Neklidná krev

Neklidná krev https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485814/bmid_neklidna-krev-jGe-485814.png 5 1497 357

Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Troubled Blood , 2020

85098211
13.08.2022 5 z 5

Po trochu slabším předchozím dílu jsem se na další setkání s Robin a Cormoranem Strikem moc těšila. Autorka mohla možná něco málo proškrtat, protože se kniha místy tak trochu táhne, ale jinak se zase koná jedna velká jízda! ;-) Já jsem ji poslouchala jako audio v němčině a je možné, že jsem si celý příběh užila dokonce ještě víc, protože načtení bylo naprosto famózní! Robin se Strikem se tentokrát musí vrátit do daleké minulosti, kdy jsou pověřeni prozatím nevyřešeným případem z doby před čtyřiceti lety. Obrací se na ně dcera pohřešované ženy, lékařky, která jednoho dne odešla z ordinace a už ji nikdy nikdo neviděl... Nenašlo se vůbec nic, ani její tělo. Oba naši detektivové mají rok na to, aby případ objasnili. Mezitím řeší (samozřejmě) i další případy, kterými jsou pověřeni, ale stále znovu se vrací k návštěvám a výslechům osob, které byly a stále ještě jsou na tehdejším zmizení více či méně zainteresované...
Jak to celé dopadne, už neprozradím :-). Kniha je i přes svoji délku napínavá a hlavně dobře napsaná, proto si vysoké hodnocení plným právem zaslouží. A nyní už nezbývá než doufat, že si autorka s dalším pokračováním nebude dávat tak na čas jako u této knihy, ale že si naopak opravdu pospíší...

RebeccaLynn
12.08.2022 5 z 5

Úžasné...stejně jako ty předchozí díly. Ten obrovský počet stránek mě zpočátku trochu děsil (a nedá se to dost dobře nosit s sebou a číst v MHD), ale přečetla jsem to jako nic a doufám, že se dočkám dalšího pokračování.

marlowe
09.08.2022 2 z 5

Všem předešlým dílům jsem dal svorně po třech hvězdičkách, ale tentokrát budu přísnější, protože míra únosnosti jaksi přetekla.
Mnohasetstránkové knihy mně nikdy nevadily, přesto si myslím, že detektivním románům (obecně) tlustopisy nesvědčí. Detektivka by měla být primárně koncentrovanou zprávou o hledání stop a faktů, o pátrání po pachateli a motivech jeho činů, a sekundárně pak i o rozplétání mezilidských vztahů, jejichž rozkrytím se kriminalisté pokouší dobrat pravdy – a nikoli o bohapustém, bezbřehém žvaní o soukromí detektivů, o jejich stravování, nakupování, vyměšování (jen si všimněte, kolikrát se jdou naši hrdinové "vyčůrat"), cestování městem i mimo město, návštěvách u příbuzných, atd., atd.
Drobná kostřička příběhu obalená tunou sádla.
S touhle sérií jsem definitivně skončil, lituji času, stráveného nad knihou, která mě zpočátku opravdu zaujala (zvolit si za námět vyšetřování starého, odloženého případu, do kterého se policie nemontuje, byl od Rowlingové mistrný tah), ale tou přemírou vaty a hlušiny mě nakonec TOTÁLNĚ otrávila, takže už mě v závěru vůbec nezajímalo KDO a PROČ – jen jsem to chtěl mít za sebou.
(A to nezmiňuji fakt, že v příběhu VŠECHNY postavy o dějích před čtyřiceti lety mluví tak detailně, jako by popisovaly události dnešního rána. Rád bych někoho s takovouhle eidetickou pamětí poznal.)
Zcela souhlasím s komentáři theale, exlibris470, derrry, Lavender756.

Zdekat
09.08.2022 4 z 5

Hvězdička minus: to co mně vadilo už i v předchozích dílech - opakovaně zdůrazňovaná a nenaplněná přitažlivost mezi deteketivy, jejich opakovaně popisované a nevyjádřené city, přijde to takové nereálné. Jinak napínavý děj, obsáhlá kniha se čte snadno, autorka musela strávit přípravou a psaním hodně času.

Nelly
08.08.2022 5 z 5

Dlouho předlouho jsem nečetla tolikastránkovou knihu, která by mne tak pohltila, ačkoliv není přehnaně akční, přehnaně tajemná či měla nějaké jiné nej kromě toho, že je tak čtivá, že k ní neustále musíte odbíhat, ačkoliv zdánlivě se na stránkách nic speciálního neděje. A za toto před autorkou (a překladatelem) hluboce smekám a knihu doporučuji všemi deseti všem čtenářům s velkým Č, protože pro ty to bude neskonalá lahůdka. Zatím nejlepší ze série a už se těším na další, protože je vidět vzestupná tendence.

Kira283
04.08.2022 5 z 5

S Harrym Potterem jsem dospívala, s Cormoranem stárnu. Rowlingová patří k mistrům svého oboru a pátým dílem ze série Cormorana Strika to jen dokazuje.

Vůbec mě netrápilo, že má kniha skoro 1000 stran. Knihu jsem četla v originále, četla se lehce. Do poslední chvíle vás Rowlingová udržuje v napětí.

A co se týče Cormorana a Robin? :) Napětí zůstává a jsem zvědavá, co s nimi autorka zamýšlí dál :)

PaníLenka
03.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha se pozná tak, že má spoustu stran, v průběhu čtení se sice chcete dovědět, jak to dopadne, takže zanedbáváte spánek i rodinu, ale s ubývajícími stránkami je vám vlastně líto, že se s hrdiny budete muset rozloučit a největší radost vám udělá, když se dozvíte, že pokračování už je na světě, byť zatím pouze v originále….

envoi
03.08.2022 5 z 5

Tak první věc co mě štve je, že prostě nechápu proč teď ty překlady trvaj tak dlouho, už jsem byla nalomená si koupit originál a prokousat se tím… za druhé, četla jsem nějaký články o tom, že vlastně Rowlingovou vyhejtovali kvůli tomu, že kniha je proti transsexuálům zaměřená… celejch skoro tisíc stránek jsem čekala, kdy ta ohavnost z její strany přijde a víte co? Svět se v prdel opravdu obrací! Trochu mi to připomíná inkvizici.. no každopádně ke knížce, tak jako všechny její předchozí knížky se to čte samo, vlastně mě na tom nejvíc baví tenhle pocit a pak samozřejmě dějová linka mezi Robin a Strikem.. celé je to ale takové knihopisné u těchto knížek nemám pocit, že by se jednalo o realitu.. což ale nepovažuju za mínus.. jsem spokojená, dostala jsem to, co jsem chtěla a těším se na další obrovskou knihu.. jen teda tady jsem upřímně měla ze začátku dost problém s tím počtem postav..

vladka4077
02.08.2022 5 z 5

Kniha, u které jsem si přála, aby ještě pokračovala Doufam, ze brzy bude pokračování!

swayno
01.08.2022 5 z 5

Tak jsem se na pokračování těšila... za mě super čtení, jen v množství postav jsem se totálně ztrácela! :(

Mlsnákočka
31.07.2022 5 z 5

Já jsem tedy nadšená! Úplně jsem zapomněla, jak Robert Galbraith (Rowlingová) mistrovsky píše. Paní spisovatelka s velkým P. Kniha mě chytla od první stránky a vůbec mi nevadilo, že má tolik stran. Četla bych klidně ještě dál... Líbilo se mi, jak Robin vyspěla a z vyplašené, chyby dělající brigádnice, se vypracovala na spolumajitelku detektivní kanceláře a Strikovu neocenitelnou parťačku. Jejich vztah se vyvíjí přesně podle mého gusta. Za mě velká poklona a zatím nejlepší díl série.

moudivlacek
30.07.2022 5 z 5

Těšila jsem se na další setkání Strika a Robin, vyděsila se při pohledu na bichli, ale nakonec si vše pořádně užila. Tento případ Strika a Robina je starý skoro čtyřicet let, to opravdu je těžké znovu zahájit pátrání po pohřešované ženě. Strike pochopí, že není moc pravděpodobný úspěch, ale případ ho zaujme. Vyprávění, které je protkáno vyšetřováním mnoha menších případů agentury, vyvíjejícího vztahu Strika a Robin i mezi členy agentury. Vyprávění o zločincích, obětích. O tom, jak je těžké pro pozůstalé s určitostí nic nevědět. O tom, že i jim se mění tragédií život. O tom, jak někdy škatulkujeme lidi dle všeobecného názoru na pohlaví i profese....
Bylo to "těžké čtení", ale poctivě jsem hltala stránku za stránkou. Teď jsem dočetla a jen doufám, že v budoucnu se sympatickou dvojkou vyšetřovatelů potkám...Knihu doporučuji.

Vojta78
30.07.2022

Chvíli mi trvalo, než jsem knihu dočetl. Přiznám se a nestydím se za to, asi v půlce nevydržel a nakoukl na konec. Stejně jsem musel knihu dočíst, abych se dozvěděl, co a jak.
Dávám 99,99999% ze 100. Kdybych ještě chvíli prohlížel různé astrologické věci a vše s tím spojené, asi bych dopadl jako jeden z vyšetřujících.
Nic méně, kniha skvělá, jako vždy. Všeho bylo tak akorát, osobní věci kolem Cormorana a Robin.
Jak vidno, lidi jsou takoví i makoví. Zíral jsem na lhostejnost osoby, co za vším stála.

Marla
30.07.2022 5 z 5

Perfektně strávený rok v jednom týdnu. Týden ve kterém jsem se dojimala, měla husí kůži, smála se, ošklíbala se, vrtela hlavou nad tím, co lidé dokážou.... a nehorázně záviděla autorce, jak dokáže psát, že i já, knihomolka si čtení dávkuje a že tahle bichle je od první do poslední stránky tak úžasně čtivá.

sadlo
29.07.2022

973 stran, které jsem si s chutí a s napětím přečetla! Před paní Rowlingovou smekám, má dar od Boha tak skvěle a poutavě psát. Dík patří také panu Šenkeříkovi - překladateli.

studentice
29.07.2022 4 z 5

Skvěle napsané, propracované do nejmenšího detailu. Autorka prostě umí psát. Její knížky miluju. Jediné minus pro mě bylo příliš mnoho astrologie.

bigben
29.07.2022 5 z 5

Jsem velkým fanouškem Cormorana a Robin..takže za mě spokojenost....Ale přeci jen 970 stran je trochu moc, v některých chvílích mohlo být méně popisů a návratů do historie....

kachnat
27.07.2022 5 z 5

Stejně jako předchozí díly se jedná o bravurně napsaný příběh, který Vás vtáhne do děje a nepustí.... Vyšetřování 40 let starého případu, do toho problémy v práci i v soukromém životě - skvěle zkombinované.

INCOGNITOREADER
26.07.2022 5 z 5

Další díl jsem vyhlížel dost netrpělivě. A i když máme doma velký počet nepřečtených knih tak Neklidná krev šla na řadu poměrně rychle po koupi. Tentokrát se vyšetřuje zmizení praktické lékařky. Ale má to jeden háček. Stalo se to už před 40 lety. Stopy dávno vychladly, spousta potencionálních svědků už zemřela nebo zmizela neznámo kam.... Původní verze vyšetřování předpokládala, že se lékařka stala obětí tehdy působícího sériového vraha, který se k této vraždě nikdy nepřiznal. Kniha je enormní. Už když uvidíte rozsah tak je jasný , že tohle není kniha pro bábovky. Příběh je zamotaný. Postav obrovské množství. A i tak se v tom vůbec neztrácíme. Autorka má podle mě dokonalý dar popisovat prostředí. Úplně dokonalé vidíte kde všude se příběh odehrává. Taky máte chuť si objednat čaj a přisednout s ke Strikovi s Robin a ponořit se do debaty o případu. V knize nejde jen o jeden hlavní případ, ale řeší se i paralelní případy, které agentura vyšetřuje a i soukromí Robin a Strika a hlavně i jejich vztah, který tady dostává podle mě konečně víc prostoru k nějakému posunu. Líbí se mi, že autorka nekončí knihu hned po dokončení vyšetřování tak jak se děje většinou. Ale dává prostor na dořešení a dotažení vedlejších linek. Dalo by se krátit? Ano. Ale můj vztah k téhle sérii je schizofrenií. Je to opravdu dlouhá kniha. Když ji čtěte tak na jednu stranu potřebujete vědět jak to dopadne. Ale na druhou stranu se vám nechce loučit a čekat několik let na další díl.

icezero
26.07.2022 4 z 5

Autorka má podle mě opravdu velky spisovatelský dar a ohromný záběr, takže vlastně chápu důvod toho pseudonymu... Asi bych taky nechtěl, aby skvěle propracovanou sérii detektivek srovnávali s nejmenovaným čarodějem s klikihákem na čele.
Příběh mě hodně zaujal a i přes hodně velký rozsah mě cosi nutilo číst co nejrchleji. Takze jsem nakonec zvládnul asi za týden. A musim říct, že i když jsem si v téhle sérii na zajímavé konce zvykl, tohle rozuzleni hodně překvapilo. Docela se těším na pokračování