Ranhojič

kniha od:

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 4.7 2067

Dynastie Coleových série

1. díl >

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Physician , 1986


více info...

Komentáře (421)

Komentáře 421 Recenze 1

sajanka
sajanka
03.12.2023 5 z 5

Kniha opravdu úžasná, četla jsem ráda. Film jsem neviděla, ale tištěnou knihu musím sehnat, měla jsem ji od někho vypůjčenou. Je to jedna z těch, kterou bych ráda přidala do mé knihovny.

Darmoděj
Darmoděj
19.11.2023 5 z 5

Knížka úžasná, napínavá. Je to opravdu přehled kultur, náboženství, krajin.
Za mě měla být kniha ještě delší, protože posledních 10 let života hrdiny bylo vměstnáno na 30-40 stránkách.
Co mě, ale překvapilo, tam samotný film. Řekl bych, že byl lepší než kniha. A to kniha byla úžasná. Film se držel jedné linie, byl vygradován. Nádherně natočen. Byl jsem překvapen, že to byl německý film.


gaidzin
gaidzin
18.11.2023 5 z 5

Mám rád knihy, které jsou originální. Ještě nikdy jsem nečetl knihu, ve které vedle sebe najdete popis středověké Anglie raného středověku, židovského obchodnicko-kočovného života, perské muslimské společnosti a skotského venkova. To je materiálu na několik knih.
Je jasné, že za tak široký záběr se musí zaplatit. Nikde nepobudeme dlouho, nikde nejdeme příliš do hloubky, všude jen rychle proběhneme, žádná velká dobrodružství, jen takové epizodky.
Ale i tak je to kniha, která mi zábavnou formou rozšířila obzory. Takže 5/5

kurama45
kurama45
06.11.2023 5 z 5

Takto žiť. Prežiť láskyplné, aj keď ťažké detstvo s milujúcou mamou a množstvom súrodencov. Nevzdávať sa, snažiť sa znovu a znovu, až kým to nevyjde a učiť sa nové veci. Zažiť bujarú mladosť. Hľadať poznanie. Určiť si cieľ a všetko mu podrobiť. Cestovať, spoznávať a nájsť si partnera. Zažiť s ním romantickú aj pragmatickú lásku. Obetovať sa, keď bude treba. Zmeniť aspoň jedného človeka alebo sa o to aspoň pokúsiť. Všetko podriadiť pravde. A na staré kolená sa usadiť, prežiť pokojnú jeseň života v kruhu najbližších, do smrti iným pomáhať, odovzdať im svoje poznatky a niečo po sebe zanechať.
Nemôžem uveriť, že som sa musela k čítaniu dokopať. Pripisujem to na vrub spomínanej mladosti-pochabosti :D.

Andynka
Andynka
24.09.2023 5 z 5

Kniha, která mě zaujala od začátku. A bavila mě až do konce. Nejvíc mě bavila část, kdy se snazil stát ranhojic lékařem. Je zajímavé číst si o různých náboženstvích a o společnosti, jak fungovala. Celá ta cesta historií je poutavé čtení.

Leonora
Leonora
23.09.2023 3 z 5

Oproti filmovému zpracování je to víc cestopisné, míň dramatické a mnohem, mnohem nudnější. Styl mi moc neseděl a ani postavy mi nebyly bůhvíjak sympatické.

HandyYeti
HandyYeti
08.09.2023 5 z 5

Pane jo. Ranhojiče jsem objevil úplnou náhodou a jsem nadšený. Krásná kniha. Až mi bylo líto, když jsem četl posledních 100 stran, že ten krásný výlet do historie tak rychle končí.

MischaZet
MischaZet
01.08.2023 5 z 5

Moje absolutně nejoblíbenější kniha. Často se k ní vracím a pokaždé ji čtu s napětím a očekáváním.

Paulika419
Paulika419
23.06.2023 4 z 5

Nadhodnocený historický román.Do poloviny mě kniha bavila.Čertoviny které Robert Cole vyváděl spolu spolu s bradýřem byly ukázkové.Strastiplná cesta kterou uskutečnil Roby do Persie za studiem medicíny a poznal svoji životní lásku Mary byla taky dobře napsaná. Ovšem potom nastal zlom. Události až skoro neuvěřitelné stíhalý jedna za druhou.Jak snadno zdolal Roby cestu tam a zpět pro Mery z Isfahánu do Anatolie.Neuvěřitelná prestiž kterou získal u Ibn Sína, u perského dvora a židovské komunity.V podstatě byl podvodník studoval jako Žid pod jiným jménem a když se vrátil do Anglie tak pod svým skutečným jménem a k tomu křesťan neměl ani diplom.Ještě že měl ve Skotsku díky Mery dveře otevřené.

malýčtenář
malýčtenář
25.05.2023 5 z 5

Krásný román , který hned zaujme. Viděla jsem film, ale nedá se srovnat. Samozřejmě kniha toho obsahuje více a nevím co dodat, neboť už všechno nejlepší o románu už bylo napsáno. Prostě jednička !!!!!!!

stanislava9718
stanislava9718
15.05.2023 4 z 5

Krásně napsaný historický román o Robu Coleovi, který po smrti matky je ve službách ranhojiče, projíždějícího skotským venkovem. Zaslechne, že v Persii se učí stát se lékaři. Povede se mi získat místo studenta u Aviceny. V knize je věrně i atmosféra té doby.

tereza5767
tereza5767
06.05.2023 5 z 5

Úžasná kniha! Styl trochu jako Follet či Falcones. Vrhám se na 2.díl.

Chytuš
Chytuš
04.04.2023 5 z 5

Málokdy se najde knižní klenot, který dokáže svého čtenáře tak dokonale připoutat... Ranhojič má všechno a ještě kousek navíc - skvělý příběh, zasazený do historických reálií, zajímavé postavy, exotické kulisy, středověké léčení ve srovnání východu a západu, touhu jednotlivce poznat své poslání a jít si za ním, osudovou lásku, nebezpečí a mnoho, mnoho dalšího. Ještě teď se divím, jak se tohle všechno podařilo Noahu Gordonovi spojit do perfektního, návykového a neskutečně čtivého celku. Rozhodně doporučuji a už si brousím skalpel na Šamana...

Le Chat
Le Chat
25.03.2023 5 z 5

Opravdu povedený historický román, který si 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. Doporučuji a určitě se ráda podívám i na filmovou adaptaci.

Zdenas5
Zdenas5
16.02.2023 5 z 5

Krásná kniha i při opakovaném čtení.

veroni83
veroni83
10.02.2023 2 z 5

Mna kniha sklamala, nedocitala som ju. Zozaciatku sa citala dobre, ale cim dalej tym viac som sa zacinala nudit a dej bol stale menej uveritelny. Unavovalo ma, ze kazdom okamihu sa muselo stat nieco uzasne a dramaticke.

Eva398
Eva398
12.01.2023 4 z 5

Všechny knihy od autora se čtou jedním dechem. Moc doporučuji.

l.e.d
l.e.d
30.12.2022 4 z 5

Tak doplňuji trochu zpětně...
Je to jednoduše skvělá kniha. Gordon zvládl pomocí detailů vtáhnout do děje a nenudit, což je s počtem stran obdivuhodný výkon. Zajímavé je tak celé dobrodružství s cestou přes půl zeměkoule. Dle knihy se dá naučit skoro žonglovat. Doporučuji všem co se zajímají o rozvoj léčitelství ve světě...

Ira13
Ira13
21.12.2022 4 z 5

Nejprve jsem četla Šamana, který se mi libil o trochu víc než Ranhojič.
Mám ráda knihy s tématikou léčitelství v dávných dobách.
Kniha ma příběh , lásku , přírodu i napětí.

Andrea864
Andrea864
09.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Noah Gordon je výborný vypravěč, který pomocí i těch nejmenších detailů dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Zajímavý příběh, přátelství, notná dávka štěstí a silné vůle, víra, rozdíl středověkého lékařství v Anglii a Persii, charaktery postav a čtivost. Vřele doporučuji.

jes09
jes09
27.08.2022 5 z 5

Nádherný román, který ve čtenáři zanechá spousty pocitů a uvážení.
Ranhojič stejně jako Egypťan Sinuhet by neměl chybět v žádné knihovně.

petrnovic
petrnovic
22.08.2022 2 z 5

Pro mě to nebyla taková "bomba", jak jsem očekával, vzhledem k tomu, že kniha má 93%. Další číst určitě nebudu, můj oblíbený Egypťan Sinuhet mě mnohem více vtáhnul do děje (i napodruhé). Možná i Řeka bohů byla poutavější. Přišlo mi že 2/3 knihy byly hodně detailní a pak najednou střih, kdy poslední třetina neodpovídá rychlosti předchozího vyprávění. Je to již několikátý historický román, co jsem četl, a musím tedy uznat, že v porovnání naší "vyspělé" Evropy s jakoukoli jinou východní civilizací vždy dostaneme na frak v otázkách hygieny a celkově přístupu ke člověku. A dá se říct, že nesnáším jakékoliv náboženství. Přijdou mi to jako neskutečná lidská omezenost. Jo a abych nezapomněl, očekával jsem více "nadpřirozena" ohledně zázračného daru Roberta, ale nemělo to v ději valného významu.

Samar
Samar
11.08.2022 5 z 5

Komentar netreba.

Karpelinda
Karpelinda
10.08.2022 4 z 5

Moc mě bavily reálie a poměry 11.století v Anglii a v Persii, kam se mladý Robert vydává studovat medicínu. Aby mohl na univerzitu (maristan) vstoupit, musí se vydávat za Žida. Střet křesťanství, židovství, islámu a zdravého lidského rozumu je krásně a barvitě popsáno. Ale samotnemu příběhu, ubírám půlku hvězdy za nevěrohodnost. Proste to, jak nadanému hrdinovi všechno prochází, je těžko uvěřitelné a na hranici s pohádkovým vyprávěním. Že by se o něj čtenář bál, to nepřipadá v úvahu ani na minutu. Další půlku hvězdy dolu za obsáhlost, myslím ze 400 stran by stačilo bohatě, vedlejších události a postav je tam hrozne moc, už jsem byla úplně “utahaná”. Ale krásné, super; kdo má rad historické romany a vzpomíná na Egypťané Sinuheta, tak vzhůru na Ranhojice. Já si dam od historických románů teď trochu přestávku.

fénix56
fénix56
24.06.2022 5 z 5

Poutavě napsaný román z doby, kdy lékařská péče vlastně ani neexistovala. Tehdy hlavně v křesťanské Evropě, v arabském a židovském světě byli pokrokovější. Mladý Robert má v sobě touhu nemocným lidem pomáhat a nestačí mu jen vyučení u bradýře. Což byl takový všeuměl, od léčitele až po žongléra. Jeho strastiplná pouť do Persie nakonec skončí úspěchem, podaří se mu dostat až ke slavnému lékaři Ibn Sínovi a načerpat další znalosti.
Přesto, že byl román obsáhlý, místy až moc popisný, četl se dobře. Dozvěděla jsem se spoustu poznatků o poměrech v Evropě v 11. století, včetně detailů, co se týká víry, zvyků apod.
Jediné, co mně znechutilo, bylo pár drsných scén, např. zápas medvědice Godaivy se psy...

mystery103
mystery103
21.04.2022 5 z 5

Jedna z knih, u kterých jsem litovala, že končí. Je úžasná.

boxas
boxas
14.04.2022 5 z 5

Historický román o době a místech, o nichž nic moc nevím, takže jsem se ráda nechala poučit.
Soužití mezi křesťany, židy a muslimy mělo vždy svoje úskalí, ale středověká Evropa a Persie, tam byly tyto vztahy extrémně napjaté. Právě proto postavil autor Noah Gordon celou knihu na přátelství mezi třemi studenty medicíny, z nichž sice každý patří k jiné víře, ale jejich úsilí pomáhat nemocným je spojuje. Toto přátelství vzniklo v těžkých časech moru, kdy smrt byla všudypřítomná, ale kdy si mohli navzájem pomáhat přežít. Přátele rozdělila až smrt, které se bohužel žádným medicínským zákrokem zabránit nedalo.
I když je to kniha obsáhlá, nevadilo mi to ani v nejmenším a rozhodně jsem se při čtení osudů Roberta Jeremyho Colea nenudila.

slunicko1958
slunicko1958
14.04.2022 5 z 5

Čtení tohoto románu bylo pro mě nádherný zážitek. Sice jsem toto dílo četla poměrně dlouho, ale nikdy jsem se nenudila. Knížka je napsaná čtivým stylem, je to radost!

Občas jsem měla pocit, že děj probíhá v současnosti. Uvědomila jsem si, že ač žijeme v 21. století, pořád pochybujeme o nejmodernějších vědeckých způsobech léčby resp. prevence a raději věříme přihlouplým mastičkářům. V závěru románu se ukázalo, že ony pohanské a bezbožné země jsou vědecky mnohem vyspělejší než "moderní" křesťanské státy.

Oceňuji také informace o zvycích a tradicích v zemích s odlišnou kulturou. Prostě jsem moc spokojená.

Louisareading
Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Knihu mám moc ráda, film byl pro mě strašný zážitek, to snad radši ani nepokoušejte, pokud máte tuhle knihu rádi, jako já. Je to o krásách a strastech života, o putování. Smutné, hořké, ale i krásné. Doporučuji, je to ten typ románu, který se většinou zalíbí všem.

Netopýr_5
Netopýr_5
20.03.2022 5 z 5

Poslech audioknihy byl příjemný. Obsahově mne děj knihy nejen překvapil svým napětím a zajímavým příběhem, ale i poučil o kultuře, kterou vůbec neznám. Knihu vnímám i jako "naučnou" v oblasti lékařství, náboženství a zeměpisu. Autor mne tímto dílem motivuje k přečtení jeho dalších. Celkově tleskám a dávám 5 hvězdiček.