Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 1974 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

ModráLaboratoř
22.09.2019 5 z 5

Áááááá, konečně! Nemohu říct, jak moc mi chyběl Londýn, a především hlučná Denmark street, v podání Robin a Cormorana. Tahle série je pro mě zhmotněním všech vůní této britské metropole. Smažené fish&chips, zapadlé hospůdky s názvy jako U Koruny nebo U Bílého koně, červené telefonní budky, doubledeckery, černé taxíky, viktoriánské zástavby ... Užívám si každý detail. Co se týče zápletky ... provázané, úžasně komplikované, promyšlené. Nemám jedinou výtku. Galbraith/JKR je mistr vypravěč. Neexistuje škála hodnocení, na které bych mohla zobrazit, jak moc jsem z této detektivní série nadšená.

Všichni, co tady vesele rozdávají jednu/dvě hvězdičky ... jděte se vycpat, mudlové!

PetK
22.09.2019 4 z 5

Mě to prostě baví. Celá ta série. Je v ní něco tak čistě britského... Baví mě, jak autorka podobnou měrou věnuje čas jak případům, tak soukromému životu hlavních postav, a přitom to nespadá do nějaké limonády. Přiznávám na rovinu, že případ samotný, který Strike a Robyn řešili, byl poměrně spletitý a nejsem si jistá, zda jsem zachytila všechny nuance, stopy, jejich vysvětlení... Ale vlastně je mi to jedno. Doufám, že další pokračování budou následovat.
PS: technická - knížku jsem vyhrála v soutěži s Knihou Zlín (ještě jednou uctivé díky). Akorát zrovna u téhle 700stránkové bichle bych možná ocenila spíš e-book. :-) I když brožovaná, přece jen je poměrně velká a těžká a do kabelky se nevejde.

Liss93
22.09.2019 5 z 5

Při prvním pohledu jsem se trochu zalekla, protože to přece jen je pořádná bichle, ale s chutí jsem se pustila do čtení. Někomu může vadit dlouhý úvod se svatbou, mně se ovšem líbilo pokračování v ději tam, kde minulý díl skončil a také tam bylo to nesmělé našlapování Robin a Cormorana kolem sebe. Upřímně jsem čekala, že mezi nimi k něčemu dojde (což také svým způsobem došlo), ale zase kdyby se dali dohromady už teď , tak o čem by byly další knihy, že? Politické téma zajímavé, akorát zápletka a vysvětlení všeho bylo až moc složité a možná i překombinované. Nic to ale nemění na tom, že se těším na další úžasnou detektivku s Cormoranem a jeho věrnou partnerkou.
P.S. V příští knize by mohli zabít Charlotte. Ta mi lezla na nervy neskutečně.

wendulka321
20.09.2019 5 z 5

Opět hezké čtení.

Mišutamyš
20.09.2019 4 z 5

I přes tu spoustu stran naprosto skvělé!

mariva
20.09.2019 3 z 5

Pro mě bylo v knize všeho moc - moc stránek, moc postav, snad až příliš překombinovaná zápletka. Čekala jsem více strhující děj a tady bylo té omáčky kolem až příliš. Zatím asi nejslabší kniha série, i když oběma hlavním postavám fandím.

lenka7679
19.09.2019 4 z 5

Řekla bych, že oproti předchozím dílům spíše oddechovka. Pachatele jsem odhalila velmi záhy, což vlastně ani nevadilo, protože kniha se zkrátka čte sama i když souhlasím s předchozím komentem, že to trošku supí. Byla jsem zvyklá na větší napětí a více akce. Za to ubírám jednu hvězdu, protože to JKR umí prostě lépe. Nicméně tady na té knize se potvrzuje, jaká je zdatná spisovatelka a vypravěčka, protože dokáže vtáhnout do děje i bez toho, aby musela nechat vyvraždit půl osazenstva. Nakonec mi vlastně ani nevadí ta omáčka kolem, která kdyby nebyla, tak by kniha měla o půlku méně stran. Nicméně na to, jak dlouho se na knihu čekalo a opravdu jsme na ní doma čekali, tak byla tak rychle za mnou, že je mi to trošku líto.

Shui-Xian
18.09.2019 4 z 5

Zdařilé pokračování, ale i v něm se toho snaží Rowlingová-Galbratih vytřískat z příběhu moc. K detektivní zápletce si důkladně užijete romantické peripetie, sociální témata, kritiku diskriminace, genderové narážky... Autorce se podařilo udržet konzistentnost a poutavost po celou dobu, ale přeci jen mi přišla hlavní linka už poněkud rozmělněná. Účelové epizody, byť skvěle vylíčené, byly možná až příliš křiklavá kulisa, která kradla pozornost detektivní zápletce, jež by vyzněla výrazně i bez aditiv. Neužila jsem si ani tak autentičnost a barvitost, jako to, když vleklejší záležitosti vygradovaly. Škoda, že ne o něco dříve, aby veškerý prostor připadl zakončení případu.
Oceňuji, že jak Robin, tak Strike si uchovali svoji svéráznost a nepodlehli černobílému zkreslení. Bod pro autorku, že jim dovolila řešit (i vytvářet) problémy po svém a neudělala z toho očividnou sondu do společnosti, jak je jinak jejím zvykem.

Lamanai
16.09.2019 4 z 5

Četl jsem už asi před rokem, po vydání anglické verze, takže hodně lovím ze dna paměti. Pro mě ne až tak atraktivní prostředí, ale JKR se vypsala a dobře se to čte, nechybí solidní atmosféra. Jen se autorce moc nedaří čtenáře mást, nemám u ní nikdy problém odhalit pachatele. Zatím nejlepší kousek ze série Cormorana Strikea je dle mého názoru Ve službách zla, tento titul je v závěsu.

SBH
15.09.2019 5 z 5

Jasně že plný počet! Naprosto vymazlená detektivka ve stylu Hercule Poirota, brilantní komplikovaná zápletka s důkladným vyřešením v závěru. Úžasné popisy, skvělé dialogy, užívala jsem si každý řádek. Cormorana a Robin prostě miluju a děkuji autorce, že tentokrát nasměrovala jejich soukromý život trochu příznivějším směrem. Ke knize se určitě vrátím.

morava
14.09.2019 4 z 5

Ja to vedela, ze jsem nemela preskocit treti dil, a nevrhnout se po hlave do tohoto dilu.Ale nevadi ja si ho stejne doctu:-)Proste ta anotace mne tak lakala, a prvni dva dily se mi dosti libily, no a pak jsem na tuto knihu narazila v knihovne, a precetla jsem si ji v nizozemskem prekladu. Prvni i druhy dil jsem cetla v cestine, a tak jsem se trochu obavala toho, ze ji nedocenim tak, jako kdyby jsem ji cetla v rodnem jazyce, ale nastesti se me obavy nenaplnily, a ja si tech 700 stran uzivala. A to i presto, ze jsem ocekavala vice te detektivni akce, ale i tak mne bavilo nakukovat vice do soukromi , jak Cormorana, tak Robin. A samozrejme , ze jsem neprisla i o zajimavou detektivni zapletku.A to , ze autorka je opravdu vybornou vypraveckou, to snad uz je zbytecnost podotykat. Takze ja jsem spokojena, me ruce taky, kterym tato kniha, co se tyce vahy dala zabrat, ale vysledek je takovy, ze si doctu treti dil, a az vyjde dalsi kniha, tak ji urcite neobejdu obloukem.

kristyna3552
13.09.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila z celé série zatím nejvíc. Nejen, že v sobě má zajímavou detektivní zápletku, ale zároveň mě baví sledovat, jak se vyvíjí vztah Robin se Strikem.

Belatris
12.09.2019 4 z 5

Už u předchozích dílů pro mě byly stěžejní zejména dvě hlavní postavy. Galbraithovi se povedlo vytvořit nesourodou dvojici, která ale funguje velmi organicky. Ani Smrtící bílá není výjimkou, naopak navázání na oba hrdiny ještě stupňuje. Galbraithovky pro mě nikdy nebyly detektivkou (s veškerým respektem k žánru!), ale plnohodnotným románem s detektivní zápletkou. Robin navíc ve čtvrtém díle prožívá zatím nejdivočejší období od chvíle, kdy jsme začali sledovat její příběh.
Já jsem spokojená, protože jsem v knize dostala to, co jsem chtěla - postavy a hodně (opravdu hodně) vhledů do jejich hlav a životů.

bosorka
09.09.2019 2 z 5

Po přečtení Smrtící bílé mám dojem, že JK Rowling chybí nějaký rázný redaktor, někdo, kdo by její grafomanii trochu krotil. Protože těch 700 stran už je vážně úlet a nepomůže tomu ani to, že je zdatná spisovatelka. Za mě mají mít detektivky hlavně švih a běžet s větrem o závod, ne supět jako stoletá klisna. Mají mě držet pevně a způsobit i probdělé noci, ne abych se s nimi téměř trápila. Řádnou zápletku bych očekávala od prvních stránek, ne někde od třetiny knihy. A kdyby to alespoň pak nabralo grády. Kostru to má dost podobnou jako předchozí knížky série a pro mě navíc bohužel ještě hodně nezajímavé prostředí, kde se tentokrát odehrává. Jak mi třeba v HP nevadily dlouhé pasáže, které třeba připravovaly na nějaké zvraty a v kterých se zas tak moc nedělo, tady je to bohužel nuda k uzoufání. Nejspíš i proto, že HP hodně zachraňovaly charaktery, které se v průběhu měnily vlivem času i proběhlých událostí. Tady se postavy nikam neposouvají, jsou furt stejné jako na začátku, už jsem na ně natolik zvyklá, že nepřekvapí. Naopak řekla bych, že jsou spíš plošší, od JKR bych čekala vybroušenější charaktery s vtipnějším jazykem. Za mě zklamání, nejslabší Galbraith - 2,5*

dewey
06.09.2019 4 z 5

Rowlingová opět dokazuje, že je výborná vypravěčka. Knížka má pomalý rozjezd a na tu pravou detektivku si musíme počkat: to ale vůbec nevadí, protože Strike i Robin jsou oblíbenci snad všech čtenářů a linka jejich životů a "vztahu" je místy zajímavější než samotný případ. (taky si oddechnete, až spolu ti dva opravdu jednou skončí?)
Vyšetřování se táhne jako špageta. Těšte se na zdlouhavé popisné pasáže. Místy jsem měla chuť přeskočit aspoň odstavec nebo rovnou stránku. A to by se u detektivky stávat nemělo. Knížce chybí nějaká struktura a napětí: většinu knihy se tak nějak pomalu a v poklidu posouváme dál. Závěr je opět zcela rowlingovský: Cormoran rozlouskne případ, ale čtenář se ještě pěkných pár stránek nedozví, co vlastně Corm vymyslel - přesně v tomto bodě jsem měla chuť knížku frustrovaně zahodit do kouta.
Velký plusový bod za skvělé popisy míst. Londýn vyskakuje ze stránek knihy jako živý.
Rowlingová píše skvěle a já se těším na další knížky - ty příští snad kratší, úspornější a (konečně) jinak vystavěné!