Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4178 4178

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

Monačte
17.01.2019 4 z 5

Jako takhle - já jsem spíš na červenou knihovnu. A přesto jsem téhle knize dala 4 hvězdy. Takže “něco na té Carrie je”! Ale popořadě - to že je King dobrej ve vykreslování charakterů, to jsem věděla, ještě než jsem si přečetla jeho první knihu. Jeho postavy nejsou ani černé, ani bílé. A každý aspekt jejich chování, zvratů a důvod, proč se jim děje to, co se jim děje, je vysvětlen. Co je ale to nejhororovějši na Carrie? Že občas všichni cítíme a děláme něco, o čem víme, že je to špatné, ale nemůžeme to ovládnout. Že u některých skutků žádné pokání a omluvy nefungují, natož ty falešné a sobecké. Že občas nějaká drobnost, kterou řekneme nebo uděláme, může dramaticky ovlivnit život někomu, o jehož existenci nemáme ani tucha. A když ten někdo bude mít náhodou nadpřirozené schopnosti, celá naše rodina může skončit v plamenech. Nikdy nevíš, komu šlapeš na kuří oko, dokud se nenas*re...

Yko
16.01.2019 5 z 5

Nemůžu úplně napsat, že to bylo geniální (jako u jiných Kingovek), ale i tak to bylo krvavě pitoreskní. Trošku jsem se uchechtl při závěrečném rozhovoru Carrie s matkou — „Přišla jsem tě zabít, mami. A ty jsi tu čekala, abys zabila mě.“ —, který pro mě vyzněl jako špatně zahraný scénář, ale možná to bylo způsobeno překladem… Nicméně, skvělá kniha; zajímavý styl střídaní dějové linie s novinovými výtisky a úryvky z "jiných" knih. Pecka.

Polly
09.01.2019 5 z 5

Každý kdo zažil šikanu ví, že pocity Carrie popsal Stephen na 100%. Ta nenávist a touha po pomstě co v sobě člověk dusí ... co dodat ... dobře jim tak.

dedliipf
07.01.2019 3 z 5

Dostávala jsem se do toho pomaleji. Scéna ve sprše byla hnusná, přesto moc absurdní, což mě nebavilo, ale později se to rozplynulo díky více psychologie.

Možná, že kdyby tam nebyla linka tehdejší přítomnosti různých postav a pracovalo to pouze s výpověďmi z druhé ruky, mělo by to větší kouzlo; netušili bychom, jaké byly skutečné záměry postav, trápilo by to – ale asi bych to vítala.

Každopádně s ohledem na předlohu se mi teď původní filmové zpracování líbí víc. Zvládli to dobře. I po letech jsem si totiž vybavovala atmosféru a srovnávala, jak jsem vnímala příběh filmu a jak vnímám příběh knihy a velmi se to podobalo.

A cením Lovecraftovské odkazy. Ta výchova je tu cítit.

iveta3444
31.12.2018 5 z 5

Super čtení.

n.ezn.amy
14.12.2018 5 z 5

V každé škole se najde třídní otloukánek a tahle holka je ve škole totální outsider, nehezká, zakřiknutá, divně se oblíkající a matka je prostě magor. Protlouká se svým těžkým údělem a když je jednou v životě šťastná a na vrcholu, pak přijde tvrdý pád a pak ... Carrie v sobě probudí svou nenávist. Tuhle holku já mám moc rád.

vendysantos
01.12.2018 5 z 5

Co může vyrůst z dívky, jejíž matka i spolužáci se k ní chovají tak ohavně? Vždyť má za matku náboženského fanatika a místo kamarádů namyšlené a zlomyslné nepřátele. Bývala by skončila mnohem lépe, kdyby kolem sebe měla normálnější okolí.

mulderka
20.11.2018 5 z 5

Kdyby Carrie Whiteové tohoto světa měly možnost si o sobě včas přečíst, možná by z nich aspoň některá dopadla jinak - vždyť nehojící se skryté rány občas pomůže jen rozdrásat a vyčistit...
Za plný počet bez diskuze a pochybností.

sirojezkin
17.11.2018 5 z 5

Komentář je zbytečný - všichni už to četli :)

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Jedním slovem: úzkost.

p.pavlina
10.10.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Carrie mi tedy bylo upřímně líto a neděsila mě, ale i tak jsem knihu zhltla jako jednohubku.

elisabeth03
06.10.2018 5 z 5

ÚŽASNÉ! Bála jsem se, plakala, ale i vzteky třískala do zdi!

welcomeboredom
28.09.2018 4 z 5

neohrabaně napsané (myšlenky v závorkách), ale jinak asi není co vytknout - krátké a úderné

darkwood
25.09.2018 3 z 5

Aj keď veľmi neobľubujem Kingove knihy, túto som si prečítala, keďže som videla obe filmové spracovania. Bola som milo prekvapená, postavy boli skvelo vykreslené, hlavne matka Carrie a rovnako ma nadchol samotný záver. Proste keď vyvraždiť celé mesto, tak poriadne :D

jfialova
22.08.2018 3 z 5

Dobrá kniha, ale jde poznat, že to ještě není úplně "ono". První kniha, takže autor se ještě trochu hledá. Téma ale zajímavé, stále aktuální. Šikana je hnus.

ktulu
16.08.2018 5 z 5

Nejlepší jednohubka, když je člověk nas*anej na celý svět. Omlouvám se za expresionismus, ale jinak to vyjádřit prostě nejde.

ankaras
05.08.2018 5 z 5

Pěkné počtení i pro někoho, kdo tento žánr nevyhledává, ale hrozně mě ruší při čtení ty autorovo závorky v textu.

daniska
03.08.2018 5 z 5

Moje druhá kniha od Kinga. Libila se mi i film nebyl špatný.

Martial
25.07.2018 5 z 5

Nooo... Carrie - hustá holka - nadělala pěknou paseku...

MinaHawke
16.07.2018 4 z 5

Téma hodně zajímavé, bylo mi Carrie vážně líto, ať už to bylo kvůli šikaně a nebo kvůli matce.