly následující (ale to kdoví jestli). Je to dokonalý návod k tomu, aby čtenář knihu opravdu nedokázal odložit.

Přesto, že nám autor předkládá od začátku i vhled do vrahovy mysli a sledujeme jeho pohledem vše, co se kolem něj děje, kniha tím samozřejmě nijak netrpí, ba právě naopak, je to neuvěřitelné zpestření, protože sice sledujeme, jak často teče zabijákovi do bot, ale kdo si jej objednal a proč, což je pilířem knihy, stejně podle mě žádný z čtenářů prostě zjistit nedokáže a v závěru bude sakra překvapený :).

Suma sumárum, kniha je exkluzivní záležitostí ve svém „oboru“ a měl by si jí přečíst každý, kdo tíhne k tomuto žánru. Děj je opravdu hodně zamotaný a samozřejmě se zde objeví i další mrtví a zavraždění (a to dokonce i jeden další klaďas přímo z Oddělení vražd), ale děj na mě přesto nepůsobil překombinovaně, jako jsem nabyla tohoto dojmu při dočítání Pentagramu. Také naprosto nesouhlasím s tvrzením, že kniha není tak poutavě napsaná jako Pentagram. Právě naopak, až na ten rozvláčnělý začátek je dle mého názoru kniha o výrazný stupeň lepší, než autorovy knihy předešlé a jeho spisovatelský um se mi ve Spasitelovi jeví ještě daleko vyzrálejší, než u knih předešlých. 98,3598%!!

Dixinka
25.01.2014 5 z 5

Kniha výborná, opět super nápad. Určitě se nebudete nudit. Hlavně sledujte Harryho, hodinky a peníze! Čtenáře upozorňuji, že Jo Nesbo se musí číst v takovém pořadím v jakém knihy byly napsány. Jinak se ochudíte o napětí a zápletky nebudou dávat smysl.

jaja64646460
19.01.2014 5 z 5

Jsem nadšená, skvělý závěr. Těším se na další knihu od tohoto autora.

VladkaBU
17.01.2014 4 z 5

... co odstavec, to jiný děj. Trochu mi trvalo, než jsem se přeladila, o kom to vlastně je. Ale jinak se mi příběh i rozuzlení líbilo.

wooloong
10.01.2014 5 z 5

Cha! Prý severská detektivka! Zatím jsem od pana Nesbo četla Netopýra z Austrálie, Šváby z Thajska a do Spasitele se pro změnu přimíchávají dozvuky jugoslávské války. Pravda, Lovci hlav byli opravdu ze severu, to bych mu křivdila. Dávám pět hvězdiček za dobrou detektivku, ale varuju všechny ty, kteří si přečtou Spasitele (jako já) před Pentagramem, protože se zde dozvědí jméno hlavního "Pentagramového" padoucha.

Burruchaga
10.01.2014 5 z 5

Ještě ucelenější a sevřenější detektivka než Sněhulák, řekl bych...

Mucko
07.01.2014 5 z 5

Predvianočný nákupný zhon, mrazivé počasie a k tomu neviditeľný nájomný vrah....
Nesbo rafinovane vytvára zmätok, zanecháva malé stopy, pričom stále neviete kde je sever..

endroo25
24.12.2013 3 z 5

Spíš 3 a 1/2. Tu půlhvězdičku ze 4 odečítám za to, že mi trošku vadí autorův způsob psaní ve stylu filmových střihů. Nejsem si vědom, že by mi to u minulé autorovy knihy (Nemesis) vadilo, ale ve Spasitelovi mě to občas mátlo.

Jinak k příběhu nemám co dodat, parádní zápletka s (pro mě) překvapivým koncem.

jazana
23.12.2013 5 z 5

dalsi perfektni detektivka z pera Jo Nesbo

Samitho
17.12.2013 5 z 5

Jo Nesbo má možnost stát se takovým velikánem jako byla Agatha Christie. Vynikající detektivka do posledního okamžiku jsem nevěděl, kdo je vrah. Jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četl. 100%

Marki87
14.12.2013 5 z 5

Perfektní kniha. Tak dobrou detektivku jsem již dlouho nečetla. Až dokonce jsem prakticky nevěděla, jak to dopadne a kdo je vrah. Na začátku jsem měla tip, tem se několikrát v průběhu knihy změnil a nakonec to mělo tak překvapivě rozuzlení, že jsem četla s otevřenou pusou. A to v naprosté většině případů u čtení detektivek vždy tuším, kdo ten vrah bude :-D A krom toho je to velice poutavě napsané. Prostě dávám 5 hvězd a jdu na další jeho knihu :-)

jitkahav
11.12.2013 5 z 5

Co dodat,právě jsem dočetla a jsem spokojená.

kusma
03.12.2013 5 z 5

Harry Hole je stále lepší a lepší. Případy jsou napínavé, rozuzlení nečekané a zajímavé. Líbí se mi i vývoj jednotlivých postav, ať už samotného Harryho, tak jeho okolí. Jen víc a víc pokračování :)

Ronin Roujin
29.11.2013 4 z 5

Zatím asi nejlepší příběh z této série. (co jsem já četl) V knize narazíte na překvapivě dost WTF momentů. A teď to nemíním nijak pejorativně. Vysvětlil bych ale nechci spoilovat. Zajímavé bylo i mírné odhalení chodu Armády spásy. Doporučuji.