Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2933 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

Listonožka
03.11.2020 4 z 5

Nesbo mě ještě nikdy nezklamal. Sice ještě nemám přečtené všechny knihy ze série Harryho Holea, ale píše to tak pěkně a pro mě s minimální návazností, takže si dokážu každou knihu vychutnat bez znalostí té předešlé. Už teď se těším, že brzy sáhnu po další.

lencin
27.09.2020 5 z 5

HH po deváté. Vynikající.
(2014)

slunicko1958
27.08.2020 2 z 5

K severským detektivkám mám spoustu výhrad... Násilí, brutalita, krev, drogy, špína, potkani. V této knížce je všeho až příliš, chybělo mně tam víc toho "fištrónu". No, aspoň vím, k čemu je dobrý žuk.
Nesmrtelnost HH je opravdu úsměvná...
Pokud se přes toto všechno přenesete, knížka se čte docela rychle. Sledujete sice dva děje najednou, ale v závěru se spojí. Jak taky jinak, že?

AlbionFoxyFox
18.08.2020 5 z 5

Kniha se četla sama, skvělé prolínání dějových linek, nakonec to krásně cvakne, ale ten závěr mě tedy naštval :) Harry mě postupem času baví víc a víc, doufám, že se jednoho dnes vrátím k prvním dílům, které jsem tolik nemusela.

lazarus
17.08.2020 5 z 5

Drsné, překvapivé a hlavně místy velice vtipné a zábavné. Zatím asi nejlepší díl

Martina1805
15.06.2020 5 z 5

Co říct vau zase parádní počtení na tohoto autora si člověk musí zvyknout a pak už jen hltá a hltá. Ten konec byl pro mě ale tak trochu zklamání no tak si skočím do knihovny pro další a už se těším co zase autor vymyslí.

AsiUrčitě
13.06.2020 2 z 5

Když si na konci knihy řeknete „no, konečně“, asi je něco špatně. Tato kniha mi potvrdila, že Nesbø opravdu můj oblíbený autor nebude. Četbu jsem odkládala, co nejdéle to šlo, a když už jsem začala, tak jsem spíš četla, abych to dočetla. Nejvíce mi vadí, že Harry si vykládá pravidla po svém. Chodí do práce opilý, je schopen vydírat člověka, aby dostal, co chce, porušuje pravidla, kde se dá, ale na druhou stranu se ve finále obhajuje, že „to prostě musí udělat“, protože je to policista, který ctí zákony a morální principy. A jeho schopnost přežít byla tady opravdu obdivuhodná – jakoby Nesbø přemýšlel, jak by hlavní hrdina mohl vyváznout co nejbizarněji.

kofola33
02.05.2020 5 z 5

Tohle me bavilo, protoze Harry Hole me bavi vzdycky. Jde si tvrde za svym a neda pokoj, dokud to nedostane. Jen tak dal, Harry.

RicardoB
29.04.2020 5 z 5

Knihu jsem zhltnul za dva dny. Skvělý díl

Jessybelle
23.04.2020 5 z 5

Nesbo trochu ubral z neskutečna a Harry se stal trochu jiným a přesto stejným...
Skákala jsem Nesbovi na špek,jak mi házel indicie o vrahovi. Konec mi sedl, Harry prostě není Superman, jak se v některých předchozích dílech občas jevilo...
Beavis se stal trochu míň negativní postavou, alespoň pro mě.
Další díly jsem četla, tak už mi zbývá jen ten zatím poslední - Nůž.

JanaBalunova
03.04.2020 5 z 5

Zvláštně napsaný... Bavily mě myšlenky zastřeleného Gusta před tím, než ho opustí život... Díky tomu se občas něco objasní... Neskutečné napětí a rozuzlení přichází pěkně po dávkách... Jako závislák jsem hltala další a další kapitoly... Ten konec? Kdybych neměla v knihovně další tři díly, věřila bych, že je to opravdu konec. A to dost smutný... ;-) Ale to by nebyl HH, kdyby to tak mělo skončit... No konec rozepisování, běžím do knihovny!

Janadvorackova
28.03.2020 4 z 5

Víte, kdo je prvním aktérem tohoto příběhu?
Potkaní samice - mamina. Je v místnosti s umírajícím, dětičky ji odněkud volají, hladově piští, ale tělo jí brání se k nim dostat. Potkaní mamča slyší tlukot srdce toho člověka a je děsně netrpělivá. Mrňata řvou a ona rozeznává zvuky a pachy, hodnotí, kudy se prokousat, hledá cestu... a tak. A čeká, až se z umírajícího stane mrtvý.
A celý příběh trvá, než zjistíte, jak to teda vlastně je.

Drogové prostředí mě bavilo. Války gangů, nějaké to politikaření, nový matroš, hromada osobních příběhů, nějaká ta zrada a Harry a jeho minulosti, přítomnost a budoucnost :).
Knihy mezi poslední přečtenou a touto bohužel nemám. Ale jako potkanice, taky si najdu cestu.

derminator
21.03.2020 5 z 5

Nečetl jsem knihy tak jak jdou popořadě. Tato mě zbývala jako poslední i když jsem pak věděl jak vše dopadne, i tak se mě kniha líbila a řekl bych že se série je jedna z nejlepších. Dávám knize 90%.

Lindah
20.03.2020 5 z 5

Ani tenhle dil nezklamal

EvikU.
05.03.2020 5 z 5

Harry Hole je nesmrtelný hrdina. To mi už přijde trochu moc někdy. Na druhou stranu právě proto ho tak zbožňujeme. Je potřeba co nejvíc takhle správných, chytrých, šikovných chlapů, kteří veškeré zlo potrestají. Nic nemění fakt na tom, že ty knihy jsou perfektně vypracované do detailu. Čtu stránku za stránkou a děsně mě to baví. Užívala jsem si i ten návrat k Ráchel. A pak konec. COŽE?? Okamžitě si jdu vzít další díl.

Radka1911
02.03.2020 5 z 5

Všechny díly série s Harrym Hollem mne nadchly. Přízrak je napsaný trochu odlišným stylem, ale opět perfktní, čtivé, napínavé, a dávám absolutních pět hvězdiček.

Eunike93
26.02.2020 5 z 5

Opět skvělá a napínavá kniha. Osobně nemám ráda střídání různých stylů psaní, v tomhle případě formou vzpomínek oběti. Naštěstí byl celý příběh vskutku poutavý a tak jsem velmi rychle dospěla k NEzdárnému konci.

PPardinio
23.02.2020 5 z 5

Mám knížky s Harry Holem opravdu rád a tento díl se mi dostal pod kůži od prvních stránek. Nevím, čím to je, ale Nesbo se čte skoro sám :-) Harry se vrací z Hongkonku a začíná vyšetřovat vraždu, do které je zapletený jeho Oleg. Za vším jsou drogy. Oslo totiž zaplavil Violin a feťáci jsou po něm celí lační. Na scénu se dostává Dubajec, jenž je zdá se nepolapitelný. Dějově se střídají výborné pasáže z pohledu HH a pro mě ještě lepší části, ve kterých nás vrací zavražděný Gusto do minulosti. Závěr byl pro mě překvapivý a můj tip bohužel nevyšel. Jinak být celý děj z pohledu té krysy, tak to by bylo teprve něco :-)

Tereziee
12.02.2020 5 z 5

Nejdřív to vypadalo jen na 4 hvězdy, vzhledem k tomu že mě v detektivkách moc nebaví drogové zápletky. Posledních 20 stran mě ale tak dostalo a zmátlo, že jsem musela dát i tu pátou hvězdičku. Je až neuvěřitelný jak má Nesbø celý případ dokonale a do detailu promyšlený. Mám samozřejmě i jiné oblíbené krimi autory, ale Nesbø má prostě něco navíc.

MilanCFC
04.02.2020 4 z 5

Aneb další Nesbova možnost vložit do knihy něco ze sebe, tentokrát z fotbalového hlediska, když záporným postavám oblékl dres Arsenalu :-)) Opět výborně vyprávěno s hned několika překvapivými momenty.