Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4167 4167

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

Barča9
30.01.2020 1 z 5

Děj mě nezaujal, život Carrie už vůbec ne. Bohužel jsem knihu odložila nedočtenou...

Osice
04.01.2020 5 z 5

Carrie je první vydaný román S. Kinga, ale ne první, který napsal! Pro mě je Carrie druhou knížkou, kterou jsem od tohoto mistra hororu četla. Je tomu už hodně let. Studovala jsem tehdy v Plzni VŠ a jela jsem si ji vypůjčit na pobočku na Bolevec:-) … Jaké bylo moje překvapení, když jsem o těchto Vánocích objevila pod stromečkem knihu Carrie (first edition, s autogramem z roku mého narození), asi povídat nemusím:-)

Možné drobné SPOILERY??? (a předem se omlouvám za anglické citace)
Je zvláštní, jak odlišně knihu vnímám teď jako dospělejší… Poprvé se mi samozřejmě líbila, ale tím stěžejním, co mě u čtení drželo, byl samotný děj, tedy akce a pak také fakt, že King dokáže mistrně vylíčit situaci, nepotřebuje dlouhý popis, a přesto si dokážu krásně představit scénu, kterou líčí. Dnes jsem čtenářsky vyspělejší (značně se na mě podepsala zkušenost ze čtenářského klubu, který jsem 3 roky vedla:-)) - větší pozornost jsem věnovala samotným postavám, jejich vztahům, okolnostem, pohnutkám, prostředí, atd. Při druhém čtení ve mně vzbudila mnohem větší emoce. Byla jsem fakt naštvaná na její matku. Chápu, že někdo chce své dítě vychovávat po svém a třeba jinak než je „většinovým zvykem“, ale nemělo by být úkolem rodičů připravit své dítě na svět „venku“? A jak by řekla moje babička: „nic se nemá přehánět.“, ale to bychom tu neměli tak skvělou knížku:-D … Co dělá s člověkem fanatická víra:-( … Obdivuju Carrie, že se dokázala postavit matce (I´m sorry momma but I can´t be sorry.“) a na ples šla. Cítila jsem z Carrie obdivuhodnou vnitřní sílu a touhu po normálním životě teenagera, který chodí na střední školu. … Vymanění se z vlivu rodičů, jít si vlastní cestou, dělat vlastní rozhodnutí x matka, i když z mého pohledu šílená, se snaží svým způsobem uchránit dceru před nástrahami vnějšího světa. … Rodiče děti formují (většinou nevědomky) a ony jim pak nastavují zrcadlo – až se někdy zarazím, když pozoruju dceru, jak věrně kopíruje mé zlozvyky. … Děti chtějí, aby se s nimi jednalo jako s dospělými, ale když se jim to hodí, tak jsou přece pořád dětmi. „We were kids.“ (pro mě hodně důležitá věta z knihy). Špatná rozhodnutí děláme přece všichni, otázkou je, jak se k nim postavíme…

Klíčové slovo, které mě při četbě napadalo, bylo MOC. Mít moc nad někým, mít moc ovládat někoho, zranit,… (např. šikana, matka nad dcerou, v partě, ve vztahu), ale i moc něco změnit. Různé nuance moci zakusí mnoho postav, bohužel využívají moc převážně v negativním smyslu. A protipólem byla BEZMOC, kterou jsem při čtení také pocítila.

Na závěr bych ještě chtěla ocenit, jak King v Carrie postupně doplňoval mozaiku příběhu a využíval různé způsoby (výňatky z fiktivních publikací, policejních výslechů, střídavě zaměřená pozornost na různé postavy, atd.) k informování čtenářů. Přečetla jsem od něj určitě přes 20 knížek a s podobným přístupem jsem se v žádné z nich nesetkala. Jsem ráda, že tenkrát Kingova manželka vytáhla rozpracovaný rukopis Carrie z koše a dodala mu odvahy k jeho dokončení:-)

Anetidlo
30.12.2019 1 z 5

Aha? Tohle je mistr King? Nesoudila bych první přečtenou knihu od autora (k tomu prvotinu), ale když někteří příznivci tohoto spisovatele píši, jak je dílo strhující. Nevím, nevím. Téma zajímavé, ale zpracování mě nenadchlo. Zhlédla jsem i jednu z filmových verzí, ale více s tím nebudu ztrácet čas. Budu Kinga zkoušet dál, protože nerada soudím autory podle jediné knihy.

Beetlejuice
04.12.2019 5 z 5

Na doporučení jsem Carrie přečetl jako první knihu od S. Kinga. A nebyla poslední. I já mohu jen doporučit!

Rolada88
28.11.2019 2 z 5

Tak tohle zatím první kniha která mě vůbec nenadchla o Kinga skoda, to i natočená verze je lepší....

Margherita_N
12.11.2019 5 z 5

Carrie Whiteová se svojí telekinezí se mistrovsky pomstila světu, protože všechny jeho hezký stránky před ní maminka stejně mistrovsky skryla. Je to drsný psycho, sondy do mysli pološílenců a šílenců King umí nepřekonatelně. Tahle knížka je jízda, která se odehraje na malém časovém prostoru kolem maturitního plesu a pro vydechnutí tu není prostor. Jak mi Carrie bylo líto, jejích zklamaných nadějí!

Kryptozvědavec
10.11.2019 3 z 5

Čtenáře často přitahují příběhy na hraně slušnosti, představivosti, nebo dokonce i zákona. Carrie je exemplární ukázkou. Představte si to největší tabu žen a pak ho spojte s prasácky nehoráznou scénou plnou krve. Tento první silný motiv z knihy příběh sebevědomě odlišil od ostatních týkajících se telekineze, schopnosti pomocí pouhé vůle pohybovat předměty. Ostatní poznámky už byly řečeny v komentářích.

Kacennnka
04.11.2019 4 z 5

Zvláštní. Ne moc děsivý. Rozhodně zajímavý.

Lie
26.10.2019 2 z 5

Nevím, všichni knihu chválí, ale mě moc nevzala, ačkoli jinak mám tento typ literatury ráda. Přišla mi prostě dost ujetá, přehnaná, šílená... Když jsem později jen tak náhodně otevřela slavné It, narazila jsem zrovna na ujetou sexuální scénu. Věřím, že na Kingovi něco je, když ho miluje tolik lidí, ale mě po těchto dvou zkušenostech nějak přešla chuť se s ním dále seznamovat :D

Luciáš01
05.10.2019 4 z 5

Příběh je o dospívající dívce Carrie Whiteové. Carrie žije v Chamberlainu, vychovává ji fanatická nábožensky založená matka, ve škole je šikanovaná spolužáky a celkově nemá vůbec jednoduchý život. Navíc je ale Carrie něčím výjimečná – má telekinetické schopnosti, které nakonec (jako důsledek okolností ovlivňujících její život) pořádně zamávají životem ve městě.

Tak, co bych vám k této knize řekla. Je psaná netypickým způsobem a zpočátku mi trvalo, než jsem se do ní začetla. Příběh vypráví o Carrie a doplňují ho úryvky z novin a knih, kde je popisována celá událost, jež zasáhla Chamberlain. Styl psaní je určitě originální, ale občas trochu matoucí. Příběh se mi líbil, klidně mohl být trochu delší, ale myslím, že i v tomto rozsahu splnil svůj účel. Celá událost byla popsaná dobře, mělo to hlavu a patu a děj zaujme. Vzhledem k tomu, že jsem neviděla film, byl pro mě celý dej knihy překvapením.

Určitě stojí za zmínku, že kniha by sice měla být hororem, ale bát se u ní rozhodně nebudete… Navíc bych řekla, že celkově je to pouze takový lepší průměr. Hezká, ale TOP rozhodně ne. Líbila se mi ovšem podstatně více než Černočerná tma od téhož autora, kterou jsem četla zhruba před půl rokem.

Pokud máte náladu na zajímavou neobjemnou knihu, jež je netypická, je v ní něco nadpřirozeného, ale bát se nebudete, rozhodně si Carrie přečtěte.

sar.janurova
03.10.2019 5 z 5

Tahle kniha byla zatím nejlepší, co jsem od Kinga četla. Četla jsem už To, které jsem stěží dočetla, a Pod kupolí, kterou jsem nedočetla vůbec. Ale tohle byla skvělá jednohubka. Filmy jsem viděla dříve a bylo fajn sledovat, jak se drží knižní předlohy. Moc se mi líbila.

Zemiakol
08.09.2019 4 z 5

Skvělý příběh, moc hezky se četl. Carrie byla takový rozjezd před nejlepšími knihami S. Kinga.

Metcheque
01.09.2019 3 z 5

Jeden z prvních nesmělých pokusů o velkolepé literární dílo, jímž King potvrdil své literární kvality. Největší pecky typu Řbitov zviřátek, Osvícení a další přišly později.

petraj30
15.08.2019 3 z 5

Kniha tak na 2 vyučovací hodiny (bohužel jsem schytala poznámku :-)) Číst knihy doma mi nepřipadalo takový vrůůůůšo

Kjája
15.08.2019 4 z 5

Prostě další výborná Kingovka.

PavkaHu
30.07.2019 5 z 5

Věk je na tom trochu vidět, ale strašidelné je to pořád.

Kovbojka33
23.06.2019

Carrie je dospívající dívka, kterou vychovává přísná fanaticky věřící matka. Díky ní Carrie prožívá ve škole peklo, spolužáci se jí vysmívají a šikanují. Jednoho dne Carrie zjistí že má nadpřirozenou moc. Tato moc se stupňuje a vymyká její kontrole, vždy při psychickém vypětí. Na maturitním plese se
vymyká její schopnost kontrole a začíná peklo.
Hezká kniha, Carrie mě bylo líto, vlastně se jen bránila

ivana13
18.06.2019 4 z 5

Carrie...co říct, než to, že mi ji bylo nesmírně líto...,,hezky,, se kniha cetla.

Laylak
16.06.2019 4 z 5

Povedala by som, ze som cakala zo strany Carrie aj horsiu pomstu, s jej schopnostami by to dala. Avsk aj takto to bolo zaujimave, emotivne aj chvilkami mrazive.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Výborná, i když film taky nebyl špatný.