Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13499 3487

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

MichaelSTE
31.07.2018 3 z 5

Trochu zklamání vzhledem k tomu, jak to všichni vychvalují.

radek1326
31.07.2018 5 z 5

Silný zážitek.

saintpaulia
30.07.2018 5 z 5

Kniha je smutná. Ale rozhodně stojí za přečtení.

hana6090
30.07.2018 5 z 5

Už hodně dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha až tak chytla. Zvládla jsem to za jediný den a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Jedna jediná věta v konečné části knížky mě uplně rozbila (asi všichni víme která).

edulinecka08
29.07.2018

Hana byla čtivá...trochu jsem měla obavy z takové reklamy, co na danou knihu je. Asi v polovině knihy jsem se začetla tak, že jsem začala s hlavními postavami prožívat jejich příběh. Konec byl výborný. Nemám ráda české autory. Ale Hana Morštajnová je jedna z těch, od kterých si přečtu i další knížky. I když Hanu nepovažuji za nejlepší knihu, co jsem kdy četla.

Knihomol.ka
29.07.2018 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Už dlouho jsem nečetla nic tak strhujícího. Tahle kniha si říká o filmové zpracování ;-)

Ivka_77
28.07.2018 5 z 5

Tak dočteno, opravdu velmi silná kniha. Nemám slov. Velmi silný příběh. Co víc dodat.

Macoska
27.07.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Pokud se to však o tomto tématu dá říci. Neuvěřitelný příběh a nedalo se číst bez slz v očích.

giraffepoint
27.07.2018 5 z 5

Alena Mornštajnová netypickým způsobem propojila dvě významné události, které se odehrály ve Valašském Meziříčí: epidemii tyfu a transport místních Židů. Vypravěčkami jsou Hana Helerová a její neteř Mira, která nás doprovází první a druhou částí knihy a seznamuje nás s těžkým osudem své rodiny. Poslední část je zasvěcena Haně, která příběh své rodiny uzavírá. Musím říct, že autorčino pojetí se mi velmi líbilo a některé pasáže, obzvlášť ty, jež vypovídaly o osudech beskydských Židů, mě dojaly až k slzám, ovšem co jsem postrádala, bylo hlubší sepětí a psychologické vykreslení hlavní hrdinky. Přesto knihu mohu vřele doporučit.

Beatrice153
27.07.2018 4 z 5

Krásna kniha.

dominika9982

Úžasná kniha!

martiline
26.07.2018 5 z 5

Přečteno za jediný den, kdy šlo téměř vše stranou ... Kniha, na kterou se nezapomíná ...

Nevimm

Krásně se to četlo. 4/5

lissa2017
26.07.2018 4 z 5

Špatně zvolená kniha na dovolenou.......ale čtivý příběh, kterého máte plnou hlavu.

Jeezinka
26.07.2018 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy, měla jsem ji od Vánoc nečtenou v knihovně, takže díky za tu výzvu. Kniha je velmi čtivá, příběh a jeho spád vás nenechají odpočinout. Autorka neplýtvá popisem, což v tomto případě není chybou, výsledkem je hutný děj, od kterého neodejdete. A navíc příběh sám...

piittii
25.07.2018 5 z 5

Spousta lidí o téhle knize básnila, a tak jsem se bála, že budu očekávat moc a budu zklamaná. Nestalo se, naopak. Jsem nadšená jak příběhem, tak kompozicí, stylem, prostě vším. Byla jsem nadšená od začátku, od okamžiku s cukrovými věnečky, kdy zasáhla "ruka osudu", na konci jsem se neubránila slzám ani úsměvu. Autorka má můj obdiv!

Koko1
25.07.2018

Skvělé! Silný lidský příběh na pozadí dějin. O tom jak jednotlivá rozhodnutí mívají zásadní vliv na běh života.

PetrCB
25.07.2018 5 z 5

Uvěřitelný příbě, který se postupně dramaticky rozrůstá a propojuje. Přečetl jsem to v letadle a nemohl jsem se odtrhnout, MUSEL Jsem pokracovat i metru . Opravdu skvělé.

stju
25.07.2018 5 z 5

Příběh, který začal celkem banálně - dětskou neposlušností a žloutkovým věnečkem. Autorka zvolila zajímavý způsob střídání vyprávění Miry a Hany, který byl v tomto případě velmi smysluplný. Příběh Hany mi dal trochu jiný pohled na holocaust, protože nešlo o osud anonymních milionů lidí, ale o ten jeden její. Tím víc však nuti k zamyšlení. Velkým překvapením v knize bylo i postupné odkrývání rodinné historie a tím i odhalování vztahů jednotlivých postav v minulosti. Celkově mě kniha opravdu zaujala a ráda si přečtu další od této autorky.
Hodně se mi líbil i obal knihy od Veroniky Kopečkové.

RobertBo
24.07.2018 1 z 5

Nudné, slabé, přeceňovaná autorka.