Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2936 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

Lenyaa
23.02.2015 4 z 5

POZOR, komentář obsahuje spoiler...!!! Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst a četla jsem jí víc než měsíc - což je opravdu hodně, protože většinu Nesbovek jsem zvládla "přes víkend" Proto jen 4 *..... Ale posledních asi 100 stránek mě chytlo a nepustilo... Napínavé, plné zvratů a (pro mě) opravdu nečekané odhalení... Konec knihy mě opravdu zdrtil, pořád jsem si zkrátka myslela že je Harry nesmrtelný... :-( Na pokračování se moc těším a jsem na něj strašně zvědavá!!!!

Radek99
22.02.2015 4 z 5

Jo Nesbø jde v sérii o svérázném detektivu Harry Holeovi opravdu zvláštní cestou. Čtu knihy v sérii chronologicky od začátku (všichni, kdo to nedělají, přicházejí o polovinu kouzla norské ságy) a už jsem si několikrát říkal, že se Nesbø už vyčerpal a navigoval Harryho do takové situace, z níž se již nedá vycouvat a poctivě vrátit zpátky ke čtenáři. Přesně tohle jsem cítil po přečtení předchozího Levharta - Harry už po několikáté nějakým zázrakem dotáhl svou ,,mission impossible" do zdárného konce a pak utekl od všeho a spálil mosty takovým způsobem, že prostě musí zůstat na druhé straně světa. Jenže Jo Nesbø zase odhalil trochu záblesku své tvůrčí geniality a ukázal mi jeden z důvodů, proč má smysl ho číst - Harry se mohl vrátit zpátky do Norska snad jen z jediného uvěřitelného důvodu - vyšetřovat vraždu, do které je zapleten Oleg. Musím se přiznat, že sám bych to asi nevymyslel, ač je to řešení naprosto jednoduché a sviští v něm Occamova břitva. Dalším důvodem, proč číst knihy norského autora, je jejich nečernobílost - hlavní postava, (mimo své všude propírané alkoholové závislosti) stojící na straně zákona, není rozhodně typický kladný hrdina, ač policista, v Přízraku už nabývá spíše charakteru gangstera...a má právě to, co dělá v jiných literárních dílech určitý typ gangsterů přitažlivými pro čtenáře/diváky - překračuje sice všechny možné normy a jde neustále ne po hraně (příslovečná ,,walk the line"), ale daleko za hranou zákona, má však svůj vnitřní etický kodex, podle kterého se za všech okolností řídí. Nedá se říci, že Harryho cesta je správná, osobně myslím, že není, protože Harry nejen že přebírá metody mafie, proti které bojuje, takže je stejný jako oni, ale navíc vytváří precedent, že ohnout zákon a vzít ho do svých rukou je správné, už jen při tom faktu, že Harry se sám ve svých soudech několikrát zmýlí a je sveden na úplně falešnou stopu, přesto vykonává exekuce v jeho očích právě podezřelých jako na běžícím páse, což je Achillovou patou všech Nesbøho knih, ale beru to tak, že je to prostě kniha a tohle je ona příslovečná literární licence. Stejně jako ten nejhorší prvek, který mi vadí na literárním Harrym Holeovi - ona kromobyčejná překombinovanost a neuvěřitelnost některých jeho mezních činů - proč musí nutně vypadnout z okna výškové budovy a přežít bez vážnějších následků, proč musí, sic klaustrofobik, nutně plavat v podzemní chodbě a používat všechny ty neuvěřitelné propriety s tím spojené, proč sám z dlouhé chvíle vykostí celou ruskou mafii? Kromě těchto tradičních Skyll a Charybd norského autora je ale jinak příběh opravdu zajímavý, vyniká vynikající prací s detaily, po čase opět důrazem na starou dobrou ,,policejní" práci, krásně popsanou ,,mytologií" ruskojazyčné mafie i drobnokresbou fungování drogové scény uvnitř Osla / Norska a samozřejmě (mnou nejvíc ceněným) norským místopisem, detektivky s Harry Holem jsou svého druhu tou nejlevnější cestovní kanceláří sloužící k tomu poznat trochu víc Norsko... :.)

Zuzu88
15.02.2015 4 z 5

Knize se nedá upřít čtivost a dobrý nápad na příběh.Pro mě ale slabší než Levhart,Sněhulák a Spasitel.Oproti nim takový čajík.Ale na víkend prima čtení.

Acly
09.02.2015 5 z 5

Pro mne jedna z Harryho (či Nesboho) nejlepších. Upřímne me Levhart tolik nechytl za srdce, přišlo mi to dost podobne sněhulákovi. Tahle kniha je jina a me bavila od zacatku do konce. Konec, i když me naštval (člověk docte knihu v pul třetí ráno, v sest vstává do prace a ještě kvůli konci ne a ne usnout), mi přijde s odstupem skvělý, ctí charakter postav a vlastně by kniha ani jinak dopadnout neměla a nemohla. Za mne 5/5 a opravdu se těším na pokračování.

střapatá
09.02.2015 2 z 5

Z drogového prostředí existuje několik mnohem lepších knih, Nesbovi jsem to nějak nevěřila. Když jsem narazila na kapitolu psanou kurzívou, nechtělo se mi ani číst dál. Napětí téměř žádné, vtip už vůbec ne (teda když nepočítám scénu, kdy si Harry uvázal na provázek krysu.. to však bylo spíš k smíchu, než vtipné). Napínavý byl až úplný závěr. Kapitoly jsou useknuty moc násilně a je to spíše na škodu, místo aby to zvyšovalo chuť číst dál.. Tohle se zkrátka moc nepovedlo :\

soukroma
08.02.2015 3 z 5

První dvě třetiny knihy mě otravovaly a nudily - nechtělo se mi číst výhradně o drogách, feťácích, dealerech, narkomafii, ale přeci jen jsem chtěla vědět, kam to povede: poslední stovka stránek byla skutečně akční a zajímavá, i když děsivá, s dost divným koncem. Ze všech přečtených knih od autora se mi tedy tato líbila nejmíň.

Petra28
07.02.2015 5 z 5

Přečetla jsem po delší době od poslední "nesbovky" ... a bylo to moc fajn. Harry je opravdu člověk klaďas, má v sobě neuvěřitelně dobrý základ. I přes všechny jeho vnitřní boje s démony zůstává člověkem na správné straně. Mám ho ráda .. a těším se na další pokračování.

ewisek22
05.02.2015 5 z 5

Děkuju Jo...na konci jsi mi vzal pár minut života...po přečtení knih jsem jen seděla s otevřenou pusou a WTF?????????????????!! Jasných pět hvězdiček dávám:))

Kaťůlie
03.02.2015 5 z 5

Dalších několik napínavých chvil ve společnosti Harryho Hola mě opět moc bavilo! :) Příjemná změna klasického konceptu děje, Závěr narozdíl od jiných dílů absolutně nečekaný, za to velké plus už se nemůžu dočkat dalšího dílu. :)

pavel3975
01.02.2015 5 z 5

Přízrak je syrový a zároveň chlapsky citlivý. Dle mého hodně dokresluje povahu Harryho a vysvětluje, kdeže se vzaly ty naše simpatie. Potvrzuje, že jsme se v Harrym nepletli. Za mně 5 ...

Titi
28.01.2015 4 z 5

Taťka Nesbø už snad neví, co s tím svým Harrym dál, a tak z něj udělal norského Supermana. Ale i tak je Harry pořád skvělej!

Klára90
25.01.2015 3 z 5

Knížka byla napínavá, ale od Nesba ze série o Harrym jsem už četla i lepší.

helmiczka
24.01.2015 3 z 5

Trochu iný príbeh, než sme zvyknutí. Samostatne by až tak dobre neobstál, ale v rámci série má svoje miesto.

Pe3ček
18.01.2015 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem myslel, že nic lepšího už Nesbo nemůže připravit. Jenže připravil - Levharta. A já si říkal, zda má tento autor nějaký strop. Ano, má - Levharta.
Přízrak není tak dobrý jako Levhart (zřejmě proto, že vraždící maniak je mi bližší než organizovaná skupina prodávající drogy), přesto jde opět o perfektně vymyšlený i podaný thriller s detektivní zápletkou. Nesbo až do samého konce napíná, kdo je vrah, a pak postupně vyšachovává všechny podezřelé tak, že nevíte, jestli jde o odhalení nebo vyšachování. Úplně to vidím na filmovém plátně. :) Až nakonec zůstane jediný podezřelý...
Pokud jste žádnou knihu s Harrym Holem zatím nečetli, Přízrakem vám nedoporučuji začínat. Případ je totiž pro Harryho velmi osobní /přijíždí do Osla dokázat nevinu jemu velmi blízkého mladíka), a tak byste si to neužili tolik jako po přečtení předchozích dílů série.
Moji recenzi knihy Přízrak naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2015/01/18/jo-nesbo-prizrak/

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Zase jeden zamotaný příběh, jaké umí vymyslet jen Jo Nesbo a rozluštit jen Harry Hole :) Kritizovaná překombinovanost mi tedy vadila spíš u Levharta. Po Sněhulákovi pro mě asi druhý nejlepší z celé série.

Tom121
16.01.2015 4 z 5

Musím říct, že Sněhulák i Levhart mě bavili víc. Nicméně pořád je to parádní krimi a Nesbo v tomto žánru je špička. Ve spoustě názorů čtu, že se z Haryho stává superman. Já v tom spíše vidím, že v některých situacích měl prostě hodně štěstí. Přece jen na druhou stranu, osud mu moc nepřeje.

heavy66
16.01.2015 5 z 5

Dva nevlastní skoro bráchové komunikují se svými (ne)vlastními otci. Jeden už mrtvý je, a druhý brzy bude, jestli to nevlastní táta podělá. Ovšem některý nevlastní fotr může být větší výhra v loterii než kilo violinu! Harry, od policie k pohřebákům, vydrží víc ran než Road Runner a pořádá běžecké závody s dubajskými urky, týmem Arsenalu a fanklubem místních policajtů a politiků! Klíč je u Pána prstenu, ale konec to není! Konec je podle Edgara Wallace. Konec je podle Bible. Konec je úplný a opravdový(?) Chcete ho znát? Přečtěte si Přízrak! (co mě se týče, těším se na Policii)

dzafik
15.01.2015 5 z 5

Tolik překvapení v jedný knížce? Klasicky jsem měla představu o vrahovi, byla jsem si tak jistá...a zas nic :-) Jen ten konec mi přijde takový...nedokončený...

Chemlona
12.01.2015 2 z 5

Ach jo, Nesbø, Nesbø co mně to děláš? :-(

Řekla bych, že s celou sérií to jde od Sněhuláka pěkně z kopce, Levhart se ještě dal, Harry v ní hýřil svým vtipem a spisovatel překombinoval až konec. Ale toto? Sešup nabral neskutečné tempo a při čtení některých scén jsem si vzpomněla na vtip s Chuckem Norrisem: Víte co nosí Superman na tričku? Tak ne Chucka Norrise, ale Harryho Hola! Z Harryho se stal neprůstřelný superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi, navíc už ho asi abstinence připravila o jeho typický smysl pro humor a já v celé knize marně hledala nějakou vtipnou hlášku, které jsem zrovna v Nesbøho knihách měla tak ráda. Celkově mi připadá jakoby knihu napsal někdo jiný a Jo se pod ní jen podepsal...
Dávám dvě hvězdy, jednu ze sentimentu, že jsem Harryho kdysi měla ráda a druhou za to, že pevně doufám, že další díl bude lepší.

MartinaN
11.01.2015 5 z 5