Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3864 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

kklarysek
06.02.2016 4 z 5

Knihy od Nesbo v podstatě čtu od novější po starší. Takže jsem zvyklá od něj na něco trochu jiného. Dost jsem se v knize ztrácela, ano severská jména mi přijdou všechna stejná. Ale má to děj, dokáže vtáhnout.

Ajrad1981
03.02.2016 5 z 5

Tohle byla první knížka s Harry Holem, která se mi dostala do ruky - v době, kdy jsem nějak ani nestačila postřehnout ty ohlasy na autora samého. A dost mě dostala, bavila, dobře se mi četla, takže i díky tomu jsem pak sáhla i po dalších.

mi-380
21.01.2016 5 z 5

Po dvou lekcích zeměpisu (Netopýr a Švábi) přišel tentokrát na řadu dějepis. Nesbø má pozadí svých detektivek dobře promyšlené a to je (mimo jiné) to něco navíc, co mě na něm baví. Tentokrát jde o důkladnou exkurzi do myšlení tvrdého vikingského jádra Norů, od fašistických bojůvek až po idealisty. Od mužů, kteří šli kdysi dobrovolně bojovat proti komunismu až po nespokojence se současnými změnami, usilující o zastavení ivaze imigrantů. Harryho, a tedy vlastně spisovatelovo, politické přesvědčení je více než zřejmé, zajímalo by mě, zda si ho Nesbø udržel i po dramatických událostech v Evropě roku 2015. Wir schaffen das. Opravdu to zvládli?
90 % (aktuálně 1065 hodnotících, 87 %)

Jiří.H
17.01.2016 5 z 5

Pozor spoiler! Vynikající kniha...

Skripi
16.01.2016 2 z 5

Na Nesba veľmi slabé a pomotané. Dúfam že ďalšou knihou mi to vynahradí... :(

petrulka
11.01.2016 4 z 5

Mnohem, mnohem lepší než první dva díly. Ještě to není úplně Harry, jak ho znám třeba z Levharta, ale je to čtivé, svižné, moc se mi líbily průstřihy do minulosti. Pachatele jsem do poslední chvíle neodhadla.

Aniga
04.01.2016 5 z 5

Nejde jinak, než dát opět za *****
Jestli mi nadchli předešlé díly Netopýr a Švábi, tak nevím vůbec, jak bych jsem se vyjádřila nyní.
Každý díl je originální, tento příběh se mi četl jedním dechem. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Těžko říct, co se mi líbilo více, zda současnost 1999/2000 nebo minulost počínající silvestrem roku 1942.
Každá část měla něco do sebe, bylo v ní něco, co mi hnalo číst dál a dál a dál a přijít s Harrym na jméno majitele pušky Märklin.
Pan Jo Nesbø má nevyčerpatelné nápady na námět :)
Již nyní se těším na to, čím mne překvapí příště.

Maggot.87
31.12.2015 5 z 5

Pokud čtete sérii s Harry Holem chronologicky, je v pořadí třetí Červenka právě tou knihou, jež vás chytne; po přečtení Netopýra a Švábů jste totiž zřejmě stejně jako já měli pocit - panebože, co všichni na tom Nesbovi vidí...

Dana84
27.12.2015

Harry Hole opět nezklamal :-) těším se na pokračování..

Polinius
20.12.2015 5 z 5

Ano, ano je to dlouhé a trošku překombinované, ale je to silné.
Hlavní hrdina je sympatický chlapík, který má pro svoje zločiny opravdu silnou motivaci a nejde mu nefandit. Jen škoda, že se mu jeho finální zločin nepovede. :((
Ne, není zvrácené fandit lumpovi, protože tenhle lump byl jednou hrdina a pak už jen vlastizrádce... Ale také byl otcem, manželem a obyčejným chlapem který by chtěl trochu té spravedlnosti. Tak ji vzal do vlastních rukou.
A jako vždy, skutečné zlo je schované úplně někde jinde, kde přežívá a v dalších dílech si vybere své oběti. Ano, to zlo je policejní korupce a drogy.

Mark
19.12.2015 5 z 5

Tohle byla moje první kniha od tohoto autora a naprosto skvělá. Asi jsem propad severské detektivce.

Jessybelle
10.12.2015 5 z 5

Myslím, že tohle je zatím nejlepší kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Strhující, střídání současnosti s minulostí, fakt super.

kalache
05.12.2015 5 z 5

...díky Vám,čtenáři z Databáze,jsem objevil pro mne zatím neznámého autora,který hodně baví.Ještě jednou děkuji a jsem Vašim dlužníkem!...

konicekbily
30.11.2015 5 z 5

Domnívám se, že u Červenky si Jo uvědomil, že se může z HH stát celosvětový hrdina a tak se roztáčí více-knižní děj podezření, konspirace, korupce a boje za odhalování kriminálních činů. Syna jsem ještě nečetl a pro mne to celé prozatím skončilo Přízrakem.

Veggi
27.11.2015 4 z 5

Děkuji autorovi a Harrymu, že mi pomáhají přečkat mojí 90 minutovou cestu z/do práce : ) Tento příbeh jsem zvládla za týden a musí říct, že mě bavil. Přišel mi svižný, ze zajímavého prostředí a retrospektiva mě zaujala. Až dočtu tuto serii, bude mi smutno, že to končí ...

Pixx-73
23.11.2015 3 z 5

Moje první kniha od Nesboa a bohužel musím říci, že mě dost zklamala. Od jednoho z nejčtenějších autorů v Česku jsem čekal víc. Čím déle jsem četl, tím méně mě to bavilo. Zápletka nebyla špatná, ale bylo to opravdu překombinované, pro mě ne moc uvěřitelné a také se mi nijak zvlášť nelíbil autorův styl psaní. Nevím jestli se k tomuto spisovateli ještě vrátím, možná jsem měl začít jinou knihou.

gomaki
21.11.2015 5 z 5

Červenka je naprosto skvěle napsané psychologické téma života během války a po válce. Ukazuje nám, jak válka může ovládnout a změnit náš život. Přemýšleli jste někdy o tom, jak se člověk může cítit po válce? Zvlášť když se dají na tu stranu co prohrála?

Příběh je sice trochu složitější a je tam poměrně dost lidí, nicméně stojí za to si to přečíst!

A pokud máte pocit, že HH není Váš kámoš, tak po tomhle dílu se do něj absolutně zamilujete.

dzules
11.11.2015 3 z 5

za mě moc překombinované..tak dlouho nás napíná a vodí za noc, že ve finále mi přišlo řešení až moc křečovité

kilometr
11.11.2015 5 z 5

S každým dalším dílem je série HH lepší a lepší,tak doufám,že to vydrží :-).90%.

fmash
04.11.2015 3 z 5

Popravdě mi docela vadily druhoválečné vsuvky, jakkoli byla znalost historie postav pro děj zásadní - nevím proč, ale nudily mě a odrazovaly od dalšího čtení. Snad proto, že byly velmi obsáhlé, a jakkoli byly dobře napsané, špatně snáším, když se mi do knihy snaží vkrádat jiný žánr, než jsem si jejím výběrem zvolil - přinejmenším to platí u oddychovek, mezi které tuto sérii jednoznačně řadím. Jinak jako obvykle napínavé čtení a zjeven nový nešvar, jímž je pokračování jedné z podstatných dějových linek do dalších dílů. Jinak obvyklý Harry Hole plus drobný exkurs do norského nacionalismu.