Billy Summers

Billy Summers https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486984/bmid_billy-summers-WpS-486984.jpg 4 733 192

Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člověk. A teď chce Billy skončit. Nejprve však vezme poslední práci. Billy je jedním z nejlepších ostřelovačů na světě, vyznamenaný válečný veterán z Iráku, Houdini, pokud jde o mizení po dokončení práce. Co by se tedy mohlo pokazit? Nová Kingova kniha je částečně detektivkou a válečným příběhem, ale také románem o lásce, štěstí, osudu a složitém hrdinovi, který stojí před poslední možností vykoupit se.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Billy Summers , 2021

Lenka.Vílka
03.06.2022 5 z 5

Kdo je Billy Summers?
Nájemný zabiják.
Nájemný zabiják, který zabíjí jenom špatné lidi.
Nájemný zabiják, který má před sebou poslední práci.
Nájemný zabiják, který si moc dobře uvědomuje, že je to většinou poslední planovaná práce, která se pokazí, když už se něco pokazit má.
Jenže ti není ani půlka jeho příběhu. Doslova.

Takže...už jenom ta anotace ve mě vzbudila velkou zvědavost. Zní totiž jako něco, co by napsal Nesbø. A oba autory mnohé spojuje. Doufala jsem tedy, že se děj nijak nezvrhne a bude se držet žánru, který je nastolen začátkem.

Billy tedy má tu poslední práci. A v rámci svého krytí, autor píšící knihu, se rozhodne napsat autobiografii, někoho jiného, někoho dalšího, svého alter ega. Aby zapadl. Aby mu to všichni kolem něj věřili.

Jenže aby všechno dobře dopadlo, Billy musí mít víc identit. V každé z nich trochu chvíli žije, takže se postupně seznámíme s každým z "jeho životů". Navíc mě moc bavilo, jaký je zvolen způsob, jinak druhé linky, o Billyho minulosti. Navíc bylo super, jak se v jeho knize mění (a proč) styl vyprávění. Byl do dobrý nápad. A jak to je potom použito ve finále. Hele, podle mě to prokoukne každej a asi ani Kingovi nešlo o to, aby nějak brutálně mlžil. Ale hlodalo to ve mně, to "co když...". A na kocni jsem jsem byla úplně v háji.

A protože se Alice objeví v knize až v polovině, tak se mi nezdá ok o její lince psát. Napíšu jenom jedno: stejně jako mi bylo jasný, jak Billy vyřeší své zaměstnavatele, tak vyřeší i situaci s Alicí. Proč by byl tak dlouhej building, kdyby se rozhodl jinak? Vždyť to byl prostě Billy :)

Co je Billy Summers?
Hodně dobře napsaná kniha.
Hodně dobře napsaná kniha, jejíž příběh mě naprosto pohltil, a dostal na každé stránce.
Hodně dobře napsaná kniha a to naprosto strhujícím způsobem.
Hodně dobře napsaná kniha, kde mohou mít lidi problém, protože pořádně neví, co je kniha za žánr. Já osobně tenhle žánr nazývám "Kingovina".

Ráda bych zmínila ještě jednu věc. King rád používá odkazy do svých jiných knih. Ale tady a tohle? Hele, mě hned napadlo, že je to skvělej materiál na případné pokračování. A že by si ho případně přečetla ráda  :)

No, a pokud se na konci knihy zároveň culim jako debil a do toho brečim jako malý dítě, tak já podle toho poznám, že to byla dobrá kniha. Mě stačí málo. Je to tak, no...

n.ezn.amy
01.06.2022 5 z 5

Billy Summers je nájemný vrah, který ovšem zabijí jen špatné lidi. Před svým odchodem do "důchodu" přijme svou poslední nabídku, která mu ovšem převrátí život naruby, neboť se dopustí zásadních chyb, které nikdy před tím neudělal a pak již není cesty zpět. King je prostě mistr vypravěč, při čtení toho románu vidíte krásu Skalistých hor, cítíte chlad, který proudí z tamních lesů, to přátelské jiskření mezi Billym, Alicí a Buckem. A drobný odkaz na Osvícení, tomu jen dodá té správné atmosféry. Ano, není to klasická Kingova hororová kniha, ale přesto skvělá řemeslná práce. Na závěr jen jedna výtka, Stephene tobě Donald Trump asi hodně leží v žaludku co?

MíšaS.
01.06.2022 5 z 5

Já jsem velmi spokojená. Chápu, že někomu se může zdát začátek nezáživný, ale to je prostě styl SK, pomalý rozjezd, seznámení se s postavou, abychom ji mohli lépe pochopit, a pak se člověk nestačí divit, co se vše v závěru děje. A když jsem u závěru, tak i ten se mi líbil a na SK byl fakt dobrý. Fanoušci ví, že někdy s tím má SK problém. I když přiznávám, že jsem doufala v jiný... Billy, Alice i Bucky spolu krásně "ladili" a jak už jsem napsala, já jsem velmi spokojená a myslím si, že 5* si to zaslouží.
A samozřejmě nesmím zapomenou na báječné připomenutí zla v coloradských horách, a i tvrdý chlap jako Billy se bál, a kdyby tvrdil, že ne, tak kecá :D

Susán888
31.05.2022 5 z 5

Billy Summers - zabiják, ostřelovač. Řekli byste jasný záporák. Ale já celou knihu Billymu fandila, aby se mu vše povedlo. Kniha patří mezi klidnější, ale čte se hezky a děj plyne, já se u knihy dobře odreagovala. Doporučuji.

wlado
30.05.2022 2 z 5

Aj keď je King mojim spisovateľom No.1, prehrýzť sa prvou polovicou knihy bolo takmer nad moje sily. Nakoniec som knihu dočítal, a aj keď druhá polovica bola podstatne svižnejšia, ku knihe sa už určite nevrátim...

vnimat_Krasu
29.05.2022 4 z 5

Vůbec by mě nepřekvapilo, kdybyste Billyho Summerse po prvních šedesáti stránkách odložili. Děj se skoro nehýbe a King chrlí skoro až nepřehlednou porci vedlejších postav. Jen co se ale stane to, na co se zabiják Billy Summers v první části chystá, vyroste v knížce srdce. Billy, Alice i Bucky je fantasticky trefená trojice postav, které navzdory všemu přejete vše nejlepší. A je opojně zvláštní, že ačkoliv jde o knížku o pomstě nájemného zabijáka, je to ten nejlepší feel-good příběh, který jsem za poslední dobu čet. Nejlepší King od Dallasu 63. Asi by už měl psát jenom o atentátech odstřelovačkou.

Mona-Lisa
28.05.2022 4 z 5

Billy Summers je nájemný zabiják se svědomím. To se projevuje tak, že likviduje jen padouchy.
Má za sebou misi v Iráku a před sebou poslední práci.
Hodně se to táhne v Kingovském stylu a první třetinu se zdánlivě nic děje.
Ale tady ten pan z Maine ví, jak budovat příběh, zahušťovat atmosféru a zakládat pole pro budoucí husí kůži. A té jsem teda měla hodně.
Má dar psát o zpackaném dětství, o hlubokém zlu v lidech, ale i o jiskrách naděje, které problikují.
Sympatizovala jsem s Billym, takže vlastně držela palce nájemnému zabijákovi a zamýšlela se nad svýma morálníma hodnotama. Klasický stav u Kinga.
Kniha má dvě roviny. V první jsi v současnosti v patách Billyho u jeho posledního melouchu. A v té druhé díky knize, kterou píše, jsi svědkem bitev ve Fallujah, známých pod kódem Operace Phantom Fury. Jednalo se o koaliční snahu vykořenit irácké vzbouřence ve městě Fallujah.
(Ty mě dostaly svou autentičností a syrovostí)
Obě části do sebe zapadnou pořádně až v ke konci, kdy se nechomejtne do děje postava úplně z jiného soudku.
Já si to užívala neskutečně. Zahřívací začátek, střípky z bojů, adrenalin v současnosti a poslední třetina mě překvapila.
Místy mi to připomnělo atmosférou Pana Mercedese a toho mám moc ráda.
Nějaké věci bych ale dotáhla do konce a té husí kůže zažívala víc, proto jen silné čtyři hvězdy.

Deia
28.05.2022 5 z 5

Nečakane ma táto kniha bavila (ako keby bolo niečo od Kinga, čo sa číta zle). Už od začiatku. Čítala som, že začiatok je dlhý, rozťahaný, ale ten ma na knihe bavil práve najviac. Budovanie novej Billovej identity, zapadnutie do susedstva, jeho myšlienkové pochody, plánovanie... tieto (väčšinou) bežné opisy ma naozaj neskutočne bavili. Billy ako postava sa mi mimoriadne páčil, všetky jeho premyslené kroky, jeho životný príbeh, ktorý sa snažil napísať, všetko mi to prišlo veľmi zaujímavé a pri čítaní som sa vôbec nenudila. A potom prišla akcia, ktorá tak úplne nevyšla a bavilo ma to už o trošilinku menej, ale stále dosť. Len potom sa na scéne objavila Alice a tá mi až tak úplne nesadla. Nemôžem povedať, že by som ju nemala rada, pretože aj ona bola veľmi zaujímavá, jej príbeh skutočne drsný, ale úplne mi do toho príbehu tak nejak nezapadla. Práve ich spoločná cesta za Billyho spravodlivosťou sa mi trochu vliekla a prišla mi mierne nezáživná. Ale ku koncu to už opäť začalo byť poriadne napínavé, aj keď podľa mňa aj zbytočne zamotané. Úplný koniec ma potom trošku sklamal. Ale s knihou ako celkom som veľmi spokojná, čítanie ma neskutočne bavilo a som rada, že sme opäť dostali poriadny príbeh na niekoľko stoviek strán.

petrarka72
26.05.2022 4 z 5

Dobrá, očekávání opět udělá svoje - a přiznejme si, že u Kinga hraje poměrně zásadní roli. Tentokrát mě autor potěšil. Zabiják, co odpravuje výhradně "špatné lidi", čeká, až bude moci splnit zakázku, v mezičase píše svůj příběh, splývá s okolím, zaplete se s obětí znásilnění Alicí a po splnění úkolu řeší odměnu. Postava převzatá od Lawrence Blocka má pár originálních rysů, včetně zkušenosti z Fallúdži (a ne, nezdá se mi, že by byla v příběhu navíc) a narůstající autorské ambice; řešení "vražedné" zápletky jsem nečekala; Alice má moje sympatie; a odkazy na Osvícení jsou roztomilé. Celkově - jsou to trochu tři knížky v jedné a závěr si nezadá s operou, ale Billy Summers patří v Kingově tvorbě posledních let k těm lepším kouskům.

iveta3689
26.05.2022 3 z 5

Většina byla podivně utahaná, neslaná, nemastná. Trochu jsem se ztrácela v tom, za koho se Billy zrovna vydává, do toho se motala jeho "autobiografie". Vyprávění z války mi přišlo navíc. Příběh trochu nabral spád, když se objevila Alice, ale nějak jsem si nenašla cestu k žádné z postav a bylo mi jedno, jak dopadnou. Konec knihu vylepšil, líbil se mi. Přesto jsem už
Kinga zastihla v mnohem lepší formě.

Psychedelic
12.05.2022 5 z 5

Billy Summers mě bavil. Od samého počátku knížky jsem si hlavního hrdinu představoval jako Dextra :-) Bavil mě onen život samotáře - nájemného vraha. Dějovej přerod v druhé polovině přinesl novou vlnu událostí a osvěžení. Já si to užíval až do konce.

slasherko
17.04.2022 2 z 5

Ach jaj :( Toto je jednoducho najhoršia kniha od Stephena Kinga, akú som kedy čítal. Ťahá sa to... a ďalej... a ďalej... a potom, keď nevie vymyslieť spôsob, ako príbeh natiahnuť ďalej, preradí na úplne inú zápletku, ktorá sa vlečie... ďalej. .. a tak ďalej... a tak ďalej... až nakoniec je koniec knihy ako z úplne iného románu, než ktorý ste začali čítať. A Billy je taká nevýrazná postava, že som sa nikdy ani neobťažoval získať mentálny obraz o tom, ako vyzeral.