Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 1989 1989

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

maryska09
24.10.2019 5 z 5

Další skvělá kniha, kterou jsem si užívala a šetřila si jí, dá se přečíst jedním dechem. Hvězdička dolů proto, že to jak dlouho trvalo Robin odhalit stav svého manželství už hraničilo s hloupostí. Navíc kvůli snaze nechat čtenáře co nejdéle v nejistotě je závěrečné odhalení odkládáno až příliš dlouho. Hodně postav nevadilo, ale dost z nich tam byla spíš nahodile a náhodou, skoro zbytečně. I tak se velmi těším na pokračování.

Matita310
23.10.2019 5 z 5

Skvělý čtvrtý díl. Zase jsem se při čtení vůbec nenudila. Příběh mých dvou oblíbených vyšetřovatelů mě nikdy nepřestane bavit. Super!

Dobby888
23.10.2019 4 z 5

Tato série detektivek byla pro mě něčím novým a zajímavým i co se týkalo vztahu mezi hlavními postavami. Nicméně u tohoto dílu mi to trvalo o něco déle než jsem se začetla, každopádně i přesto jsem přečetla knihu jedním dechem.
K samotnému případu - opět se jednalo o zajímavou zápletku, u které mi nebylo zcela jasné, jak skončí. Co se týká samotných postav, tak za mě trochu zklamání. Sice se vše dobře četlo, ale jednání postav mi přijde kolikrát zvláštní, respektive neomalené.

encyklopedie
21.10.2019

......nechtěl jsem to číst, ten navrchu ví, že nechtěl.... kamarád mě přesvědčil abych četl....
číst knihy tohoto Galbraitha v sukni je jako běžet Velkou pardubickou s koněm na zádech....
když už jsem s ním přeskočil Taxis a přelezl Irskou lavici ..... tak zhruba v oraništi jsem toho měl tak akorát , přes Poplerův skok jsem se ještě převalil, ale mezi malými zahrádkami jsem si řekl - a dost ..... přesně taková byla tato kniha - dlouhá, těžká a hlavně většinou nudná....tak našlapanou knihu zbytečnostmi jsem už dávno neměl v rukách....
mezi asi 40 druhy kormoránů je jeden nelétavý .....a tady ten detektivní Cormorán je jeden a pro mne taky nelétavý ......totiž nečitelný .....
Dávám mezi přečtené i když jsem s tím přeskakováním nečitelných "překážek" ubral knize tak 250-300 stran.... na věky jsem se rozloučil s Potterem i s Cormoranem.....

marlowe
21.10.2019 3 z 5

Dobojováno!
Stokrát nic umořilo osla.
Mě umořil ten obludný proud valícího se textu – jako když se protrhne přehrada.
Myslím si, že tímto románem vytvořila paní Galbraith-Rowlingová (v rámci detektivní literatury) nový světový rekord v počtu zbytečných slov na jeden tiskový arch.
Kdybyste tohohle literárního vorvaně zbavili přebytečného slovního tuku, zjistíte, že na poměrně nevelké kostřičce příběhu zase tolik masa nezůstalo. Průměrná detektivní šaráda s uměle naroubovanými a realitě vzdálenými zápletkami, trocha manželského škorpení a stále nezodpovězená otázka, když už si konečně tihle dva Šerlokové padnou do náruče.
Čtyřikrát jsem s Robin a Cormoranem vstoupil do téže řeky – popáté už se asi zlákat nenechám.

loskatos
21.10.2019 2 z 5

Tak tohle už mě nebaví. Cormoran i Robin se chovají jako idioti, půl knížky se řeší jejich vzájemná nevyslovená (ne)zamilovanost. I když to u této autorky člověk čeká, stejně to naštve. Tedy pardon, možná to ocení některé čtenářky, ale v tom případě by kniha měla být zařazena do červené knihovny a ne do detektivek.

Alíša236
21.10.2019 3 z 5

Jsem dost zklamaná, první polovina mě vyloženě nebavila, pak se konečně začalo něco dít a závěr byl zajímavý. Z mého pohledu nehorší kniha celého cyklu. Potěšilo mě ale, že nebyla tak surová, jako předchozí.

JanaBalunova
19.10.2019 5 z 5

Za pár dní jsem se prokousala nabitým příběhem a i tentokrát jsem byla nadšená. Výborný překlad, vtipné situace, obvyklá dávka černého humoru a spletitý příběh, který se pomalu rozuzluje a vyústí v nečekaný konec. Stejně tak mě baví vývoj hlavních postav a jejich osobní život. Doufám, že se dočkám dalších dílů.

marsden
18.10.2019 4 z 5

Pokud hledaji zeny romanticky pribeh s detektivni zapletkou, maji novou favoritku. Ja se prokousal, ale zatim nejslabsi dil ze serie.

čef
18.10.2019 5 z 5

Také si myslím, že z této série je to nejlepší kniha. Naplnit více než 700 stránek tak, aby se čtenář nenudil, je podle mne opravdové mistrovství. V první řadě jde o hodně a hodně složitý detektivní příběh, ale to by na tento rozsah samozřejmě nestačilo. Proto je zde hodně o vztazích a jsou to vztahy hodně nabroušené. Do legend pro mne proto asi kupodivu vejdou i ostré diskuze mezi hlavními hrdiny a jejich egoistickými partnery. Sice „jenom“ detektivka, ale také velké spisovatelské umění.

alcahanca
16.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Paráda. Ani jedna zbytečná stránka, klidně bych četla dál. Galbraith (Rowling) mě prostě baví. Díl od dílu lepší. A teď zas dlouhé čekání na pokračování.

january
16.10.2019 3 z 5

Mně nevadí, že je kniha dlouhá. Nevadí mi, že je to napůl román a napůl detektivka. Ale ať má proboha čtenář alespoň trochu šanci se chytit. Překombinovaný příběh s několika nesouvisejícími zločiny, nesouvisejícími motivy, vedlejšími dějovými linkami a se spoustou falešných stop.... Byla jsem chvílemi napjatá k zbláznění, ale na konci jsem koulela očima a přemýšlela, zda šlo vymyslet ještě zamotanější příběh, a z vysvětlovací kapitoly jsem téměř dostala tik jako postava Billyho. Podobný problém jsem měla už i s druhým dílem: kdokoli může být vrah, všichni mají motiv, všichni můžou lhát, kterákoli stopa může být falešná.
A teď k ústřední dvojici. Jsem ráda, že nejsem jediná, na kterou hlavní dvojice působí taky tak všelijak. Neodolatelná Robin bez pudu sebezáchovy a věčně kouřící Strike s nepochopitelnými city a myšlenkovými pochody ve vztahu k ženám. Chápu, že svět není černobílý, ale pokud mi při čtení lezou dvě hlavní postavy svým chováním na nervy, tak je něco špatně. Zajímalo by mě, zda jejich povahy jsou záměrem autorky nebo si myslí, že snad v někom vzbuzují porozumění, když si ve skutečnosti za vše mohou sami svým hloupým chováním. Nechápu, proč se z Robin, v prvním díle vylíčené jako sympatická, celkem pohledná holka, která řeší případy právě svojí obyčejností a nevinností, musel stát někdo mezi Black Widow a trojskou Helenou.
Podepsala bych se pod komentáře od: SONP a mynonka.

Jandýs
16.10.2019 5 z 5

:-) Paráááda ! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, pořád jsem se snažila sama dovtípit vyřešení případu, ale kdepak :-) pěkně jsem si musela počkat až na konec a stálo to za to, pač také nevím, jestli mě víc zajímalo vyšetřování nebo vztahová linka Strika a Robin :-)) Každopádně super a jsem moc potěšena, že bude další díl ! :-)

rodak
16.10.2019 5 z 5

Hlavní tah knihy jako u předchozích je Strike a Robin.Když k tomu dostaneme geniální detektivní příběh může mít kniha třeba tisíc stran.Těšim se na další.

Haduwig
15.10.2019 3 z 5

Jedná se o moje první setkání s touto dvojicí detektivů i dílem JKR mimo Harryho Pottera. Bohužel mě to moc nenadchlo - většinou jsou osobní životy detektivů jen pozadím a vedlejší dějovou linkou ke zločinům, ale tady se autorka asi nemohla rozhodnout, jestli píše detektivku, nebo román. Bohužel ani jedno moc nedopadlo - zločin není nijak originální, jen uměle zkomplikovaný, a vztah Robin a Cormorana se nijak zvlášť neposune. Rozhodně si přečtu další knihy o této dvojici, ale Smrtící bílou s klidem odkládám.

mattonka
14.10.2019 5 z 5

Skvělá detektivka! Musela jsem prostě pořád číst dál, abych se dopátrala rozuzlení. Za mě rozhodně zasloužených 5*!!!

simona5r
14.10.2019 4 z 5

Mám sérii s Cormoranem a Robin moc ráda a knížku jsem si užívala. Kromě pozvolna se rozplétající zápletky dostal velký prostor osobní život, zpočátku možná až zbytečně moc.

harena
14.10.2019 5 z 5

Stejně jako Rowlingová umí psát skvělého Harryho Pottera pro děti a mládež, tak se jí vede psát i detektivky pro dospělé. A L E tady si myslím, že kniha osloví spíš ženskou část čtenářů. Robin se snaží vydržet v manželství, ale stále víc sleduje, s kterou ženou Cormoran právě žije, stále víc myslí na jeho polibek a totéž se děje s Cormoranem. 700 stran rozvíjení vztahů a jiskření, ale taky napínavá detektivní práce, kdy má Strike stále "nutkavou touhu zjišťovat, řešit a znovu nastolovat pořádek mravního vesmíru". Mně se to ale líbilo. Rowlingová je skvělá vypravěčka, čtení jsem si užila a těším se na pátý díl.

mynonka
14.10.2019 3 z 5

Připomnělo mi to první díl. I tam mě více zajímala vztahová linka než to, kdo je vrahem. U tohoto dílu jsem měla dokonce tendenci k přeskakování odstavců, což je škoda. Jak psal již někdo níže, je to značně překombinované a Robin jako hvězda v očích všech mužů je otravná. Předchozí díl se mi líbil mnohem více, ale i tak nejde o úplně špatné čtení. Takový průměr.

sarka0168
14.10.2019 1 z 5

Nuda neskutecna! Pritom prvni tri knihy byly fajn. V cem je problem? Neni to detektivka, ale spis cervena knihovna... pritom kdyby editori pulku vyskrtali, mohlo to byt ke cteni. Pani spisovatelka je grafomanka jak vysita! Skoda ze pribehy Strika maji sestupnou kvalitu... desim se toho, co prijde priste! Docetla jsem se zatnutymi zuby ... mezitim jsem precetla nekolik dalsich knih!