Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2120 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Mantikocka
15.02.2020 5 z 5

Gordonova nejlepší kniha, nafilmovaná, ale nijak dobře. Ovšem lépe nafilmovaná, než nikoliv :)

Eludua
11.02.2020 5 z 5

Krásné, báječné čtení. Děkuji

avi8
02.02.2020 5 z 5

Pro mě krásné čtení , knihu jsem úplně zhltla . Film jsem neviděla .

lucifess
27.01.2020 5 z 5

Běžně bych si knihu nevybrala - nezaujala mě obálka, ani to není žánr, který bych běžně četla. Na knihu jsem narazila náhodou a zaujalo mě její vysoké hodnocení.
Udělala jsem rozhodně dobře a mohu jen doporučit. Cílevědomost Robyho mě fascinovala celým příběhem.

lilienn
13.01.2020 5 z 5

Moc krásná kniha. Vůbec nevím, kde uteklo těch 679 stran. Můžu říct, že jsem se nikdy nenudila, nenutila do čtení,...
Výjimečná a hezká. Ač na cestopisy moc nejsem, historii taky ne, tak tohle dílo bylo úžasné! Doporučuji a přeju příjemné chvíle u ní.

AnjaBo
04.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelně uvěřitelný geniálně zpracovaný historický příběh. Četla jsem německy, tak nevím, co český překlad, ale rozhodně stojí za to! Existuje film - není špatný, ovšem pokud ho chcete vidět, tak před četbou. Kniha uchvátí.

Kate72
18.12.2019 4 z 5

Knížka plná dobrodružství, přátelství i lásky. První polovina knihy mi pěkně utíkala, čtvrtinka z druhé půle byla spíš o putování do Persie a židovském učení. Trošku se to tam táhlo, ale konec zase frčel.

vikyna9
16.12.2019 5 z 5

Krásná kniha. Jedna z mála, co si ráda přečtu znovu.

jprst
15.12.2019 5 z 5

Nejsem žádným velkým přítelem historických románů, takže si jejich četbu dávkuji velice opatrně, ale tento román jsem si vybral dobře a jeho četbu jsem si skutečně užil, prostě výborné.

mi-380
05.12.2019 5 z 5

Velká cesta, velké dobrodružství, velké přátelství, velké útrapy, velká láska a hlavně velké poslání. Úžasný čtenářský zážitek, poutavé vyprávění. To vše v nemilosrdné realitě Anglie a Persie jedenáctého století. Východní říše byla sice už za svým největším rozkvětem (divoké seldžucké hordy byly na dosah a muslimská víra začínala utahovat šrouby), ale zaostalá křesťanská Evropa měla ještě stále co dohánět. Noříme se do doby, kdy židovský lékař poučuje křesťana o křesťanství, kdy perská lékařská škola, v čele s muslimskými kleriky pronásledovaným (pro údajnou herezi a ateismus) muslimem Ibn Sínou - Avicennou, vytyčuje směr moderního lékařství a židovští žáci jsou tam nejlepšími studenty.
Klasický epický román plný tragédií je naštěstí příjemně rozjasněn humanitou a osudovým posláním hlavní postavy.
100 % (aktuálně 1479 hodnocení s průměrem 93 %).

Když bez dechu a s pícháním v boku doběhl k Engglestanovým stájím, uviděl neznámou stařenu, jak otírá hadrem právě narozené dítě. Ve stáji byl výrazně cítit koňský hnůj a matčina krev. Maminka ležela na podlaze; měla zavřené oči a bledou tvář...

Ála41
01.12.2019 5 z 5

Úžasná kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Historické romány nevyhledavam, nabudil mě film... Kniha je skvělá, napínavá,čtiva.

misa1110
29.11.2019 5 z 5

Nádherná kniha, viděla jsem před pár lety film, ale příběh v knižní podobě byl prostě úchvatný! Kdo váháte zda číst, jako já - pusťte se do toho a ponořte se dobrodružství s Robym naplno :).

technolog
26.11.2019 5 z 5

Nemuzu se zbavit pocitu, ze tato kniha byla jeste lepe napsana nez slavny Egypťan Sinuhet. Je mi az lito, ze neni napsano vice. Napriklad zpatecni cesta, nebo dalsi zivot. Bavilo me cist tyto radky. Je v nich videt jak je lidstvo slabe duchem a jak malo toho porad vime.

fruitbueno
25.11.2019 5 z 5

Jedním slovem: vynikající!

Rihatama
04.11.2019 5 z 5

Nesmírně poutavý, historický cestopis o evropských a blízkovýchodních zemích, jejich kulturách, náboženstvích, vzdělanosti, to je především dle mého Gordonův román o poutníkovi - bradýři, ranhojiči a lékaři Robertu Coleovi. V 11. st. jsi byl buď křesťan, žid nebo muslim. Nic mezi tím, nic jiného. A vzájemná nenávist mezi vyznavači těchto náboženství panovala stejná, jako v dnešních časech, snad jen o trochu větší. Ke změně pak nijak nepřispělo poražení a vydrancování Isfahánu, Bagdádu a dalších arabských měst, kde tehdy studovali učenci z celého světa, mongolskými hordami. Tehdejší Islámský stát tak byl poražen buddhisty a křesťany, fakticky ukončil období arabského zlatého věku a zjevně jenom zatvrdil muslimy v jejich nenávisti proti jinověrcům.

V Ranhojiči se mi otevřela lákavá tajemství světa dávno minulého. Povětšinou plného krutého a nelítostného bezpráví... a taky milosrdenství a lásky. Podobně jako dnes. Lidská civilizace v průběhu evoluce roste. Technicky, technologicky, vědomostně... zjevně však tento vývoj příliš neovlivňuje naše emoce. Není minulost, přítomnost ani budoucnost. Všechno je právě teď. A přitom poučení máme pořád přímo před sebou. Ne, tenhle román není o akci. Je o historii, o současnosti, o nás. A o budoucnosti. Ať se už poučíme nebo nikoliv. Tahle kniha nepotřebuje dalšího vychvalovatele. A přece to musím říct. Je to pro mě ta z knih, do které když jsem se ponořila tak hluboko, že jen s obtížemi jsem ji zase zavírala. Ale spát, pracovat atp. člověk taky musí ;-).

danielavachova
19.10.2019 5 z 5

Moje první kniha od Noaha Gordona,skvělý popis doby,způsob
tehdejšího lèčení,cestováni z Anglie až do Persie,tématika židovství opět skvěle zpracovaná,opět jedna z knih ,co zůstane dlouho v srdci. Když jsem ji četla měla jsem pocit ,že to žiju.

WifiCat
01.10.2019 5 z 5

Četla jsem snad třikrát! Strašně napínavá, místy drsná kniha, ale tak to patří k době, kdy se to odehrává. A udělala jsem tu chybu, že jsem se podívala na film. Takovou slátaninu jako filmové zpracování knihy jsem dlouho neviděla. Je pochopitelné, že se do filmu nemůže vejít vždy vše, ale tady je takových nepřesností, že jsem to dokoukala jen pro porovnání s knihou.

maryska09
21.09.2019 4 z 5

Kniha opět o moc lepší než film, doporučuji

Yorika
31.08.2019 3 z 5

Jakoby autor všechny triumfy vytáhl už v první polovině.Ta byla ohromně čtivá, neustále se něco dělo, děj se hnal kupředu jako rozjetý vlak.Pak však mašinka ztrácí páru.Druhá polovina je již rozvláčná a utahaná, jako by spisovatel váhal kdy a jak příběh ukončit.Krásný příběh s rozpačitým koncem.

Maria95
20.08.2019 5 z 5

Supr kniha, stále se něco děje a nutí číst dál a dál. Ani jednu chvilku jsem nenudila