Billy Summers

Billy Summers https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486984/bmid_billy-summers-WpS-486984.jpg 4 742 742

Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člověk. A teď chce Billy skončit. Nejprve však vezme poslední práci. Billy je jedním z nejlepších ostřelovačů na světě, vyznamenaný válečný veterán z Iráku, Houdini, pokud jde o mizení po dokončení práce. Co by se tedy mohlo pokazit? Nová Kingova kniha je částečně detektivkou a válečným příběhem, ale také románem o lásce, štěstí, osudu a složitém hrdinovi, který stojí před poslední možností vykoupit se.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Billy Summers , 2021

Ella_85
30.08.2022 5 z 5

Ja bych si dovedla tuhle nehororovou knihu dobre predstavit jako film. Jen ten konec mi zpusobil rozostrene videni.

Solverino
26.08.2022 4 z 5

Další nehororový kousek od pana Krále. První půlka dobrá a čtivá, potom trochu idealizovaného válečného čtení o "vývozu demokracie" na americký způsob - okupačními vojsky a potom takový pohádkový přílepek. Do toho občas nezbytné okopávání kotníků Trumpovi (ach ti liberální levičáci, jako kdyby byl ten senilní stařec lepší). No, je vidět, že Král už je hodně za zenitem a začíná psát trochu jako ženská. Tak uvidíme co dalšího výplodí. Slabé 4 hvězdy.

beata-betsy2310
24.08.2022 5 z 5

e zabíjanie pre česť o niečo lepšie ako zabíjanie pre peniaze?
Pravdepodobne nie, ale to Billyho Summersa nezastaví...

Nehororový klenot z pera Mr. Kinga a predsa mi na tele vyskakovali zimomriavky a vypadla aj slza...
Bývalý vojnový ostreľovač Billy Summers využíva svoj "talent" aj po odchode z armády ako nájomný zabijak, ale berie iba tie zákazky, ktorými na druhý svet posiela len zlých ľudí. Je aj preto Billy zlý človek?
Keď nadobudne pocit, že v tomto živote už nebude pokračovať zoberie posledný džob. Všetko musí byť dokonalé, profesionálne prevedené... Prípravy na vraždu si vyžadujú niekoľko mesiacov a preto sa pokúša zakoreniť nie v dvoch, ale troch rozličných životoch. Ale dá sa zapadnúť do prostredia v ktorom človek vyčnieva?
Zdá sa, že Billy je naozaj ťažký profesionál navyše so svedomím, ktorý si Vás získa, no keď sa začne všetko kaziť chcete spolu s Billym odpoveď na otázku: Kto zaplatí 6 miliónov dolárov za zabitie strelca, ktorý zastrelí iného strelca?
A nebol by to majster pera Mr. King, keby život a problémy Billyho ešte nevystupňoval, lebo Billy Summers ako som spomínala, je zabijak so svedomím a on sa drží hesla: Keď niekomu zachránite život, ste zaňho zodpovedný.
Kingov Billy Summers je "sakramentsky dobrý" mnohovrstvový príbeh, hoci niekto môže povedať, že je v nej téma o ktorej sa už písalo aj v iných knihách, no ja som si čas s Billym užila a zhltla som knihu za pár večerov. 6* z 6
"To, čo o tebe nevedia, ti nemôže ublížiť. Alebo to časom neoľutuješ."

Corvus
22.08.2022 4 z 5

Billy Summers je milý chlapík ze sousedství, se kterým byste si rádi dali vychlazené pivo na zápraží, v příjemný letní podvečer. Billy si umí udělat kamarády, je nepřekonatelný v Monopolech, rád čte komiksy, velmi dobře si rozumí s dětmi… a odstřelovací puškou. Stephen King opět sáhl do bezedné zásuvky se štítkem „sympatičtí antihrdinové“ a stvořil další pamětihodnou figuru, o kterou se čtenář bude bát, bude se s ní smát a držet jí palce, i když ví, že Billy nepatří mezi hodné chlapce. Příběh je velmi dobře vystavěn a pomyslný klobouček jsem prvně smekl v momentě, kdy autor pracuje se čtyřmi identitami hlavního hrdiny najednou, a přesto se čtenář v ději neustále perfektně orientuje. Úctyhodné a na těchto místech zas a znovu probleskují Kingovy nezměrné spisovatelské zkušenosti. Když se navíc do příběhu Billyho Summerse začnou proplétat vzpomínky na bitvu o Fallúdžu (velmi čtivě podané), měl jsem pocit, že mistr si zase projednou vybral ty lepší spisovatelské dny a múzy jej poctili svou laskavou návštěvou. Od absolutního zklamání jménem Doktor spánek, jsem při výběru Kingových knih již trochu opatrnější. Zatímco Doktor spánek pro mě bylo naprosté zklamání, v Billy Summersovi stačilo pár velmi pěkných náznaků a pomrknutí na legendární Osvícení a vše fungovalo mnohem, mnohem lépe. Knihu jsem si vybral především kvůli odstřelovačskému tématu, ve kterém jsem viděl velký potenciál, ačkoliv nakonec je příběh tak trochu o něčem jiném, a proto, že mi na stole leží Dům od domu: Vzpomínky seržanta americké pěchoty na druhou bitvu o Fallúdžu (David Bellavia). Čili knihy k sobě (aspoň vzdáleně) budou lehce ladit. Tentokrát 4 hvězdy a opět se klaním Králi slova a dobrých příběhů. Kniha vznikla za pouhý jeden rok: červen 2019 – červenec 2020, což mi připadá fascinující.

Christo
19.08.2022 4 z 5

Celý mi to připadlo jako kratší verze Dallasu, kde nejzajimavější pasáže nebyly ani tak o dĕji jako o vztazích...zase moc povedené

pazdy15
19.08.2022 5 z 5

Masterpiece, krása a bomba :))) Mistře, díky za další báječně dílo. Sranda, smutek, vážnost, elegance, intriky atd. To vše spolu dokonale ladí, nemluvě o ději a postavách, to má King zmáklý perfektně. Moc se mi líbily ty extrémy - vrah/empatik, starý/mladá, prachy/čest, no prostě to stojí za to! Hlavní postava byla strašně sympatická! 5 z 5

SONP
19.08.2022 5 z 5

Skvělé to bylo! Až se trochu stydím, že téměř cokoliv, co má na sobě napsáno Stephen King (i kdyby to byla krabička od olejovek) snad ode mne dostane pět hvězd. Jenomže je to prostě tak! Námět, který by vám na obálce knihy připadal fakt přitažený za vlasy (cože? sečtělý introvertní nájemný vrah s jemnou povahou?) dokáže King zpracovat tak, že kniha je prakticky neodložitelná... Ano, jsem taky v týmu "první půlka", ale ani válečné vzpomínky ani závěrečná road movie/vendetta žádnou hvězdu neodebere, možná tak maximálně tři procentní body. Takže 97%!

jonas4731
11.08.2022 4 z 5

King je zpět! Chytlavé čtení, v němž nechybělo napětí, atmosféra emoce. Něco možná předvídatelné, něco vůbec. Pomrknutí na jiný svůj román je už taková jeho klasika. Škoda že to muselo skončit. 85 %

Dejnau
10.08.2022 4 z 5

Billy.. To je srdcař, milý soused, kolega z kanclu, zachránce spravedlnosti, atd. Zuřivě jsem četla jednu stránku za druhou. Bohužel pak přišlo válečné povídání, které mě nutilo jej prostě nečíst a přeskakovat. U konce knihy jsem stále doufala, že se Billy ukáže s vysvětlením u sousedů v Midwoodu nebo jak si kvete Dafne s Walterem:) Za mě by klidně stačilo 300 stran, a proto hvězda dolů.. Velmi chválím zmínku na hotel O. v Coloradu.

heavy66
03.08.2022 5 z 5

Romantický příběh literárně nadaného nájemného střelce, s lekcemi z gramatiky? Nenapsat to Stephen King, ani to neotevřu! Ale takhle, co můžu dělat, od Kinga rád přečtu i návod k vysavači!
Kdysi jsem držel palce Forsythovu Šakalovi, teď zase Billy Summersovi. Špatného hrdinu si oblíbíte, pokud vám to váš oblíbený spisovatel podsune. Ale to je přece od něj obyčejná sprostá manipulace! ....
Ano, prosím, přeji si být manipulován!

changaj
02.08.2022 4 z 5

Docela inteligentní oddychovka na léto...První půlka knížky nemá chybu a postava Billyho je prostě od hlavy po paty povedená, stejně jako jeho příběh(y). Vykonáním "poslední prácičky" a následným příchodem Alice na scénu se story láme a nastává taková trochu hořkosladká pohádka. Bohužel její postava mi připadne ve svém chování hodně nelogická a pro mě nepochopitelná. Zprůměrováno na 4 hvězdy.

ondra295
01.08.2022 5 z 5

Kingovi se tahle novinka skutečně povedla a dokázal vyčarovat asi nejvíce netypickou kladnou postavu, kterou jsem kdy viděl. Billyho nejde nemít rád, protože ačkoliv normami společnosti jeho jednání samozřejmě správně není, uvnitř tak nějak cítíme, že to všechno myslí dobře a fandíme mu. Kniha se láme ve své polovině - tím nechci říct, že by první byla horší nebo lepší než druhá, spíš jde o úplně rozdílné knihy. V první polovině Billy plánuje, připravuje a žije normální život, druhá je daleko více akční, přidává se Alice a sledujeme jejich putování po Státech. Líbily se mi obě a to moc. King umí kombinovat věci, které se k sobě zdánlivě nehodí a pořád zůstává autorem, kterého stojí za to sledovat.

Celaena_S
31.07.2022 5 z 5

Boží...tohle se autorovi povedlo, Billyho jsem si zamilovala.

nadali
30.07.2022 4 z 5

Kniha je jemná a delikátní. Za pár dní přečtená. Od poloviny do konce nešlo přestat číst.
Čas ubíhá jako v mašince Ššš-šš. Snad ještě budeme mít co číst.
Říkám díky.
A nechť jsou tvé dny dlouhé a noci příjemné, sai.
A tu jednu hvězdu jsem ubrala za ten konec, i když se dal očekávat :)

january
29.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Vzhledem k rozporuplným hodnocením první vs. druhá polovina knihy hlásím, že jsem tým “první půlka”.

Do poloviny knihy mi to přišlo lowkey genius. Stephen King mě opět dohnal k lásce k problémové postavě a zpochybnění mého morálního kompasu. Hrozně mě bavilo všechno to plánování, myšlenkové pochody, převleky, prostředí. Druhá půlka knihy mi přišla jako feel good pohádka. Pořád jsem si říkala, proč mi není Alice nijak zvlášt sympatická a tak nějak si myslím, že byla prostě ne uplně dobře napsaná. Happy end, kdy potřebovala k tomu, aby mohla vzít konečně život do vlastních rukou, tj. studovat, dolary od nájemného vraha mi přišel napůl trapný, napůl nehezká vizitka Ameriky a placeného školného; zajímalo by mě, zda na to King takto myslel.

Je to pořád dobré čtení, jen bych si radši početla o vlku samotáři, popřípadě nějaké opravdu silné ženské postavě jako jeho parťačce.

PS Kingovi leží republikáni hodně v žaludku (a je to dobře).

evickakyticka
29.07.2022 4 z 5

Ale jo, líbila se. Miluji ty popisy, ve kterých se hned ocitám za velkou louží. Billy byl sympaťák, i když nebyl typicky kladná postava. Trochu mě zarazilo, že si Stephen vybral jako parťačku Alici. To by se všem nemuselo líbit. Já se ale nechala příběhem nést a moc jsem nad tím nepřemýšlela. Hodnocení mezi 3 a 4.

Vampucha
27.07.2022 3 z 5

Billy Summers je zajímavý příběh, osobně bych brala kdyby měla knížka tak o 100 stran méně. Ke konci už jsem s tím dost bojovala a přišlo mi to zbytečně natažené.
První půlku jsem celkem hltala a příběh nájemného odstřelovače mě hodně bavil vč. té linky kdy Billy píše knihu a vlastně se dozvíme více o něm samotném. No a to bylo asi všechno, chápu záměr, ale prostě ta druhá půlka knihy mi moc nesedla.
Na můj vkus je celý příběh dost pomalý, ale postupně se odhalují detaily, které příběh hezky spojují.
Kdo má rád pomalé psycho thrillery bez haldy mrtvol, možná by mohl být spokojený. Billy je neskutečný sympaťák a musí si získat snad každého. I některé další postavy, které nemají v knize tolik prostoru, jsou skvělé a příběh díky nim dostává trošku spád.
Ale je to klasický King, ten jeho styl se prostě nezapře :D

radus
26.07.2022

Nikdy nevím, jak to ten King dělá, že dokáže čtenáře strhnout, i když se někdy téma zdá obyčejné. Ale King je vždy originální, takže jsem se opět nechala strhnout a hltala stránku za stránkou.

kolacky
25.07.2022 5 z 5

N-a-p-ř-e-d s-e t-o strašně vleče... a pak prásk a jsme v háji.
Vynikající příběh - příběhy. Přítomnost, minulost, válečná a příšerná co do dětských Billyho vzpomínek. Fantastická část o sžívání se se sousedy - před "akcí". Skvělá Alice, skvělý Bucky.
Nádherné pasáže s Vyhlídkou a obrazem.
Konec..? Vyberte si.

3nitka
24.07.2022 5 z 5

Teda. Zasa jedna literárna postava, do ktorej som sa zamilovala. :-)
Kniha skvelá.