Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2932 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

pavel9410
03.02.2019 4 z 5

Zacal jsem cist rano, pak jsem musel jit odhazet snih (a postavit Snehulaka). Na druhy zatah docteno. Napinave, hodne zvratu, jenom chudak Harry, nema to v zivote lehke.

Ilirea25
31.01.2019 3 z 5

Za mě nejslabší díl celé série. Nemám ráda drogovou scénu a dost se to ukázalo na chuti číst tuhle knihu. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jestli dočíst nebo odložit a přeskočit. Avšak, kdybych se vyhla konci, asi bych těžko pochopila začátek Policie.

Yorika
29.01.2019 3 z 5

Problémem všech detektivek je, že z toho sympatického, normálního detektiva se postupem času vytvoří Chuck Norris líznutý se supermamem.
Opět jsem však zůstala s otevřenými ústy nad autorovou fantazií.Ten člověk má buďto hodně inspirativní sny nebo bere dobrý matroš.

animovanej medv
23.01.2019 4 z 5

Baví mě, jak nám to autor pořád říká a my tomu pořád nechceme věřit. A to, že člověk i jeho jednání je jednoduché a to nejjednodušší řešení je většinou správné. A my tomu nevěříme a zase hledáme složité vzorce a operace a na konci se znovu a znovu divíme, že to bylo zase tak jednoduché, že jsme to věděli od začátku.

Přízrak není špatný, ale jednoduše není to nejlepší, co jsem zatím ze série o Harrym četla. Ačkoli mě to moc bavilo, hlavně to, že až do konce knihy se čtenářem mluví zavražděný a povídá svůj příběh, za to jsem byla opravdu ráda.

Závěr: Baví-li Vás Harry, určitě čtěte. Jeli- to pro Vás první setkání, spíš bych volila jinou knihu než Přízrak. Asi Nemesis jako přípravu na Pentagram. Ten se mi zatím líbil nejvíc.

Laf
24.12.2018 4 z 5

Výborně napsané. Vždycky to bylo tak věrohodně podané, že jsem uvěřila, že důkazy ukazují na toho správného pachatele, ale pak najednou otočka a pachatel je zase někdo jiný a s dalšími novými důkazy. A ten konec člověka akorát nutí sáhnout po další knize :)

Danuše7
02.12.2018 3 z 5

Už to vypadalo, že to dobře dopadne a došlo ke zvratu. tohle Harry jen tak nerozchodí.

VeronikaAug
17.11.2018 5 z 5

Geniální. Jo Nesbo zkrátka umí a je jednoznačně mým nejoblíbenějším autorem. Ani tomuhle dílu nic nechybělo, mělo to spád, akce za akcí, opět promyšlené, většina zápletek nepředvídatelná. Naprosto působivé je, jak vás Nesbo v jednu chvíli rozuzlením rozesmutní, aby vám za pár stránek dal novou naději, že to třeba nebylo tak jednoznačné zlo. Za mě pět hvězd bez zaváhání!

Ticiana
10.11.2018 5 z 5

Tak zas velice ctive. Autor mne tak popletl, ze jsem se musela az smat. Ale co ten konec? Jsem zvedava na dalsi dil a na to, jak to mohl prezit.

dadako
08.11.2018 5 z 5

Výborné, napínavé čtení. pár věcí jsem tušil dlouho jiné mě překvapili. I když těch věcí, které jsem věděl nebo tušil dopředu bylo několik, stejně jsem hltal stránku za stránkou. Co se mi moc líbilo, tak to kam Beavis zašil Tutuovo tělo.

SadUnicorn
05.11.2018 5 z 5

Přízrak se mi nejdříve vůbec nelíbil. Po dočtení jsem měla dost smíšené pocity, ale ve výsledku jsem vlastně s knihou spokojená. Rozhodně jsem se nenudila, přečetla jsem ji za pár dní a musím říct, že ve mně zanechala spoustu emocí. Je to zase něco jiného. Drogové prostředí je rozhodně zajímavým tématem a i když je zápletka ve výsledku vlastně jednoduchá, celou dobu jsem spolu s Harrym věřila v opak. Harryho emoce jsou zkrátka nakažlivé. Konec knihy jsem četla s otevřenými ústy a s mrazením v zádech. Nebudu lhát, i slza mi ukápla. Dalším zajímavým námětem byla korupce ve vedení města nebo drogová mafie. Nesbo se v téhle knize zaměřil na spoustu palčivých témat a rozdrásal to svědění do krve. Na příklad popis toho, co je schopný závislý člověk udělat kvůli svě droze, byl skutečně věrný. Nebere si s ničím servítky. Tahle kniha je zkrátka jiná než všechny předchozí. Ale za mě si zaslouží určitě nejvyšší hodnocení.

Hustoles380
04.11.2018 5 z 5

Harry opět nezklamal, výborné jen tak dál.

Alexxxka
04.11.2018 5 z 5

Tento díl se dle mého fakt vydařil. Doporučuji!!!

Lmslaver
31.10.2018 4 z 5

Přízrak je o něco akčnější než předchozí případy Harryho Hola, které jsem četl, ale na druhou stranu jsem měl pocit, že se vytratilo napětí, při kterém vás mrazí při otáčení stránky a nedokážete knihu odložit, dokud ji nedočtete do konce.
Posmrtné feťákovo vyprávění vkládané do knihy, sice blíže vysvětlovalo okolnosti, které vedly k jeho zavraždění, ale na mě působilo rušivě. Možná bych se cítil víc spokojený bez něj, i za cenu, že bych se o pozadí celého případu dověděl méně a konec je samozřejmě zašmodrchaný jinak, než to původně vypadá, ale nějaký ten závěrečný zvrat se u Nesba stejně očekává. Pořád je to hodně dobré detektivní čtení, jen mi to nějak trvalo déle, Harry prostě už řešil lepší případy.

Iva1988
23.10.2018 5 z 5

Harry Hole opět nezklamal.

Katulinka69
20.10.2018 4 z 5

Paráda.

Réza4
10.10.2018 4 z 5

Nesbøho jsem dlouho nečetla, tak mě překvapilo, jak rychle jsem odhalila všechny padouchy, čili překvapení na konci se nekonalo:) Poslouchala jsem audio se skvělým Hynkem Čermákem a zhltla jsem to jedním dechem.

Greengrass
04.10.2018 5 z 5

Můj obdiv a láska k Harrymu stoupá úměrně se stoupajícím počtem jeho jizev. Jen tak dál, Harry!

Zdenda20
22.09.2018 3 z 5

Dost drsný.

Pavla79
05.09.2018 4 z 5

Zapletka dobra, i ta stala neutuchajici laska.., ale celkove mi to prislo trochu pritazene za vlasy... Ale jedu dal..., cela rada HH je skvela a ctiva...

Margherita_N
25.08.2018 4 z 5

POZOR, TROCHU SPOILEROVÁNÍ. Z Přízraku jsem rozpačitá. Těžko sežrat Harrymu tu nekonečnou lásku k Ráchel, když ji přes tři roky neviděl a staral se o svoje na druhém konci planety. Nicméně ona tam pořád musí vystupovat, protože to je postava, která dělá problémy. Její otec byl kriminálník (O. K., za to nemůže), muži, které si vybírá, jsou šílenci a závisláci, no a teď vidíme, jak vychovala syna (a neviděla jsem ani zmínku o tom, že by si všimla, jaké má problémy, a pokoušela se to zarazit na začátku). A Nesbo se to pořád snaží uhrát na Harryho lásku - k ženě, která se přes to všechno šťastně usmívá. A ani na chvíli ji nenapadne, že ona tady dělá problémy, naopak z toho obviňuje labilního a ochranitelského Harryho. Kterýmu už z toho v devátém díle série hráblo natolik, že s různými zbraněmi v rukou prolévá krev (a někdy je to fakt přes čáru) - a přitom ještě nedávno tolik přemýšlel, když musel na někoho namířit s vážným úmyslem. Ano, napětí tam graduje, ale v momentech, jako je vyskočení z okna hotelu a šťastný dopad do kontejneru s odpadky, jsme někde v Kobře 11. Nekonal se u mě ani nijak závratnej wow moment, protože bylo podle mě docela dobře poznatelný, kdo je vrah. Jako u Sněhuláka. A přitom v jiných knihách série to uměl Nesbo hodně zamotat a překvapit. Nicméně závěr je překvapující v tom, kolik špíny tam nakonec ještě vyplave, přestože člověk tuší, kdo není čistej. Nakonec bych vzdala hold potkaní samici a musím přiznat, že tomu stejně dám víc hvězdiček, než doopravdy chci, pro samou nostalgii k předchozí trojici dílů... :)