Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5818 1148

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Ali_xy
03.05.2018 5 z 5

Občas mám s hrdiny/detektivy autorky problém. Nemám ráda slečnu Marplovou, pan Poirot mě irituje. Ne všechny knihy mne nadchnou a občas jen díky tomu, jak jsou příběhy krátké, je dočtu.
Ale tohle byl opak, Deset malých černoušků, klasika, kterou znají snad všichni (a já jsem na ně narazila až nyní), mne naprosto nadchnul! Skvěle vystavěný příběh, tajemný, záhadný, bez nějaké vůdčí postavy. A ačkoli správně trefíte, kdo je záhadným panem Namy, stejně do poslední chvíle nevíte a se zatajeným dechem postupujete zbytkem knihy. Pro ty, kteří úplně kouzlu detektivek Agathy Christie nepropadli, je tohle správná volba.
A vlastně až nyní jsem zjistila, odkud se nechalo inspirovat autorské duo Lars Kepler pro Lovce králíků :-).

B-artX
23.04.2018 5 z 5

Nejspíš nejlepší kniha, co jsem v životě četl. Celý den již přemýšlím, zda to je nebo není lepší, než Farma zvířat a stále se nemůžu dokopat k výsledku. Černoušci jsou jistě zábavnější, ale Farma má "Myšlenku", Černoušci mají skvělou atmosféru, Farma zase je nadčasová. To ale nechám na jindy, nyní recenze tohoto díla.
Nikdy jsem nečetl knihu, co by měla takovou atmosféru. Agatha Christie je prostě Královna detektivek. Závěrečné rozuzlení a dopis je naprosto dokonalé čtení a já jsem po dočtení dlouhou dobu přemýšlel, nad genialitou tohoto veledíla. Krátká délka knize jen prospěla, smrti takto přicházeli v krátkých frekvencích a já se ani na minutu nenudil. Musím dát plný počet a přidat do "Doporučuji". Zcela jedinečná kniha. Doporučuji.

iLuciferie
16.04.2018 4 z 5

Zábavná detektivka, pro mě s lehce slabším rozuzlením..

slaska77
14.04.2018 5 z 5

Klasika všech klasických kriminálek, moje první detektivka geniální paní Agáthy, tak napínavé až do samotného závěru, tak nečekané rozuzlení, prostě tak skvělé....

Burák
11.04.2018 4 z 5

Nechápu jak je možné, že se mi tomuto nejznámějšímu detektivnímu příběhu na světě dařilo až doteď vyhýbat. A to jak v knižní tak ve filmové podobě. Protože detektivky mám ráda, a pro ty od Agathy mám vyloženě slabost.

Každopádně jsem byla vděčná za to, že jsem si mohla čtení naplno užít aniž bych dopředu věděla kdo je vrah a jak celý příběh skončí.
Užila jsem si to náramně. Mělo to skvělou atmosféru, četlo se to skoro samo a rozuzlení bylo velmi originální.

Je sice pravda, že při hlubším zamyšlení to má nějaké logické trhliny a plány vraha vycházejí až podezřele do puntíku přesně jak vrah zamýšlel, ale i tak se nenudíte. Navíc to i po 80 letech od prvního vydání obstojí i vedle moderních detektivek, které jsou dnes tak populární.

Jessica007
07.04.2018 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka od Agathy Christie. Jedna z jejích nejlepších, které jsem od ní doposud četla. Je opravdu skvělá. Je to napínavé, bravurní a čím blíže jsem se blížila ke konci, tím méně jsem knihu odkládala, četla jsem, jak jen to šlo, v každé volné chvíli (nebo jsem si ji prostě udělala). Výborná detektivka, doporučuji.

ctenarkaEva
07.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha, Agatha Christie je opravdu královna detektivek. Kniha je poměrně krátká, dobře se čte, děj ubíhá rychle. Prostředí osamoceného ostrova je zajímavé, dodává napětí. Propojení s říkankou o černoušcích je skvěle vymyšlené. Pořád jsem sledovala, jaký bude další verš a čekala, jak si autorka poradí se začleněním do děje. Jedním slovem PARÁDA, opravdu stojí za přečtení. Navíc, když si uvědomíme, že kniha byla napsána v roce 1939, tak klobouk dolů.

polednice1705
03.04.2018 5 z 5

Krásná klasika od královny Agathy.

1amu
27.03.2018 5 z 5

Klasika "Velké dámy detektivek". Protože jde o mou nejoblíbenější knihu od paní A.Ch. viděl jsem přehršel filmů s názvem Deset malých černoušků. Od výborných, přes dobré až k blbým. Samozřejmě nejlépe to umí Angličané. Vzpomínám na starší film, kam se 10 MČ přepravovalo lanovkou do hotelu kdesi vysoko, kde byli všichni izolováni. Díky výtečné hlavní postavě (padouch) ta zima, chlad a sníh ani nevadila. Zkrátka paní Agatha to umí !

1Terisek1
21.03.2018 5 z 5

První detektivka od Agathy a musím říci že mě velmi nadchla a rozhodně patří na přední místa žebříčku knih, které stojí za to přečíst.

FillaSFC
17.03.2018 4 z 5

Možná jsem na základě hodnocení čekal o chloupek víc, i tak to ale bylo skvělé čtení s velmi povedenou zápletkou a originálním námetem. Také jste po každé vraždě listovali na začátek a hledali další veršík? :-)

amejzlík
17.03.2018 5 z 5

Agatha Christie je naprosto skvělou spisovatelkou detektivních románů. Vždy když dočtu nějaké její dílo zírám s otevřenou pusou. Vše má naprosto dokonale promyšleno a nejasnosti se vždy vysvětlí.

petrous90
13.03.2018 5 z 5

super detektivka

radka8970
11.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Deset malých černoušků jsem četla ke čtenářské výzvě a byla to jedna z nejlepších knih, které jsem si mohla vybrat. Příběh je velice zajímavý a napínavý až do úplného konce. Originální námět a postupně stoupající napětí se mi na knize líbilo nejvíce. Doporučuji všem milovníkům detektivních románů a příznivcům Agathy Christie.

baacinka
10.03.2018 3 z 5

Temné a napínavé.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

klasika

Peyka
07.03.2018 4 z 5

Dlouho jsem s knihami od Agathy váhala, přeci jen nemusím ani Poirota ani slečnu Marplovou, tudíž jsem dala přednost knížce, kde ani jeden z nich nevystupuje :D. Musím říct, že jsem byla nadšená. Stísněná atmosféra izolovaného ostrova, pouze deset osob závislých v podstatě jeden na druhém, postupně mizejících za nejasných okolností...Agatha dokázala ve čtenáři vzbudit pocit úzkosti a napětí až do konce. Sice ten konec je celkem přitažený za vlasy, ale vezmeme-li v potaz, že je to psané ve 40. letech minulého století, kniha předčila svoji dobu, a vlastně tak i paní Christie, které se ne nadarmo přezdívá královna detektivek. Právem tato kniha patří mezi jedny z nejlepších knih vůbec!

Abnička
03.03.2018 5 z 5

Tak tohle byla opravdu bomba. Něco takového jsem opravdu nečekala. Velmi promyšlené a až do poslední stránky nevysvětlitelné. Celé jsem měla přečtené za 2 dny a opravdu jsem se od knohy nemohla odtrhnout. „ Klobouk dolů Agháto! Zase jsi se překonala”

Hathor89
03.03.2018 5 z 5

Jedním slovem: Páni! Moje první kniha od autorky, i když jsem měla už dlouho v plánu něco si od ní přečíst, a určitě ne poslední. Vraždy v neúprosném rytmu naivní dětské rýmovačky neměly chybu a knihu jsem přelouskala za dva dny. Možná jsem čekala trochu jiný jazyk od světově uznávané spisovatelky, připadal mi příliš jednoduchý, ale to neubralo na spádu děje a napětí, když oběti bojovaly se svým vlastním svědomím. Zápletka knihy byla naprosto dokonale promyšlená, madam Christie byla opravdu MISTRYNÍ SVÉHO ŘEMESLA a nechala čtenáře v napětí až do samého konce. Scotland Yardu skutečně zamotala hlavu. Sice jsem podezřívala vraha dlouho, nezdálo se mi, jak mluvil, jak vystupoval, ale … (pro zájemce z řad čtenářů nebudu prozrazovat, co mě svedlo ze správné stopy) … konec mě úplně pohltil.

cukrovka
27.02.2018 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná detektivka od které se nelze otrhnou. Agatha Christie je úžasná spisovatelka