Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13530 13530

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

janasim
09.08.2018 5 z 5

Hana je emotivní román nejen o osudu dívky a ženy,jejichž životy se úzce propojí,ale i o tehdejším životě rodin v tamějším městečku.Je to určitě skvěle vykreslený příběh,který právem upoutal pozornost tolika čtenářů.

perfis1280
09.08.2018 3 z 5

Pekna kniha, cita sa lahko, ale nejako na mna neurobila hlboky dojem. Klasicka tema holokaustu ktore sa opakuje uz milion krat....... Ale na druhej strane treba lebo ludska hlupost sa opakuje.

Milena2017
08.08.2018 5 z 5

Hanu jsem četla jedním dechem. Opět jsem si pobrečela a byla zase na chvilku v jiné době a v jiném světě. Krásně se mi četla a určitě doporučuju :-) Je to krásný příběh.

jelad
08.08.2018 2 z 5

Tam, kde Sophiina volba, Člověk bez osudu, Plechový bubínek nebo třeba Maus jdou až na dřeň, krvácejí, zařezávají se, bolí a drásají, tam Hana ani nepíchne. Emočně chudé, fádní, nudné, plytké, neobohacující. Nic šokujícího, šíleného, nervy drásajícího. Jde o klasický scénář knihy o holokaustu: našívání žluté hvězdy, komíny s dýmem („nasládlý pach“), pogromy, lidi zlí a lidi dobří - záchytné body, kterými proplouvá příběh, ale nic neprohlubuje a nic nového neotevírá. S hrdinkami (Mira, Hana, Else, Rosa) lze jen těžko emočně souznět - ačkoliv autorka popisuje jejich tvrdé osudy, nedojímá to (ženské postavy jsou navíc charakterově téměř stejné). Je nadmíru patrná snaha Mornštajnové o obohacení textu metaforami, ale ta jejich kýčovitost spíš přidává na povrchnosti jednotlivých pasáží a konkrétních hrdinek. Až moc se to snaží, všechno říká, všechno vysvětluje, nic není tajemné. Kniha se čte v celku rychle, ale než z nějaké chtivosti, spíš proto, že se u ní nemusí přemýšlet. Pro mě nepochopitelná mediální lavina - prostě mainstream jak řemen. Doufám, že se „nedočkám“ doby, kdy podobná rychlokvašková a „časzkracující“ díla vytlačí z povinné četby Grasse nebo Styrona.

daza.dt
08.08.2018 5 z 5

Jedním slovem úžasné - výborně a velmi čtivě napsaná. Téma rozhodně není lehké a oddychové a nutí k zamyšlení. Po dlouhé době opravdu skvělá kniha u které ani nebudete vědět, že je 1 hodina v noci a vy ne a ne přestat. Tuhle knihu člověk snadno z hlavy nepustí.

VeronikaSin
07.08.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je to 3 měsíce, co jsem ji dočetla a stále na ni myslím. Stojí za to si ji přečíst :)

rajen
07.08.2018 4 z 5

Tato kniha je hodně srovnávaná s knihou Zvuk slunečních hodin. A ta mi přijde o moc lepší. Nicméně i Hana je skvělá kniha s těžkým tématem, oproti Zvuku slunečních hodin je psána "jednoduššeji", nicméně její dopad je stejně těžký. Jak se blížíte ke konci, kniha houstne a houstne, až máte pocit, že místo slz už tečou kamínky. Dočtete se, jak umí být osud krutý a jak lehce ho lze ovlivnit jedním "lehkovážným" rozhodnutím. Velké doporučení k četbě všem.

Terulka01
07.08.2018 5 z 5

ještě dlouho na ní vzpomínáte :)

VeronikaNK
06.08.2018 5 z 5

Ani nevim, co napsat! Asi tak pred minutou jsem knihu docetla a jsem plna emoci. Strasne silna kniha!!! Rozhodne doporucuji precist a radim ji mezi TOP knihy ktere jsem kdy cetla! Precteno za 2 vecery, nemohla jsem se vubec odtrhnout!

fušmar
06.08.2018 5 z 5

Po Slepé mapě jsem sáhla po Haně a nelituji ... silný, poutavý příběh, výborně napsaný. Knihu bych zařadila do povinné školní četby.

hakunamatata
06.08.2018 5 z 5

O Haně jsem četla samá superlativa, takže mi nesměla uniknout. Abych pravdu řekla, vůbec jsem nevěděla o čem tato kniha je a jak mě zásahne.
Jasně, tématika druhé světové války a koncentračních táborů fakt frčí a kolikrát se setkávám s explixitním vyjádřením hrůz. Ale zde to pojetí bylo úplně jiné a přitom stejně děsivé a stejně bolavé.
Tahle kniha je fakt podařená, na konci do sebe všechno dokonale zapadne a hlavně...nedá se odložit z ruky!

raty
06.08.2018 5 z 5

Má cenu psát komentář č. 1029? Řadím se k většině - skvělá kniha, která umí zapůsobit.

PavlaJirka
05.08.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem doslova zhltla

Pet13
05.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si vzala na dovolenou, byla jsem na ni moc zvědavá. Chvílemi jsem ji musela odkládat z důvodu obsahu, nešlo číst o těch hrůzách dále. Knihu jsem samozřejmě dočetla, je to skvělá kniha, smutná kniha, stále přemýšlím nad sílou zvoleného příběhu a nad tou prožitou hrůzou tety Hany.

Terka72
04.08.2018 5 z 5

Na knihu jsme četla a slyšela tolik chvály, že jsem se docela obávala ji začíst číst. Ale ta sláva kolem téhle knihy je opravdu oprávněná. Kniha je čtivá, zajímavá, smutná, ale zároveň i nádherná. Kniha s velice silným příběhem. Dokonalá kniha. Doporučuji!

Maria95
04.08.2018 5 z 5

Velice zajímavá a ctiva kniha..je až neuvěřitelné, co se v životě člověka všechno může stát..není nic nad to, si přečíst pravdivý příběh

Yunnx
04.08.2018 5 z 5

Opravdu čtivá kniha, která ve vás po dočtení zanechá hluboký dojem. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a i po přečtení jsem nebyla schopná od ní odpoutat své myšlenky. Autorka je rozená vypravěčka.

24121948
03.08.2018

Ano, i já jsem četla knihu jedním dechem, což se mi stává málokdy.

withoutchild
03.08.2018 5 z 5

Trochu jsem se bál, aby to nebylo zklamání (vzhledem k tomu, jaký je kolem knihy hype), ale je to knížka opravdu výborná, asi nejlepší, co jsem za uplynulý rok četl. Nedalo se od toho odtrhnout.

Akneris
02.08.2018 5 z 5

Nikdy jsem nechtěla číst knížky kde by bylo období války a ubližování lidem. Tahle knížka je tak pěkná a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.