Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2128 2128

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Spojenc
26.12.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst, až potom co jsem viděla filmové zpracování.
Film se mi hrozně líbil: chronologické scény, krásná hudba, kvalita kamery, perfektní kostýmy, přidané vtipy... ale hlavně obsazení. Díky filmu jsem měla vyřešené, jak si většinu postav představovat. Sice to zabíjí představivost, ale mě se obsazení filmu prostě hrozně líbilo.
Příběh byl poutavý, vždy jsem slintala u popisů jídel co zrovna připravovali či jedli Bradýř s Robbem (na tu dobu si s prominutím „dost žrali“)
Byla jsem zhnusena z rozdílů – fimy vs kniha. Obojí miluji, nesmím to však brát jako jednu a tu samou věc. Příběhově se mi víc líbí film i když skončí tak... tak... „hollywoodsky“, zkrátka pěkně jak pohádka. To kniha mi připadá víc reálná.
Obojí absolutní srdcovka

Petra878
28.11.2018

Dobry den, kniha je nadherna. Pribeh je dechberouci. Zfilmovani mi pripada jako uplne jiny pribeh.... tolik veci a postav je od sameho zacatku vymysleno, zprehazeno a “smontovano” na uplne jine postavy oproti knize..... skoda.....

Film hodnotim kladne diky obsazeni.... ale jinak to proste neni Ten Ranhojic..... ;-((

Torey
28.11.2018 5 z 5

Nádhera!

alekis
19.11.2018 5 z 5

Velkolepá kniha, hodně rozsáhlý příběh. Od začátku až do konce spousta informací, které jsem od doby přečtení bohužel už zapomněla, snad si to zopakuju. Film se nedá s knihou porovnat, ani jsem ho pořádně neviděla, není to ono. Na dlouhé zimní večery a noci je to román nadmíru vhodný.

jfialova
12.11.2018 3 z 5

Poutavá kniha, dobře se čte.

Honey19
25.10.2018 1 z 5

Tohle mě absolutně nebavilo, dočetla jsem jen cca do půlky.

helenkan
10.10.2018 5 z 5

Skvělá knížka,která vás naprosto pohltí. Doporučuji.

alef
09.10.2018 4 z 5

Je to už delší dobu (vlastně dost dlouho) co jsem četla knihy Noaha Gordona, Ranhojič a Šaman (ze série Dynastie Coleových vyprávějící o lékařské rodině díky níž „pocestujete“ napříč stoletími a celým širým světem), před časem se mi dostaly znovu do rukou, a tak jsem si je půjčila a znovu se vrátila na krátkou exkurzi ...

... s Ranhojičem do 11. století, do doby, kdy v zaostalé Evropě (nekulturní a temné Anglii, kde nad životem a smrtí vládne dost nemilosrdně církev), po pádu Římské říše surovém a nehostinném prostředí, ve kterém můžete v podstatě na veškerou, do té doby známou antickou lékařskou vědu, zapomenout, a kde zajišťovali jedinou „lékařskou péči“ potulní léčitelé a ranhojiči (bradýři, vlastně holiči, kterým se ostrá břitva občas hodila nejen na holení, ale taky k občasnému uříznutí patřičné části těla, která nesla známky nemoci, či jiného poškození a bez které se dalo žít, tedy, pokud jste daný zákrok přežili :-). Takže, veškeré v té době dostupné lékařské poznatky musíte hledat o dost dál na východ, skoro by se dalo říct na druhém konci světa (alespoň pro lidi té doby to tak jistě bylo), musíte totiž zavítat daleko na střední východ, do Persie, do tehdejšího centra rozkvětu a bohatství, a taky smyslnosti a rozmařilosti, protože právě tady se koncentrovalo také veškeré tehdy dostupné vědění, a kde vládla (díky osvícenému panovníkovi) vstřícnost k získávání nových poznatků a tedy i k rozvoji lékařství. Kde jinde byste pak chtěli hledat zakladatele moderní medicíny Avicenu, než právě tady, v centru všeho dění. Pro našeho hrdinu, Roba, je to splněný sen, učit se od mistra lékařského vědění ... pro nás, čtenáře, možnost prožít zajímavý, dobrodružný a napínavý výlet, zdroj poučení o válce a náboženském fanatismu (neodpustím si říct ... aktuální i dnes), a v neposlední řadě, možnost nahlédnout „pod ruce“ největším léčitelům tehdejší doby :-).

PS: ... romantické duše si také přijdou na své ... mezi řádky objevíte samozřejmě i příběh o lásce, touláte se přeci smyslným orientem :-) ... takže přeji poučné čtení i příjemné snění :-).

Tedyla
23.09.2018 5 z 5

Skvělá a poutavá knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Killingjoke
03.09.2018 5 z 5

Jako většina zdejších komentujících jsem jako první viděl výbornou filmovou adaptaci, kterou osobně považuji za asi nejlepší historický film posledních dvaceti let. Musím ale říct, že knížka je, asi nepřekvapivě, lepší a příběhově mnohem košatější... Píše se 11. století a mladý sirotek Rob Cole se dostává do učení potulného ranhojiče, tajně však sní o profesi doktora. Tento sen jej neochvějně přivede k vykonání daleké a nebezpečné cesty až do srdce perské říše, aby se zde učil od věhlasného lékaře a filozofa Ibn Síny... Ranhojič je mnohovrstevnatá a rozmáchlá historická freska, ve které se střetává stále dost zaostalá středověká Evropa - jejíž stagnace započala pádem Římské říše - s kulturou a vědomostmi Blízkého a Středního východu, který měl už v té době za sebou několik tisíciletí duchovního a vědeckého rozvoje. Často je střed velmi tvrdý a Rob nezřídka musí čelit svému strachu a samotné smrti... Noah Gordon píše velmi čtivou formou a historické kulisy či exotičnost perského prostředí dokáže strhnout i ty, kteří se podobně jako já o lékařskou tématiku příliš nezajímají. Nádherný historický román!

tezka_vazka
03.09.2018 5 z 5

Skvělá a poučná kniha. Stojí za to si ji přečíst!

vera.brazd
29.08.2018 4 z 5

úžasná kniha

n.ezn.amy
23.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha o chlapci, který má velkou touhu stát se lékařem. Velmi se mi líbila atmosféra knihy, kdy autor podle mě hodně reálně vykreslil atmosféru té doby, krásnou anglickou a skotskou přírodu a kruté putování přes Evropu až do Persie. V knize se skrývá velké moudro a to, že obliba a sympatie od vládců bývají dosti vrtkavé.

Matysek79
20.08.2018 5 z 5

Krásné, chtěla jsem si půjčit Šamana, knihovnice mi doporučila začít Ranhojičem. A jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla

Beet67
14.08.2018 5 z 5

Před několika lety jsem viděla filmové zpracování, chvíli poté jsem knihu i četla. Tehdy jsem byla o hodně mladší a děj knihy si tolik nepamatuji. Proto jsem knihu opět otevřela teď po letech (i když bych se měla spíše věnovat četbě). Přečetla jsem ji na jeden nádech. Opravdu mne bavila, i když některé scény se mi zdály býti zbytečné a též knihou provázejí dlouhé popisy, kdy se vždy trochu nudím. Problémem je, že film není jako kniha, což mě vždy rozčílí. Ale kniha je srdcovka a určitě si ji zase přečtu.

Placi
05.08.2018 5 z 5

Když jsem před několika lety viděl filmovou adaptaci Ranhojiče, děj mě opravdu zasáhl a velmi zaujal. Posléze jsem zjistil, že jde jako většinou o filmové zpracování knižního románu, tedy musel jsem si knihu přečíst.

Námět je prostý. Chlapec ze středověké Anglie zatouží po poznání a medicínském umění, aby mohl pomáhat lidem, neboť vědomostí o léčení je bídně málo. Po zvládnutých základech péče o lidi, které získal od potulného bradýře-ranhojiče, se vydává do daleké Persie, aby mohl studovat u skvělého ibn Siny, skutečné historické postavy.

Kniha je moc krásná. Ukazuje nesmyslná náboženská nařízení, zákazy a pověry, které Robert Cole překonává, ale ne vždy překonat jdou. Je to kniha o přátelství a lásce k učenosti.

Film je zakončen poněkud hollywoodsky a od knihy se tedy liší v řadě bodů, ale myšlenka zůstává. Přečtěte si knihu a pusťte si i film!

Zuziiik
31.07.2018 5 z 5

Já asi nemám slov. Tahle kniha mne dost oslovila a ještě teď se v myšlenkách vracím do Persie. Hodně mne to zasáhlo, je to nádherná kniha, která stojí za přečtení, za každou myšlenku, za ty slzy, které se mi párkrát spustily i za to začtení, které vám ztěžuje a značně prodlužuje cestu do práce.........

whiolet
29.07.2018 4 z 5

Skvěle napsaná knížka,které by však neuškodilo mít o sto stránek méně. Robert za svůj život stihl více věcí než jiní za tři životy, a díky tomu je tato kniha tak kouzelná.

niki-chan
24.07.2018 3 z 5

První část příběhu je nudná a odrazující, ale když se jí člověk prokouše, najde dobrý a zajímavý příběh o léčení, cizích zemí a kulturách a o tom, jak je někdy nezbytné stát se někým jiným. Místy se ovšem vyskytují trochu prapodivné náhody, což ubírá příběhu na sympatiích. Celkově tři a půl *.

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Ranhojič je opravdu hutný příběh. Úžasné popisy krajiny, života ve středověku, kočovného i rodinného světa, studia medicíny. Kniha, při které jsem šla s dějem, byla jsem hned jednou a hned druhou postavou, mluvila jsem s nimi, léčila je, obdivovala Persii. Kniha skvělá pro dobrodruhy!