Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1313 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

DFNTLnotPETE
01.09.2016 4 z 5

Slabší než Pan Mercedes. Po přečtení jsem měl pocit, že knížka funguje jako příprava na poslední díl. Každopádně je to dobrá Kingovka - jen ne tak dobrá, jak jsem čekal.

jockjock
26.08.2016 4 z 5

Na Kinga průměr ale v tom návalu thrillerů kdy má vyšetřující za sebou několik týmů je to skvělé,jen detektiv a jeho bouchačka.Je to jak akční film z osmdesátých let.

LPG
17.08.2016 5 z 5

FaKT dobrý.

davas
05.08.2016 5 z 5

moje první kniha od Kinga a musím říct,že mne chytla hned od začátku a konec jen potvrdil,že autor umí i tenhle žánr ...skvělé ...za 5 hvězd

mot33
31.07.2016 4 z 5

Ok mě se to četlo dobře na kriminálku konec trochu tvrdčí.

Michla76
28.07.2016 3 z 5

Kruci kruci kruci... Udělala jsem to. Zařekla jsem se, že po Nadaném žákovi si od S. Kinga nikdy nic dalšího nepřečtu, abych nebyla zklamaná a teď jsem.
Asi to není špatná detektivka, jenže pro mě "Žák" už napořád zůstane nej; taky, pokud už čtu detektivku, mám raději klasiku (Chandler, Simenon, Christie etc.) a také znám i typově stejné, ale lépe napsané.

vyvodka
22.07.2016 5 z 5

Výborná detektivka. Opravdu originální zápletka. A ten mrazivý závěr knížky...prostě King. Právo nálezce se mi líbilo více než Pan Mercedes.

lakme
20.07.2016 5 z 5

Naprosto skvělá a boží kniha. Sice jsem nečetla Pan Mercedes, ale to ani v nejmenším nevadilo a ráda si jej dočtu později. King je knižní kouzelník, miluju jeho knihy. A samozřejmě "Sračky jsou hovno".

haWranka
14.07.2016 4 z 5

King má pro mě osobně takový zvláštní styl psaní. Moc jsem toho od něj zatím nečetla, ale téměř pokaždé to probíhalo obdobně: Zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst, začínala jsem číst na několikrát. Pak se něco zlomilo a kniha mě pohltila, nemohla jsem se dočkat konce! A četla jsem jedním dechem.
Právo nálezce je rozhodně hodně zajímavý počin se spoustou osobitých postav (mám ráda závisláky na čtení:). Moc se mi líbila absence nadpřirozena, které jinak autor rád využívá. Já mám od něj radši realistická díla. Celkově jsem byla moc spokojená a těším se na další Kingovy počiny.

Chipsonator
16.06.2016 4 z 5

Už méně tlustý V.V bez sklonů k sebevraždě w/Obraz dokonalého amerického syna VS Velký fanda Jimmyho Golda, co neměl moc hezký vztah se svou mámou. feat Bachatel co měl moc hezký vztah se svou mámou a má mozek na kaši.

Zakopaný poklad, Masakr u městského centra, Manželská krize, Pobyt ve vězení, Sračky jsou hovna, Spisovatel na samotě u lesa, Jimmy Gold, KLAP, Knihkupec se kterým by si Calvin Věž vytřel prdel, Knížky, Knížky, Knížky, Pan Mercedes, Právo nálezce, nejdivnější trio co snad lze zahlédnout v autě (mladý černoch, bílý důchodce a žena o které ve vašem okolí budou kolovat zvěsti že má 100 koček a určitě uctívá Satana) a mnoho dalšího, ve druhém díle trilogie z pera Mistra Kinga. Co mě trochu zamrzelo, že King už není tak "vostrej" jako za mlada, ale tak "vostrosti" si už užil dost, takže prominu. Kniha nenudí, skvěle utíká, stále se něco děje a King je mistr vypravěč, ale to už se tak po 100 jenom opakuji.

Je to nejlepší Kingova kniha? Určitě ne. Lze ji s klidným svědomím postavit k nejlepším Kingovkám? Určitě ne. Přesto je kurva skvělá? Určitě ano. 85%

topipig
01.06.2016 5 z 5

King je prostě mistr v napětí. Když už všechny postavy tak nasměruje k rozpoutání nejdramatičtější situace, náhle se v ději objeví další postava a situace se mění, nebo přinejmenším více zdramatizuje. Bomba! Tohle je prostě Kingův jasnej rukopis a Právo nálezce je výborná detektivní napínavá kniha, ve které se objeví i některé postavy z předešlé knihy Pan Mercedes a propojí některé zvraty a situace do uceleného celku. Konec knihy jasně naznačuje, že by se detektiv Hodges mohl opět ocitnout na scéně. Moc si to přeju.

MM_Master
31.05.2016 5 z 5

Len keď zostupime do priepasti, znovu nájdeme poklady života. /Joseph Campbell/

Obuvník
28.05.2016 4 z 5

Nuže, Bill Hodges si dvě třetiny knihy hraje na schovku, aby pak vykouknul zpoza rohu; štíhlejší a s veselým pleskačem po boku. King zase jednou ukázal, co je to originální koncept, když hlavního hrdinu poslal na dvě stě stran k šípku. "Klid, Bille, dej si ještě jeden zeleninový salát a za chvíli je to tvoje." :-)

A světe, div se, po zemi kráčí další chlápek, který má o kolečko méně. Jmenuje se Morris Bellamy a "k smrti" rád čte. Co to znamená pro jeho okolí se dozvíte u dobrých knihkupců, nebo v Kingově pracovně. Já pouze napovím, že se jedná o další napínavý příběh plný prokreslených postav a řízného děje.

Poslední kapitola navíc slibuje návrat k hororovým kořenům. Hallelujah! I want to be scared!

kikies
22.05.2016

Jedna z nejzajímavějších, nejchytlavějších a nejnapínavějších knih, co se mi v poslední době dostaly do ruky. A také jedno z mých prvních "setkání" s Kingem. No... nelením a už si běžím pro Pana Mercedese, abych doplnila mezery v příběhu.

Hany2211
20.05.2016 5 z 5

Zajímavý příběh. Určitě je vhodné před přečtením této knihy přečíst knihu Pan Mercedes. Cca první polovina knihy je příběhem novým, v druhé polovině se setkáváme s hrdiny z knihy Pan Mercedes. Jsem ráda, že se příběh Bradyho, Billa, Holly a Jeroma rozšířil, uvítala bych i další pokračování.

Rade
18.05.2016 4 z 5

Detektivka, psycho, thriller, a taky staré kingovské téma fanoušek versus spisovatel, ale zase úplně jinak... Výborné, nicméně v závěrečné části se mi zdálo toho honění, míjení a neuvěřitelných náhod už trochu moc.
Znovu jsem si uvědomila, jak umí King nenápadným způsobem evokovat dobu, ve které se příběh odehrává, ať jsou to 60. léta (Dallas 63, Lunapark), nebo současnost - zde třeba odkaz na populární postavičku pro děti SpongeBob nebo soundtrack k filmu Vykoupení z věznice Shawshank.

martin3683
11.05.2016 4 z 5

Psychologická detektivka, kde skoro od začátku víte, kdo je ten zlý, a kdo hodný. Nečekáte na odhalení "kdo je vrah", to je celkem brzy jasné, ale se zájmem sledujete, jak se to pomalu celé posouvá, jak se rozestavují figurky, získávají pozice a vše míří k drsnému a nevyhnutelnému finále.

Stephen King je mistrem psychologie postav, jejich posedlostí a motivací. Věříte mu i ty největší šílence a co více, vy je i dokážete pochopit. Na jednu stranu fandíte těm hodným, aby toho magora konečně dostali, na druhou stranu se zájmem sledujete, jak jejich protivník, poháněn silou svého šílenství, se stále více přibližuje k cíli.

A jen King dokáže napsat knihu, kde v podstatě hlavní postava (alespoň se podle ní jmenuje ta série) je jen epizodní rolí a prostor dostává pořádně až v poslední třetině knihy.

mailo-s
07.05.2016 4 z 5

Podle mě je to o něco lepší než Pan Mercedes.
Téma mi bylo blízké protože taky sbírám knihy,už jen ta představa že máte doma originál rukopis třeba CHarlese Dickense kde je dokončen jeho román Záhada Edwina Drooda (nejdokončovanější román na světě),byly by jste jediní na světě kdo ví jak to bylo z E.Droodem.Měli byste jedinou a tu správnou verzi zřejmě nejslavnějšího nedokončeného románu ve světové literatuře. Jak z tím naložit???

SONP
02.05.2016 4 z 5

Další Kingova "nezavřitelná" kniha. Zhruba v první třetině jsem měl sice pocit, že čtu nějaké Kingovo Best of. Byly zde prvky z Misery, Vykoupení z Shawshanku i Nadaného žáka. Ale řekl jsem si, že dám Kingovi šanci, a dobře jsem udělal! Dílo (na Kinga pravda nezvykle tenké) se kolem oné třetiny rozjelo tak, že jsem strašil do jedné do rána a měl pocit, že příběh běží rychleji, než stíhám otáčet stránky. Záporák se z nemastného neslaného zoufalce změnil v opravdovou bestii a výlety do jeho hlavy byly podobně úžasné jako ty do hlavy pana Mercedesa. A Kingova závěrečná nahrávka na smeč v podobě pokračování též neměla chybu. Zkrátka další velká pecka. A kvůli panu Kingovi doufám, že se nestáhne do ústraní a nezačne psát do šuplíku - někteří jeho čtenáři by se z toho mohli zcvoknout! 90%

P.S. Jedinou výhradu mám k překladu, kde se bohužel překládají americké reálie takovým způsobem, že je to až směšné. A tak hrdinové nakupují v Chýši slunečních brýlí nebo v Domácích potřebách (Home Depot).Chápu, že českému čtenáři je třeba přiblížit o co jde, ale nešlo to poznámkou pod čarou?

Lilith1
09.04.2016 5 z 5

Tak jsem si říkala, co po Misery, Temné půli, Skrytém okně do skryté zahrady může King na toto téma vlastně ještě říct. A jak se ukázalo, jeho možnosti opravdu zdaleka nejsou vyčerpány a i v příběhu, kterým pokračuje Pan Mercedes, dokázal že stále umí překvapit. A to že umí navnadit na další díl, o tom opravdu žádná.....klep.