Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 6981 6981

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

sariiinka255
25.06.2013 5 z 5

Moje druhá knížka od autora. Skvělá, napínavá, nemohla jsem přestat číst...

helmiczka
25.06.2013 5 z 5

Zo série sa mi táto páčila najviac. Že to bolo celé trochu pritiahnuté za vlasy? A nech. Vždy som sa na čítanie tešil, malo to veľký spád. Ak by som jej mal niečo vytknúť, tak len drobnosti.

Tobika
25.06.2013 5 z 5

Moje první knížka od Nesba. Skvělá detektivka. Sněhuláka jsem také poznala již od poloviny knížky, ale stále to bylo napínavé. Doporučuji!

monte
25.06.2013 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od autora přečetla. Tato se mi opravdu líbila.

keduler
23.06.2013 5 z 5

Tak jsem právě dočetl svou třetí knihu od Jo Nesba. Po malinkém zklamání u Pentagramu jsem si opět supr početl. Možná mne trošku zklamalo, že již asi v polovině knihy jsem tušil kdo je oním sériovým vrahem…, je sice pravdou, že v dalším průběhu knihy jsem nad svou dedukcí lehce znejistěl, ale posléze se ukázala jako správná.
Také mi v několika fázích knihy přišlo jednání a uvažování hlavního hrdiny Harryho poněkud nelogické a poslabší…, že by důvodem byla skoro stálá abstinence našeho hrdiny v této knize…, či uvažování bez průběžných opic a absťáků bylo naopak příčinou…:-)
Každopádně skvělá severská detektivka, která určitě stojí za počteníčko!

A ještě bych si dovolil ocitovat jednu pasáž z knihy, protože v této části se autor ukázal nejen jako skvělý detektivkář, ale i jako filozof a hluboce myslící člověk.
„Ano jistě , beztak dostane doživotí,“ poznamenala Beáta, naklonila hlavu ke straně a uhladila dítěti deku.
„Škoda jen, že doživotí není na doživotí,“ zabručel Aune a natáhl ruku po sklenici na nočním stolku. „Čím jsem starší, tím víc se přikláním k názoru, že zlo je zlo, ať už s psychickou poruchou, nebo bez ní. Všichni máme větší či menší dispozice ke špatnému jednání, avšak dispozice nás nezbavuje viny. Proboha, vždyť jsme všichni nemocní a všichni trpíme poruchou osobnosti. A proto pouze naše jednání definuje míru onemocnění. Říká se tomu rovnost před soudem, jenže je to nesmysl, jestliže si všichni nejsou rovni. V dobách, kdy řádila černá smrt, byli námořníci, kteří zakašlali, okamžitě hozeni přes palubu. Přirozeně. Protože spravedlnost je slepá, ať už jde o filozofii, nebo o soudy. Všechno co máme, jsou šťastné a méně šťastné obrazy nemoci, drazí přátelé.“

Vikomtka
16.06.2013 4 z 5

Jasně že je Sněhulák dobře napsaný. Jasně že je Nesbo ve svém žánru ceněný autor. Jenom... nemůžu se zbavit dojmu, že podobně napsaných detektivek už jsem četla víc, od jiných autorů.

ivusse
12.06.2013 5 z 5

Hodně čtivá knížka, která mě vtáhla celkem snadno do děje a nenechala mě vydechnout. Hlavně poslední třetina, to se nedalo přestat, musela jsem vědět, kdo to má na svědomí. Detektivku doporučuju k přečtení :-)

Hanys_
11.06.2013 5 z 5

Pecka. Moje první setkání s Nesbem a se severskou litaraturou jako takovou. Parádní detektivka - nicméně teď chci Harryho Holea začít od prvního románu, protože to přece jen lehce navazuje.

Verous
07.06.2013 5 z 5

Podle mého názoru je velmi těžké vydávat stále nové a nové detektivky, aby neztrácely úroveň nebo se autor neopakoval, a proto obdivuji Nesba, že se mu to stále daří. Jeho styl vyprávění jsem si velmi oblíbila a někdy se přistihnu, že se ho při vyjadřování snažím napodobit. Také Harry Hole se stal mou oblíbenou literární postavou. Líbí se mi jeho svérázné jednání a tvrdohlavost. Vždycky už jen čekám na to, kdy ho budou zase budou chtít vyhodit z práce :D. Knihu Sněhulák bych chtěla vyzvednou pro její neobyčejně originální motiv. Je to velmi čtivá kniha, vhodná pro relaxaci a odreagování. Všem, kdo se rádi noří do krimi příběhů, tuto knihu rozhodně doporučuji.

Eleanorra
06.06.2013 4 z 5

Knížka na mě suma sumárum udělala dojem a jen tak na ni nezapomenu... občas ve mně popisy scén budily docela děs. Zpočátku jsem se jen ztěží orientovala v jednotlivých dějových liniích, střední část mě vtáhla, závěr se mi zdál chvílemi trochu přitažený za vlasy. Zajímavý vhled do myšlenkových procesů psychopatického sériového vraha - od emočního pozadí v počátcích problému, podněty, spřádání plánů. Trochu jsem se ztrácela v těch cizojazyčných jménech. A asi jsem zde jedna z mála, ale vraha jsem v půlce knihy neodhalila ani jsem se tomu neblížila. Ještě že nejsem kriminalistka :-)

felia
05.06.2013

Příjemné počtení. Jako všechny autorovy knihy, které se zabývají detektivem Harry Holem. Vlastně jako všechny Nesboovy knihy.

betka
03.06.2013 5 z 5

Výborná kniha, vtáhla mě do do děje od začátku. Doručuji.

kosatka11
03.06.2013 5 z 5

Jsem spokojená, čtivé, napínavé od začátku do konce i když ano, pachatele lze předpokládat, jakmile se objeví na scéně.
Rozhodně si přečtu další knihy spisovatele Jo Nesbo.

Balrog23
31.05.2013 4 z 5

Dávám 4 hvězdy.. víc mne zatím oslovila od Nesba kniha Spasitel.. pro mne byla méně sadistitcká a v knize Sněhulák mi přišlo některé chování komisaře Hola nelogické.

pamica
30.05.2013 3 z 5

Moje druhá kniha od Nesba a možná poslední. Do poloviny knihy jsem se nemohl prokousat...konec měl spád a už to bylo lepší, ale úplně mi to nesedlo.

fraste
27.05.2013 3 z 5

ne vše jsem pochopil,četlo se to dobře

Tulenik
25.05.2013 4 z 5

O autorovi se hodně mluví i píše. Tohle byla první jeho kniha, která se mi dostala do ruky. A chytila mě - autor je velmi dobrý vypravěč a stavba příběhu je promyšlená. Zápletka a popisy brutální, jeden by se doma bál. Ještě, že jsem to četla na jaře, kdy sníh nehrozí. Oceňuji práci s motivací psychopata a hlavně naťuknutí toho, jak (přes její "logické a spravedlivé opodstatnění") neobjektivní byl a vybíral oběti. Bezohlednost se od psychopata dá očekávat.

Škoda, že se tam vyskytuje pár míst, kde si čtenář řekne: "ha, chyba!" Ale možná je to tak schválně. Jedna z těchto chyb mi prozradila pachatele už v polovině knihy....
Každopádně mám v plánu přečíst si i další kousky.

dangerita
23.05.2013 5 z 5

Velice čtivé, autorův styl se mi líbí. Nesplétá žádné velké kudrlinky, i když bych přeci jen uvítala trochu menší přímočarost. Čtenář rychle vytuší a lehce spojí jednotlivé dějové nitky. Oceňuji autorův nadhled a to, jak do dialogů citlivě a přirozeně propašuje své vlastní názory. Nechybí ani pár vtípků pro odlehčení, postavy jsou propracované a při tom se během "seznamování" čtenář nenudí. Podrobné vykreslení jednotlivých lokací, psychologie postav a nálad to celé skvěle doplňuje. U mě velká spokojenost, mohu jen doporučit a ráda si přečtu i další autorovy kousky.

xsuzie
22.05.2013 3 z 5

Příjemné čtení..

bonifacka
20.05.2013 5 z 5

Perfektní a napínavé. Závěr byl pravda dosti přešvihnutý, nicméně u podobných úchylů jako byl sněhulák se asi ani nic jiného čekat nedá. Za mě 5 hvězd. Lepší než Spasitel.