Pan Mercedes

Pan Mercedes
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1955 1955

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

BernardBlack
07.09.2018 3 z 5

Výborně vykreslený záporák (jak to King umí), ale zbytek takový nestlaný nemastný, chápu že chce mistr vyzkoušet i jinou škatulku, ale umí mnohem líp než průměr...mmch kolik mu dal mercedes za tu obří reklamu?:))

kedalch
02.09.2018 4 z 5

... prostě King

Eremites
22.08.2018 4 z 5

Moje první detektivka od Kinga, první kniha od Kinga poslouchána jako audiokniha.

Jak píše níže v komentáři uživatel DoDidDone, King je prostě mistr pera, ať už se pustí do jakéhokoliv žánru. Tudíž se čtenáři dostane vše, čeho si žádá - napětí, příjemně uvěřitelných hlavních postav s jejich občasnými slabostmi a nedokonalostmi, drsnokrutěhustý záporák a gradace tempa na konci příběhu, která vám bezpečně zvýší tlak i tep a nenechá vás knihu odložit, dokud nedočtete.

Pro mne byla navíc jakousi formou terapie po vlastním traumatu, kdy jsem se díky potřebnému soustředění na děj vracela zpět do života.

kacenka72
21.08.2018 4 z 5

Detektivka od Kinga - trochu jiné kafe. Hned na začátku mě autor nemile překvapil. Jinak konečně trochu "normální" detektiv, který postupuje v logických krocích a občas si neví rady... Konec dobře graduje a vedlejší postavy jsou dobře vykreslené. Za mě 4*, ale jen proto, že King umí i lepší :-)

xxiixxi
20.08.2018 5 z 5

Můj první King, možná jsem nezvolila nejlépe, ale líbilo se mi to. Bylo to plné napětí a klauni a zmrzlináři mě budou dlouho děsit :-)

true.penny
04.08.2018 5 z 5

Nevím proč jsem čekala něco seriózního... u pana Kinga. To byla ale naivní blbost.
Naprosto něco jiného než jsem čekala a naprosto výborné. Od půlky už se od toho absolutně nedalo odlepit. A ten konec!
Nevím jak se teď můžu pustit do čehokoliv jiného. Po tomhle pro mě nic nebude dobré.

Metla
03.08.2018 4 z 5

Jeden vysloužilý polda, který tráví příliš mnoho času přemýšlením o své zbrani. Jeden duševně poškozený muž, zaostalý morálně (nikoliv mentálně), zpestřující svůj zpackaný život zabíjením. To je hlavní dvojice soupeřů ve sporné hře, kdo je kočka a kdo myš. K tomu několik vedlejších postav, více či méně zajímavých, v pár případech vyloženě archetypů (chudá alkoholička, bohatá neurotička atd.). Klasické ingredience pro detektivku zavánějící průměrností a stokrát viděným. Jenže u průměrných knih přemýšlím, jestli má vůbec smysl je dočíst, zatímco "Pan Mercedes" mi neposkytl nejmenší prostor pro podobné úvahy při hltání stránek, obracených čím dál dychtivěji. Kdyby Stephen King napsal manuál ke správnému sestavení a použití vyhřívaného záchodového prkénka, nejspíš bych si zase dobře početla - však on už by si pan spisovatel našel způsob, jak se i s takovým tématem dotknout temných zákoutí lidské duše.

Hotovson
29.07.2018 5 z 5

Druhý setkání s Kingem a druhá trefa do černýho. Zdá se, že s tim člověkem se nedá sáhnout vedle, takže určitě budu pokračovat :)

U Pana Mercedese jsem byl napjatej jak struna až do úplnýho konce a fakt měl nerva, jak to dopadne. Téměř jsem se od knížky neodlepil a přečet jí doslova za pár hodin.

boxas
23.07.2018 5 z 5

Není to sice až tak dobré, jako jsou některé další knihy S. Kinga, ale pořád výborné!

Petulla72
09.07.2018 5 z 5

Kniha Pan mercedes nebyla ani zdaleka mezi prvními od krále hororu, nicméně jsem z knihy byla nadšená, jak když jsem četla svou první.
Je to rozhodně něco jiného, než na co by byl fanoušek zvyklí, nicméně kniha zaujme a nepustí, takže prostě musíte vědět, co je na konci příběhu! Sice chybí nadpřirozeno, ale kniha rozhodně nezklamala!

Mili91
08.07.2018 5 z 5

King bez nadpřirozena?? Vůbec nevadí. Jeden z nejlepších krimi thrillerů co jsem četl.

Sova15
23.06.2018 5 z 5

Není to moje první Kingova kniha, líbil se mi např. Nadaný žák, Čtyři roční doby, Noční pochod moc ne. Ale Pan Mercedes je dobrý. Jako vždy naspaný napínavě, bohužel někdy jsem knihu musela odložit, např. abych se vyspala do práce, ale nechtělo se mi. Postavy jsou dobře vykreslené, a ač je bachatel známý od začátku, ničemu to neubírá. Detektiv je sympatický, konec prozrazovat nebudu, děj graduje. Ale nevyvyšovala bych knihu nad Nosbovy, Bjorkovy.....

zdencaaa
22.06.2018 4 z 5

Knížka, která nenadchne ani neurazí. Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale závěr dobře graduje, takže nakonec jsem se rozhodla pro čtyři.

witko
11.06.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Mrzí mne, že se postava Holly představí až téměř na konci příběhu.

ivetts
07.06.2018 5 z 5

Skvělá kniha, z trilogie "Bill Hodges" nejlepší.

Lolila
22.05.2018 4 z 5

Zaujímavé odbočenie k detektívke. Bola som zvedavá, čo z tejto knihy vypadne, keďže ide o iný druh žánru ako som doteraz od Kinga čítala. Musím povedať, že sa mi to páčilo, ale viac ma bavia od neho horory alebo fantasy. King je aj tak výborný spisovateľ.
Na jednej strane stojí trojica na čele s bývalým detektívom a na druhej jeden „magor“. To, že vrah je jasný hneď od začiatku vôbec nevadí. V deji sa striedajú časti detektíva a jeho pátranie - s časťami, kde sledujete psychopata a jeho duševne choré myslenie a konanie. Napínavé až do konca.

koubin007
18.05.2018 5 z 5

Tak je vidět, že King si právě namazal na chleba celou "severskou scénu" v čele s Olsenem, Nesbem a ostatními pisálky.
Tohle je prostě lahoda dávkovaná injekční formou, kapána za oční víčka a dopravovaná přímo do mozku.
Geniální!

DoDidDone
05.05.2018 4 z 5

King psát umí, o tom není pochyb. Kdyby napsal o objednávce v McDonaldu, beztak bych mu za to zatleskal. Postavy, prostředí, vlastně všechno, popsáno do detailů a opravdově. Detektiv mi sedl, což beru za úspěch, protože mi většinou lezou na nervy. Tenhle nepije a nemá za zády žádnou exmanželku dožadující se pozornosti, takže, Kingu, moc díky za to! ;)

Vraha dostanete hned na začátku, zbytek děje tedy stojí na tom, jak zjistit, co se mu bude honit hlavou. Čtenář je ale i tak o několik kroků před vyšetřovatelem, což se občas zdálo zdlouhavé a to hlavně na začátku. Kniha mě do strany 200 skoro nebavila. Úplný začátek mě vlastně i naštval (čtenáři ví, proč) a postava Pana Mercedese mě ničila a já jen čekal, než se mu všechno vymstí.
Co mě ale na knize štvalo nejvíc, byl Product placement, který už tloukl do očí. Všude samý Apple a všichni používají iTunes. To byla už otrava!

Čtyři hvězdičky, protože na pět mi tam zkrátka něco chybí a konec to na plný počet nevytáhne. Kdyby to nepsal zrovna King, věřím, že by mě to tolik nebavilo, protože nápad se mi nezdá zas až tak originální. Pokračování si ale určitě rád přečtu. :)

SPOILERY:
Kingova specialita? První kapitola knihy a postavy, které jsem si stačil docela oblíbit, jsou mrtví. Autor už mě asi nikdy nepřestane překvapovat. :( :D

Neopol
25.04.2018 4 z 5

S King když chce tak napíše výbornou detektivku.

vitez21
19.04.2018 5 z 5

Moje vůbec první kniha od mistra Kinga a každopádně úspěšná, protože v opačném případě bych asi do dalších Kingových děl nikdy nešel a byla by to velká chyba. Sympatická trojka Bill, Holly a Jerome, na druhé straně nenápadný loser Brady Hartsfield. Od poloviny knihy jsem se nemohl od příběhu až do konce odtrhnout, což byl pro mně (v té době téměř nečtenáře knih) takřka nadlidský čin.