Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3864 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

FishTailTea6
23.05.2016 4 z 5

Na rozdíl od předchozích dvou dílů mě tato kniha zaujala hned od prvních stránek. Na začátku mne zaujalo krátce zmíněné téma přistěhovalců, které je teď velice aktuální a i přes to, že kniha je psána před více než deseti lety, je v ní popsána dnešní situace (možná můj vlastní pocit, ale já to z toho cítila). A následně hned skok do válečných let, kde se mi hodně líbil dějový vývoj (a to patřím k těm, kteří se válečné literatuře vyhýbají).
I další dějový vývoj mě držel ve střehu a dobře se mi to četlo. Bohužel nevím proč, ale konečné dějové rozuzlení mě nějak zklamalo, v rozjetém příběhu jsem z mého pohledu čekala asi trochu lepší důvody. Proto ani u této knihy nedám plný počet hvězdiček a počkám si na další.

Blekí
17.05.2016 5 z 5

Další naprosto skvělé dílo v mé oblíbené sérii. Kniha se mi příhodně dostala do ruky zrovna, když jsem měla chuť na tématiku 2. světové války, takže jsem z historické dějové linky byla nadšená. Jako obvykle jsem až do konce nevěděla, kdo za tím vším stojí, Nesbø je v tomhle opravdu mistr, dokáže vám to hezky celé zamotat. Taky je mistr v tom, zlomit mi srdce smrtí mé oblíbené postavy. Ačkoli to dělá v každé své knize a už jsem to měla čekat, stejně se mu to povedlo. V knize se sice dá občas trochu ztratit, hlavně ve jménech, ale pokud čtete knihu bez delšího přerušení, jde se v tom zorientovat.

mkarajda
12.05.2016 2 z 5

Četla jsem, že se série s HH začne postupně z lepšovat, že knihy budou lepší a lepší, ale tato mě velice zklamala.

delatrix
10.05.2016 3 z 5

Musím říct, že mě tahle knížka dost zklamala. Podle komentářů je jedna z lepších od Nesbo, ale nepříjde mi to. Příběh byl strašně chaotický a nedalo se v něm vyznat. Až tak od půlky to bylo zajímavé a trochu se v tom dalo vyznat. Nejsem si jistá zda bych ji doporučovala nebo ne. Někomu komu nevadí knížky, které jsou psané z více pohledů to může přijít zajímavé.

vladi5753
04.05.2016 5 z 5

Smekám před celým dějem této knihy,naprosto poutavé čtení.
Velmi vyjímečný celkový děj a to už mám přečteno vícero knih od autora.
Ale tahle mě dostala v netradičním a pozoruhodném příběhu,
klobouk dolů :)

ScarlettCZ
26.04.2016 3 z 5

Dlouho jsem zvažovala jestli vůbec něco napsat, ale rozhodla jsem se, že se podělím o svůj zážitek ze čtení této knihy. Vzhledem tomu že jsem příznivce tohoto žánru jsem se nechala zviklat boomem a pustila se do příběhů Harryho Holea. Začala jsem Netopýrem a přelouskala Šváby, ale ani jedna z knih mě nijak neuhranula. Štvaly mě roztahané začátky a Harryho alkoholové excesy, které byly doprovázeny očima v sloup a větou "Proboha už zase?!" Nakonec jsem, ale vždy knihu dočetla možná díky jedné příběhové lince a nějaký ten pocit to ve mě zanechalo. Červenka byla, ale jiná. V začátku jsem se úplně ztratila. To poletování napříč časem mě spíš otravovalo. Chvíli ten pak zas onen. Nicméně jsem to nevzdala a knihu dočetla. Musím říct že zhruba od půlky knihy jsem už byla zcela v obraze a závěr se mi líbil. Dám tomu určitě ještě šanci a budu pokračovat s Nemesis.

Bilky
24.04.2016 4 z 5

MEA CULPA priatelia! Pred pár mesiacmi som sa v pár komentoch dosť skepticky vyjadroval o súčasnej vlne škandinávskej krimi a skúšal som OLSENa aj KEPLERa, ale až beťár NESBO spôsobil, že si sypem popol na hlavu. A to som sa ešte nedostal k LARRSONovi ;)

Samozrejme každý z nich má určite svoje lepšie a horšie diela, keď fšak porovnám štýl, stavbu deja a vykreslenie postav, tak najviac mi sadol práve JOjo ;) Stihol som len 2 knihy, ale len som si potvrdil, že mňa zaujíma skôr dobrý príbeh a drobnokresba postáv ako prepálené násilie či morbídne detaily mučenia a zohavenia, ako je to pri niektorých iných autoroch, ktorí tým doháňajú len priemernú vyjadrovaciu reč, či prekombinované zápletky. Ale späť k tomuto ornitologickému dielu:

Opäť ako v NETOPÝRovi je tu edukutívna zložka, tentokrát nie o austrálskej ekonomickej, národnostnej a prisťahovaleckej otázke, ale o nórskej traume z kolaborácie s fašizmom počas 2.svetovej vojny. Podobnú traumu má aj Slovensko s Tisom, ale v nórskej spoločnosti má pocit krivdy respektíve zatrpknutosti k histórii oveľa dlhotrvajúcejší dozvuk.

Príbeh je vystavaný brilantne, naratívne prvky sú použité s citom a prostredia policajných oddelení, tajnej služby, osobného života hlavného hrdinu sa skvele kombinujú a dopĺňajú. K tomu 2 časové roviny (súčasnosť vs II.svetová vojna), flashbacky do minulosti hl.postavy HH - to všetko kladie zvýšené nároky aj na čitateľa - viď moje odporúčanie na konci komentu.

Ako píšem, bol to pre mňa konečne krimi zážitok, nielen po tej "pracovnej" - detektívnej stavbe diela, ale aj v tej osobnej sugestívnej atmosfére 2.svetovej vojny. Priznávam, že ma hlboko zasiahol tak jednoduchý, ale rafinovaný trik autora v 5.časti "Sedm dní" kde Harry H. opakovane rozpráva na kolegynin tel.záznamník po určitých udalostiach, ktoré nechcem spoilerovať - tento spôsob posunutia deja ako aj ukážka citového rozpoloženia hrdinu bola proste geniálna a pôsobivá.

Kedže som ale hnidopich, tak si neodpustím aj knihu prianí a sťažností: snáď 30 norských mien, 2 časové roviny, 3 prostredia, to už bolo fakt veľa na moju zdecimovanú pamäť - skoro vždy mam rozčítané 2-3 knihy súčasne, ale tentokrát som už začal mať pri postavách guláš a tak som musel ČERVENKU čítať sólo. Rovnako konanie hlavného záporáka sa blížilo agentovi 007 a to mal dvojnásobný vek :/

ODPORÚČANIE: správajte sa k tejto knihe ako k luxusnej milenke a venujte jej plnú pozornosť: má v sebe toľko napätia, pocitov a vnemov, ale aj informácií, že keď ju na niekoľko dní, nebodaj týždňov opustíte - už si môžte hľadať novú! Knihu odporúčam aj začínajúcim ornitológom (nemyslím tých z urológie) - dozvedia sa zopár zaujímavých faktov o nórskom spevavom ftáctve ;) 78%

WeeWar
19.04.2016 4 z 5

čtu podruhé, neba, odloženo. Ale poprvé to bylo klasicky na jeden zátah...

Disease
12.04.2016 5 z 5

Sice se to na pár místech trochu táhne, ale celková prokomponovanost je parádní.

simona5r
09.04.2016 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Nevýhodou pro mě je, že při poslechu mám problém se zorientovat ve všech těch jménech, ale na konci to vše pěkně do sebe zapadne a dává smysl - byť jsem si ještě chvíli před koncem říkala, že tohle teda Nesbo nedomyslel a moc se do toho zamotal, tak mě konec mile překvapil.

katy87
06.04.2016 3 z 5

Sérii čtu postupně, tzn. toto jsem četla jako třetí knížku od Nesba. Upřímně řečeno doteď nerozumím hysterii, která kolem něho propukla. V tomto románu jsem se lehce ztrácela v jednotlivých postavách, knížku jsem po částech četla jen proto, abych ji dočetla do konce, ne proto, že by mě nějak extrémně vtáhla do děje a já hltala každé slovo. Dám šanci snad ještě jednomu dílu, ale jinak asi nejsem cílová skupina :-).

RSR
06.04.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha, která mě chytla. První, kterou jsem od tohoto autora měla možnost přečíst. Líbí se mi rozdělení velkých kapitol na melé podkapitoly označené datem a místem události a díky tomu i možnost střídat jak historii s přítomností tak i různé místa děj aniž by se čtenář ztratil. Zajímavý děj s překvapivým rozuzlením. Dobře propojený popis historie a současnosti ukazuje důvody a pohnutky starce proč udělal co udělal.
Knihu můžu jen doporučit.

hrusisek
24.03.2016 5 z 5

První kniha od tohoto spisovatele, Přízrak, mě moc neupoutala, možná proto, že jsem zrovna dočetla Memento, a tak jsem svou dávku energie, věnovanou drogám, vyčerpala. Přesto jsem se nevzdala a půjčila si tuto knihu. Moc se mi líbila, měla nečekaný konec. A i když jsem se dozvěděla několik spoilerů od mého otce, který si ji přečetl přede mnou, pořád jsem tápala, kdo je Červenka, Uriáš, stařec,... Také jsem čekala, co se stane s Tomem a Ellen jsem si též oblíbila, ale nevadí...
No, zkrátka, mě kniha velmi zaujala, a tak doporučuji. :)

Dany001
23.03.2016 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, tento díl mě bohužel neupoutal :-(

Bybyla
17.03.2016 4 z 5

Trosku jsem se ztracela v postavach a casech...ale jinak se mi pribeh libil.

Veve131
14.03.2016 5 z 5

Další skvělá kniha od tohoto autora.

Monika_cz
11.03.2016 5 z 5

Jiné než první dvě knihy a opět o další stupeň lepší, jsem zvědavá, co bude dál. Velice oceňuji střídání minulosti s přítomností, ale nejednalo se o klasické střídání, kde se vysvětluje, co se dělo s hlavním hrdinou. V této knize jsou, díky střídání, dva hlavní hrdinové. Velice mi však bylo líto Ellen, která se mi moc líbila.

Lucieee91
08.03.2016 4 z 5

Od tohoto dílu mě to začalo fakt bavit a stále jsem čekala, jak to tedy dopadne s Tomem Waalerem.

Alzbetta
16.02.2016 4 z 5

První dva díly nic moc.Ale teď už konečně dobrý.Měla jsem strach,že mě bavit nebude,protože téma - zbraně a válka,nepatří k mým vyhledávaným tématům.Ale byla jsem překvapena. Červenka se mi líbila.

Icequeen
09.02.2016 3 z 5

Nie a nie mu prísť na chuť. Tak si vravím, že možno jeho ďalšia kniha ma dostane (č. 4). Na môj vkus trošku vleklé.