Ranhojič

Ranhojič
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2134 2134

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

hanakm
17.02.2018 5 z 5

Tahle kniha patří mezi moje vůbec nejoblíbenější. Přišel jsem k ní až poté, co jsem viděl v kinech film a zamiloval jsem se do dálného východu. Knihu rozhodně můžu doporučit i pro lidi, kteří jako já napřed viděli film, protože děj se liší a je tam spousta pasáží, které se do filmu nevlezly.

ZbyňaB
08.02.2018

Úžasná kniha, podle které byl natočen krásný film. Obojí stojí za Váš čas. Doporučuji všem, kdo se rádi octnou v čase dalece vzdáleném.

kopretina001
06.02.2018 5 z 5

Knihu jsem četla dřív, než jsem viděla film a je skvělá. určitě lepší než film. Vřele doporučuji.

PavlínaAlžběta
26.01.2018 5 z 5

Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla ji půjčenou z knihovny. Tlustá kniha se zajímavým poučným dějem výborně propracovaným, který vtáhne do děje a celého putování s hrdiny, i když čtení je poutavé, některá místa mě zlehka nudila právě v tom dokonalém popisování, hlavně mě odrazovala ta tloušťka knihy. Každopádně dočteno a tento příběh je pěkným počtením se skvělým námětem, kde se člověk dozví zajímavosti ze světa "lékařství" a léčení jako takového, včetně historie.

Terry.89
25.01.2018 3 z 5

Na knihu mě nalákal fim, který už jsem viděla několikrát a naprosto mě okouzlil. Nejspiš právě proto, že jsem tolik uchvácena filmem, který je v mnoha ohledech od děje knihy odlišný, mě samotná kniha tolik nenadchla. První částí jsem se musela doslova prokousat. Jakmile Robert započal své putování konečně se mi podařilo se doopravdy začíst. Přesto pro mě zůstává jedničkou film, i když přečtení knihy samozřejmě nelituji.

janik08
23.01.2018 4 z 5

Po shlédnutí filmu jsem ji musela přečíst. A nezklamala. Patří mezi mé srdcovky ke kterým se budu vracet.

karel0684
16.01.2018 4 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé četl už v roce 1996. A byla skvělá. Podruhé jsme se k ní vrátil po shlédnutí filmu. Mnoho zajímavých informací o historii lékařství.

druzickaster
16.01.2018 5 z 5

Když jsem zahlédl v TV kousek filmu tak jsem hned mrkl na Databázi knih zda existuje kniha. Kniha existovala a dokonce byla i v mé oblíbené knihovně a tak jsem měl hned postaráno o pár dní pěkných zážitků.
Noah Gordon se historického díla zhostil výborně a poutavě popsal život malého sirotka, který uměl o svůj život a kousek místa na slunci bojovat velmi statečně a nutno podotknout, že život v 11. století nebyl žádná procházka růžovou zahradou.
O to víc se mi líbila i filozofická rovina, autor nám naprosto jasně a věrohodně nastínil, že náboženský fanatismus ať v jednom, druhém nebo třetím směru je velmi škodlivý a kontraproduktivní. Na druhou stranu jsem se setkali s lidmi ač bohabojnými tak neustále s dobrým srdcem a zdravým selským rozumem.
Na závěr snad jen, ten kousek filmu co jsem viděl byl pěkně ošizená a hodně upravená verze této báječné knihy, takže můžu doporučit hlavně knihu.

Bella1
31.12.2017 5 z 5

Ranhojiče jsem četla opakovaně. Je to opravdu strhující román, který čtenáře nejen pobaví, ale v mnoha směrech i poučí, nejen o historii, ale i o středověkém lékařství. Nejdůležitější je ale motiv lidskosti, lásky k lidem i sebeobětování.

jiri77
29.12.2017 5 z 5

Kniha mě bavila a rozšířila trochu mé obzory o lékařství a náboženství 11 století. Skvělé popsané prostředí příběhu ,hlavně Persii a Londýn jsem viděl přímo před očima.

Makůvka991
04.12.2017 5 z 5

Nádherná kniha, kterou prostě musíte číst a číst... a pak je vám líto, že už je konec.

sugrata
24.11.2017

Hezky napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

ferda16
24.11.2017 5 z 5

Úžasná knížka. Napínavá, plná zajímavých informací o lékařství i době a zvycích. Moc mě bavila.

anavi2009
24.11.2017 3 z 5

Tak do půlky kniha odsýpala a bylo to zajímavý, napínavý a tak.. Cca od str. 300 jsem se začala nudit, přemlouvala se do čtení. Dala jsem ještě 50 stran a pak si pustila film. Musím přiznat, že jsem usnula přesně ve stejném okamžiku, kdy mě začala nudit kniha, takže moc nevím, jak se k tomu postavit. Konec jsem stihla, ale vývoj některých postav byl jiný než v knize, takže vlastně nevím, jak to dopadlo, ale ani mě to nemrzí.

Calinda
19.11.2017

Na knihu jsem se těšila, mám ráda rozsáhlé romány, bohužel, nedočetla jsem. Knížka mě musí chytnout, na její čtení se musím vyloženě těšit, tohle ale nebyl ten případ. Možná jsem vzdala moc brzo, nevím (blížila jsem se k půlce), ale pro mě prostě nuda, historické romány mám také ráda, ale 11. století je na mě asi už hodně vzdálená minulost. Nebudu hodnotit, zda je kniha dobrá či ne (asi určitě dobrá, když má tolik kladných hodnocení), ale můj šálek kávy to není.

kaja77
08.11.2017 5 z 5

Prostě můj šálek kávy.bavilo mne to ohromně a jako bonus jsem si rozšířila obzory.

marli58
02.11.2017 5 z 5

Chytila mě od první stránky a nepustila do poslední. Syrový popis středověku, různé způsoby primitivního léčení, cestování s karavanami... Ty úžasné zážitky z knihy nejde v pár řádcích ani popsat. Překvapila mě zmínka o putování karavany přes Čechy a konkrétně přes Brno. V té chvíli jsem litovala, že není v knize mapka s vyznačením měst a zemí, kterými karavana s Robertem Colem procházela na cestě z Anglie do Isfahánu v Persii. Můžu jen doporučit.

JarunkaP
30.10.2017 5 z 5

Úžasná kniha, skvělé vyprávění, četla jsem i další Šaman a Doktorka ,ale tahle je nejlepší. Pak mi přišel do ruky film a i když je trochu jiný (který film není) tak i ten je myslím fajn a kdo viděl film ať si přečte knihu je skvělá.

MirijamFrankl
28.10.2017

Tato kniha mne naprosto dostala! Moc se mi líbil různorodý děj, příjemný a rozsochatý jazyk. Zaujaly mne také hluboké a trojrozměrné postavy, každá tak lidská, tak skutečná. Hodně jsem se toho dozvěděla a udělala si celkový přehled o historii medicíny a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími a vědou. Je pozoruhodné, jakým vývojem společnost od dob a Roberta Cola prošla. Velice doporučuji, báječná záležitost.

noemus
21.10.2017 3 z 5

Knihu bych si asi sám nekoupil, ale dostal jsem ji před mnoha lety k Vánocům a tak jsem si ji přečetl a divil jsem se jak mne vtáhla do děje. Příběh má tempo a až do konce knihy se nebudete nudit. Na film, který vznikl mnohem později jsem se těšil a i když je v některých ohledech jiný než kniha, tak mne nezklamal. Každému kdo viděl a film a nečetl knihu, pak doporučuji ať si knihu přečte, nebude litovat.