Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 1990 1990

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

SONP
13.10.2019 2 z 5

Je mi líto, ale Cormoran Strike už bohužel asi není pro mě - ale pozor, co není pro mě, může třeba být pro Vás. I když jsem s touto serií jak na houpačce: 1. díl nadšení; 2. díl zklamání; 3 díl spokojenost a čtyřku už jsem četl trochu se sebezapřením. Na mě totiž Smrtící Bílá zapůsobila jako strašlivá limonáda, kterou se mi nechtělo číst. Robin vlastně pořád neví, koho chce a to samé vlastně neví ani sám Strike. Přitom ale Strikea chtějí skoro všechny a Robin je tak super (ať už je převlečená za kohokoliv), že jí chtějí už úplně všichni. Do toho všeho běží poněkud překombinovaná detektivní linka, tentokráte zasazená do prostředí anglické elity, kde nic není tak načančané, jak by se zvnějšku zdálo. Takže jsou tu hlavně koně, vesnická sídla, parlament a staré vraždy (proč ne, ale celé se to tak zamotalo, že si to vyžádá celou jednu vysvětlovací kapitolu - pátere Knoxi?). Takže jsem to dočetl, ale stopu to bohužel nezanechalo žádnou. A s příštím dílem nevím, nevím... 50%

Fixa08
13.10.2019 5 z 5

Zrovna jsem dočetla a jsem nadšená, čtvrtý díl s Cormoranem a Robin a podle mě nejlepší. Detektivní zápletka je zajímavá a nemá žádné hluché místo a soukromý život Robin se pohnul z místa, bavilo mě to moc. Už chci další díl! Zakončím to jako u trojky J. K. Rowlingová je prostě paní spisovatelka.

Gracian1964
13.10.2019 5 z 5

Napriek tomu, že to vyzerá na hrubú knihu, mám pocit, že klame telom, ha. Ktosi písal, že je to zbytočne dlhé. Nesúhlasím, bárs by to bolo ešte dlhšie. Prečítané rýchlo, spokojnosť maximálna. Detektívka na najvyššej úrovni, excelentné. Teším sa na ďalší príbeh, dúfam, že bude rovnako hrubý, ba priam aj hrubší.

Ančísek
13.10.2019 5 z 5

Zatím nejlepší, nejdelší a nejrychleji přečtený díl této ságy. Závidím všem, kdo ještě nečetli. :D :)

danipos
13.10.2019 5 z 5

Rowlingová prostě umí, vypravěčka par excelanc;-);-)ani chvíli jsem se nenudila, od půlky knihy to navíc krásně gradovalo. Jen doufám, že na další díl nebudeme muset čekat tak dlouho jako na tento????

Marčullkas
13.10.2019 3 z 5

Druhá část knihy mě bavila mnohem víc.

spilina
13.10.2019 4 z 5

Měla jsem menší problém se začíst, v polovině se to zlomilo a od té chvíle jsem knihu neodložila dokud nepřišel konec. Na takovéh to čtení jsem u autorky zvyklá.

gad
12.10.2019 5 z 5

Přes sedm set stran a ani na chvilku jsem se nenudil. Moc hezké. Těším se na další pokračování série.

kaja77
12.10.2019 4 z 5

Jako joooo, bavilo mně to, ale nebylo to úplně stejně zábavné od začátku do konce. Pro mně se to zlomilo kolem poloviny knihy. Osobně mi místy přišly úsměvné ty časté zmínky o "tepání" ve Strikeově pahýlu.. měla jsem pocit, že je to úplně jako v Harry Potterovi, kterému v každém odstavci teplo v jizvě na čele :)

Lienilda
11.10.2019 5 z 5

Šestá kniha ze série o Harry Potterovi bývá označována "láska v Bradavicích", tuto 4.knihu ze série o Cormoranu Strikovi bych nazvala podobně. Mimo hlavního případu se tu dost řeší láska a vztahy, rozhodně více než v předchozích knihách. Detektivka je to na současné poměry neuspěchaná, pomalá, s mnoha rozhovory z vyslýchání a to je pro mě plus. Co miluji na JKR, že všechny mé otázky v průběhu čtení nejpozději na konci spolehlivě zodpoví. Mám ještě dodávat, že se netrpělivě těším na další pokračování? To je přece jasný! Doporučím i natočenou minisérii podle prvních 3 knih pod názvem C.B. Strike.

Lenny.Wolf
09.10.2019 5 z 5

Sérii s Cormoranem Strikem miluju od doby, co vyšla první kniha. Každá další mi pak přišla lepší než předešlá a ani u Smrtící bílé to není jinak. I přes trochu děsivý počet stran jsem knihu přečetla ani nevím jak a je mi líto, že už je to za mnou a budu muset čekat bůh ví jak dlouho na další pokračování, které bych si přála okamžitě :D Začít knihu prologem, který navazuje tam, kde předešlý díl končil byl skvělý nápad. Vtáhlo mě to okamžitě do děje a nepustilo. Rozhodně si nemůžu stěžovat ani na větší množství pasáží ze soukromého života Strika a Robin, které jsou celkem kritizované. Pro mě to naopak bylo příjemné doplnění celé knihy, díky čemuž neměla kniha jediné hluché místo.
Rowlingová to prostě umí a já jí tleskám, protože napsat knihu, která má přes 700 stran, děj dává smysl a nenudí je vážně umění.

petrarka72
08.10.2019 5 z 5

Možná zbytečně dlouhé, možná plné zbytných informací. Moc rozvláčné na detektivku, moc naivní na společenský román. Ale v tomto formátu je množství dat o Robinině a Strikeově osobním životě a jejich napojení na případ snesitelnější než v minulém díle; možná proto, že se něco děje, nejde jen o mnohastránkové hrabání se v (po)citech, které se pokouší stavět milostný příběh nad krimi. A téma, zločin i řešení jsou dost hutné na to, aby čtenář přivřel oko nad některými za vlasy přitaženými momenty (situace mezi Strikem a policií, stav některých zbraní...).

laeela
08.10.2019 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá. Začátek pozvolnější, případ skvělé zamotaný. Do poslední chvíle jsem netušila vše.

kap66
07.10.2019 4 z 5

"Z důvodů, které tak úplně nesouvisejí se složitostí zápletky, je Smrtící bílá jednou z nejnáročnějších knih, jakou jsem kdy napsala,…"
"…proč jsem se rozhodla psát rozsáhlý, složitý román,…"
(z autorčina poděkování)
Nemusela jsem se propracovat až na stranu 1249 (ve čtečce), aby mi tohle docvaklo. Zrovna Ibsen a jeho nikoliv notoricky známá hra Rosmersholm (nebudu si hrát na sečtělou, musela jsem si vzdělání doplnit), z něhož autorka vzala motiv (a využila ho v názvu) a výňatky uvozující každou kapitolu. Taky zabijácký počet stran. Na jednu stranu si říkám, že by bylo lepší jít do složitého rozsáhlého románu jinudy než přes čtvrté pokračování detektivní série, protože si po desítkách přečtených knížek, které spadají do tohoto žánru, myslím, že stručnost a napětí jdou ruku v ruce. Tady to obnáší spoustu do detailu rozpracovaných odboček, které s hlavním vyšetřováním souvisí jen okrajově; někdy vůbec, někdy kvůli jediné replice vedlejší postavy naznačující budoucí vývoj. Obnáší to i dlouhé popisy míst: na 1 m² toho místa připadne tak 20 slov :-). A nakonec i "ohledy na čtenářovu paměť", do které je potřeba znovu vložit fakta, protože – asi protože těch stránek je fakt hodně.
Na druhou stranu: bavilo mě to číst a na rozdíl od četby předchozích dílů jsem tady nikdy neztratila pozornost. Autorka udržela na uzdě počet postav, děj důkladně promyslela a vystavěla. Dvě zápletky se propojily nenásilně. Zajímaly mě i vnitřní souvislosti oněch Ibsenových vět a kapitol. A vlastně mě i typicky žensky zajímalo, jak se bude vyvíjet vztah Robin (ve věci manželství tentokrát víc natvrdlé, než bych věřila) a Cormorana, což jsou postavy, které si díky autorce jde lehce zamilovat. Ve výsledku jsem tedy celkem spokojená.

soukroma
07.10.2019 3 z 5

Strašlivě dlouhá, zbytečně, po dočtení už si ani nepamatuji, čím vším autorka zaplnila všech 700 stran (a co z toho všeho byla skutečně nosná detektivní zápletka). Pomalý rozcouraný rozjezd (50 - pro každou knihu velice důležitých - prvních stran věnováno pro detektivní zápletku zcela nedůležité svatební oslavě?). Příliš mnoho témat: politika (nejvyšší i pouliční), vyšší kruhy (boháči, mocní, šlechtici), vojenská akce, slepota, dysfunkční rodiny, majetek, dědictví, zlodějiny, podvody, vydírání, vězení, zabití (lidí i zvířat), koně (chov a dostihy), obrazy (na plátně i na přírodních svazích), olympiáda (přípravy, ceremoniály i sporty)... A hlavně polovina se zaobírá osobními problémy obou hlavních hrdinů, a to je na mě v detektivce opravdu moc.
Pro mě z toho všeho vyplynulo, že autorka vážně nemá ráda vyšší kruhy (že by ji mezi sebe se všemi jejími penězi pořád moc nebrali?) a že záměrně podstrčila do tilulu něco neznámého, přitom málo významného pro děj, ale nečekaného i pro milovníky Francise či Herriota.
Proč ovšem autorka uvádí každou kapitolu jednou dvěma větami z neznámé Ibsenovy hry, k níž se nijak nevyjádří ani v doslovu a jejíž výňatky nemají samy žádnou zřejmou vazbu k ději, ani dané kapitoly ani celku, mi zůstalo záhadou.
Celkově 55% - a to tentokrát (četla jsem kdysi Volání kukačky, o třetinu kratší) hlavně za dobře napsané dialogy a stupňující se napětí (až na ten klišé akční konec).

Pozn.: od německých praktikujících mediků vím, že anglický nemocníční systém není kdovíjaký, ale aby se lidé zvenčí courali na/z JIP, navíc bez omezení a ještě s jídlem/pitím v ruce, to už mi připadá hodně přitažené za vlasy (nehledě na to, že to zase byla jedna z epizod pro detektivku naprosto vedlejší...)

Honey19
07.10.2019 3 z 5

3 a půl hvězdy. Předchozí díly byly lepší, tento přišel přiliš rozvláčný, ale pořád je to dobrá detektivka.

Brutální_Nikita
06.10.2019 5 z 5

Tak za mne ze 4 zatím vydaných knih série tato jednoznačně nejlepší, resp. jediná, se kterou jsem byla spokojená. Četla jsem jako e-knihu, která měla téměř 800 stran, a prvních několik set stran se pouze řeší vztahy, vyšetřování začne až pak, ale vůbec to není na škodu, naopak. Jako v jediné knize série tu chybí stálé otravné opakování toho, co už bylo jednou řečeno (nebo je aspoň minimalizováno).
Rozuzlení - kdo, s kým a proč nebylo nijak překvapivé, ale konečné vysvětlení promyšlených detailů jednotlivých kroků zločinců, jejich zajištění alibi atd. bylo na mne řekněme už moc za vlasy přitažené.

hs777
06.10.2019 5 z 5

Když autor umí, i osmset stran vám bude připadat málo. Větší prostor pro soukromí Cormarana a Robin pro mě znamenalo, že jsem nenašla jediné hluché místečko a celý úžasný a promyšlený příběh jsem si náležitě užila.

cerna7151
05.10.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla, ale pořád mi něco chybělo....Hodně "omáčky" okolo, ale byla jsem ráda, že to aspoň na konci všechno zapadlo do sebe.

swon
05.10.2019 5 z 5

JK Rowling je snad nejlepší vypravěčka, co znám. To, že jsem generace Harryho Pottera, zde šířeji zmiňovat nebudu. Ona mě ale totálně přesvědčila i jako autorka detektivek. Kniha má hodně stran (to jsem ve čtečce nepoznala :-) ), mně to ale nijak nevadí. U ní by snad i byla škoda, kdyby psala jen krátké novely.
Ostatní čtenáři mají pravdu, že se v tomto díle řeší milostné vztahy. Myslím ovšem, že to ničemu nevadí. Přece i ty hlavní postavy mají být lidskými bytostmi a pokud to nemají být pouhé asexuální objekty děje, není nic špatného na tom dostat do příběhu i tuto dějovou linku a tím ji i okořenit. Člověk totiž napjatě vyhlíží nejen vraha, ale i kam to srdce spadne.
Detektivní zápletka čtenáře do děje vtáhla snadno - škoda jen, že se to celé netočilo trochu déle okolo Westminsteru.
Tak jsem zvědavá, jestli se v dalších dílech neobjeví nějaká řežba kolem brexitu...Pokud by totiž JK Rowling chtěla napsat další sondu o britské společnosti, tohle by bylo určitě nosným tématem.