Muž bez minulosti

Muž bez minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395744/bmid_muz-bez-minulosti-Unu-395744.jpg 5 614 159

David Raker série

PŘIŠEL O VZPOMÍNKY A TEĎ JE CHCE ZÍSKAT ZPĚT. CO KDYŽ HO TO ALE BUDE STÁT ŽIVOT? Když se k médiím donese zpráva o zbitém mladém muži, který si nepamatuje, kdo je ani odkud pochází, rychle mu dají přezdívku „Muž bez minulosti“. O deset měsíců později je Richard Kite – pokud se tak vůbec jmenuje – stejně bezradný jako na začátku. Navzdory neúnavné snaze policie se k němu stále nikdo nehlásí a stopy rychle vychládají. Kiteovou poslední nadějí je soukromý vyšetřovatel David Raker, který se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Jenže Raker má víc otázek než odpovědí… Co je Richard Kite zač? Proč ho nikdo nezná? Jak se vším souvisí tělo neznámé ženy nalezené dva roky předtím na opuštěné železniční trati? A co když je Richardova minulost plná tajemství, na která by radši zapomněl – nebo hůř, která by ho mohla stát život?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Mystery Press

I Am Missing , 2017

muchomurka
28.09.2019 4 z 5

Napínavý příběh, který mě hned pohltil. Velmi oceňuji, že se zde David méně rval a více vyšetřoval. Spoustu věcí sice dostal dost na stříbrném podnose, ale kupodivu to příběhu neubíralo. Co mě překvapovalo, že do některých situací šel úplně slepě, bez zbraně, to bylo trochu naivní chování, když tušil, kdo proti němu stojí a co dovede. Ale co mě zklamalo, byl závěr, byl moc rychlý, skvěle budovaný příběh a pak to očekávané velké wau se nedostavilo. Jsem čekala nějaké úžasné odhalení, ale tohle bylo obyčejné. Kruté, odsouzení hodné - ano, ale nebylo to nic bombastického.

Gaeberys
27.09.2019 4 z 5

Znovu musím připomenout, kdo začínáte s Rakerem, odprostěte se od toho, že má 9 životů, štěstí jako hrom a je bystřejší, než policie... Ano, zní to tak trochu jako scifi..
Z thrillerového hlediska je Weaver výborný autor.
V této knize se trochu opakují některé nápady z knih předchozích, ale je to jen pár maličkostí, které na dojmu neuberou. Námět byl zcela orinální.

mendule
20.09.2019 5 z 5

Přečteno za dva dny, to už hovoří samo za sebe, nedalo se odtrhnout, zase skvělé.

berila
09.09.2019 5 z 5

Opět výborná kniha, autor umí.

ArwenAragorn
31.08.2019 5 z 5

Jak se musí cítit člověk s disociativní amnézií? Trpí jí Richard. Poté, co ho našli zbitého, nic si ze svého života nepamatuje a mně ho bylo po celou knihu fakt líto. David má tentokrát najít JEHO, vrátit mu jeho život.
-----------------------------------------------------------------------------
Z tajemství "za plotem":
Přeskočila na druhou stranu a nemotorně dopadla do dlouhé trávy. Nohy se pod ní podlomily a ona přistála na zadku a rychle se pozadu škrábala pryč jako krab. Obě nyní viděly jen několik metrů za plot.
Ale stačilo to.
Něco tam bylo. Chvíli se to krčilo na okraji světelného kuželu, jako by se to před nimi naschvál ukrývalo ve tmě. Jen nejasný přízračný obrys v tmavé noci. Dívaly se, jak se tvor pohupuje dopředu a dozadu.............
---------------------------------------------------------
A tady má David na kahánku. Dostane se z toho?: :-)
"Mám pár otázek. To je jeden důvod."
Znovu se do mě zavrtal očima.
"Druhý je mnohem přímočarejší," dodal. "Osobně se domnívám, že je velice důležité se lidem podívat do tváře a na vlastní oči se přesvědčit, jestli nelžou, než je rozsekáte na kusy a hodíte do oceánu."
------------------------------------------------------
Další Weaverovka s mnoha zvraty a napětím, jak je u autora standardní, se slušně vymyšlenou zápletkou a tajemstvím "za plotem".
Ke komentáři k autorovi a jeho dílům bych se podepsala pod hodnocení knihy Trudoše.
U mě zatím pořád vede Údolí mrtvých, ale tuto samozřejmě doporučím. I přes drobné výhrady ponechám 5 *, protože jsem si uvědomila, že některé knihy od Tima Weavera se mi líbily méně a hodnotila jsem je taky plným počtem.

Pav
26.08.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Nejdřív mě trochu mátly a taky nebavily vložené pasáže o dvou nevlastních sestrách a už vůbec jsem nechápala úryvky z cestovního průvodce, ale samozřejmě to nakonec bylo podstatné pro vykreslení celého příběhu. A mile mě překvapil úplný konec, který měl k hollywoodskému daleko. Skoro by člověk Císařovniny ostrovy hledal na mapě, ale to by autor nemohl žádnému existujícímu místu a obzvlášť jeho obyvatelům udělat.

Kerberos
21.08.2019 4 z 5

Ze začátku jsem mě kniha úplně pohltila,ale potom se začaly vynořovat pochybnosti,přece nemůže být policie tak neschopná a Raker tak nezranitelný,rozuzlení už trochu přitažené za vlasy.Tak za to ubírám jednu hvězdu,ale přečetla jsem to za den a mělo to spád.

Kate72
17.08.2019 4 z 5

Opět skvělé, dala bych pět, ale nemůžu přehlížet nesmrtelnost Rakera. Příběh Vás znovu strhne, čtete a čtete a najednou jste na konci ani nevíte jak. A vy chcete sáhnout v knihovně po dalším díle a zjistíte, že jsou všechna díla před vámi několikrát rezervovány. No, není to k vzteku? Líbí se mi, že na konci každého příběhu se snaží autor všechny střípky k sobě poskladat. Nemám ráda tzv. konce bez konce.

eliska8413
14.08.2019 2 z 5

Námět je skvělý, příběh se čte taky skvěle, akorát mi prostě nesedí ta překombinovanost děje. Člověk se ztratí v množství záporáků, David přežije asi tak 10x vlastní smrt, ale na to už si člověk za těch několik knih zvyk, že je to superman.
Příběh mohl být klidně mnohem "fádnější". Začíná mě dost unavovat číst v každé druhé knize o světovém spiklenectví.
Snažila jsem se na mapě dohledat podobnost císařovniných ostrovů se skutečností, avšak zde si fikce šla svým směrem a příliš se místopisem nezaobývala.
Knížka neurazí, ale za týden už nebudu vědět, co vlastně bylo tématem a motivem.

zuzana2599
10.08.2019 5 z 5

Z tohoto opětovného knižního setkání s Davidem Rakerem jsem nadšená ! Příběh o muži, který ztratil všechny vzpomínky na svou minulost byl prostě úžasný. Dokonce jsem si po dočtení vyhledala na mapě Císařovniny ostrovy, místo, kde se část knihy odehrává. Příběh byl tentokrát velmi čtivý, srozumitelný a zavedl mě na atraktivní a neznámé místo v jižním Antlantiku ! Ráda si přečtu další díl této vynikající série !

mikika
06.08.2019 4 z 5

stále dobré, jen tentokrát dost přitažené za vlasy a vyústění mi lehce připomnělo Lee Childa - Za cenu života.

trudoš
25.07.2019 4 z 5

Vzhledem k tomu, že naposledy jsem četl Ztraceného, markantně jsem vnímal cestu, jakou Tim Weaver od roku 2012 jako spisovatel ušel. O pět let později už ví přesně, co fanoušci chtějí a v čem spočívají jeho nejsilnější stránky. Díky tomu se Muž bez minulosti čte prakticky sám. Na atraktivitě se jistě podepsala i obrácená podstata zápletky, kdy se pro jednou nepátrá po zmizelém jedinci, ale po jeho zmizelé identitě, což však nijak neodporuje Rakerovým vyšetřovatelským metodám. Navíc mají tentokrát kapitoly psané kurzívou úžasně hororovou atmosféru, až máte chuť přeskakovat reálný děj. Dokonalost sama.
Jenže jakmile se dojde na konec, padla u mě kosa na kámen. Samotný základ zločinu je sice parádní, ale způsob jeho utajování zdál se mi poněkud nešťastný. Ovšem celá ta anabáze kolem Císařovniných ostrovů mě okouzlila natolik, že bych se tam z fleku hned vydal - mnohem raději, než na Hebridské ostrovy Petera Maye. Ten má však tu výhodu, že ty jeho, na rozdíl od těch Weaverových, existují.

kozisek1
25.07.2019 5 z 5

Jako v předešlém komentáři, podobná linie. Ale dobře čtivé . Rozhodně patří mezi moje oblíbené.

čef
18.07.2019 5 z 5

Hodně podobné ostatním knihám s Davidem Rakerem, což snad není podle mne příliš na závadu. Napínavé pátrání po minulosti neznámého podivína se spoustou nebezpečných situací a ohrožení života. Knihy s tímto detektivem asi tedy nemohou nikoho zklamat, čtou se sami a volají po dalším pokračování.

mysce
12.07.2019 5 z 5

Weaver píše skvěle, jeho urputná touha po detailu, ta je prostě neopakovatelná. Styl pátrání hlavního hrdiny, hrabání se v detailech až nadnáší. Je to taková piplačka, že ačkoliv by mnohé šlo napsat v jednom odstavci, autor se v tom přehrabuje, až z toho blbneme. Ovšem v dobrém slova smyslu! Největší sílu má pro mě v tom, že s ním jednotlivé kauzy řeším. Prostě celý ten čas, kdy čtu, jsem v jeho moci.
A že se sympatický David Raker dostane ze všeho a je to chvílemi takový James Bond nového tisíciletí, to je snad jasné. Jde přeci o hrdinu, ne?!

Brembelik745
11.07.2019 5 z 5

Opět skvělý příběh. Tento díl se mi líbil víc, než pár předchozích...byl jednoduše pochopitelný, temný ale bez zbytečných krutosti. Nebyl tam ani Healy, což beru jako velké plus. Davida Rakera prostě milují a milují i všechny detaily , které u vyšetřování objevuje a popisuje. Kdybych mohla, tak dam 10*

jittik
09.07.2019 5 z 5

Opět za pět :)

rm
08.07.2019 5 z 5

Za mě výborný. Souhlasím s tím, že ani mě nechyběl Healy, Crawová a podobné "přívažky" a dokončení na "ostrovní lokaci" bylo zajímavé. :-)

kap66
02.07.2019 3 z 5

Už mám za sebou období zamilovanosti do odložených případů a bojím se, že i období okouzlení Davidem Rakerem, přestože Tima Weavera uznávám stále jako stylisticky zručného autora. Jenom se mi už hůř přistupuje na to, že případ je založen na neschopné policii, která zanedbala vyšetřování, zatímco soukromý detektiv odhalí sám souvislosti, dost velkou náhodou kápne na některé důkazy a ve svědcích vzbudí okamžitě takovou důvěru, že se mu svěří s něčím, co celou dobu tajili. Tentokrát mi přišly legrační i Davidovy odhady původu některých postav podle přízvuku: u jedné (anglicky mluvící) pozná "středoevropský přízvuk" (opravdu?) a vyvodí, že se jedná o Rakušana nebo Čecha - hm. Pokaždé jsem u předchozích dílů ocenila, že není odbyté vysvětlení pozadí zločinu; to ani tady ne, ale přehnanost v tom, co na něj navazovalo, překročila pro mě hranici přijatelného.
Na Weavera jsem ale nezanevřela a jsem zvědavá na další díl; z nostalgie přidávám "půlhvězdičku".

iška
02.07.2019 5 z 5

Tim Weaver mě vždy dokáže vtáhnout do děje. Mystično, které nakonec mystičnem není, napětí, které nepřestává. Mohu jen doporučit.