Krvavý mesiac

Krvavý mesiac https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503580/bmid_krvavy-mesiac-Tqr-503580.jpg 4 1078 215

Harry Hole série

< 13. díl

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Blodmåne , 2022

Martiiiik
25.04.2023 4 z 5

Tak moc jsem se na novou knihu ze série HH těšila a teď jsem mírně v rozpacích.. Už mi to přišlo trochu překombinované.. Věčné odvádění podezření do slepých uliček.. V důsledku pak mnoho věcí nesedělo a nedávalo smysl.. Stěžejní postavy celé série zde mají poměrně málo prostoru.. A všichni jsou najednou tak staří a unavení životem... Jak si člověk celou sérii zamiloval a bude mi těšení se na další díl chybět, mám poprvé pocit, že už je to uměle natahované a že by možná bylo lepší dát sérii důstojný konec.. Brzy už také nebude z hlavních postav koho zabíjet :-D Tento díl posledním není, tak uvidíme, co si pro nás autor nachystá příště.. :-)

milanříský
24.04.2023 3 z 5

Potřetí jsem se na tomhle pitomém případu totálně seknul. Patřím do starého železa, prohlašuje detektiv Harry Hole v nejnovější knize Zatmění. Třináctý případ mu dává víceméně zapravdu. Opět je to klasický násoska Harry upíjející se k smrti a ignorující pravidla a klasický Nesbø, který neví kdy skončit a finální rozuzlení protahuje víc než je zdrávo.

První půlka, často odlehčená a tak nějak jiná, než bývalo zvykem, dávala naději v refreshnutí série, která to už potřebuje jako sůl. Zápletka s kanibalem však v druhé půlce roste do stále víc a víc absurdnějších rozměrů a Nesbø ji naprosto nesmyslně překombinuje, až se dostane do klasické pasti - aby zamotal hlavu čtenáři, předhazuje mu falešná vodítka a zároveň vyšetřovatele honí za dalšími a dalšími podezřelými. Což je chvílemi fakt už úmorné. Navíc stačí pozorně číst a tyhle slepé uličky odhalíte poměrně rychle, proto vás následně začnou otravovat.

Nesbø je v sérii s Harrym Holem rutinér a v podstatě ji několik posledních dílů nikam zásadně neposouvá. Naopak, svoje nejlepší nápady realizuje mimo tuhle sérii a možná by bylo nejlepší otevřít konečně ten bájný trezor a finále Holeovské ságy hodit na papír. Dřív, než bude pozdě.

Katulinka69
18.04.2023 4 z 5

Sláva, Nesbo je zpátky. Už jsem ani nedoufala. Dokonce se mi líbí, že kniha není zbytečně zdlouhavá jako u předchozích dílů

Timkim
31.03.2023 4 z 5

Doposlouchana audiokniha ve Slovenském znění...ne že by to vyloženě zlé, ale na předchozí díly to nemá. Místy to bylo takové "jalové". Navíc mi to přišlo jako tlupa vysloužilých, vyžilych důchodců při hledání pravdy. Popis vražd brutální, to se musí nechat, ale celková koncepce příběhu ....no nebylo to ono. Za 4 hvězdy to dá, ale s odřenýma ušima.

nai.ivka
23.03.2023 5 z 5

Konečně opět knížka s Harrym, ještě mě neomrzel. Tentokrát jsem si musela koupit slovenskou audioknihu. Na český e-book se asi ještě načekám. Pěkně mi Nesbo zamotal hlavu. Ke konci tolik podezřelých, až jsem toho skutečného neodhadla. Navíc jsem asi některé věci z minulých knih přece jen z hlavy poztrácela. Další díl musí být, ještě není vše z minulosti vyřešeno. Slovenský název knihy se mi líbí víc než český.

Gracian1964
21.03.2023 4 z 5

Príjemné stretnutie s Harrym. Pomerne zaujímavé čítanie, najviac ma zaujalo, že máme v tele toľko parazitov, že spočítane to robí dve kilá, dobré, nie? Pán spisovateľ nám hádže zavádzajúce udičky. Ale dobre mu tak.

Janov23
17.03.2023 4 z 5

Napínavé a opravdu dobře vystavěné!

Mikik
08.03.2023 5 z 5

Čteno ve slovenštině, ale pecka. Byla jsem nadšená. Dlouho jsem se na dalšího Harryho těšila, i když po minulém díle jsem byla na Nesba naštvaná, čemu všemu Harryho vystavil. Tahle postava mě provází už 13 knih. Tolik let.. Už jsme skoro stáří známí. A myslím, že mě nikdy neomrzí.
Vraha jsem věděla skoro hned, že bych konečně odhalila autorův vzorec? Ale musím říct ,že mi to vůbec nevadilo, že vím, kdo je vrah . Napínavé to pro mě bylo i tak :-).

Xslyepov
23.02.2023 3 z 5

Kniha zaujala a vtáhla do děje. Autor píše tak že vám na postavách záleží. Původní knihy se daly číst samostatně, zde to nedoporučuji. Postav je zde habaděj a kvůli šetření místa o nich zde moc nevíte (psycholog, premier, Katrien, atd...) Některé dějové linky nejsou dost logicky uzavřené, jelikož plnily funkci naši pozornost spíše odvést či navést. Za mě Nesbo je mistr dialogů a skrytých významů. Napětí a popis přenechává Keplerovi.

Lolila
02.02.2023 4 z 5

Nesbo je stále skvelý spisovateľ, napätie, zápletka, .... - všetko ok. Vraha som odhadla, ale samozrejme, nebol by to Nesbo, aby nemiešal "karty" a "zavádzal" ďalšími udalosťami a postavami až do konca:-). Ale tentokrát mi niečo vadilo.... Neviem to definovať, je to len môj pocit.... Určite má nabehnuté na ďalšiu časť, takže uvidím, či to bolo len touto knihou alebo .....

kuttnerovka
11.01.2023 5 z 5

Hole prostě nezklame. Ne tak ztrhující, jako předešlý díl, ale skvělé to bylo. Od začátku do konce napětí, nechyběly překvapivé momenty. Autor umí udržet čtenáře stále v pozoru. Už se těším na další

Dalibor1980
08.01.2023 5 z 5

klobuk dole, velmi dobre zamiesane karty ;o). Este par dni po docitani som nad tym pribehom premyslal.

Dashmo
27.12.2022 5 z 5

Moj milovaný/nenávidený Harry. Nesklamal. Absolútna pecka táto časť. Tak mi to pomotalo hlavu, že som asi prvýkrát netušila vraha. No a ten kňaz na konci, dpč ten kňaz -o maj god, už je napísané pokračovanie? :D Úžasné. Chvíľu nebudem čítať radšej nič. Lebo mám pocit, že toto sa nedá len tak ľahko prekonať.

fayeestes
24.12.2022 4 z 5

Úžasná kniha, ktorá poskytuje len základné informácie o svete, ale je plná nádherných obrázkov.

kolby
10.12.2022 4 z 5

Posledné 2 knižky s Harrym vykazujú klesajúci trend (mierne). Stále čítame Nesbovsky jedinečný štýl, kombináciu zbesilého tempa so zaujímavými postrehmi, úvahami, filozofiou. Postavy sú kus plochšie, činy a skutky menej prehľadné, chaos menej napínavý. Ku koncu dostaneme pekné polopatistické vysvetlenie, až tak nenadchlo. Také písanie pre písanie, aj keď stále na špičke škandinávskeho temného ľadovca. Harry sa unavil, aj keď sa evidentne ešte chystá zamiešať kartičkami. Inak fajn kniha, prečítaná za 5 večerov, tie predtým max za 2.