Bábovky

Bábovky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293567/bmid_babovky-DdY-293567.png 4 5705 1485

Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.... celý text

Nicol13
31.12.2017 2 z 5

Eh.. Tak já nevím.
Spisovatelka tam rozjede tolik příběhů, ale nějaké větší rozuzlení se nekoná nebo jsem ho nepobrala. Je to až moc překombinované. Jediný plus tý knihy je, že je to fakt čtivý, to se upřít nedá. Jenže mi to přijde tak nějak nedokončený prostě.
Co se mi nelíbí.. že podle spisovatelky všechny ženský myslí podobně.. aha.. jasně... no... mohla je alespoň trošku odlišit a některým se věnovat trochu víc.
Navíc jsou některý věci celkem neuvěřitelný, ale ok.
Přečtu od spisovatelky ještě jinou knihu a uvidím. Třeba jsem prostě jen sáhla po té horší tvorbě.

inkatenysek
31.12.2017 3 z 5

Musím se přiznat, že knihy od českých autorů jako četbu příliš často nevyhledávám. Na Bábovky jsem během loňska četla jak kladné, tak i záporné ohlasy, takže mě ze začátku ani moc nelákaly. Až letos mi je půjčila kamarádka, která je dostala jako dárek a měla z nich smíšené pocity, takže chtěla znát i můj názor. V „čekárně na přečtení“ jsem je posunovala stále více a více dozadu, odkládala jsem je, co to jen šlo, ale nakonec jsem se tedy v uplynulých týdnech odhodlala a přečetla je. A popravdě řečeno, nevím, co si o nich myslet. Spíše než jako román bych Bábovky označila za soubor povídek, protože každá z hlavních hrdinek má svůj jedinečný příběh, který pojednává o některém z aktuálních společenských problémů jako je nevěra, kariérismus, zájezdy na předváděcí akce apod. a u většiny postav se čtenář bohužel ani nedozví, jak jejich příběh dopadne. Což mě celkem mrzelo, protože by mě konec zvláště některých postav opravdu zajímal... Na knize se mi jinak líbilo využití již zmíněných aktuálních společenských problémů, které se mohou stát součástí života kohokoliv z nás a autorčina práce s jazykem. Chvilku jsem si teda musela na její styl psaní zvykat, ale když jsem se pak do knihy začetla, tak děj plynul celkem rychle. Autorku obdivuju i za její fantazii, některá přirovnání a slovní obraty mi vyrazily dech. Zajímavé pro mě bylo také sledovat, ve spojení s čím vším lze použít v literatuře slovo bábovka. Jednotlivé postavy pak byly dobře psychologicky propracované, takže jsem z nich úplně cítila jejich touhy, zoufalství, beznaděj, očekávání, ale i lásku a naděj. Bábovky pro mě nebyly žádnou odpočinkovou četbou. Musela jsem se na ně pekelně soustředit, abych se vyznala ve spletitých vztazích jednotlivých postav. Navíc jsem si celou dobu říkala, jestli je ten svět fakt tak zkažený a všichni všechny podvádějí a honí se za kariérou a penězi nebo ne. Z knihy jsem měla opravdu smutné až depresivní pocity.

LimonádaZonka
29.12.2017 3 z 5

Zajímavý náhled na "kvalitu" dnešních vztahů. Vadilo mi pouze, že to není klasická oddechová literatura, ale naopak je třeba naplno zapojit mozek, aby se člověk dokázal orientovat ve spletitém příběhu plným různých postav.

Warronika
29.12.2017 4 z 5

Navzdory komentářů o zamotanosti děje a ztrácení se v postavách, jsem si knihu přečetla. Za sebe musím napsat, že jsem neměla problém s orientací. Dokonce mě kniha bavila a ráda jsem se k ní vracela. Můj jediný a samozřejmě osobní problém je ten, že já bych s jednotlivými postavami pobyla déle. Za mě knihu mohu doporučit.

KláraJurdová
28.12.2017 2 z 5

Lehké zklamání....na mne příliš zamotané ;-(

Nikol1010
27.12.2017 4 z 5

Bábovky se mi líbily moc, nejdříve jsem si musela zvyknout na to, jak je kniha napsaná a dělená, ale příběhy byly hezky propletené a napsané.

LucinkaLLL
26.12.2017

Skvělé oddechové čtení. Doporučuji!

PaniJani
26.12.2017 3 z 5

Bábovky se mi dostaly do ruky jako audiokniha. Neměla jsem velká očekávání a to se i vyplnilo. Taková pěkně čtivá oddechovka, ale asi nic víc. Bylo tam spoustu postav, jejichž příběhy se prolínají. Ze začátku jsem se orientovala, pak jsem si chtěla udělat nějaké schéma kdo je s kým a jak propojen, ale nakonec jsem to zvládla bez toho (I když nějaké nejasnosti bych našla). Audiokniha byla hezky namluvena, až jsem si říkala, jestli by mě kniha bavila stejně jako kdybych ji četla. Žádný velký zázrak, ale propadák také ne.

hellena1523
25.12.2017 2 z 5

Od autorky jsem mnoho neočekávala a dobře jsem udělala, protože jsem byla mile překvapená. České autory (a především autorky) příliš nevyhledávám a málokdy se mi stane, že bych si řekla, že dělám chybu - to už vážně musí být!
Ale zpět k Bábovkám. Mnoho jsem nečekala, a tak mohu knihu hodnotit v podstatě kladně. Třeštíková má sympatický styl, je velmi čtivá, byť mě otravoval přítomný čas (zakázat!!!), ale to je můj osobní problém. Chvílemi jsem se musela smát (ale to asi jen proto, že jsem cynik), postavy byly poměrně dobře propracované (i když všechny byly z mého pohledu dost záporné - každá ženská byla mrcha nebo magor a každá mužská postava kretén). Docela mi přišlo zpočátku sympatické, jak na sebe jednotlivé příběhy navazují a třeba ukazují jinou perspektivu, ale bohužel, ke konci knihy už jsem se trochu ztrácela a nebyla jsem daleko od toho, abych si vzala tužku a papír a vytvořila si legendu, kdo s kým se tedy zná a co kdo s kým má a kdo s kým je příbuzný. Zkrátka 12 vzájemně propletených postav je trochu moc na takovýhle formát...
Suma sumárum za mě průměrný, příjemný román, když člověk potřebuje o víkendu vypnout a ví, že za pár týdnů už si ani nevzpomene, o čem že to bylo - zkrátka ideální relax :)

regulax
25.12.2017 4 z 5

Brilantně napsaný příběh, čte se samo, výborný nápad s více výpravnými postavami....ale bohužel jako mnoho přede mnou jsem se v tom ztrácela, po první třetině jsem nevěděla zda je to matka, dcera či sousedka, takže velké mínus.

DiaTess
25.12.2017 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem neměla moc vysoké očekávání, nemohla mě knížka zklamat. Musím říct, že je tam na můj vkus až moc postav a bez "pavouka" kterého jsem si nakreslila, bych se asi v postavách nevyznala. Taky jsem úplně nepochopila konec a co se stalo s penězmi, ale to už je možná má nepozornost. Jinak se mi, ale Bábovky líbily a věřím, že si je ještě někdy přečtu.

Gorolka6
24.12.2017 2 z 5

Znovu číst nemusím, čekala jsem vic

Cathlin
21.12.2017 5 z 5

Oddechové čtení - slušný propletenec a slušná sbírka individualit. Dobře se poslouchalo ve formě audioknihy - dobře namluveno různými hlasy. Jen si to budu muset přehrát ještě jednou, abych lépe pochopila vztahy mezi jednotlivými postavami. Napoprvé jsem vše nepochytila.

domino1701
20.12.2017 4 z 5

Kniha je skvěle vymyšlená a bavila mě. Ze začátku mě mátli pasáže z jiné doby, ale pak jsem si zvykla. Jediné co ji chybí k 5 hvězdičkám je na mě příliš mnoho postav a divný konec.

pilulka
20.12.2017 4 z 5

Skvěle vystavěný příběh ze současnosti.

BaruuH
19.12.2017 3 z 5

Knížka se mi chvíli četla dobře, protože mě zajímalo jak to bude pokračovat. Pak tu byly postavy, které mě tolik nenadchly a byla jsem ráda, že už je mám za sebou. Navíc jsem se mezi tolika postavami ztrácela, ale nutilo mě to vrátit se zpátky a dohledat návaznosti. Nakonec jsem byla překvapená jak to dopadlo.

veronika7536
18.12.2017 2 z 5

Knížka se mi četla celkem dobře, během třech dnů jsem jí přelouskala, ale tolik povyku pro nic. Očekávala jsem od knížky více, ale toho jsem se nějak nedočkala. Nějak mi chyběla ucelenost příběhů. Občas jsem se ztrácela v časech. Tuto knížku bych zařadila do pytle s nápisem: jednou a dost.

PavlínaAlžběta
18.12.2017 3 z 5

Já mám Radku Třeštíkovou velmi ráda, ale když jsem tuto knížku dostala k Mikuláši a už předem jsem četla recenze, vůbec se mi do ní nechtělo. Každý čtenář je jiný a každý má jiný vkus, takže jsem se do Bábovek pustila a měla jsem co dělat, abych ji i dočetla. Opravdu medializace, předvádění knihy všech Booktuberů bylo asi přehnané. Kniha z počátku se mi četla dobře, ale později už mě příběhy neoslovovaly. Poměrně velké množství postav i příběhů, poskakování v čase, chvílemi jsem byla pomatena vším, zápletky hlavně v podvádění...no nic. Kniha se mě nelíbila, vžít se do všech postav ani nešlo, tedy alespoň mě. Knihu mám v knihovně, možná ji časem i prodám. Číst ji po druhé nebudu.

marili
11.12.2017 3 z 5

Kniha s kterou jsem se nenudila. Zařadila bych jí do oddychového čtení, čtení na dovolenou. V každé postavě jsem někoho našla.

pkoutna
11.12.2017 1 z 5

Po dlouhém rozmýšlení a čtení mnoha recenzí jsem si knihu koupila, ale snad jsem radši neměla. Nechci tvrdit, že je knih špatná, mě prostě jen nesedla. Ať jsem se snažila sebevíc, nedokázala jsem se přes ni prokousat. Neměla jsem problém s větším množstvím postav a propleteností jejich osudů, ale kniha mě prostě ničím nenadchla. Zdlouhavá souvětí, nějaký dialog, který vůbec neubíhal, postavy, které jsem si nedokázala oblíbit. Celé mi to přišlo tak trochu splácané, jako ta bábovka.