Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5826 5826

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

handulli
02.09.2018 5 z 5

Přečíst si něco od Christie jsem měla v plánu už dlouho. Díky výzvě jsem konečně plán realizovala a nemohla jsem začít lépe. Z počátku jsem byla zmatená z množství postav, protože jsem si nepamatovala, který příběh ke komu patří, ale to se postupně usadí i díky letmé rekapitulaci, proč dotyčnou např. tíží svědomí. Od knihy jsem se skoro nemohla odtrhnout a ten závěr ... to bylo brilantní. Určitě to není moje poslední setkání s autorkou. A teď už se můžu podívat na ten miniseriál, který podle knihy natočili :)

JezinkaJ
30.08.2018 5 z 5

Je blaho, cist tak vydarene kousky. Agatho, jsi proste skvela a ja te velmi obdivuji.
Deset malych cernousku to je pribeh plny napeti od zacatku az do konce. Vsichni jsou vinici a vsichni obeti. Vyborny napad. I ta rikanka ma sve kouzlo. Je preci takova roztomile zlovestne strasidelna.
No reknete, neni to umeni, napsat takovyhle detektivni pribeh?

MortRainey
29.08.2018 5 z 5

„Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, toho praští koštětem.“
I když je uzel příběhu vystavěný na jiné "vraždící" dětské říkance, tato mateřinková mi neustále během četby hrála v hlavě. Nejenže jsem několika momenty překvapení dostal od Peška, rozuměj Agathy, po hlavě, ale celý průběh mi tuto populární dětskou hru připomínal. A ani ta belgická pralinka na závěr mi coby fanouškovi navoskovaného kníru, předobrazu amerického doutníku v baloňáku, nechyběla;-) Kdo je vrah se totiž dozvíte až v epilogu!... https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/chodi-pesek-okolo-nedivej-se-na-neho-10487

ttpnkov
28.08.2018 5 z 5

Mé první setkání s touto krimi-dámou a rozhodně ne poslední. Od začátku do konce mě kniha nenechala v klidu a nutila mě dumat, jak to na tom ostrově tedy vlastně je. Propracované od začátku až do konce a to se vším všudy - takových je Deset malých černoušků.

Knižní střípky
22.08.2018 5 z 5

Jedna z nej knih od Agathy Christie. Čteno již po několikáté a stejně opět mohu jen a jen smeknout před umem této dámy, která si právem zaslouží titul Královna detektivek.

RavenKate91
22.08.2018 5 z 5

Tato kniha je naprosto boží. Rozhodně doporučuji a za mě je prostě Agatha Christie opravdu Paní Spisovatelka!

Magdyla.8
18.08.2018 5 z 5

Tak to byla skvělá jízda na opuštěný Černochův ostrov. Je to má první kniha od Christie a myslím, že si od ní přečtu nejspíše všechny hned jak to půjde. Děj byl svižný a stručný, žádná zbytečná omáčka kolem, dobře se četl a závěr jak se patří překvapivý a nečekaný. Doporučuji! Skvělá záhadná detektivka.

Chajda69
16.08.2018 5 z 5

Jednodenní jednohubka, protože děj plynul velmi rychle, stále se něco dělo a ačkoli mám rád knihy, kde se děj dokáže takříkajíc rozparádit a v průběhu se vyvíjí postavy, zde nebyla stručnost vůbec na škodu. Ono se totiž i v kratším formátu mohou postavy vyvíjet a ukazovat své silné a slabé stránky.

Mám za sebou poměrně dost severských krimi a Deset malých černoušků bylo balzámem na duši - nikoli dějem, vražd je víc než dost, ale jaksi takových... elegantních. Christie vypráví s grácií, děj pohlcuje a v člověku stále hlodá, kdo ksakru může být ten neznámý vrah?

Působivé a hodné královny detektivek.

Zorka
08.08.2018 5 z 5

Agatha Christie neplní v tomto díle současné trendy detektivek. V její knize není brutalita, chybí barvité popisy smrti, případně událostí jí předcházejících. Chybí současná komerce, na jejímž místě je psychologie (napětí příběhu opravdu nechybí), důvtip, ale do určité míry také vtip. Nemiluji detektivky, ale tady tleskám. Dostavilo se sevření hrudníku, obava z toho, kdo bude další obětí, zklamání, když můj tip "na vraha" zemřel, a rychlé spekulace o tom, kdo bude tedy dalším tipem, nechyběl ani pocit, že rodina obtěžuje, když na mě mluví těsně před koncem, ve chvíli, kdy já nutně musím vědět, kdo je vrah. Dostavily se dokonce obavy, jestli se to vůbec dozvím i v případě, že knihu dočtu. Autorka opravdu dokáže udržet v napětí až do konce. Možná dám tedy ještě detektivkám šanci...

Archie
07.08.2018 5 z 5

Bez bestialni brutality, sokujicich pribehovych twistu a sexu. A presto napinava, zvedavost podnecujici, atmosfericka, po certech zabavna, nadcasova kniha. Skutecne - prvni dama detektivky.

jittik
05.08.2018 4 z 5

Velmi čtivé, možná trochu krátké. Ještě, že bylo na konci vše popsané jinak bych nevěděla jak to dopadne.
Vždy jsem si myslela, že jsem nato přišla a další stránka mě vyvedla z omylu.

slawa.cap
04.08.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první kniha od Agathy Christie. Tušil jsem o čem to je, ale že to bude tak propracované jsem nečekal. Ze začátku jsem trochu bloudil v postavách, ale ono se to rychle vyřeší :) Pořád jsem hádal, kdo to muže být, ale nebýt dovětku, tak bych na to nepřišel. Jen dvě věci mi nebyli zodpovězeny: kde se vrah ukrýval a jak mohl naplánovat předposlední smrt...

K.a.a
02.08.2018 5 z 5

Dlouho jsem se této knížce vyhýbala, protože jsem měla různé předsudky o tak zprofanované autorce a knížce jakou je Agatha Christie a Deset malých černoušků. Nakonec jsem se do ní pustila, byla tenká, řekla jsem si, že to mám hned přečtené. Neuvěřitelně mě knížka bavila a pohltila mě. Je krásně čtivá a napínavá a samozřejmě promyšlená! Fakt paráda!

Dani25
31.07.2018 5 z 5

Výborná kniha, spočiatku som nevedela kto je kto, tak som sa stále vracala k prvej kapitole :) Kto je vrah som netušila.

zimka.r
26.07.2018 5 z 5

Za začátku jsem se lehce ztrácela.....dokonce jsem si psala poznámky kdo je kdo a co, ale když jsem se zorientovala, tak jsem druhou půlku přečetla na jeden zátah!! Opravdu záhada a to rozuzlení!! No paráda!! Vybrala sem si knížku jako žánr, který běžně nečtu, ale možná díky výzvě číst začnu :)

aneta2290
19.07.2018 5 z 5

Super knížka, super zážitek... Objevila jsem ji díky své mámě, která ji četla každou chvíli. Poprvé jsem se ji snažila přečíst na základní škola, avšak bez úspěchu. Ale návrat na střední škole, díky i povinné četbě na maturitu, stál za to! Krásně a důmyslně propracovaná psychologie postav, zajímavá zápletka ... Boží mlýny melou pomalu, ale jistě... :) Doporučuji

Kryspin
18.07.2018 5 z 5

Perfektní detektivka.

jahoda444
12.07.2018 5 z 5

Tohle byla první kniha, kterou jsem od Christie četla a rozhodně ne poslední! Nejradši bych dala deset hvěz.

Markusak
09.07.2018 5 z 5

Tak tohle jsem nečekal! Autorka vás ze začátku nádherně seznámí se všemi postavami (historie, psychologie atd...) a v tu náhle někdo zemře. Zápletka při které umírá jeden po druhém vytvoří nádhernou atmosféru, při které jsem dostal strach kdo umře a kdy umře. Nejvíce překvapiví byl závěr, který mě uchvátil. Myslím si, že tohle je na "oscara" :D. Můžu všem, kteří se nudí a potřebují navodit atmosféru. A už nevím jak dál bych tohle mohl pochválit. Brilantní dílo!

niki-chan
08.07.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší dílo od paní Christie. Naprosto skvěle popsány myšlenky postav, ostrov, prostředí a ta zápletka - famózní.