Ranhojič

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175147/dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 4.71452

Dynastie Coleových (1.)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

The Physician (1986)

Kniha Ranhojič

Yorika

Jakoby autor všechny triumfy vytáhl už v první polovině.Ta byla ohromně čtivá, neustále se něco dělo, děj se hnal kupředu jako rozjetý vlak.Pak však mašinka ztrácí páru.Druhá polovina je již rozvláčná a utahaná, jako by spisovatel váhal kdy a jak příběh ukončit.Krásný příběh s rozpačitým koncem.

Maria95

Supr kniha, stále se něco děje a nutí číst dál a dál. Ani jednu chvilku jsem nenudila

Alma.steffl

Popsat tenhle román v pár větách je jako chtít přelít rybník hrnkem.
Nutnost pro všechny, kdo se zajímají o historii a medicínu.
O lidském rozměru nemluvě.

Verča103

Jedna z nejlepších knih. Povedený je i film.

azzies

Doporučení kamaráda znělo, ať se podívám na film Ranhojič.
Než jsem se k tomu dostal, dostal jsem do ruky knihu.
A bavil jsem se náramně.
Příběh vyprávěný očima chlapce, dospívajícího a nakonec dospělého muže chytí hned na začátku a nenechá vydechnout. Nejdříve cestujeme po středověké Anglii a zjišťujeme, jak (přibližně) takový život vypadá. Hlavní postava pak pomalu dospívá a prochází si problémy s tím spojenými, staví se na vlastní nohy a rozhoduje se jak naložit se svým životem ( a se svým "darem") a vyráží na konec (tehdejšího) světa za svým snem.
Autor umí velice barvitě a zajímavě vyprávět o lidech, krajině, nemocích, náboženstvích, zvycích... a spoustě dalších věcí. Mě tím donutil ke spoustě (příjemně) zadumaných chvil, kdy jsem uvažoval nad nesmrtelností chrousta. Je reálné, aby někdo mohl cítit, že někdo další je plný energie a život má před sebou, nebo že je naopak na konci své cesty? Pokud je podle proroka každá kniha, která neobsahuje to, co je napsáno v Koránu škodlivá a taková, která to obsahuje zbytečná, jak vlastně takové knihy vůbec mohou vzniknout? Má být každý sen splnitelný?
Možná, jen ten závěr byl takový...jako ze života?

Coco3

Za mě nejlepší kniha od Gordona. U ní jsem si uvědomila, že jeho knihy opravdu miluji. Přečetla jsem úplně všechny, které u nás vyšly. A Ranhojič je pro mě nejlepší i po letech. Filmové zpracování se mu ani vzdáleně nepřibližuje. U této knihy jsem si na konci položila otázku, jak je možné, že se Gordon tak dobře čte, že umí zanechat dojem ještě dlouho a přitom příběh není nijak složitý...je prostě skvělý vypravěč. Naštěstí jsem knihu nečetla jako první, to byl Šaman. Vřele doporučuji, výborně se čte a hodně se toho člověk dozví o židovské tématice, jak se dříve léčilo, skvělá kniha.

Barel

Moc hezká kniha, moc se mi líbilo, že se kniha neodehrává na jednom místě, ale že hlavní hrdina cestuje až do Persie, aby se stal lékařem. Je zde vyobrazena zaostalost evropské medicíny a myšlení, zatímco arabské myšlení a medicína jsou na úplně jiné úrovni. Snaha přemýšlet o problému a vymyslet jak nemoc účinně léčit, i kdyby to mělo být až za několik generací, když v Evropě se v té době zmohli tak akorát na pouštění žilou. Výborně je zde popsaná židovská kultura a jejich zvyky, snaha pomáhat jiným židům, protože jak je uvedeno mnohokrát v knize " je těžké být židem". Knihu doporučuji.

Jolina

Poutavý příběh, někdo trochu rozvleklý. Zaujal mě střet kultur, různé pojetí života v různých částech světa.