Krvavý mesiac

Krvavý mesiac https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503580/bmid_krvavy-mesiac-Tqr-503580.jpg 4 1078 215

Harry Hole série

< 13. díl

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Blodmåne , 2022

gaaabi
19.02.2024 4 z 5

Je to knížka, která splňuje svůj účel - je čtivá a strhující (i když nerealistická) a končí v pravou chvíli, konec by už nemělo cenu natahovat.

Arwen777
11.02.2024 5 z 5

Je zajímavé sledovat, jak se hodnocení čtenářů rozděluje na 2 tábory. Já ale patřím k prakticky nekritickým obdivovatelům Harryho Holea, i když vlastně i kritickým, ale nebrání mi to užívat si příběhy o něm. Ač je Harry postava s mnoha chybami, přesto mu držíme palce. Jo Nesbo dokáže psát tak, že stránky ubíhají a kniha nejde odložit. Jeho styl je lehký, čtivý, příběhy promyšlené, bez nelogických kopanců, i když většinou přehnané a překombinované. Ale je radost je prožívat, Harry je hrdina klasického formátu.
Možná, že kdybych četla jeho knihy krátce po sobě, omrzely by se mi. Ale po dlouhé době mi tento rozháraný, věčně opilý detektiv kápl do noty a já doufám, že pan Nesbo napíše další knihu rychle (mohl by ubrat na nechutných opileckých scénách).
Fanouškům rozhodně doporučuji.

Peťulka3
10.02.2024 5 z 5

Další kniha typu: no to si ze mě děláš srandu. Posledních 100 stránek bylo samé aha,dobře, cože, jo takhle,no to snad ne. Četlo se to samo. Harry nezklamal a sice nám už stárne,ale další díl určitě ještě bude. Aspoň v to doufám

ivoiro
07.02.2024 5 z 5

Na knize jsem si pošmáknul. To stínítko stolní lampy bylo boží.

Dumicek
06.02.2024 5 z 5

Uběhlo pár let od posledního přečteného dílu a tak jsem v začátcích téhle knihy měla problém si vybavit události z předešlé knihy, které se v této popisují až jsem si říkala, že jsem ji snad nečetla, ale četla..no nic, teď k téhle knize. No páááni, já se do ní zakousla a nepustila dokud nebylo po všem ! Jako neskutečná jízda, zamotané, slepé uličky, falešná obvinění a já se občas musela zastavit a říct si: "počkat, tak je to tenhle teda,to je jasný a nebo tohle je zase kdo?" No mozek mi jen na plné obrátky a i když jsem si pak myslela, že už vím,tak jsem věděla úplný kulový. Líbil se mi trochu takový přerod Harryho a snad čím je starší a čím méně přátel okolo sebe má, tak snad bude i více rozumnější a ne tak sebedestrutivní, ale kdo ví. Konec je zas otevřený a já se ptám, kdy sakra vyjde další díl?

Matilda
05.02.2024 5 z 5

Oproti předešlým dvěma dílům jsem se ani chvíli nenudila a neskutečně mě to bavilo. Harry i Jo jsou zpět ve formě...jen tak dál.

Miliarda
03.02.2024 5 z 5

Harry Hole je zpět a opět ve vrcholné formě a s ním celá parta v čele s psychologem Aunem, taxikářem Oysteinem, Katrine Brattovou a dalšími. Jo Nesbo ukazuje, proč je králem severské krimi, kdy čtenáře protáhne nečekanými zákoutími, aby vzápětí odhalil vraha a jeho motivy. Byť v Zatmění je vrah lehce identifikovatelný a metoda, kterou vraždí je už docela na hraně scifi, vše přebíjí v pozitivním slova smyslu fakt, že děj je opravdu nadstandardní, bez jediného hluchého místa. Jako vždy si Nesbo nechává prostor pro pokračování a já pevně doufám, že Harry se opět vrátí na scénu a popasuje se se svými démony vlastním osobitým stylem.

janavom
31.01.2024 4 z 5

Harry Hole je můj oblíbenec, takže se mi kniha opět líbila.

sf1
29.01.2024 2 z 5

Křečovitě nevěrohodná, absurdní zápletka, některé vedlejší postavy existují jen pro svedení čtenáře na falešnou stopu a k tomu celkově mimořádně nechutné.

VěraČamková
27.01.2024 5 z 5

Hyrry Hole je můj oblíbenec, tak nemůžu jinak, než udělit pět hvězdiček. Zase mě nic nezklamalo.

konicekbily
26.01.2024 4 z 5

Autor napsal další pěknou knihu s Harrym v hlavní roli, pěkným stylem. s dějem se spoustou odboček a zvratů a stálým matením čtenáře. Četlo se mi to hezky, zdá se mi však, že je zde mnoho odkazů na minulé díly a drobná vata by se také našla. Kdyby se autor odhodlal napsat ještě další díl, rád si ho přečtu.

čtenářP
24.01.2024 5 z 5

yes, next please :)

technik1965
23.01.2024 5 z 5

Môj názor - super čítanie!

Nelly
22.01.2024 3 z 5

Budu upřímná - zdá se mi, že tady autorovi došel dech - více jak polovina kniha se spíše táhla než utíkala - možná proto, že Harrymu alkoholové opojení už pomalu devastuje šedé buňky mozkové. Ano, konec byl akčnější, kde si s vámi autor pohrává ve stylu Deavera (ale moc tlačil na pilu). Prostě, přečíst se to jistojistě dá, uvidíme, co přinese další díl, který se v poslední kapitole jasně rýsuje...

daisypec
20.01.2024 5 z 5

Já prostě HH miluju. Vím, že je to alkoholik a vlastně divný člověk, ale něco na něm je. Respektive Nesbo umí psát.

Kniha byla velmi napínavá. Každou chvíli jsem tipovala jiného vraha. Tak rychle jsem četla, že jsem sama sebe nestíhala.

Zatmění nezklamalo. Musím ale říct, že chvílemi mi bylo až nevolno a to z mnoha důvodů. Každopádně zážitek.

Skripi
19.01.2024 4 z 5

Koniec bol predvídateľný, inak super ako vždy... :)

jejda.majda
19.01.2024 4 z 5

Nesbø je autor, který me ještě ani jednou nezklamal. MIluju jeho detektivky s Harrym Holem. Výborně se čtou, jsou opravdu chytře vymyšlené, napínavé a člověk se v nich často dozví spoustu zajímavých věcí mimo samotné vyšetřování i o hudbě. Navíc charaktery postav jsou domyšlené do posledního detailu, cokoli, co se stane, může mít později další zajímavé pokračování.

Po těch letech s Harrym jsem si tyhle detektivky opravdu zamilovala a vždycky se těším na další. Člověk by řekl, že už po dvanácti dílech není, kam se posouvat dál a Nesbø v dalším díle zase překvapí.

Birlibán
15.01.2024 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce. Nápad s parazitem je opravdu dobrý, naštěstí to tak v realitě zatím nefunguje. Kniha se čte skoro sama, děj ubíhá zběsile až do finále. Určitě stojí za přečtení.

mfanta
08.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Byla to jedna z těch vzácných chvil, kdy jsem skutečného pachatele měl na svém seznamu seriózních podezřelých asi trochu dříve než to Nesbö zamýšlel. Začátek mě hodně bavil, protože to vypadalo na "návrat ke kořenům", pokud pominu americkou předehru. Klasická detektivka, velice čtivě napsaná a hltaná velkou rychlostí. Prokládání pasážemi z pohledu pachatele umocňuje napětí. V druhé půlce, jak už to pro poslední HH-ovky je příznačné, se nás autor někdy až křečovitě snaží tahat za fusekli a svádět nás na hnedle několik falešných stop. Ale kvůli tradičním Nesbövým pozitivům, což je strhující příběh, výborný střih, schopnost na pár řádcích přivítat a popsat uvěřitelnou a zapamatovatelnou postavu, jsem ochoten mu to odpustit. Kdo má opravdu rád Harryho Hola, snad nebude zklamán.

Martule44
02.01.2024 5 z 5

...tak jestli jsem si myslela,že už mě u těchto knih nedokáže nic překvapit, nemohla jsem se mýlit víc, jak u této další Holeovky. Proč hledat mínusy, Jo Nesbo si opět vymyslel šokující zápletku, která nenudila a tak jsem dychtivě hltala stránky!