Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5834 5834

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

mi-380
08.01.2019 5 z 5

Nejlepší Agatha. Četl jsem dvakrát, viděl čtyři filmová zpracování. Naprosto originální zápletka, kdy zdánlivě nevysvětlitelné zabíjení v mysteriózní atmosféře temného sídla na pustém ostrově spěje k duchařskému hororu, aby nám na samém konci bylo dopřáno vydechnout a pochopit.
Zajímavé je poslední britské seriálové zpracování z roku 2015, kdy černoušci byli změněni na vojáky a Černochův ostrov na Vojákův ostrov. Že by původní názvy byly dnes pro Brity nepřijatelné?
100 % (aktuálně 3571! hodnotících s průměrem 94 %!), dvanáctá nejlépe hodnocená kniha!

xSimaix
05.01.2019 5 z 5

Absolutně úžasná detektivní záležitost naservírovaná nám v 230 stranách této knihy.

Deset malých černoušků je nesmírně čtivá kniha, od které se nedá odtrhnout. Děj příběhu si po každé kapitole doslova žádá pokračovat ve čtení a přijít na to, co se děje na tomto tajuplném ostrově a kdo z našich deseti subjektů je onen říkankový vrah.
Postavy jsou skvělé, každá má svůj příběh, povahu, dokonce i návyky. Agatha je napsala velmi živě.

A jak by to mělo být u každé správné detektivky - ani zde jsem absolutně neočekávala takový konec.

Doporučuji všema deseti a rozhodně brzo sáhnu po další knize od této královny zločinu.

Eifka
31.12.2018 5 z 5

Kniha má prostě svoje kouzlo a je to asi i tím, kdy byla napsaná...je vidět, že aby byla kniha napínavá, není potřeba čtenáře pořád lekat, nebo detailně popisovat těla obětí apod., tak jak to známe u dnešních detektivek/thrillerů. Ale je to podobné, jak když si člověk pustí kvalitní starý film, stejně se zas rádi vracíme i k moderní četbě, taková je hold doba.
Je jasné, že A.Christie měla neobyčejný dar a fantazii...taky jsem se jí dlouho bránila, protože na klasické detektivky moc nejsem, ale potom, co jsem o ní viděla zajímavý dokument a teď přečetla "černoušky", se k ní brzo vrátím :-)

432830
31.12.2018 5 z 5

Skvělé!!! Napínavé, promyšlené...super super super!

Petrasim
31.12.2018 5 z 5

Vždycky jsem se Agathě Christie vyhýbala, ale nakonec jsem v rámci Čtenářské výzvy vybrala tuto knihu. Byla naprosto dokonalá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kam se hrabou současné detektivky.

michalmatousek
27.12.2018 5 z 5

Napínavé. Minimalistické. Jedinečné.

Co víc si přát od příběhu na 200 stran? Zajímavé charaktery, ještě zajímavější zápletka a samozřejmě nejzajímavější je rozuzlení děje. Bravůrní detektivní počteníčko!

triatlet
23.12.2018 5 z 5

Od Agathy Christie mám nejradši příběhy, ve kterých se vraždí podle básniček, nebo návodu.
Deset malých černoušků je klasika.

Myslím, že by slečna Marphlová hravě odhalila i tajemství "uživatelů s nejlepšími komentáři" ...

Olous1
16.12.2018 5 z 5

Tak tady mohu jen napsat....paráda.Perfektní detektivka,jedním dechem přečtená.Toto je povinná četba pro ty co milují detektivky.

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Deset malých černoušků je nejlepší dílo A Christie. I filmové zpracování z roku 2015 se konečně až na pár detailů drží podle knihy.

Beruska18
14.12.2018 3 z 5

První kniha, kterou jsem od této spisovatelky četla. Neuvěřitelný příběh, do konce knihy nevíte, kdo za tím vším stojí.

KMacourkova
11.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha!!

work
11.12.2018 4 z 5

Čteno podruhé s odstupem dvaceti let... Bývaly doby, kdy si spisovatelé detektivek vystačili s málem a fungovalo to dobře. Nepotřebovali desítky postav s krkolomnými jmény, nepotřebovali drsnou Skandinávii, ani nepotřebovali oběti obalovat peřím, posílat je poštou nebo vyřezávat do nich obrazce. Stačil jim počasím odříznutý ostrov, parta náhodně (?) sezvaných lidí, jejich rozhovory se sklenkou v ruce a to, že postupně ubývali. I takto to jde a není to o nic méně napínavé...

Pepino74
03.12.2018 5 z 5

Naprostá bomba, detektivka se vším všudy, jak vše dopadne jsem byl napnutý až do poslední kapitoly, doporučuji všem fandům detektivek.

kočičí anus
27.11.2018 5 z 5

Příšerně jednoduchý sloh, ale ten nápad a celkové provedení je na deset z deseti. Detektivky moc nečtu, protože mě nebaví viz. také můj komentář knihy Mesiáš. Ve zkratce jde stejně vždy o sériového vraha, který nechává policii/detektivovi vodítka a vykuchá ještě pár lidí, dokud policie/detektiv neskočí vrahovi na špek, ale díky deus ex machina vše skončí happyendem.
Tahle kniha je úplně jiná, než výše popsaný stereotyp, více takových. Svět sice růžovější nebude, ale třeba skončí ten trend nudných detektivních blábolů.

Lucien1
24.11.2018

Skvělá detektivka:)

hey123
19.11.2018 5 z 5

Precteno jednim dechem. Basnicku si v hlave rikam porad

Vendulis
15.11.2018 5 z 5

Kniha vas uplne pohlti a musite cist a cist. Bavilo me to vrele doporucuji. Urcite se chystam na dalsi knihy autorky

bara9550
12.11.2018 5 z 5

Naprosto bezkonkurenční!

I když se složitě dostává přes začátek knihy a mnoho jmen i s příjmením a kolikrát i s druhým jménem, tak to byla naprostá paráda.

Epilog byl tou nejdůležitější částí knihy! Uplná špička, nedokážu opravdu nic vytknout.

Kniha naprosto vyšinutá a promyšlená zároveň. Toto je to, před čím smekám.
Muselo být neuvěřitelně složité toto všechno dát dokupy, aby to tak neuvěřitelně sedělo a zároveň upoutat pozornost čtenáře natolik, že se zkrtátka nemůže odtrhnout.

Na svou dobu neuvěřitelně sofistikované dílo, které překypuje neuvěřitelným důvtipem Agathy :)

Děkuji Agatho, tam nahorů, že jsem si tohle mohla přečíst.
Moje první kniha od Vás a rozhodně ne poslední!

Úžasné.

Kasandra109
08.11.2018 5 z 5

Geniální příběh s úžasnou atmosférou. I když prvních 50 stran byla celkem nuda, tak ten zbytek byl neuvěřitelný.

Kopretina
07.11.2018 4 z 5

Uff! Prožívala to se mnou celá rodina! Neuvěřitelný příběh! Snad ho rozchodím ;).