Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277858/mid_anezka-OAg-277858.jpg 4 1544 1544

Román Viktorie Hanišové je bolestně střízlivým pohledem do vztahu matky a dcery, narušeného od samého počátku… Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, do adopčního programu ji zařadí jen těžko a pověstné biologické hodiny tikají. Anežka, plavovlasá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen. Zoufalá Julie však dítě chce za každou cenu, a tak obchází zákon, aby si mohla vzít do péče Agnes — nechtěné romské děvčátko. Touží po miminku, Anežce, místo toho si domů přinese klubko svých vlastních předsudků, ztělesněný neuralgický bod české společnosti. A tak začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé, poznamenaném maloměšťáckou ustaraností své matky a vlastní neschopností vymanit se z klece stereotypů.... celý text

Lóra1961
10.09.2018 5 z 5

Na tuto knihu rozhodně hodně dlouho nezapomenu. Jedním slovem: nááádhera! Pravda, téma neradostné, až depresivní, ale celkové vystavění příběhu a brilantní práce s českým jazykem.... prostě fantastické. Moje druhá přečtená kniha od Hanišové -tvorbu této autorky budu rozhodně sledovat!

Verrrunka
06.09.2018 3 z 5

Nebudu skrývat určité rozpaky, nevím přesně jak se k hodnocení této knihy postavit. Z části je totiž dobrá, vyvolává naprosto znepokojivé pocity a přijde mi i výborně napsaná. Pak ale jsou momenty, kdy mi najednou přijde, jak kdyby to psal někdo jiný, některé věci jsou nedotažené, chybí mi souvislosti a ztrácím se v textu. Asi dobře, že jsem četla první Houbařku, protože nevím, jestli bych se po Anežce pustila do další knihy této autorky.

TamaraKrejčí
01.09.2018 3 z 5

Jako nápad neboli téma výborné. Vadila mi surovost až zprostota jak šla za svým cílem Julie. Ano, některé ženy se nestanou matkou ani kdyby se rozkrájely, snesly modré z nebe..postava Agnes byla trošku snesitelnější, ale scéna kdy se přidá na stranu šikanistů, vyloučeni ze ZŠ snad ani nelze, snad přestup po dohodě a souhlasu rodičů.
Některé popisy např.revizor v autobuse...za mě hodně niterního boje, něco šlo velmi do norku kosti a něco vůbec.
Škoda, dobře zvolené téma a přeci ve mě zůstavá pocit, že to bylo napsáno horkou jehlou.

iveta3689
21.08.2018 4 z 5

Hodně zvláštní sonda do mysli jedné ženy. Upřímně řečeno, nedokázala jsem s ní sympatizovat už od začátku. Později mi připadala dost na pěst. Dítě si chtěla pořídit z dost nesmyslných motivů a možná i proto se jí to vymstilo. Jde o příběh o mnoha nedorozuměních a nenaplněných ambicích, hodně dobře napsaný. Jednotlivé problémy postupně narůstají a nabalují další, čeká se na závěrečnou katastrofu. Ze strany Agnes je vidět úporná snaha zavděčit se a někam zapadnout. Je to čtivé a strhující.

Beruska18
10.08.2018 3 z 5

Poutavý příběh, který líčí vztah matky a adoptované dcery a to jak z pohledu matky, která toužila po dítěti tak zoufale, že se rozhodla adoptovat romskou holčičku, tak z pohledu dcery, která se snaží začlenit do společnosti a vypořádat se s ambicemi adoptivní matky. Příběh, který nutí k zamyšlení.

Irkamod
08.08.2018 5 z 5

Knihu jsem začala číst a asi v polovině jsem ji musela odložit. Jako matka jsem to prostě “nedávala”. Ale emoce jsem rozdýchala, získala určitý odstup a příběh dočetla. Když na mne kniha dokáže takto zapůsobit, musím ji jen doporučit.

Prey
06.08.2018 4 z 5

Dost se mi to líbilo. Autenticitou pocitů mi kniha připomněla Soukupovou, ale místy tam nechyběl ani takový zvláštní fatalistický nádech, který jsem si doposud spojoval jen s příběhy, které obsahují nějaké nadpřirozeno. Těším se na další titul od autorky, Houbařku.

Petaoo
04.08.2018 3 z 5

Nedocetla jsem. Nedokazu cist knihy, kde je popisovano utrpeni deti. Misty se mi to zdalo az prehnane. Houbarka byla lepsi, i kdyz Sara v Houbarce zazila jiste vetsi utrpeni, bylo to v knize podano daleko snesitelneji.

banánovépyré
24.07.2018 5 z 5

Musím říct, že tahle knížka teda byla masakr - ale v tom nejlepším slova smyslu. Syrové, niterné a řekla bych, že velmi autentické, skvěle vystavěné, dokonale propracované charaktery postav i jejich motivace. Kniha, která tne do živého a přinutí nás přemýšlet :)

adorjas
22.07.2018 3 z 5

Tak ako som sa na prečítanie tešila, následne som sa tak do čítania nútila. Vrcholne nesympatické postavy, ktoré vo vás aj tú štipku materstva zabijú (a to tešenie sa na materstvo)...

martina3126
22.07.2018 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Výborně napsané, ze života.

Skřítek77
19.07.2018 5 z 5

Vynikající kniha a silný čtenářský zážitek. Knihu ještě dlouho nebudu moci dostat z hlavy asi i proto, že mám sama dceru.

Makropulos
09.07.2018 4 z 5

Syrové, bolestné, smutné. Julii jsem naprosto nesnášela, její sebestřednost, nedostatek empatie i tu urputnou snahu, aby Anežka nevybočovala z normálu, a hlavně její život postavený na lži. Nevěřím na to, že je člověk svým původem předurčen k určitému modelu chování, ale věřím v to, že výchovou či atmosférou v rodině může být dotlačen až do chování, které předváděla Anežka. Je to samozřejmě velmi těžké posoudit. Ovšem obdivuji autorku, jak se tohoto tématu zhostila a představila postavy, které vzbuzují tolik emocí.

Zorka
01.07.2018 4 z 5

Když je rodič přesvědčený, že postupuje při výchově správně, a přitom vychovává dítě, které se jen snaží nezklamat ho, končí to často zklamáním na obou stranách. Nešťastné zůstávají děti i rodiče a ve snaze nedat své skutečné city najevo tvoří kolem sebe hradby póz, lží, buducnosti, kterou si nikdy nepřáli... Přesně takový je román Anežka. Skvělá prvotina.

jahlina
01.07.2018 5 z 5

Neveselé temné čtení. Skvěle vykreslená psychologie postav.

myšpa
20.06.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha, už se těším na Houbařku.

lenkaabooks
02.06.2018 4 z 5

Jak jsem s Julií soucítila na začátku, tak protivná mi vyšla na konci. Vysnila si perfektní miminko a adoptovala cikánečku. Už od první chvíle si svou volbou nebyla jistá, lhala, mlžila, až ji realita dostihla. Julie je chladná perfekcionistka a Agnes je svými kořeny živel. A tak spolu bojují a nevítězí nikdo.

Isserley
02.06.2018 3 z 5

Jako literární debut to není špatné, ovšem autorka má ještě hodně práce před sebou. Téma aktuální a nosné, autorka se ale podle mého názoru až příliš snažila postihnout všechny možné aspekty a úskalí adopce. Zřejmě z toho důvodu mi postavy “šustily papírem”, zejména postava Julie působila až nevěrohodně.
V každém případě se těším na Houbařku.

intelektuálka
31.05.2018 4 z 5

Hodně zajímavá prvotina a téma poněkud ožehavé:

začlenění romské dívenky do společnosti"bílých" a naplnění ambicí adoptivní matky...
bolestná touha Julie po mateřství ji dovede k adopci dítěte, ale její představy
naráží na nepochopení okolí a genetické informace v malé Agnes...

Jejich soužití není dialog, ale dva vedle sebe jdoucí monology.

Autorka dobře vykreslila pocity obou postav - a vychází z toho lépe malá Agnes,
která zoufale hledá své místo, kam patří...

Určitě doporučím.

Kerberos
28.05.2018 4 z 5

Julie byla celkem sobecká v plnění své touhy po dítěti a nedomyslela důsledky. I kdyby dostala dítě bílé a bezmonfliktní muselo by splnit její požadavky úspěšností ve škole a prosazování se ve společnosti. Ani vlastní děti nebývají ideální.