Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1933 419

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

Anavi8912
03.05.2023 5 z 5

Moje první setkání se spisovatelem Stephanem Kingem. Super detektivka. Nemohla jsem se odtrhnout. Určitě doporučuji si knihu přečíst.

luksky
23.04.2023 3 z 5

Nadchla mě změna žánru. Příběh byl hodně silný a četl se dobře...jen asi ten závěr byl pro mě zklamáním..takový zásek prostě :-(

Karoley
20.04.2023 5 z 5

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty lidí na chodníku. Nechá za sebou mrtvé a zraněné a z místa činu zmizí.. Příběh inspirovaný skutečnou událostí.

V hlavní roli detektiv ve výslužbě Bill Hodges a zvrácený "bachatel" Pan Mercedes (a jeho První a Druhá věc).

Moje 18. kniha od Kinga a opět skvělá jízda! Nejvíce mě bavily kapitoly vyprávěné z pohledu Pana Mercedesa. Konec perfektní. Někdy si určitě přečtu i další dva díly ze série.

david5746
11.04.2023 4 z 5

Vlastně mohu jen podepsat předchozí komentář od @Mabie. Už jsem si vážně nemyslel, že bych po Kingovi ještě někdy sáhnul, na většinu jeho děl prostě nejsem cílovka a četba je pak spíše trápení než radost.
Ale přišla výzva a po nějakém tom roce se mi vrátil ten hlodající červíček na přečtení předlohy od výborného stejnojmenného seriálu z roku 2017, což byl snad jedinej (nebo jeden z opravdu mála) zfilmovanej King, co mi nepřišel jako totální hámotina, naopak byl super.

Takže naprosto netypicky musím říct, že mě tato kniha bavila prakticky po celou dobu. Jak detektiv, tak hlavní úchylák jsou vykresleni perfektně, až na pár opravdu minoritních výjimek si děj šinul bez zbytečných dějových a jiných odboček. Všemu pomáhá na Kinga naprosto zanedbatelné množství postav ve kterém se čtenář neztratí. A absence nadpřirozena mě vlastně potěšila.

Jsem velmi spokojen a vrátka pro další díly a pro připomenutí si seriálové podoby jsou pro mě rozhodně otevřena dokořán.

Mabie
28.02.2023 4 z 5

Není to tak dávno, co jsem se zařekla, že Kinga už číst nebudu. Ale přišla ČV… a přiznávám, že nelituji, protože to bylo čtivé a napínavé až do konce.
Příběh ve stylu drsné školy (a bez alespoň obvyklé trošky nadpřirozena) mě mile překvapil, ale trochu mnou otřáslo, že byl inspirován skutečnou událostí. Ovšem ty “výpravy do šílencovy hlavy” byly sugestivní.
Na Mistra hororu je Pan Mercedes příliš normální, ale jinak se jedná o opravdu dobrý psychothriller.

denniys
28.02.2023 5 z 5

Po celou četbu jsem měla silný pocit, že příběh znám, ačkoliv to není možné, je to pro mě záhadou. Pan Mercedes je další Kingova skvělá kniha. Hned konec 1.kapitoly mě úplně rozsekal...
Detektiv V.V. Hodges - důchodce koketující u telky s hlavní pistole u své hlavy a psychouš Brady, kterému od bolení hlavy pomáhá maminka - ožralá, aby zapomněla na druhého synáčka, jsou hlavní hrdinové jak vyšití.. no, když se nad tím člověk zamyslí, tak žádná postava knihy není normální.. Nicméně hra na kočku a myš - nebo rybáře a rybu, kterou ústřední dvojice rozehraje, je opravdu napínavá.
Rozhodně celá situace, kdy Hodges - strýček ( dle hantýrky zmíněné v knize ) nakopnutý k životu, jedná téměř naprosto sólo, když jde o vraždícího psychouše, není úplně standartní, ale budiž - je to King a výtečně mu to funguje! Kniha pěkně graduje a nejde odložit.
Jednu chvíli jsem dokonce očekávala paranormální jevy, ale objeví se racionální vysvětlení.
King má vždycky formu a zaručuje čtenářský zážitek, hodnotím 91 %

Janadvorackova
18.02.2023 5 z 5

Tuhle sérii jsem ani nechtěla číst. Vůbec mě to nelákalo, ale jsem ráda, že jsem změnila názor.

Vrah se představí chvíli po začátku, ale to vůbec nevadí. Autor rozvedl několik příběhových linek a v průběhu je hezky spojuje. Konec všechno srozumitelně vysvětlí.

A pořád nevím, čím to je, že autor na jednu stranu napíše něco tak "učesaného," a u jiných jeho knih mám dojem, že mu vypomáhal negramotný synek od vedle.

alekis
13.02.2023 5 z 5

SPOILER!!
Všechno co je psáno v anotaci dostatečně vypovídá o obsahu. Takže musím jenom něco málo vypovědět o mém dojmu z knihy. No samozřejmě! Jsem nadšená, nemělo to chybu!
Postavy: jeden totální velkolepý a k němu ještě páreček naprostých magorů. Jeden detektiv v. v., čili stárnoucí lůzr. Jeden pes, který měl být, ale naštěstí nebyl otráven... Alkoholička, co špatně skončí... a ještě pár sympatických lidiček... S několika se seznámíme v úvodu a potom už po nich neštěkne pes. A jedna postava si nasadí klobouk a to jí, bohužel, podepíše rozsudek smrti... A tak dál... Barvy, barvy, barvy. Je to pestré. Napínavé. Atd.
V kultovním Kingově Svědectví mě těšilo přiblížení životů a povah hráčů na rozsáhlém postapo hřišti. V Panu Mercedesovi je to podobné. Vcelku detailně poznáváme jednotlivce, kteří příběhem procházejí. A to mě moc baví, je v nich díky tomu sice papírový, ale přece jakýsi reálný život.
Kingu, nejde to znovu neříct: jsi opravdu Král!

vaclav5335
31.12.2022 4 z 5

Že začátku jsem si říkal, že na Kinga je to docela podprůměr. Poslední strany ale byly velmi napínavé a celkový dojem z knihy napravily. Nejsem moc fanoušek detektivek, ale tahle se mi nakonec celkem líbila.

Mooneylan
13.12.2022 5 z 5

Pan Mercedes mi přišel vždy jako "moc normální" název pro Kingův titul. Proto jsem se k němu dostala až nyní. S "normalitou" jsem měla trochu pravdu. Nemůžete zde čekat nic nadpřirozeného, naopak. Jde o surovou detektivku z pohledu vysloužilého detektiva, který se rozhodně na vlastní pěst polapit vraha, kterému už je všechno jedno. Skvělý příběh, který vás ani jednu stránku nenechá na pochybách o tom, že je King mistrem mnoha žánrů :)

ozzak
23.11.2022 3 z 5

Trochu netradiční king deteknivni Roman napsaný podle skutečné události.

BrooksWasHere
23.10.2022 4 z 5

Tak počkať, toto je akože Kingova kniha?
Realistická detektívka s pomalým tempom a ešte k tomu rozprávaná v prítomnom čase (čo je zo začiatku neskutočne čudné, ale postupom času si na to už zvyknete), to mi ku Stephenovi naozaj nejako nesedí...

No ja neviem, z "Pána Mercedesa" som zostal trošku sklamaný, myslím, že som nedostal to, čo som od tejto knihy očakával - celé sa to nečíta nejako obzvlášť dobre, príbeh sa miestami neuveriteľne vlečie...
Nerozumiem, prečo autor opisuje všetky činnosti, ktoré jednotlivé postavy robia, v príbehu mi to neprišlo ani trochu užitočné - celá táto kniha by vlastne mohla mať aspoň o 50 strán menej.

Najlepšia a najpremyslenejšia vec na tejto knihe je to, že Mercedesového vraha poznáme prakticky skoro od začiatku a postupne sa k nemu dostávame bližšie a bližšie za pomoci detektíva Billa Hodgesa... Toto sa mi naozaj páčilo.
Rozhodne si niekedy prečítam aj ďalšie pokračovania série s týmto detektívom, ale nateraz si doprajem nejakú tú pauzu :)

Za mňa 75 %, s prižmúrenými očami ;)

pavel.2
08.09.2022 4 z 5

Óda na Kinga :-)
Vysoké hodnocení mě navnadilo - a vyplatilo se!
Jako do mnoha jiných kingovek, jakmile mě děj chytnul (hned na začátku), už mě nepustil (ani pořádně spát - zvlášť když jsem zjistil, že jsou díly tři).

Děj popisovat netřeba, žánrem je to trochu noir detektivka, trochu temnější.

STereza
26.08.2022 3 z 5

Knihu jsem si zakoupila s tím, že bych chtěla zkusit jiný žánr, než kterého se držím a nelituji toho. Nejdříve mi nesedlo, že vrah je znám od začátku, ale nakonec jsem za to byla ráda.

CharlesWard
15.08.2022 3 z 5

Trošičku syrovější kingovka. Autora mám zafixovaného jako pomalého budovatele obsahu, takže tady mile překvapil.

Petkona
08.07.2022 5 z 5

Pro mě je to asi jedna z nejlepších Kingových knih. Vlastně celá trilogie se mi neskutečně líbila. Tak propletený děj a zápletka se jen tak nevidí. Kniha pomalu spěje ke konci a vy hltáte každou stránku. Od autora skvělých hororů jsem takhle skvělou detektivku nečekala. Celý příběh má tak ponurou atmosféru a vy jste napnutí od začátku dokonce. Skvělé.

Martina291086
05.07.2022 3 z 5

Bohužel nesdílím takové nadšení jako ostatní... Nikdy jsem nebyla velký fanoušek Kinga, ale některé knihy jsou a byly velice dobré. Tato série k nim za mě bohužel moc nepatří... A je to rozhodně škoda, protože King je stálice na literárním poli. Nemůžu říct, že by kniha byla špatná, to ne, jen se u mě moc často střídaly záživné a napínavé pasáže s těmi někdy až nudnými...

Lucie__
05.07.2022 4 z 5

Jako bych četla Jeffery Deavera....

mi-380
20.06.2022 3 z 5

Velký manipulátor King nám jako obvykle hned na začátku jasně oznámí, kde je dobro a kde zlo, a pak už děj tlačí do předem očekávaného finále.
65 % (1679 hodnotících je na průměru 85 %).

Timkim
17.06.2022 4 z 5

Na Kinga až příliš realistické a uvěřitelné. Žádné levitace, žádné nadpřirozeno, ale i tak pěkně syrové a v některých pasážích i nechutné. Bavilo mě to. Když o tom tak přemýšlím, kolik takových se mezi námi pohybuje? Na venek běžný, milý soused a za zavřenými dveřmi přemýšlí, jak zmasakrovat co nejvíce lidí. Nechám to chvíli působit, než se pustím do dalšího dílu.