Krvavý mesiac

Krvavý mesiac https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503580/bmid_krvavy-mesiac-Tqr-503580.jpg 4 1078 215

Harry Hole série

< 13. díl

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Blodmåne , 2022

lada625
02.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Nemohu si pomoci, ale tohle bylo zbytečné. Vrah, který řeže hlavy a pojídá mozky? Neeeee. Chápu, že spisovatel musí z něčeho žít, a HH je tutovka....ale další díl už prosím NE!!

milanříský
29.12.2023 3 z 5

„Potřetí jsem se na tomhle pitomém případu totálně seknul. Patřím do starého železa,“ prohlašuje detektiv Harry Hole v nejnovější knize Zatmění. Třináctý případ mu dává víceméně za pravdu. Opět je to klasický násoska Harry upíjející se k smrti a ignorující pravidla a klasický Nesbø, který neví kdy skončit a finální rozuzlení protahuje víc než je zdrávo.

První půlka, často odlehčená a tak nějak jiná, než bývalo zvykem, dávala naději v refreshnutí série, která to už potřebuje jako sůl. Zápletka s kanibalem však v druhé půlce roste do stále víc a víc absurdnějších rozměrů a Nesbø ji naprosto nesmyslně překombinuje, až se dostane do klasické pasti - aby zamotal hlavu čtenáři, předhazuje mu falešná vodítka a zároveň vyšetřovatele honí za dalšími a dalšími podezřelými. Což je chvílemi fakt už úmorné. Navíc stačí pozorně číst a tyhle slepé uličky odhalíte poměrně rychle, proto vás následně začnou otravovat.

Nesbø je v sérii s Harrym Holem rutinér a v podstatě ji několik posledních dílů nikam zásadně neposouvá. Naopak, svoje nejlepší nápady realizuje mimo ní a možná by bylo nejlepší otevřít konečně ten bájný trezor a finále Holeovské ságy hodit na papír. Dřív, než bude pozdě.

Morfyk
26.12.2023

(SPOILER) Slyšeno jako audiokniha.

Z počátku mě trochu odradil hlas Davida Matáska, ale postupně jsem si zvyknul, ale i tak jsem neustále musel myslet na to, jaké by to bylo, kdyby knihu namlouval Martin Stránský (který namlouvá knihy od Roberta Bryndzy).

A ke knize? On to opět dokázal, chtěl jsem sepsat nějakou extra výbornou recenzi, ale vlastně ani nemusím. Prostě tohle je nutnost a musí si to přečíst každý milovník krimi.

Finální hodnocení 99,9%

PS: Těch 0,1% chybí kvůli tomu, že Jo nikde nevysvětlil, kde sbíral informace o norských gay klubech a dark rooms a jak to tam v nich vlastně funguje :-D

Maraiser
22.12.2023 5 z 5

Upřímně, bál jsem se. Bál jsem se toho, zda Zatmění není jen takovým tím dílem navíc. Tím dílem, které je napsáno jen, aby přineslo autorovi korunku navíc, tím dílem, které nakonec celý dojem zkazí. Naštěstí se tak nestalo. Má to spád, jede to. Má to nový nápad.

Vilma232
21.12.2023 5 z 5

Opět spousta napínavých a drsných i překvapivých situací. Až si budete myslet, že víte..... je to úplně jinak. To se mi líbí a budu čekat na další díl.

Doubravka1975
20.12.2023 5 z 5

Celá série přečtená a řadím ji mezi moje srdcovky, ale tento 13. díl čtený po docela dlouhé době a moc mi to ze začátku nešlo :):) . Začátek docela pomalý, rozvleklý, Harry se zase rozhodl upít se k smrti ( to už tu bylo i když chápu, že tentokrát má k tomu největší důvod, ale víme svoje, kdo četl předešlý díl....) Ale pak mu do cesty vstupuje určitá situace, která ho donutí svoji naplánovanou sebevraždu přerušit a začít jednat. A od sestavení týmu odpadlíků, děj nabírá na obrátkách a konec je opět napínavá jízda. A úplně nakonec se dozvíme,že se můžeme těšit na další díl.
Takže nakonec opět skvělé, napínavé, seversky temné a trochu nechutné počtení.
Doporučuji, ale je lepší číst sérii postupně, obsahuje totiž spoilery z předchozích dílů.
....vysvětlila jsem mu, že každý z nás musí pro něco žít a občas i pro něco zemřít

april4
10.12.2023 5 z 5

Pár předchozích Holeovek bylo sice Nesbovsky skvěle napsaných, ale něco málo jim chybělo ... možná ta správná "šťáva", při jejímž požívání by mi padala čelist a stoupala tepová frekvence, nevím, nedovedu to lépe definovat. Při Zatmění mě žádné "wow" momenty také dech nevyrážely, ale ten celkový dojem a spokojenost z dobré Holeovky jsou zpět a jsem moc moc ráda, tohle mi chybělo :-) Styl psaní nemá smysl rozebírat, ten prostě hltám, ať Jo Nesbo napíše cokoli, k tomu chytrá zápletka (kam na to ten člověk chodí? :-) ) a nejistota spolu s napětím až do konce ....jo, je to fakt dobrý. Ani těch nechutností tam zas až tak moc není, Sněhulák a Levhart byl v tomhle směru o dost horší .

lexikon_tf
03.12.2023 5 z 5

Perfektní. Dokonalé. Miluju Jo Nesbo! Vždycky mě překvapí, jak parádně to Harry Hole s každým dalším dílem všechno skoulí. A nadšení se u mě konalo i tentokrát.

Detektiv Harry Hole se v Los Angeles poctivě snaží upít k smrti. Jak víme, s alkoholem je totiž Harry dlouhodobě velký kámoš. Ale jeho plán se mu nezdaří - je povolán zpět do Norska, aby našel pachatele zločinu, ze kterého je obviněn místní realitní magnát. A nabídka je to velkorysá - Harry dostane královsky zaplaceno, což se mu v současné situaci více než hodí.

Nabídku přijímá a vrací se do rodné země jako soukromý vyšetřovatel, kde má do deseti dnů najít skutečného pachatele. Na pomoc si bere starou dobrou partu - umírajícího psychologa, svého kamaráda taxikáře, který má vhodné styky s drogovými dealery a zkorumpovaného poldu, kterému před časem zachránil život.

I v tomto třináctém díle s populárním Harrym Holem nechybí napětí a dějové zvraty, které vyrazí dech a naženou husí kůži. Autor si pěkně hraje se čtenářem a mate ho, předkládá různé směry a tipy, kdo by mohl být vrah, a nakonec je vše stejně úplně jinak. Pokud jste nečetli předchozí díly, nevadí, o parádní jízdu nepřijdete. Moc moc doporučuji!

Jiparis
03.12.2023 4 z 5

Starý dobrý Harry Hole, čte se dobře, ale propojení s příběhem v Los Angeles a množství parazitů, ve kterých jsem se ztrácela, mě nenadchlo.

lusila
26.11.2023 2 z 5

Tak neviem. Striedali sa nudné pasáže, pri ktorých som zaspávala /doslovne, keďže som mala audioknihu/ a "nechutnosti", ktoré som mala sto chutí preskočiť. Toto ma nejak neočarilo. Najviac sa mi zatiaľ páčila kniha Syn.

jarda155
22.11.2023 5 z 5

Nezvykle trochu delší rozjezd, ale jinak klasicky zajímavě předhazovaná řešení vedoucí do slepých uliček.Konec uchopen dobře, i když jsem už čekal trochu jiný, nápady zřejmě pořád jsou.

Loxias
20.11.2023 3 z 5

Tak nejak sem cekal, ze tento dil bude slabsi a ocekavani se vyplnilo. Harry uz nema moc co ztratit, jeho vypeti sil kvuli zaplaceni vykupneho za vlastne neznameho cloveka nepusobi uveritelne, stejne jako spojovavni a propletani osudu vsech postav. Zabavne mi prislo jak Nesbo silou navadel na falesne stopy. Ale celkove mi v tomto pripade bylo relativne jedno jak vsechny postavy dopadnou.

IvaKo
04.11.2023 5 z 5

Skvostný návrat HH! Bylo to jako vklouznout do starých oblíbených bot. Originální zápletka ( i když opravdu drastická a nechutná), promyšlené pohrávání si se čtenářem a gradující napětí v závěru, to všechno dělá z této knihy opět velké čtenářské potěšení. Nesbo to prostě umí! Už se těším na další případ.

mila2411
29.10.2023 5 z 5

HH se vrací. HH nikde nechtějí. HH je ve formě. HH to zase dá! Nekonečné čekání se vyplatilo. Od začátku do konce je to přesně to co to být má! Harry už není nejmladší a život s ním pořádně zamával. Hodně pěkné čtení, díky Harry, mám Tě rád!

asterixka
26.10.2023 5 z 5

Při každé další knize Jo Nesbø si připomenu, jak skvěle umí psát. Další HH nezklamal, naopak!

raty
23.10.2023 5 z 5

Díky autorovi za tento dialog z posledních stran:
Katrine přikývla. "Jsi třída, Harry."
Harry zavrtěl hlavou. "Kdybys měla pravdu, tak bych tenhle případ vyřešil už dávno. Celou dobu jsem byl vedle jak ta jedle."

Když si i sám veliký Harry může dovolit být vedle, můžu si to s klidem dovolit i já - pouhý čtenář.
Děkuji za další zajímavý případ a dobré čtení. I když by Harry ve skutečném světě měl alkoholem umrtvených tolik mozkových buněk, že by zřejmě nevěděl ani kde bydlí, zůstanu této své oblíbené postavě věrná a budu se těšit na další díl.

Niki08
22.10.2023 4 z 5

Myslela jsem si, že už autor nebude mít skoro co nabídnout, aby další díl měl šmrnc a pořádně jsem se přepočítala... Toto byl zatím nejnechutnějši díl, ale bylo to sakra skvělý!

harena
13.10.2023 5 z 5

Opět můj milovaný, oblíbený alkoholik Harry vyšetřuje vraždu dvou žen, ale tentokrát je požádán a navíc výborně placen soukromou osobou, která je z vraždy podezřelá. Napínavý, čtivý, někdy nechutný thriller se zajímavou zápletkou a ještě se dozvíme zajímavé informace o parazitech. V posledním odstavci knihy nám Nesbo napoví, na co se můžeme těšit v dalším díle. Už netrpělivě vyhlížím.

Tereza197
12.10.2023 5 z 5

Také si po každé knize od Nesba říkáte "tak tohle bylo něco úžasného" a přitom po dočtení té další opět jen sedíte s otevřenou pusou? Tak u této knihy to nebylo jiné. Začátek byl maličko pomalejší, nicméně po chvíli mě kniha strhla a já s ní chodila v ruce skoro i spát! Dejte mi pokračování prosím.

Alena1957
06.10.2023 5 z 5

Opět výborná detektivka. Nesbø nezklame.