Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277858/mid_anezka-OAg-277858.jpg 4 1537 406

Román Viktorie Hanišové je bolestně střízlivým pohledem do vztahu matky a dcery, narušeného od samého počátku… Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, do adopčního programu ji zařadí jen těžko a pověstné biologické hodiny tikají. Anežka, plavovlasá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen. Zoufalá Julie však dítě chce za každou cenu, a tak obchází zákon, aby si mohla vzít do péče Agnes — nechtěné romské děvčátko. Touží po miminku, Anežce, místo toho si domů přinese klubko svých vlastních předsudků, ztělesněný neuralgický bod české společnosti. A tak začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé, poznamenaném maloměšťáckou ustaraností své matky a vlastní neschopností vymanit se z klece stereotypů.... celý text

Dandy1
28.03.2019 4 z 5

Jestli si někdo myslí, že dítě je panenka, kterou si načančá a vloží do ní své ambice a sny, ať si děti nepořizuje. Nadarmo se neříká, že příroda ví, komu děti nenadělit.

Lucieda
26.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha! Prvotina???
Není to úplně příjemné čtení, občas zamrazí, nutí k zamyšlení.
Chladná ambiciozní Julie a nejistá vzdorující Agnes.

Zuzvil
21.03.2019 4 z 5

4,5 * Jak začít s hodnocením této knihy - uff, náročná kniha, náročné téma. Čím dál víc jsem ráda, že čtu české autory, protože umí opravdu výborně psát, toto je jen další důkaz. Anežka je velmi zajímavě napsaná kniha, poučně a hlavně nad ní člověk musí, prostě opravdu musí, přemýšlet. To je jedna z věcí, proč vůbec čtu, že se člověk musí zastavit a popřemýšlet. Rozhodně knížku doporučuji k přečtení, je to docela "těžké" čtení, ale obohacující.

Pitbullka
12.03.2019 4 z 5

Skvělý příběh, pochmurný, melancholický, dramatický. Ale ten konec mě zklamal.

misssicccka
08.03.2019 4 z 5

Pro matku desive cteni. Pro tehotnou zenu jeste desivejsi. Jak lehke je promenit sen v nocni muru, jak lehke je znicit osobnost a originalitu a individualitu. Je tezke byt rodicem. Je neuveritelne tezke byt dobrym rodicem. Stacilo asi mene ambici a vice intuice a vice napnout usi, ale kdo vi.

kasavubu
06.03.2019 5 z 5

"Z některých žen žádné dítě matku neudělá". Nezbývá než souhlasit s autorkou. Přesně, jak je popsáno v níže uvedených komentářích, nejde jen o vztah matka a adoptovaná romská dcera, ale o přehnané ambice rodičů vůči svým dětem obecně. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a v některých ohledech i pro mě coby matku velice poučná. Jasně z ní vyplývá, čeho by se měl rodič ve výchově vyvarovat. Dítě má právo na svůj vlastní vývoj a musíme ho brát se všemi svými chybami, ať jsou jakékoli. To v případě Agnes zcela selhalo. Z jejího osudu mi bylo hodně úzko...

Paloma795
24.02.2019 4 z 5

Svým způsobem drsný příběh, syrový. Adoptivní matka se jen snaží mateřskou lásku vynutit, předstírat, podléhá okolí a trendům. Adoptovaná romská holčička se hledá. Výborně napsaná kniha.

Hanzis_
15.02.2019 5 z 5

Z této knihy mám stále panující depresi, úzkost a smutek. Je to hlavně tím, že kniha je výborně napsaná. Psychologie postav, příběh, zvrat i sebemenší detail do celkového konceptu výborně pasuje.
Teď akorát společnost se stereotypními názory nenávidím o to více.

Misha224
13.02.2019 3 z 5

Kniha se četla dobře, zajímavé téma a její zpracování. Jen konec se mi zdál dost unáhlený..

rodak
04.02.2019 5 z 5

Docela ostře popsáno.Stejně jako Houbařka je i tahle kniha zajímavou sondou do života a vztahů kolem nás.Paní Hanišová umí opravdu psát velmi dobře.Těším se na její další knihy.

DeKo1996
03.02.2019 5 z 5

Má první kniha od této autorky a byla skvělá.. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale potom mi stránky mizely pod rukama a já jsem si čtení užila..
Příběh o ženě, která nemohla mít vlastní dítě a tak si adoptuje romskou holčičku, ale nic není podle jejích předatav..
Knihu můžu doporučit.

Martina410
01.02.2019 5 z 5

Tak tohle bylo brutalni. Nevedela jsem, kterou z zen driv litovat a jestli je vubec litovat mam. Sileny pribeh. Rozhodne doporucuji k predcteni.

Capkomi
18.01.2019 3 z 5

Bohužel. Tahle kniha pro mě je slabší průměr. Nápad dobrý, ale nemyslím si, že směs těžkých životních témat je zárukou kvality. Místy to bylo až přehnaně kruté a uměle vykonstruované. Postavy byly nesympatické, tím pádem mě kniha nevtáhla do děje, tak jak bych si přála.

musska
17.01.2019 5 z 5

To bylo opet narocne, nemoznost sympatizovat s hlavni "hrdinkou" ale cetlo se to skvele. Vyborne pasaze jak Agnes vnima co se v matce odehrava.

Malachime
12.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kéž by si ji přečetli všichni rodiče a poučili se z ní o komunikaci s dětmi.

PetK
06.01.2019 4 z 5

Asi bych to úplně nedoporučila ženám, které přišly o dítě nebo se trápí tím, že ho nemůžou mít. I když - těžko říct. Každopádně je to knížka o tom, jak jedné ženě tak trochu hráblo z nemateřství a mateřství. Jaké chyby rodiče dělají ve snaze být dokonalí a mít perfektní děti. A o tom, že adopce má úskalí, které by nás na první dobrou vůbec nenapadly. Nelze si nevzpomenout na Rok kohouta s obdobným tématem (dokonce je tam ta knížka zmíněná). Přečetla jsem za víkend, čtivost nelze upřít.

Eremites
30.12.2018 4 z 5

Velmi dobře zpracované téma nezvládnuté adopce, nezvládnutého rodičovství...

Hanišová do lidí vidí a dokáže jejich traumata a psychické disharmonie dokonale rozpitvat a vložit do příběhu. Jak už je níže mnohokrát zmíněno, není to veselé čtení, mnohdy je až bolestné a nepříjemné. Ale já jsem za to ráda, i takové příběhy se dějí, a takových lidí (patologických rodičů), jako je Julie, mezi námi pobíhá docela hodně.

Rozumím tomu, proč autorka do příběhu vložila adoptovanou romskou holčičku, na jejím "jiném" původu totiž lze jasněji a výstižněji demonstrovat ten propastný rozdíl mezi nereálným očekáváním rodičů a realitou tvořenou jejich (ať už vlastními či adoptovanými) dětmi. Myslím si totiž, že primárně vůbec nejde o to, že je Anežka romského původu. Z nejedné zkušenosti ze svého okolí znám spoustu rodičů (či rodin), kde perfekcionismus, patologická umanutost, nereálná očekávání a další podobné nepěkné vlastnosti matek a otců dělají hotové peklo ze života mnoha dětí.
Lžeme si do vlastní kapsy, když děláme, že to nevidíme, že tenhle příběh se nás přece nijak netýká, protože je přece o adoptované romské holčičce...
Jak snadné je odsoudit Julii z příběhu... a nevidět přitom, jak v mnohých z nás je část téhle "šílené" ženské či jak mnohým z nás bylo dětství "zpříjemněno" rodiči oplývajícími ve větším či menším množství podobnými vlastnostmi jako má románová Julie.

"Na světě neexistuje místo, kde by bylo vysloveno tolik povelů, zákazů, výhrůžek a uštědřeno více ran a facek než na hřišti pro děti od dvou do deseti let. Když je příhodné počasí, je scénář každý den stejný. Kolem desáté ráno sem začnou matky navážet své caparty v golfáčích nebo na odrážedlech. Vyklopí je u klouzačky a písku, přikážou ji, aby si slušně hrály, a rozesadí se na lavičky podél plotu. (...) Přikované ke svému stanovišti ostřelují své děti nadávkami a hrozbami, občas i své ratolesti utědří nějaký ten palíček, aby jí připomněly, kdo je pán a kdo poddaný."

Stoklaska
27.12.2018 4 z 5

Kniha rozhodně nutí k zamyšlení. Není lehké být matkou, není lehké být idealizovanou dcerou. Je to velmi dobře napsaný příběh, který může skončit jakkoliv...

Dáma s hrnstjm
24.12.2018 3 z 5

Odstrašující příklad rodičovství... Kniha se mi četla spíš těžce, vůči jednání postav (především matky) jsem neměla vůbec pochopení. Některé dějové linky mi přišly nedotažené a závěr je podivný celý. Jediná věc, která mě více zaujala (a která mě zaujme a baví vždy, nejen v knihách): věci nejsou takové, jaké se zdají - někdy se stačí zeptat (nebo aspoň promluvit), podívat z jiného úhlu, někdy není šance dokonale maskovanou skutečnost odhalit.

JIVaJaH
04.12.2018 5 z 5

Obě hlavní hrdinky, Julie i Agnes v něco věřily a v obou případech se nedařilo vejít do vysněné cestičky. Dva nešťastní lidé. Smutný příběh. Kniha poutavá, stejně jako druhá kniha této autorky.