Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2120 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Alma.steffl
01.08.2019 5 z 5

Popsat tenhle román v pár větách je jako chtít přelít rybník hrnkem.
Nutnost pro všechny, kdo se zajímají o historii a medicínu.
O lidském rozměru nemluvě.

Verča103
13.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih. Povedený je i film.

azzies
13.07.2019 5 z 5

Doporučení kamaráda znělo, ať se podívám na film Ranhojič.
Než jsem se k tomu dostal, dostal jsem do ruky knihu.
A bavil jsem se náramně.
Příběh vyprávěný očima chlapce, dospívajícího a nakonec dospělého muže chytí hned na začátku a nenechá vydechnout. Nejdříve cestujeme po středověké Anglii a zjišťujeme, jak (přibližně) takový život vypadá. Hlavní postava pak pomalu dospívá a prochází si problémy s tím spojenými, staví se na vlastní nohy a rozhoduje se jak naložit se svým životem ( a se svým "darem") a vyráží na konec (tehdejšího) světa za svým snem.
Autor umí velice barvitě a zajímavě vyprávět o lidech, krajině, nemocích, náboženstvích, zvycích... a spoustě dalších věcí. Mě tím donutil ke spoustě (příjemně) zadumaných chvil, kdy jsem uvažoval nad nesmrtelností chrousta. Je reálné, aby někdo mohl cítit, že někdo další je plný energie a život má před sebou, nebo že je naopak na konci své cesty? Pokud je podle proroka každá kniha, která neobsahuje to, co je napsáno v Koránu škodlivá a taková, která to obsahuje zbytečná, jak vlastně takové knihy vůbec mohou vzniknout? Má být každý sen splnitelný?
Možná, jen ten závěr byl takový...jako ze života?

Coco3
20.06.2019 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Gordona. U ní jsem si uvědomila, že jeho knihy opravdu miluji. Přečetla jsem úplně všechny, které u nás vyšly. A Ranhojič je pro mě nejlepší i po letech. Filmové zpracování se mu ani vzdáleně nepřibližuje. U této knihy jsem si na konci položila otázku, jak je možné, že se Gordon tak dobře čte, že umí zanechat dojem ještě dlouho a přitom příběh není nijak složitý...je prostě skvělý vypravěč. Naštěstí jsem knihu nečetla jako první, to byl Šaman. Vřele doporučuji, výborně se čte a hodně se toho člověk dozví o židovské tématice, jak se dříve léčilo, skvělá kniha.

Barel
16.06.2019 5 z 5

Moc hezká kniha, moc se mi líbilo, že se kniha neodehrává na jednom místě, ale že hlavní hrdina cestuje až do Persie, aby se stal lékařem. Je zde vyobrazena zaostalost evropské medicíny a myšlení, zatímco arabské myšlení a medicína jsou na úplně jiné úrovni. Snaha přemýšlet o problému a vymyslet jak nemoc účinně léčit, i kdyby to mělo být až za několik generací, když v Evropě se v té době zmohli tak akorát na pouštění žilou. Výborně je zde popsaná židovská kultura a jejich zvyky, snaha pomáhat jiným židům, protože jak je uvedeno mnohokrát v knize " je těžké být židem". Knihu doporučuji.

Jolina
13.06.2019 4 z 5

Poutavý příběh, někdo trochu rozvleklý. Zaujal mě střet kultur, různé pojetí života v různých částech světa.

candy
22.05.2019 3 z 5

Začátek slibný, 2. polovina roztahaná, nepřehledná.

iveta3867
13.05.2019 5 z 5

Dechberoucí příběh, napínavý, surový, poučný, ale konec trošku zklamal..

bruntal
13.05.2019 5 z 5

Výborný román, některá odbočení z hlavního příběhu by zřejmě vydaly na samostatnou knihu a místy působily zdlouhavě, přesto je toto dílo působivé.

Shardlake
23.04.2019 5 z 5

Krásný a poutavý příběh o tom, jak se sirotka po smrti rodičů ujal bradýř - ranhojič, vyučil ho svému řemeslu a o tom, jak chtěl chlapec více pomáhat lidem, proto toužil stát se lékařem. Poutavým způsobem popisována cesta za jeho snem. Doporučuji!!

Janadvorackova
16.04.2019 2 z 5

Nemůžu s dobrým svědomím tvrdit, že to byla výborná kniha. Byla by, kdyby jí autor ubral čtvrtinu rozsahu.

Příběh je hrozně obsáhlý, (zahrnuje zhruba půl života hlavního hrdiny), je zajímavý a je hodně barvitý, (odehrává se v odlišných zemích s odlišnými zvyky a vírou).
Líbil se mi začátek v Anglii, to jsem knize - jako vždy - věnovala sto procent pozornosti. Potom se to začalo měnit. Hrdina roste a cestuje na východ, protože se chce stát lékařem. Vidí, že znalosti, které může získat doma, nestačí k tomu, čeho chce dosáhnout. Časem se musí přizpůsobit kultuře, naučit se jazyk a předstírat, že není křesťan. Jenomže to je vzhledem k rozsahu hrozně málo.

Zamlouvala se mi cesta pouští a jinakost, kterou slibovala, část s kočkou. A boj s morem, plus hrdinova snaha začít studovat, jak se pak dostal do vězení. V tu chvíli jsem si říkala: "jo, konečně něco," ale ono ne. Příběh prostě plynul, nic zvláštního se nedělo.

Děj se hrozně vleče - asi jako život v poušti. Řekla bych, že šlo o záměr, ale já z toho na větvi nejsem.
Knihu jsem nedoposlechla. Někde kolem cesty do Indie mě to přestalo bavit, bohužel.

Film je jiný, slibuje nějakou tu akci, ale připadala mi poměrně zbytečná, nebo spíš tak jako by na špatném místě v ději.

Od autora jsem četla ještě část "Tribunálu smrti." Tato kniha mě nebavila, bohužel jsem nezaznamenala příběh, který by mě zaujal.

PavlineCZka
15.03.2019 5 z 5

Super kniha, kterou mi darovala kamaradka a ktera me bavila od zacatku az do konce. Krasne je propojeni znalosti tolika oboru, kniha ma spad a pekny pribeh. Myslim, ze sazka na jistotu. Jiz se libila i memu priteli a hodlam ji poslat dal, aby potesila i dalsi priznivce :)

Pergola
10.03.2019 5 z 5

Nádherný román z 11.století, který je malou exkursí do dějin lékařství, do největšího rozkvětu židovské civilizace v Persii. Kniha je velmi čtivá a je nejlepší z trilogie o rodu lékařů Coleových. Ráda se k ní vracím a vždy najdu něco nového, co stojí za znovupřečtení a zamyšlení.

iva2111
27.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha, ke které se ráda vracím.

mončičáček
18.02.2019 4 z 5

Krásný napínavý příběh zasazený do působivých kulis,se spoustou zajímavých informací o tradicích a zvycích tří monoteistických náboženství a poučným exkurzem do dějin lékařství,co víc si přát..Robertova vytrvalost, houževnatost a schopnost obětovat všechno pro splnění svého snu je obdivuhodná a inspirativní... Autorovo pečlivé studium nejmenších detailů potřebných pro sepsání knihy zaslouží respekt a dělá z Ranhojiče neobyčejný čtenářský zážitek, který mi v mnohém připomněl první setkání s Orhanem Pamukem ve Jmenuji se Červená...

Kamiliana
15.02.2019 5 z 5

Nesmírně intenzivní příběh, který vás donutí přemýšlet o spoustě věcí... o vyspělosti někdejších kultur i o blízké budoucnosti a vztahy mezi jednotlivými náboženskými skupinami. Rovněž náhled do Koránu byl velice poučný. Film dle mého vypíchl úplně jiné události, vize a témata a s knihou bych ho nespojovala.

Sarriii
05.02.2019 5 z 5

Mě to fakt bavilo. Četlo se to moc dobře. Příběh byl velmi zajímavý. Film jsem ještě neviděla

JarmilaNovotna
25.01.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih vůbec.

Janisss
29.12.2018 5 z 5

Zase jedna z mých oblíbených knih - nádherný a poutavý příběh, čte se sama a člověk ji dlouho nedostane z hlavy... bohužel film mne celkem zklamal...

Zdenas5
28.12.2018 5 z 5

Knihu mám v knihovně už docela dlouho, pak jsem viděla upoutávku na film a řekla jsem si, že ji musím nejdříve přečíst a tak jsem se dala do čtení. Kniha mě od prvních stránek uchvátila. Nejdříve osudy sourozenců Coleových, pak Robovo setkání s Bradýřem, ale nejvíce jeho touha stát se lékařem a jeho hlad po poznání. Toužil nejen léčit, ale znát i příčiny nemocí, pitvat lidské tělo, což bylo v té době zakázáno. Obdivovala jsem, co všechno byl ochoten svému snu obětovat. Svou víru, svou lásku... Naučil se persky, vydal se v přestrojení do Persie, aby stal se dobrým lékařem, poznal nestálou přízeň vládců i věrné přátelství, zúčastnil se válek, potkal ztracenou lásku, zkoušel i zakázané pitvy, po dlouhých útrapách se se svou rodinou vrátil do Anglie, ale tím jeho cesta nekončí . Osud mu připravil ještě mnohé překážky k překonání, mnohé zklamání ze života v rodné zemi i nalezení nového domova. Prostě úžasný příběh, úžasné zpracování, zachycení ducha doby, v které se odehrává. Poučný je vývoj léčitelství, odhalování příčin nemocí a jejich léčba, rozdíl mezi v této oblasti rozvitým východem a zaostalým západem.
Hned po přečtení jsem si pustila film, ale po zhlédnutí několika minut mám pocit, že se dívám na docela jiný příběh. Asi nejdříve nechám v sobě doznít knihu, přečtu Šamana a pak dám druhou šanci filmu. Tím nechci říct, že je film špatný, jen v současné době neodpovídá mým představám a pocitům z velmi kvalitní četby.