Krvavý mesiac

Krvavý mesiac https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503580/bmid_krvavy-mesiac-Tqr-503580.jpg 4 1078 215

Harry Hole série

< 13. díl

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Blodmåne , 2022

Kačka_knihomol
11.08.2023 5 z 5

Nesbøho i Harryho miluji a tento díl mě opět nezklamal. Nečekané zvraty, autorovy "slepé uličky", kdy si už už člověk myslí, že ví, jak to dopadne a nakonec je to stejně všechno jinak. Přečteno jedním dechem, už aby byl zase další díl! Jako vždy, DOPORUČUJI.

YangJie
11.08.2023 5 z 5

Už jsem byl v souvislosti s touto sérií spíše skeptický, ale Nesbo to znova pořádně nakopl a zařadil Zatmění k těm nejlepším Holeovkám. Jediné, co mi na knize trošku vadilo je míra, jakou autor stupňuje Harryho alkoholismus. Sem tam to už je trošku nereálné v kombinaci s jeho výkony. Ale to už je pouze drobnost v kontextu celého skvělého čtenářského zážitku.

the_res13
10.08.2023 3 z 5

Ufff....to teda bylo něco. A bohužel ne v dobrym. Pro mě asi nejhorší z celé série HH.
Úplný začátek byl v pohodě, dobré uvedení do aktuálního života Harryho i do případu. Dál to ale nešlo. První 2/3 jsem četla s velkým sebezapřením a nebýt to dílo mého oblíbeného spisovatele, kniha by asi skončila v sekci 'Nedočteno'. Poté se to trochu zlomilo a četlo se o něco lépe. Celkově byl ale případ hodně přitažený za vlasy. Způsoby vražd, motiv, vlastně i nesmyslný název, několikeré vyřešení nevyřešení, množství postav navíc, jen aby na čtenáře působili jako "Jo! To je on!" (nutno dodat, že mi přišel vrah poměrně průhledný svým chováním během vyšetřování a tloukla jsem se do hlavy, že to Harryho nenapadlo :D ).
Tak snad bude HH14 lepší, a tak trochu doufám, že snad i poslední.

markinho962
10.08.2023 5 z 5

Jo je to fajn, to už na po 13. se říct musí, není to tak zapomotané, vraha si tipnete už třeba od půl knihy, ale je to fajn. Dobře čtivé a hlavně Harry o něco míň chlastá!! 5 hvězd dostane

Hoxer
08.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto fenomenální pokračování příběhů nyní již kriminalisty na volné noze Harryho Holea. Nesbo opět nezklamal a naservíroval příběh plný napětí, temných událostí, zvratů a neočekávaných událostí. Mistrovsky napsané a čtivostí a příběhem se řadí k nejlepším knihám ze série. A, jak už je zvykem u Holeovek, klasicky jsem až do poslední chvíle nevěděl, kdo se za jménem Prim skrývá. Opravdu masterpiece.

adan1
07.08.2023 3 z 5

Podivné navrácení Harryho zpět do vyšetřování. Byly lepší knihy.

Disease
07.08.2023 4 z 5

No je to trochu moc "na sílu", nicméně přečíst se to dá v pohodě.

birgitte
05.08.2023 5 z 5

Výborný a skvělý detektivní román mého oblíbeného autora. Jo Nesboha řadim mezi nejlepší severské autory detektivek. Doporučuji všem milovníkům severských detektivek

allart
02.08.2023 5 z 5

Určite boli aj lepšie diely Harryho, ale Nesbo patrí k mojim obľúbeným autorom. Trochu mi vadili miestami dlhé opisy, ale o to zaujímavejšie bolo preskakovanie deja v jednej kapitole. To bolo také nezvyklé a udržiavalo to čitateľovu pozornosť. Vraha som tipoval samozrejme zle a aj v tom spočíva autorove majstrovstvo.

LivN
01.08.2023 2 z 5

Kniha mi asi nějak nesedla. Bylo tam moc omáčky o postavách. Stačil stručný popis vzhled a minulost třeba a honem zpet k případu. A ne 6 zbytečných stran. To mě dost odradilo a další díly už ani číst nebudu. To podstatné ( případ) šel stranou.

saez
31.07.2023 5 z 5

Ach Harry, jak jsi mi chyběl. A taky tvoji kámoši, ten hvězdnej tým, na kterej by nikdo nevsadil. Já vždycky.

marketa7
31.07.2023 5 z 5

Harry Hole zpět a v plné síle, byť si to o sobě sám - minimálně na začátku - nemyslí. Přesně jak ho máme rádi. Já si četbu určitě užila. Navíc závěrečný odstavec dává naději, že to nebylo naposledy.

ashburton
30.07.2023 3 z 5

Už je to nastavovaná kaše. Ale pořád lehce nadprůměrné čtení...

60 %

sestraJoy
30.07.2023 5 z 5

MUSÍME SVĚTU DOKÁZAT, ŽE JSEM NEVINNÝ. MUSÍME SI NAJMOUT VLASTNÍ VYŠETŘOVATELE. TY NEJLEPŠÍEXISTUJE OSOBA, KTERÁ JE MOŽNÁ NEJLEPŠÍ. MÁ POVĚST NEKOMPROMISNÍHO ČLOVĚKA, KTERÝ DĚLÁ, CO SÁM UZNÁ ZA VHODNÉ, A KAŠLE NA TO, CO SI O NĚM MYSLÍ OSTATNÍ
Už po pár stránkách jsem si uvědomil, jak mně Harry Hole chyběl. A ze stylu vyprávění mám dojem, že stejně to měl (má) i Nesbø. Harry je prostě jen jeden a ta jeho alkoholem a ránami osudu poznamenaná osobnost má furt čím zaujmout. Poslední třetina dokonalá! Příběh rozvrstvenej jak cibule, s prostorem, pro další (ne)alkoholickou etudu H.H.

Dajine
30.07.2023 5 z 5

Harry Hole, chyběl jsi mně a díky za velkolepý návrat.

petshop
29.07.2023 5 z 5

Můj milovaný Harry...už mi vážně chyběl. Doufám, že Jo Nesbo v sobě najde ještě mnoho energie a nápadů psát o Harrym dál, protože pokaždé je to jako když po dlouhé době potkáte starého dobrého kámoše.Vždycky je to super strávený čas, cítím nostalgii i nadšení, že to mezi námi pořád funguje jako dřív a užívám si ten společný čas, než zase odjede na nějaký čas pryč.

pkweb.eu
27.07.2023 4 z 5

Přijde mi, že autor chtěl vymyslet co nejoriginálnější provedení vraždy a opět vytvořit několik slepých uliček k odhalení vraha. To se mu povedlo, jenže trochu na úkor napětí a čtivosti. Kniha je fajn, ale určitě to není nejlepší v sérii.

Lamanai
26.07.2023 3 z 5

Harrymu podkluzuje písek pod nohama, když se snaží vyhrabat z dříve vykopaných jam. Originální zápletka je vykoupena nízkou uvěřitelností. Pachatel na vás od začátku mává, ale to je asi schválně. Přesto si další knížku rád přečtu, protože s Harrym je vždycky tak zvláštně, znepokojivě "bezpečno".

Mira7
21.07.2023 5 z 5

Tři odpoledne a "něco". Zhruba tak dlouho jsem knihu četl. Podobně jako v případě těch předchozích, ani nejnovější díl ze série o HH jsem nedokázal odložit. Jasně, jsou vidět už určité šablony a opakující se analogie s předchozími díly, ale díky dobře zpracovanému prostředí a zápletce to pořád funguje dobře. Obával jsem se, zda sérii trochu neuškodí úmrtí předchozích významných postav. Zdá se však, že Jo Nesbø dokáže pracovat i s menším okruhem postav a vhodně je doplnit. Místy překombinovaný děj asi už nepřekvapí, spíše více připoutá ke čtení.
A nechybí naznačení směrem k HH14...

majakmp3
19.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Harry Hole je na své poslední štaci v L. A., kde se rozhodl upít se k smrti. Nečekaná známost, která mu připomíná matku a párek gangsterů ho však donutí svůj plán na odchod z tohoto světa odložit a v šibeničním termínu 10 dní vyřešit zapeklitý případ, který jako jediný dokáže zajistit dostatečný kapitál, potřebný na záchranu bývalé herečky ze spárů mexického kartelu.

Následuje rychlý přesun do Norska, sestavení vyšetřovacího týmu z kamaráda psychologa v terminálním stavu rakoviny, bývalého taxikáře a příležitostného dealera a několika dalších obdobných charakterů.

Začíná tak napínavá akční jízda a závod s časem. Vyšetřování připomíná počínání doktora House, který se po mnoha omylech nakonec dopracuje k té správné diagnóze.

Harry se v mezičase dozví, že se po šedesátce stal znovu otcem, to když zjistil, že noc s bývalou kolegyní nezůstala úplně bez následků.

Případ je vyřešen, peníze poslány, dodrží však Mexičané svoji část dohody? A co Harry? Stane se spořádaným tatíkem anebo se znovu poddá svým démonům, které se snaží utopit v alkoholu? Co myslíte?

Neoriginální, skvěle a čtivě napsané, pořád tak nějak stejné, přesto stále dobré. Za mě 80%.