Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2932 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

Kristy78
12.07.2019 3 z 5

Příběh nebyl špatný, ale závěr? Myslím, že se stává pomalu přízrak z Harryho!

jan6945
04.07.2019 2 z 5

pozitiva - Zápletka. Hlavní hrdina, Dějové zvraty. Závěr knihy.
negativa - tématika drog, temná atmosféra

Z knihy mám spíše negativní pocit právě kvůli tomu drogovému prostředí.

Dominika13
04.06.2019 5 z 5

Jak to ten Nesbo dělá, že i když jsou některá rozhodnutí či situace pro mě v daný moment naprosto iracionální, stejně mu nakonec uvěřím, z knihy mám dobrý pocit a ještě ke všemu si chci přečíst zase další? :-D
Tentokrát prostředí drog, kšeftování, manipulace a závislosti. Jakási vnitřní promluva oběti a dodatečné konstatování reality a vykreslování situace z úhlu (v podstatě mrtvého), mi připadá velmi nápaditá.
Tentokrát jsem relativně dlouho netušila, kdo je nakonec vrahem. Nesbovi jsem (bohužel/bohudík?) baštila úplně všechno i s navijákem. Teď je podezřelý tenhle - "ano, určitě je vrah!" Teď pro změnu tento - "dobře, měním názor, určitě je to ten další!!" Nesbo s námi někdy umí perfektně zacvičit. :-)
Ráda bych nahlédla do jeho hlavy. Zkrátka chci ty myšlenkové pochody zaznamenat.

JustWomen
26.05.2019 5 z 5

Líbilo, i když jsou tam krysy a Harry je zombie, ale po přečtení tolika dílů jsem už asi neobjektivní a můj obdiv a láska k Harrymu stoupá úměrně se stoupajícím počtem jeho zranění. Chudák Ráchel, muži v jejím životě jsou šílenci a teď ještě Oleg violin story. Vypadá to na konec HH, ale naštěstí vím, že vyšel další díl, tak se jdu kouknout, jak se s tím závěrem autor v dalším díle popere.

elissa14
21.05.2019 5 z 5

Skvěle napsané, plné překvapivých obratů, takže to čtenáře nutí číst stále dál a dál. Nicméně místy je již trošku překombinované a až neuvěřitelné, co vše hlavní hrdina dokáže přežít. Těším se, až budu číst další díl!

Karola050716
06.05.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších Holeovek. Semknutý příběh, osobní motivace, propracovaná zápletka a děsivé prostředí feťáků...a konec jsem rozhodně nečekala v téhle podobě...až mi bylo za všechny smutno.

Rovaj
23.04.2019 5 z 5

Pane Nesbo. Posledních pár dílů mi přijde jak román o superhrdinovi. Vsadím se, že Harry přežije i toto. (nechci prozrazovat).
Od sedmého dílů vždy utrží takové následky, že se ho za chvíli začnu bát. Je bez prstu, má mega velkou jizvu přes celou tvar od jablja a teď další... :)

kalache
14.04.2019 5 z 5

...autor opět nezklamal...

Petruse21
27.03.2019 3 z 5

Trošku překombinované a lehce neuvěřitelné.

FishTailTea6
22.03.2019 3 z 5

Při poslední knize jsem si říkala, co mě čeká příště... Kdybych jen tušila... Tentokrát se případ Harryho týkal od začátku až do úplného konce a to ve spojení s Olegem.
Co nemůžu Nesbovi upřít je vypravěčské umění. Jeho popis lidí a akcí mi přijde tak skvěle vykreslený, že to při čtení vidím v živých barvách, ale bohužel přestávám být unesena příběhem jako celkem. Skoro si říkám, že v určitém bodě se autor rozhodl vyzkoušet, co čtenář ještě vydrží, a my čtenáři držíme a držíme a držíme. I já i přes všechno to vydržím a přečtu ještě ty dvě zbývající knihy. Nicméně se bojím, že osnovu příběhu má autor uloženou v šuplíku a při každé nové knize ji jen vytáhne, okopíruje, a o trochu víc Harryho znetvoří. Skoro si říkám, jestli mě v příští knize nepřivítá zombie.

matinka
16.03.2019 4 z 5

Je to Nesbo, což už mluví dost samo za sebe. Ale musím přiznat, že tento díl byl ze všech dílů serie HH nejslabší. Přesto, ale zaručuji to, že se nebudete nudit.

caroline.aiko
10.03.2019 5 z 5

za mě jedna z nejlepších knih co jsem od Nesba četla. začátek nezačínal vůbec nudně a příběh vás hned stáhl do centra dění mezi drogové dealery v Oslu. Harry Hole se vrací z Bangkoku aby se podíval na zub uzavřenému případu Gusta a Olega, syna jeho přítelkyně Rachel, kdy je Oleg obviněn z vraždy. Harry si je jako vždy každým svým krokem jistý, i když někdy zavrávorá, tak ihned chytne zpátky rovnováhu a pokračuje ve vyšetřování, kde se snaží dokázat nevinnu Olega. děj má ale se všema jiné plány a role se začnou obracet. a konec je v tomhle případě podle mně tak nepředvídatelný, že to není možné..! skvělá kniha a určitě stojí za přečtení!!

Ajrad1981
08.03.2019 3 z 5

Typický Nesbo. Zvraty, napětí, vše, jak má být. Tak proč jen 3 hvězdy? Protože už mě vytáčela Harryho nesmrtelnost. Když ho málem někdo odkrouhne, dodá to trochu napětí navíc, ale už v minulém díle jsem měla pocit, že to je přehnané, a to jsem netušila, co přijde tady! Kolikrát ho lízla zubatá kosou, než se Harry dopracoval na závěrečnou schůzku s vrahem? Třikrát? Čtyřikrát? Během pár dní. Je to prostě moc. A když už jsme u toho vraha - tohle rozřešení mě asi mělo šokovat, pak bych možná nějaké procento přidala, šok se ale nedostavil, místo něj přišlo, nevím, rozčarování, znechucení? Myslím, že i náhodného kolemjdoucího bych jako pachatele brala nadšeněji.

A pár poznámek na závěr:
1. Mikael Bellman mě už v Levhartovi vytáčel a averze se nezmírnila ani tady.
2. Kdybych nevěděla, že série má ještě dva díly, asi bych ji považovala za uzavřenou.
3. Jestli si Ráchel nehodí mašli teď, tak už nikdy.
4. Vyprávění okolností, které vedly k vraždě, samotnou obětí, považuji za super nápad.

martin3847
05.03.2019 4 z 5

Moje první setkání s Jø Nesbem. Kniha má na můj vkus pomalý úvod ale zato poslední kapitoly jsou super

katka0956
02.03.2019 5 z 5

Výborná kniha. Gustovi úryvky byly příjemné zpestření. Co mi už začíná trochu vadit je Harryho "nesmrtelnost". Další co mi trochu vadilo bylo to, že jméno "leváka" u policie bylo známé hned od začátku. Nebylo by na škodu nechat jméno chvíli tajné.

(Malý spoiler)
V polovině knihy jsem si už myslela že znám vraha - omyl. Koncem jsem byla hodně zklamaná. Byla jsem naivní (stejně jako Harry) a myslela jsem si že to přece nemůže být pravda.

elena2054
18.02.2019 5 z 5

S hodnocením jsem si dala načas, hodnotím až po Policii.
Chyba byla, že Přízrak jsem četla jako třetí knihu ze série. Ten, kdo se nechce v ději a vývoji ztratit, by měl opravdu číst od začátku.
Tehdy mi přišel děj příliš depresivní a neuvěřitelný. Navíc mě drogová scéna moc nebere.
S odstupem času však uznávám, že kniha se mi četla perfektně a patří mezi ty vydařenější. Velmi se mi i líbilo vyprávění z pohledu umírajícího.
Pan Nesbø opravdu psát umí. :)

annettka1098
12.02.2019 5 z 5

Výborný díl. Přečteno za 3 dny. Jsem tedy ráda, že čtu knihy “opožděně” a nemusím čekat na to, zda se jedná o posledni knihu. Zajímalo by mne, jak se autor v další knize popere s tímto závěrem. Je pravda, že Harry by už strčil do kapsy i Jamese Bonda, co vše dokáže přežít. Ale tak mě to baví, že jsem schopná to přehlídnout. Ať přežije klidně i pád vrtulníku, hlavně, že linka HH pokračuje.

nicolettkaa
10.02.2019 5 z 5

Další Holeovka za mnou a musím říct, že mě zase Nesbo dostal. Už když jsem si říkala, že vrah je přece jasný, ukázalo se, že je vše zase jinak. Až do konce mě ani nenapadlo, že by za to mohl podezřelý číslo jedna, asi jsem slepě věřila stejně jako Harry. Líbilo se mi, že Oslo bylo vykresleno opět ze své temné stránky, kde korupce a obchod s drogrami mají své pevné místo. Hodně mě bavilo vyprávění z pohledu "oběti". Teď zase na chvíli od Nesba pauza a po několika jiných knížkách se vrhnu na Policii.

Marta08
09.02.2019 4 z 5

Tentokrát je kniha hodně osobní a tím se liší od těch předchozích. SPOILER děj se točí okolo Ráchel, Harryho a Olega, rovněž se setkáváme se starými známými - Beátou, Bellmanem a Trulsem (Beavisem) Berntsenem. Věřili byste, že od Spasitele už uplynulo 6 let a od Červenky 10 let? :) Zápletka z drogového prostředí mě moc nebavila, protože rozhodně nepatří mezi moje oblíbená témata. Pasáže vyprávěné Gustem mě rušily a slovo "svinecký" mě neuvěřitelně iritovalo. Co se mi velmi líbilo, byly pasáže s krysou/potkanem z jejího pohledu. Harry je nejspíš superman skřížený s Chuckem Norrisem, který přežije i vlastní smrt a to několikrát a začíná mi to dost vadit. Kromě drogového prostředí se Nesbø věnuje i korupci ve vedení města a policejním sboru a i když tušíte, že v tom jsou namočení všichni, přesto jste lehce překvapení, jak moc jsou do celého dění zapojení. Přesto se mi kniha líbila a věřím, že je děj Přízraku klíčový pro navazující knihy. 4/5 za ten konec..

reeper
07.02.2019 4 z 5

Četl jsem hned po knize "Oběť bez tváře", která mě hodně bavila, tak je mé hodnocení Přízraku možná ne úplně objektivní.
Pro mně nejméně zajimavý díl (mimo prvních 2.dílů), ale dozvěděl jsem se aspoň něco více ze světa drog. Paradoxně se mi nejvíce zamlouvaly pasáže, které vypravoval Gusto.
Možná bych knihu ani nedokončil. Musel jsem se ke čtení i nutit, ale vzhledem k tomu, že čtu tuto sérii postupně, tak jsem doposlouchal aspoň audio knihu (výborně zpracováno). Jak tu už někdo psal, pokud někdo se sérií začíná, tak bych tento díl jako první ke čtení nedoporučoval. Vůbec je lepší číst postupně od začátku.
16.05.2021: Po přečtení nezáživné Žízně zvedám u Přízraku hodnocení